Únor 2017

Co se dříve odehrálo nebo odehraje 1. března…?

28. února 2017 v 16:00 | Wess z webu

Březen je nadějný měsíc, co se "jaření" týká a tak jsem tentokrát chtěl vědět, co se tak asi - podle Google - odehraje toho dne letos?

Hned ta první zpráva z webu "Na křídlech andělů" slibuje zázrak za zázrakem, avšak je třeba být lidsky otevřenějším, to pak zázrakům nestojí nic v cestě!

Pokud se školství týká - v tom prvním březnovém dnu se lze přihlásit do znovuzrozeného maturitního oboru - letecký mechanik! To jinde tak vesele není, neboť třeba v ten den stanice TV Markíza musí v ČR vypnout její kanály, k jejichž šíření totiž neudělila operátorům souhlas.

Potěšující naopak je zpráva, že 1. března proběhne na 2. ZŠ v Rakovníku 2. kolo ve sběru papíru. Není jasné, zda se připojí i jiné základní resp. střední školy v duchu letitých tradic našeho školství.
Ze školství se k termínu 1. března 2017 také váže zpráva, že je posledním dnem pro odevzdání vyplněné přihlášky ke studiu na Gymnáziu v Lanškrouně. Asi nejen tam, zřejmě je to termín s celostátní platností!?!

Svobodní ( politická partaj - pozn. Wess) prý zase tuto první březnovou středu "nechají" rozeznít sirény, neboť 1. března bude stávka soukromníků. Možná - spíše ano - , že v onen den také odstartuje druhá fáze EET! Že by zvláštní dialektický způsob vyjádření vztahu k daňové politice státu?
Také e - shopy mají v této souvislosti smůlu; i ty od 1. března spadnou pod EET. A to si ještě na konci minulého roku si všichni provozovatelé internetových obchodů oddechli, že evidence tržeb na ně nedolehne. Realita bude zřejmě přesně opačná.

Od toho dne budou autobusy z Malína do Kutné Hory jezdit úplně jinak. Bude totiž zahájená rekonstrukce malínského nadjezdu! Za to všestranná umělkyně Lindsey Stirling se tohoto dne vrátí do Prahy a TV Nova se prý odhodlala k razantnímu kroku: 1. března končí na Slovensku ... kvůli nedovolenému šíření!!?

Koncert dne 1. března 2017 z důvodu nemoci zpěvačky Lenky Filipové odložen. Náhradní termín bude v nejbližší době upřesněn. Lístky samozřejmě zůstávají v platnosti. Pořadatelé děkují za pochopení a omlouvají se za vzniklé potíže.

To ovšem pro všechny Bedřichy bude první březnový den svátkem! A také na Slovensku a v Polsku, tam jsou v tomto dni oslavováni zase Albíni! A toto jméno bude oslavováno dokonce i v Maďarsku!! To v Německu je oslavenců v tomto dni dokonce 5 a tak vybírám aspoň tu nejsympatičtější - Leontinu.

Snad za zmínku stojí, že den 1. března připadl v tomto miléniu na středu ještě v rocích 2000 a 2006!

A toto březnové datum má letos svoje místo také v informatice, neboť vtipně a marketingově skvěle bude uvedena na trh počítačová hra "První den v březnu". Tato hra pro mladé slečny informuje i baví, neboť mnoho nového a zajímavého se děje na jaře. Příroda kvete a každá dívka chce kvést stejně. Naše hrdinka sní o teple v zimě, a co teprve na jaře, kdy si může dát na své nejlepší šaty a jít na procházku. Hra dívce pomáhá obléknout se na procházku a nechává ji, ať vypadá úchvatně krásná ve své nádheře. Úžasný

Letošní 1. březen bude tedy nepochybně pestrý, ale jaký býval kdysi?

Ale ano, mnohé se dálo 1. března i v minulosti! Např. v roce 1420 - papež Martin V. vyhlásil proti českým "kacířům" (husitům) první křížovou výpravu. To rok 1955 byl k českým zemím příznivější, byla např. v prvním březnovém dnu byla vyhlášena CHKO Český ráj.

Býval ten březen i měsícem budování měst a obcí. Dne 1. března 1903 například byly zadány stavitelské práce - nádenická, zednická, tesařská, pokrývačská a klempířská - panu J. Kremlovi, úředně oprávněnému staviteli v Litomyšli, a administrátorem stavby byl ustanoven profesor Č. Teyšl, také litomyšlský stavitel.

A ve školství bývaly i kdysi potíže, a jéjej! Třeba od 1. března 1938 přestaly do školy v Sudoměři chodit děti z Trnové. Tento akt se uskutečnil na žádost občanů Trnové. Pro Sudoměř to ovšem tenkrát znamenalo zvětšení finančních nákladů na provoz školy.
V sudoměřské škole se nakonec také přestalo učit, ovšem po mnoha letech - až v roce 1970.

