Září 2016

Vždycky, když jsem šťastný usínal...

25. září 2016 v 9:27 | Wess z webu |  Nostalgie
Slova do nadpisu mojí vzpomínky jsem vzal z textu hezké písničky Petra Rezka....Smějící se. Moje dětské sny se ovšem netýkaly speciálně létání v letadle. Ostatně poprvé jsem letěl v roce 1975 v Letadle družby Leningrad - Moskva a mezi těmito městy ovšem nočním lůžkovým vlakem.
Moje dětské sny se týkaly spíše pohádkových příběhů např. Sedmimílové boty, nebo Malý Muk ( známý dětský film z tehdejší NDR), příp. Letající koberec z země Tisíců a jedné země. Jejich realizace začínala mým přeskakováním kaluží nebo chodníkových dlaždic v prvních prázdninových dnech a později třeba v tělocviku při skoku dalekém nebo vysokém...Usmívající se, to jsem chtěl mít na nohou pružiny!Létal jsem si v oblacích také o letních prázdninách při četbě knih v našem obývacím pokoji. Tehdy jsem chtěl být knihovníkem v městské knihovně nebo prodavačem v novými knihami vonícím knihkupectví. Jindy zase, jako můj otec, jsem chtěl být typografem - ručním sazečem písma v tiskárně.
Nakonec jsem se stal ve svém životě někým a v něčem úplně jiným....Usmívající se, aniž bych v tom lítal!! A podle klasika a s ním dodávám, že "vším, čím jsem byl, byl jsem rád"!

P. S.
Bylo to dnešní vysílání na ČRo 2, které mě inspirovalo výše zmíněnou písní k dnešní nostalgické vzpomínce.

Psáno dne 25. září 2016

Všichni čas od času píší o dávné Přítomnosti

13. září 2016 v 10:54 | Wess |  Společnost
Přiznám se, že nebýt před časem velmi společensky sledované kauzy o eventuálním "vyvrbení se časopisu Přítomnost a jeho někdejšího šéfredaktora ve vztahu k někdejšímu německému vůdci, resp. našemu současnému prezidentovi", nenahlédnul bych do něj.

A teď náhodným výběrem rovnou do tehdejšího společenského "vosího hnízda" - nezaměstnanosti inteligence:

Další citace ze zdroje:

Pozn. Wess:

Tolik tedy zejména k tehdejší mládeži a studentstvu! Tedy, ne nepodobný stav s dneškem, navíc ovšem s faktem dnešního nadměrného počtu gymnazistů a vysokoškoláků, resp. jejich aktuální nadanosti ke studiu a rodinných ambicí týče!!

Dále znovu citace z Přítomnosti:


Pozn. Wess:

Krásně je citován výše výrok o ceně práce a její kvalitě! Snad je třeba podotknout, že cena práce je de facto mzda, jako odměna za odvedenou kvalitní práci!!Úžasný

Dále znovu citace z Přítomnosti:Pozn. Wess:

Vyjádření v Přítomnosti o nezaměstnaných inteligentech a jejich skutečné pracovní schopnosti nebo vůli, nebo o nutné snaze "postavit správného člověka na správné místo" je velmi chvályhodné!!
Jenomže někdy se i v dnešní době "rozvinutého kapitalismu" management i státních podniků a institucí chová při výběru uchazečů jako podnik soukromý, plný tetiček a strýčků. Zamračený

A ještě pár dobových reklamních inzercí z tehdejší doby s orientací na úředníky a pracující inteligenci!!Smějící se

Psáno dne 13. září 2016

Rosa je zpátky....

11. září 2016 v 12:01 | Wess z you tube |  AC Sparta a fotbal vůbec
Rosa je zpátky nejen na kolejích....Smějící se


P. S.

Tak ať je ta naše sparťanská legenda stejně věčná a věrná ... i doma!!Psáno dne 11. září 2016

Vše se dá měřit?

3. září 2016 v 16:32 | Wess |  Společnost
Na brněnské Technice (VUT) jsem mj. měl, tehdy v 70. létech, rád mezi klasickými strojařskými předměty také discipliny, jako byla Teorie řízení nebo Operační analýza včetně metod PERT a CPM, teorie her apod., vyučované podle moderní teorie z vyspělých zemí. Obdivoval jsem je tehdy a hltal každé slovo našich docentů...!
A jsem potěšen, že platí a vyučuje se i v dnešní době, byť v době, kdy celá řada podniků u nás je silně zeštíhlena a někteří "moderní manažeři" třeba grafy kritické cesty a pregnantní plánování jako nezbytnou součástí řízení často ve své práci neakceptují!

Zaujalo mě krédo jisté firmy - cituji:

"Vše, co se dá měřit, se
dá řídit! Ovšem to, co
je pro maximální výkon
nezbytné, je jen těžko
měřitelné."

http://docplayer.cz/2851515-Vse-co-se-da-merit-se-daridit-ovsem-to-co-je-pro-maximalni-vykon-nezbytne-je-jen-tezko-meritelne-hranice-maximalniho-vykonu.html

( Konec citace)

Psáno dne 3. září 2016Zase je tady škola...!

1. září 2016 v 8:33 | Wess |  Školství a vzdělávání
A je tady zase 1. září!!
Vzpomínám velmi na moji první školu na Mírovém náměstí u největšího a krásného parku s jehličnany a smutečními vrbami, s morušovými keři a také se skromným dětským hřištěm, majícím úžasnou klouzačku a kolotoč. A také pergoly s růžemi a topoly, které nám klukům sloužily jako šplhadla nebo tyče fotbalových branek.
A škola byla veliká, s krásnou velkou tělocvičnou, šatny a široká schodiště, kde na nás - prvňáčky v roku 1951 - čekali s přivítáním a uvedením do učebny starší spolužáci a také moje první učitelka pí Marie Kristková, milá a klidná s velkým pochopením pro nás.
V těch dnech jsme vešli plní očekávání do vyzdobené učebny, kde byly nástěnky, na kterých určitě mj. dominovalo dosud velmi známé heslo "Učit se, učit se, učit se..." od známého, jak jinak, ruského klasikaUsmívající se!!

I já letos, jako již mnohokrát předtím, přeji dnešním školákům a studentům, "aby jim to učení šlo a oni věděli, že se neučí pro školu, ale pro svůj život"!!

Psáno dne 1. září 2016

P. S. A také něco od moderního autora.....:-)Úžasný