Holt, 1. březen byl po všechna léta naší historie vždy výzvou a metou nebo možná i milníkem pro všechny Čechy, Moravany i Slezany!! A jistě i bude!!Usmívající se

P. S.

A na závěr ještě medián kondice (%) typického občana Česka - nikoliv statistický aritmetický průměr, který zkreslil už nejeden celostátní průměr v české kotlině!

Psáno dne 28. února 2017

Anachronismy…:-)

27. února 2017 v 8:37 | Wess

Velmi známý je filmový výrok: "Zase jste se kochal, pane doktore?" Také já jsem se dnes ráno zase kochal nedělním poslechem ČRo 2 s pro mě již legendárním moderátorem Dobrého jitra a českým botanikem RNDr. Václavem Větvičkou.

Tentokrát v úžasných souvislostech vzpomněl svoje spolužáky a kolegy již roky žijící v Kanadě a také jižní Čechy s českou Kanadu, ten barvitý překrásný kraj mládí - a nejenom.
S humorem sobě vlastním a mimo mnohé jiné, vzpomněl také svoji vojnu 1961 - 63, kterou, ač vystudovaný biolog, absolvoval na pozemní "letecké hlásce". S jistou nostalgií, vědom si již promlčené možnosti osobně porušit přísahu, případně tehdejší vojenské tajemství, se také zmínil o technickém vybavení útvaru a svých osobních úkolech - co by vojáka na strategické výspě republiky na počátku 60. let! Usmívající se

V tom logicky a kontinuálně navazujícím, krásnou muzikou přitom proloženém vysílání svým klidným, mnoho slibujícím hlasem pan Větvička mj. vzpomenul také kdysi velmi frekventované a určitě věcně ne nepravděpodobné tvrzení, že - cituji:

"Kdyby nebyl sedmý listopad, nebyl by ani osmadvacátý říjen!"

Konec citace

My, starší, o citovaném tvrzení víme jistě každý své! Samozřejmě, že možná za pár let i člověka mnohem mladšího může napadnout podobná myšlenka stejného ražení!
Třeba taková:

"Kdyby nebyl 17. listopad nebyl by 25. únor!"

P. S.

To jsou anachronismy, Vaňku!?! Nebo snad ony klasické paradoxy z pivovaru? Ať tak, či tak, je to za námi - panta rei!Je třeba vstoupit do jiné řeky, poněvadž ten čas opravdu plyne!


Psáno dne 26. února 2017Proč nám ty pruhy na zebrách nevadí?

18. února 2017 v 10:02 | Wess |  Společnost


V posledních dnech nejen díky premiérovi se mluví o zrušení "Bohumínského usnesení ČSSD" o nespolupráci socdemáků s komunisty!

Přiznám se, že jsem tedy zvědavě nahlédl do Haló novin. A co tam nevidím, článek s názvem "Proč jsou zebry pruhované?" Neodolal jsem, nedbaje původního svého předsevzetí a otevřel jej jako první.

Vzpomněl jsem si totiž na dětský vtip o návodu, jak prý se chytají v Africe zebry!! Povídali jsme si jej mezi spolužáky zhruba tak ve čtvrté třídě základní školy asi takto:

"To naženete zebru do typicky afrického háje plného štíhlých gumovníků a ta, jak bude rychle utíkat kolem těch stromů a všelijak mezi nimi před námi kličkovat, vygumuje si ty černobílé pruhy a pak….., pak se již chytá jako běžný kůň!! Pohoda!"

No uznejte, docela dobře vhodný článek - v dnešní hektické době, néééé! Usmívající se


P.S. Další články jsem si již, plný dojmů z Afriky, přečetl jenom zběžně!Psáno dne 18. února 2017

Citáty nejen pro dnešní den…

15. února 2017 v 9:00 | Wess z webu a zkušenosti |  Drobné moudrosti

"Pravda vždycky vyplave na povrch. Nejčastěji jako utopenec"
Wiesław Brudziňski (1920-1996) polský spisovatel - satirik a aforista.

Pozn. Citováno z jeho jiných Wikicitátů: Aj v klamaní má čistý amatér čoraz menšie šance. Usmívající se

"Žena může udělat z muže milionáře - z takového, který byl miliardářem"
Charlie Chaplin 1889 - 1977 - anglický herec, režisér a scenárista

Pozn. Citováno z Wikipedie: Jednou se tajně zúčastnil soutěže napodobitelů Charlieho Chaplina. Skončil prý až na třetím místě. Usmívající se

"Lepší je udělat málo věcí dobře než hodně věcí špatně"
Sokrates 469 - 399 př. n. l. athénský filosof, učitel Platónův

Pozn. Wess - oponentní: Ne, že by neměl známý filozof pravdu, ale v tomto asi příliš nepřekvapilUsmívající se


"Život je možné prožívat jen směrem vpřed a chápat jen směrem vzad"
Jack Welch 1935 americký podnikatel

Pozn. Citováno z Wikipedie: Nesmlouvavý postoj, železná vůle a přirozené vůdcovství Welchovi přineslo přezdívku "neutronový Jack" (odkazující na v 80. letech velmi diskutované neutronové bomby)Nerozhodný


Psáno dne 15. února 2017

Stál na náměstí Svazarm …!

13. února 2017 v 9:11 | Wess |  Nostalgie

Při pohledu na staré fotky našeho, dnes Masarykova, náměstí má svoji historii každá budova. Dokonce i ta, která již delší dobu nestojí. A právě o té chci mluvit a psát.

Stála tehdy vedle dnešního regionálního centra, v němž na konci 50. let ještě byla městská knihovna s milou knihovnicí pí Polínkovou a její kolegyní pí Matuškovou, kam jsem rád a pravidelně chodil pro tehdy dětské knihy. A ta knihovna ještě předtím, mnohem dříve byla městským úřadem, poněvadž naše překrásná radnice byla postavena až v roce 1904, jak každý rodilý občan ví.

Ale vraťme se k zmíněné budově. Sídlil tam totiž v těch 50. letech "Svaz pro spolupráci s armádou", zkráceně Svazarm a měl tedy zprava knihovnu a zleva dům Luckých, na němž plechová tabule oznamovala občanům, že "Zde se stahují kůzlata". Ten nápis měl tehdy pro mě zvláštní, přímo "kauzální" význam.

A v té časem již dost esteticky "poznamenané" budově městského Svazarmu, jsem v roce 1961 absolvoval kurz "Oprávnění na malý motocykl do 50 ccm"!
Ten kurz vedl pro každého tehdejšího Hodoňáka velmi známý a pověstný svojí přísností instruktor p. Václavovič!! A ten pán nás při každém kurzovním setkání "stahoval" z kůže, jako řezník v sousedství ta zmíněná kůzlata. A vůbec ten lektor a examinátor v jedné osobě nedbal, zda se jedná o mladého kluka od 15 let "navrch" nebo muže středního věku!!

A já jsem do toho kursu chodil s asi dalšími dvaceti adepty na motoristickou dovednost několik týdnů střídavě na teorii a praxi. Tehdy se vyučovala platná vyhláška o pravidlech silničního provozu č.141/1960 Sb. a pan Václavovič zkoušel jednotlivé paragrafy zmíněného předpisu. Ty ovšem bylo nutné znát stejně dobře jako on, tedy nazpaměťUsmívající se. Zdůrazňoval nám tehdy tento koryfej také znalost řešení křižovatek v městě i okolí! Jako dnes slyším o křižovatce u Domu umělců jeho hlas: " Chlapi, kdo tudy pojede na motocyklu Stalingradskou na Brno a nenaznačí při tom pravou rukou změnu směru jízdy, ať nepočítá s řidičákem! A to samé na konci Petrova směrem na Rohatec!! Obě to jsou křižovatky tvaru ypsilon, jasné!?!!!"

Slovutný pan Václavovič vyučoval také "dílny", a se stejnou pečlivostí a poctivě byla tedy vyučovala údržba malých motocyklů včetně demontáže "pichlé duše" a seřízení plováku karburátoru či bubnových brzd. Samozřejmě náš přísný instruktor si neuměl vůbec představit, že by kurzisté neměli jasno v pojmech "zážehový a vznětový motor dvoutaktní či čtyřtaktní" nebo ve funkcích spojky a karburátoru. To on považoval za "smrtelný hřích". V mojí motoristické praxi však nabyté znalosti a dovednosti se mně při provozování "pionýra" a později Jawy pérák 250 docela hodily!

Do kurzu s námi chodili i dospěláci - tzn. osoby starší 18 let. A s těmi staršími muži i ženami s okolí, kteří toužili mít kromě "Pincka" třeba jenom mopedy Stadion či Jaweta, jsme se moc nasmáli zvláště při našich praktických jízdách. Tedy my, kluci, jsme měli "naježděno načerno" díky na strojích našich dobrých kamarádů! Ovšem ti starší dospělí nováčci, mající představu, že stačí "jet na jedničku až dom….", no to byly zážitky!! Ve vztahu k takovými pan Václavovič zjihnul, prostě byl poněkud tolerantnější! Ale pár absolventů kurzu mu muselo svatosvatě slíbit, "že na tem kozím dechu budú jezdit enom do vinohrada a zpátky" Usmívající se. Holt, Slovácko naše milé!

A do té budovy jsem později ještě chodil do kurzu na motocykl a osobní automobil, ale bohužel, tehdy již ve Svazarmu zmíněný, proslulý a ve své podstatě lidský a odpovědný instruktor již nebyl!
A řeknu vám, nemělo to už bez něho ten šmak! Usmívající se

Ilustrační foto (palivový kohout přepnut na rezervuÚžasný)


Psáno dne 13. února 2017

No tohle bych zrovna odtud věru nečekal…

10. února 2017 v 8:23 | Wess |  Politika
Úžasný

Skoro jako název pohádky zní název článku z novin, cituji: "Jak Karel Čapek varoval před Donaldem Trumpem" a podle jeho autora, má prý v tom článku být toliko - cituji: "Pár myšlenek ze včerejšího semináře o hře a filmu Bílá nemoc na Glasgow University".

Konec citace.

Mám moc rád celé dílo K. Č., ale tentokrát mne mnohem více zaujala "ta obecnější a hlavně podivně onačejší" část toho článku - cituji:

"Zajímavé je, že stavidla nenávisti byla otevřena až rozkladem bipolárního světa. V době od konce druhé světové války až do roku 1989, kdy Sovětský svaz ovládal celou středovýchodní Evropu a existoval bipolární svět Západ - Východ, byly, zdá se do značné míry děsivé lidské pudy drženy na uzdě. V sovětském bloku vládl útlak, jenže zároveň východoevropský systém poskytoval svým občanům určité výhody, které Západ neměl - například plnou zaměstnanost. (Z průzkumů veřejného mínění, prováděného v ČR našimi studenty, vyplývá, že nejvíc v ČR po pádu komunismu lidem vadí vzniklá existenční nejistota, a s ní spojené ponižování zaměstnanců.)

Západ se tedy v bipolárním světě sovětského bloku tak trochu bál, a proto zajišťoval svým občanům stabilně základní sociální, zaměstnanecká a odborová práva. To platilo především v zemích, které byly první frontovou linií možné sovětské infiltrace - tedy určitě v západním Německu a ve Francii a v Itálii, kde byla silná levicová hnutí a silné komunistické strany. Nikdo z tehdejších západních politiků se však tehdy neodvážil opustit základní civilizační, morální a lidskoprávní normy. Soutěživost Západu s Východem docházela někdy absurdně daleko. V padesátých letech v USA financovala CIA nezávislé, originální umělecké výboje, aby se mohly Spojené státy vytahovat nad Sovětským svazem, jak vynikající moderní umění má tato svobodná země, zatímco Rusko mělo jen trapný socialistický realismus. Samozřejmě, po rozkladu Sovětského svazu, už CIA nezávislé umělce v Americe nefinancuje."

Konec citace

Wessova poznámka:

Především mě udivuje autor svojí poněkud "podezřelou objektivitou", když hovoří dokonce o určitých výhodách sovětského bloku, které Západ neměl, - např. o plné zaměstnanosti. A popravdě zmínil autor, že Západ "se tak trochu bál", a prý "proto zajišťoval svým občanům stabilně základní sociální, zaměstnanecká a odborová práva".

Po přečtení těchto slov jsem nevěřil vlastním očím!! Překvapený

Vzápětí však autor, jakoby se vzpamatoval, rychle dodal, že západní politik však nikdy neopustil "civilizační, morální a lidskoprávní normy"! Samozřejmě a jak jinak, na rozdíl od toho druhého "studenoválečníka! Mrkající

A jako střídavý elektrický proud se vzápětí autor pustil do nové "sinusové křivky", když tentokrát "odsoudil soutěživost Západu s Východem v rámci studené války" následujícím příkladem o CIA! Totiž ona známá agentura "prý" financovala "nezávislé, originální umělecké výboje, aby se mohly Spojené státy vytahovat nad Sovětským svazem, jak vynikající moderní umění má tato svobodná země, zatímco Rusko mělo jen trapný socialistický realismus."

A na závěr této části výkladu autor dodal, že samozřejmě "po rozkladu Sovětského svazu, už CIA nezávislé umělce v Americe nefinancuje!" Smějící se

P. S.

Nenapadá mě nic jiného, než vyjádřit údiv nad tím, že noviny BL nebo možná někdo úplně jiný, zatahují K. Čapka poněkud podivným oslím můstkem do studené války následující po té 2. světové a sakra teplé, nebo snad i dále??!Překvapený

Holt, "Co tím vším chce básník říci?" A dodávám a vzkazuji to, co by vám, pane redaktore, určitě vzkázalo i hodně dalších lidí: "Příště to nehlas, stěrače totiž stírají, …stěrače nehlas…!" Usmívající se)).


Vždyť nakonec i Vy sám, vážený pane autore, se v tom svém článku zmiňujete o veřejném mínění občanů prováděného ve výzkumu našich studentů!

"Teho sa drž a nepleť koše s baňama!" Usmívající se


Psáno jako slovácké soukromé minireferendum dne 7. února 2017

Globálně o národních přívlastcích :-)

7. února 2017 v 10:18 | Wess |  Společnost
Usmívající se

Je na pováženou začít hned zostra!?!! Dobře, tedy třeba po mnohá léta světově proslulými atributy - švédskou ocelí a českou ženou! Říká se, že prý obě vydrží stejně a já si umím představit situace a okamžiky, kdy "Slávy dcera" i více!!

Vzpomněl jsem si vzápětí na další možná původní výrobek z této skandinávské země - svoje švédské košile pastelových barev i ty flanelové z 60. let. Byl jsem tehdy hrdý také na svoji švédskou sportovní kabelu, která se dala do učení nosit v ruce i na ramenou. A v té době zrovna brázdil ulice našeho města krásný nejnovější červený Saab vedoucího v našem městě známé, tehdy socialistické restaurace a pivnice. Ten elegantní automobil byl asi jediným skutečným obchodním artiklem z přechozího, který opravdu pocházel ze Švédska.

O čem však nepochybuji, je sousloví - vídeňský valčík- a s ním "modrý" Dunaj, který jsem vždy míjel ve Vídni, či v Bratislavě. Ten evropský veletok mě často zabarvením svojí hladiny zdaleka tuto barvu ani nějakou zvláštní čistotu moc nepřipomínal. Za to vídeňský řízek, ten ano! To když přes něj v české restauraci nižší cenové skupiny "bylo vidět až do Vídně"! Smějící se

Pojem "ruská trojka" ve sněhu jedoucího koňského spřežení krásně vypadá ve světoznámé pohádce Mrazík a v této chvíli se vhodně nabízí již jednou probrané Švédsko, kde mají zase svoji světovou švédskou trojku, dnes velmi rozšířenou v mnoha zemích nejen svobodného světaMlčící. Také ruské kolo má svého velkého bratra ve vídeňském Prátru. A není možné v jistých souvislostech zapomenout na sice české, oblíbené a typicky bufetové jídlo - ruské vejce v aspiku. O původu i názvu takto naplněného umělohmotného kelímku se často vedou i úsměvné diskuze.

Španělsko je země, která možná opravdu ve středověku dala světu španělskou botu, onen prý velmi efektivně mučící nástroj! Hodně známý a také v naší rodině pokrm je velmi oblíbený španělský ptáček s úžasnou omáčkou, patřící mezi klíčové kulinářství také u nás doma.

Velmi úzce a vhodně navazuji vzpomínkou na našeho zlatého kokršpaněla Oskara, který kromě celé naši rodiny miloval jízdu autem na chatu a vůbec kamkoliv; a také poslech mojí hry na kytaru. Absolvoval s námi mnohé zájezdy do Orlických i dalších moravských hor, ubytován vždy s námi ve velmi slušných hotelích a někdy i domácnostech. Mrkající
Ovšem maďarský guláš na Balatonu i Žitném ostrovu s maďarským muškátovým vínem, no to byla pohádka! Jako vhodná kombinace se v těchto končinách vždy nabízí maďarský čardáš třeba celý jako z operety Čardášová princezna nebo ten slavný Montiho čardáš třeba s Evou Pilarovou.

Tou předchozí operetou se mně vybavuje jiná, ještě slavnější! Totiž nezapomenutelná Polská krev. Usmívající se Ovšem ten druhý příklad užití přívlastku shodného ve spojení s konkrétním národem možno považovat za někdy méně sympatický! No řekněte, polská veš!!! Ta snad patří někam mezi šváby, rusy nebo americké brouky!!?!

V tomto okamžiku mně připadá vhodné povšimnout si skvělého pokrmu - tatarského bifteku s úžasnými přílohami - topinkou a syrovým vejcem!! Když jsem jej jedl poprvé, před lety na maturitním večírku, tak jsem si to syrové skvěle namleté maso výtečné kvality představil tak, že snad bylo skutečně "zpracováno" pod sedly jezdeckých koní Džingischánových bojovníků, mířících do dalšího historicky světového tažení na Západ. Na celý život se mně vryl ten skvělý zážitek. I like TB! Úžasný Skvělá ovšem je také tzv. tatarské omáčka jako příloha k mnoha jídlům. Speciálně ovšem tato "tatarka" vyzní v interpretaci mojí manželky. A já jsem se v tomto ohledu také již přiučil!

A nabízejí se teď italské makarony, které jsou jistě prvotřídní a "na stěně přiměřeně lepivé a tudíž úžasně jedlé! Tak totiž praví i ona známá tv reklama. Ovšem v této chvíli mohu také vřele doporučit vlašský salát, který jsme milovali v socialistických bufetech a studených jídelnách. Ten samozřejmě byl naší československé provenience, ale já vím z Jiráskovy knihy "Na dvoře vévodském", že tam pro vévodkyni pracoval jako skvělý regenschori pohledný to Vlach, tedy Ital. A proto ten "vlašák"!! Usmívající se

Já bych chtěl z 60. let mého oblíbeného minulého století ovšem velmi "vypíchnout" pravý italský šusťák - nepromokavý jarní kabát nejčastěji zelené barvy případně černé, dle reklamy i praxe do každého počasí!! Bylo jej možnou zakoupit pouze ve speciálním obchodu Tuzex za poukázky zvané bony nebo dovézt přímo z Itálie. Na tomto místě s jistými rozpaky připomínám, že ten můj zelený šusťák tehdy byl provenience tuzemské, vevnitř silně pogumovaný, tzn. sice nepromokavý a současně však i spíše nepatřičně neprodyšný a proto v chladnějším počasí nejprve šustěl a pak praštěl…., leč nikdy však nepraskl Usmívající se.

Elegantní byly také originální italské polobotky! Považte, v té době náš gigantický gottwaldovský podnik Svit a dnes již ve Zlíně neexistující, exportoval obuv do mnoha zemí světa! Ty italské botky měly sice nespornou eleganci, ovšem o jejich kvalitě a odolnosti proti dešti a chladu se však někdy dalo úspěšně pochybovat! Omlouval jsem tehdy reklamace myšlenkou, že Italové ale mají přeci mnohem teplejší slunné podnebí spíše bez mráčku, ne! S vyplazeným jazykem Nu, co chcete, v rodné Itálii stály ty kožené elegantní polobotky ve starých lirách téměř 800 tisíc těchto peněžních jednotek, jak jsem zjistil mnohem později v Benátkách!

Ale teď se musím vrátit do Říma na náměstí s proslulou a turisty velmi navštěvovanou kašnou di Treví, kterou tady významně doplňuje mj. nedaleká a zaručeně pravá italská pizzeria se svým pestrým sortimentem. Tam jsem setrval s manželkou už kvůli originální pochoutce i v tom velmi pěkném počasí drahnou chvíli nejenom kvůli Michelangelově kašněUsmívající se!
Výčet evropských přívlastků shodných by možná bylo možná vhodné zakončit vzpomínkou na proslulou proslulou, levnou a elegantní košilí z umělých vláken zvanou "dederónka", byvší z provenience Německé demokratické republiky (německy DDR). Dlužno dodat, že "tady soudruzi z NDR" chybu určitě neudělali, jako s oněmi proslavenými kávovými lžičkami z umělé hmoty ve známém českém filmu. Úžasný
Naopak, tehdy, v těch šedesátých "našich letech" byly přece slavné italské šusťáky a dederónky velkým hitem a oblíbeným módním zbožím!! S vyplazeným jazykem

Z "přirozené" české skromnosti uvádím na tomto místě i náš jedinečný produkt s místním názvem - olomoucké tvarůžky!! I když bych mohl samozřejmě také uvést třeba jednotlivé značky českých piv a vín, s jistými výhradami k originalitě také automobilů různých značek včetně Škody, obrovských klikových hřídelů pro motory zaoceánských lodí z továrny stejné značky onoho okřídleného šípu vyrobených v Česku, ale také moravského vrabce, štramberských uší a chodských dud a dudáků z jihočeského kraje a třeba slováckého verbuňku, který je zaštítěn světovou organizací UNESCO!

Mohl bych také územně rozšířit přívlastky shodné také mimo uzení zemí EU. Já však jenom pro ilustraci uvedu z jiných kontinentů alespoň do našeho školství již před léty exportovanou a žáky a studenty často používanou arabskou gumu nebo čínské pero. Tyto komodity mají kromě žáků a studentů možná dosud v oblibě i starší pečlivé účetní, které stále věří tradičně spíše "tužce a papíru" před digitální výpočetní technikou.

Po Asii bych z úsporných důvodů uvedl jenom krátký exkurz do americké, tedy přesněji Karibské oblasti a zmínil kromě kubánského třtinového cukru a výborně repasovaných severoamerických cadilaců, fordů - mustangů e.t.c. z 50. let minulého století, zejména kubánské doutníky a rum téže národnosti!!

Opomenutí si na tomto místě nezaslouží ani elegantní korpulentní a kozaté Kubánky. Ty milé a pohledné ženy v této chvíli používám jako oslí můstek a možná i vtipný geografický protimluv! Ke komu, čemu? No přece ke kubáňským kozákům z druhého konce zeměkoule Úžasný!!

Ano, je toho prostě hodně a proto, než skončím se svým výčtem příkladů, chtěl bych se ještě jednou vrátit na začátek mého fejetonu, totiž znovu do té sympatické neutrální země - do Švédska!

Hodlám totiž ještě vzpomenout na celém světě proslulé a velmi oblíbené švédské stoly. Ano, setkal jsem se s nimi v roce 1984 nikoliv ovšem na skandinávském poloostrově, ale v již zmíněné NDR v překrásném přímořském lázeňském městečku Ahlbeck, ležícím na hranici s tehdy lidovým a demokratickým Polskem, které tak bylo územně s touto zemí jen tzv. FKK písčitou pláží a lehkým zahradním plotem, svažujícím se do Baltského moře. Byla to tehdy jedna z mála překrásných hromadných podnikových rekreací organizovaných odborovou organizaci, kterou moje rodina absolvovala. (rozuměj FKK z německého výrazu Freikörperkultur Usmívající se)

Naši podnikoví odboráři nás ještě ve vlasti poučili mj. o tamnějším způsobu stravování. A speciálně o tzv. švédských stolech, se kterými mnozí z nás neměli vůbec žádné zkušenosti. Popsali nám také bohatost a výběr jídel i možnosti kombinace jídel, stolování včetně možnosti přidání - tzv. "nášup". V závěru tohoto školení podnikoví odboroví funkcionáři zdůraznili nutnost slušného chování u společného švédského stolu - nás, občanů ČSSR! No prostě, abychom se při startu po pokynu vrchního číšníka - "Ke stolům!" chamtivě nevrhli na vyhlédnutá jídla první!! No a my až ve skutečně "německém terénu" jsme prostě korektně a odpovědně reprezentovali svoji vlast a proto také - první byli u stolů - byli domácí Sasové!

Naštěstí, doplňování populárních druhů lahůdek a pamlsků bylo číšníky bez prodlení a opravdu perfektně fungovalo a tak i my Slované z jižní Moravy, byť ve druhé vlně cesty k "hodovnímu stolu", jsme posléze byli rovněž velmi uspokojeni dlouhotrvajícím "gastronomickým orgasmem"! Usmívající se Holt, byl to tehdy ve všech ohledech velký freundschaft, krásný po celých čtrnáct dnů slunečného teplého počasí, na Baltu spíše vzácného.

A ještě jednu poznámku na závěr! A přátelé, od návštěvy toho krásného koutu NDR preferuji jako jeden z elementárních předpokladů spokojené individuální i rodinné pobytové a konec konců i zájezdové rekreace či dovolené právě ony švédské stoly!!

P. S.
Mezi moje pěkné a nezapomenutelné zážitky i okamžiky, ve kterých také hrají svoji významnou a nezastupitelnou roli - švédské stoly -, patří naše někdejší rodinná rekreace na Valašsku v komfortním hotelu DUO na Horní Bečvě v 90. letech, kde velkým finále oněch stolů byly kromě obvyklé skladby pochutin i typické komponenty klasických moravských zabíjačkových hodů.


Ilustrační obrázek originálně ze Skandinávie :-)

Psáno dne 7. února 2017

Zimní přemýšlení s webem…

3. února 2017 v 10:18 | Wess |  Společnost

Krásná to doba, kdy na webu mohu třeba zahlédnout zasvěcená zdůvodnění, proč rostou ceny potravin, či cena benzinu, nájemného aj. aj! Samozřejmě, jak jinak, říkají "hlavy pomazané", v souvislosti s rychlejším tempem naší ekonomiky, ale také inflace (nebo deflace Usmívající se?!?)….!
A teď se do toho zaplete nebo "je zapletena", jak naschvál, ještě měnová politika státu se "zhodnocováním či znehodnocováním naší" CZK nebo jiné strategické tahy ČNB se souhlasem vlády (nebo ne?!)

A tak jsem si řekl, "hochu, musíš k pramenům, ale k těm současným"!! A podařilo se mně na webu nalézt nadějnou myšlenkou o disciplíně zvané Ekonomie!! To bych před léty "vzýval, kdybych ji měl sám", totiž v časech zkouškového období během mého studia na fakultě strojní VUT Brno při zkouškách z ekonomických disciplín! Usmívající se

Totiž "jak polidštit ekonomii!" To je ten nadějný a mnohoslibný nadpis článku o nové knize "Ekonomická demokracie / Její teorie a praxe s podtitulem Jak osedlat ekonomickou demokracii." Usmívající se

Velmi mě zaujal a také potěšil záměr autorů - který cituji: "Chtěli bychom ukázat, že budoucnost má alternativu, která je slučitelná nejen s demokracií, ale i sociální rovností a svobodou."

Nevlastním zmíněnou knihu, a tak se chci zamyslet toliko nad několika úvodními myšlenkami autorů.

Citace autorů:

1. "Kapitalismus je sám permanentním zdrojem hledání levicových alternativ."

Konec citace - Wessova poznámka:

Naprostý souhlas, poněvadž kapitalismus historicky existoval dříve a tedy bylo možné z praxe a z teorie vývoje společnosti posoudit i její opravdový vývoj, tehdejší životní podmínky jednotlivých "tříd" a jejich podíl na vykonané práci - a národním důchodu a důchodech členů společnosti!

A vzniknul střet, jako výsledek "třídního" boje nejprve jednoho státu…., a pak v dalších v částech světa s různými stupni rozvoje a vývoje socialismu, o kterém se dnes říká bůhví z jakých důvodů, že "socialismem nebyl" - cui bono!? Možná ve prospěch minulých, současných nebo budoucích "hýbatelů dějin"? Usmívající se

(Konec Wessovy poznámky)

Citace autorů:

2. "Socialistická myšlenka jistě bude s námi stejně dlouho jako nerovnost, a to bude opravdu velmi dlouhá doba."

Konec citace - Wessova poznámka:
Nejprve trochu historické ironie! Byla s námi "socialistická myšlenka" i na konci roku 1989! Možná, že zkraje a pak teprve po rozpadu státu? Asi, jak kdy, kde a jak kdo!
A teď, když se "ekonomické nůžky neustále víc rozevírají"? Nu, vraťme se raději ke tvrzení ad 2. " o té nerovnosti"!
A jak tedy má vypadat "sociální rovnost", aby TY "proklaté socialistické myšlenky z minula", jak je někdo chce vidět, zanikly!? Zamračený

(Konec Wessovy poznámky)


Citace autorů:

3. "Budoucnost má alternativu, která je slučitelná nejen s demokracií, ale i sociální rovností a svobodou."

Konec citace - Wessova poznámka:

Přál bych si, aby beze zbytku 3. bod platil!! Jak jej nazveme? Kdysi to nazval náš někdejší ekonom "třetí cestou" (!?!?)
Jenom si mně osobně moc nedaří definovat pojem "sociální rovnost"?! Asi to nebude souviset s životní úrovní občana (nebo bude? Nerozhodný), poněvadž odměňování "podle zásluh" nefunguje. Nedaří se jaksi již po mnoho a mnoho let ty "zásluhy" jednotlivce nějak definovat - (myslím ty skutečně zásluhy)! A "odměňování podle potřeb" - tak prý to mělo být v komunismu? To se možná paradoxně daří spíše oněm 5 procentům těch superlidí!

Nakonec i ta svoboda jako pojem, či fakt nevystačí s "proslavenými definicemi", např. ta velmi známá z dřívějška, že "svoboda je poznaná nutnost" a nebo ta mnou v tuto chvíli převzatá z Wikipedie: "Svoboda je možnost, případně také schopnost volit, rozhodovat a jednat "podle své vůle," ať je jakákoli a nést za to přiměřenou odpovědnost."

A už vůbec nechci polemizovat na téma "demokracie - vláda lidu"!

(Konec Wessovy poznámky)

Citace autorů:

4. "Ekonomická demokracie se odlišuje od státního socialismu tím, že upřednostňuje demokratické rozhodování v rámci procesu výroby, a to za účasti těch, kterých se tento proces úzce týká, tedy zaměstnanců. Připouští také decentralizované a demokratizované - participativní plánování na rozdíl od centrálního plánu a direktivního řízení, a vyznačuje se značnou mírou využívání tržních mechanismů."

Konec citace - Wessova poznámka:

Líbí se mně ta výše uvedená odlišnost ekonomické demokracie od tzv. státního socialismu. Méně již věřím na decentralizované demokratické rozhodování ve vedení podniku a s účastí zaměstnanců - spolupracovníků. Samozřejmě takové podniky by zřejmě byly akciové, např. se zaměstnaneckými akciemi a ví se, že někde ve Spojených státech krátce existovaly!?

Na tomto místě je snad až nejapné vzpomenout občany DIK- y v dvou kolech kuponové privatizaci, kdy se na počátku 90. let "každý z nich cítil akcionářem". Aby svoje akcie prodal při první větší příležitosti, poněvadž třeba jen nechtěl nést odpovědnost za "svůj podnik", ale za "kupónovkou" získané peníze ano! Na jejich omluvu asi však nebylo zbytí, málokterý DIK měl potřebné informace a potom ten"kačení žaludek zasvěcených mobydicků" a těch, kteří dnes říkají, že "tehdy bylo nutné na chvíli zhasnout"!Úžasný


P. S.
Autorům nové knihy "Ekonomická demokracie / Její teorie a praxe" s podtitulem "Jak osedlat ekonomickou demokracii" lze vyjádřit obdiv a jakou vehemencí se do díla pustili!
Na závěr uvádím v jistém smyslu i povzbuzující dva citáty známého ekonoma a pedagoga:

Cituji:

"Hlavní důvod, proč vládní ekonomové nevědí, co se v ekonomice děje a proč, je zastaralé vnímání ekonomiky jako stroje a ne jako adaptibilního a učícího se evolučního organismu."

"Učit se z vlastních chyb nestačí, chybám je třeba předcházet. Obzvláště v politice, podnikání, profesích a vzdělávání je třeba učit se z chyb druhých, ne z vlastních. Každá chyba zde ovlivňuje nevinné masy jedinců, rodin a lokalit. Učit se na vlastních chybách s lidmi za "pokusná zvířata" je nemorální."

Prof. Milan Ž e l e z n ýPsáno dne 3. února 2017