Září 2015

U nás je dobře...

22. září 2015 v 9:02 | Wess vybral z you tube |  Společnost

Při pohledu do webového aktuálního tisku mě nenapadlo nic, než níže uvedená písnička Pavla Dobeše a další, které nějak souvisejí!
Je to to skvělý písničkář!!


Zpátky do trenek...


Nahsvile


Pašáci jsou do světa...
P. S. U nás je dobře, i korupci a recesi se daří...., a vlastně proto jsme pořád světoví i v trenkách!!Úžasný

Psáno dne 22. září 2015Prohráli jsme…??!

17. září 2015 v 10:17 | Wess |  Politika
Před časem - v srpnu 2015 - napsal svoje myšlenky k současné situaci evropských zemí nejen v otázkách imigrace běženců spisovatel Vondruška v MF iDnes v článku "Prohráli jsme a poneseme následky". Já jsem tehdy článek nějak nezachytil a dostal se mně "do rukou" teprve v těchto dnech jenom jako internetový výstřižek z novin ve formátu .pdf.
Abych pravdu řekl, šokovala mě spisovatelova lehkost a pregnantnost, jak vyjádřil vše to, s čím i já takto mohu souhlasit.

Citace z článku:
… .
Napadli jsme Libyi, Afghánistán, Írán, Irák, nyní bojujeme v Sýrii, podpořili jsme revoluce v Egyptě, Tunisku, hájíme Palestince. Zkušený politik by mi jistě oponoval, že jsme nikoho nenapadli, že to bylo rozhodnutí světového společenství a jen jsme pomáhali stoupencùm demokracie, protože máme přece povinnost pomoci těm, kteří usilují
o ... blá, blá.

… .
Islámské země měly své politické systémy, které se opíraly o náboženství a tisícileté tradice.
Ty systémy byly jiné a my jsme rozhodli, že jsou špatné. V tom nás utvrdily nepočetné hloučky aktivistů, kteří před kamerami západoevropských televizních štábů křičeli na hlavních náměstích po svobodě. Z toho jsme vyvodili, že všechny tyhle země touží po evropské demokracii.

… .
Běženci jsou samozřejmě obyčejní pěšáci, kteří za nic nemohou a kteří rozhodně tím vším trpí, jenže boj o moc si nehraje na spravedlnost a milosrdenství. A pravda je, že jsme to byli my, kdo tohle celé rozpoutal.
Konec citace

Samozřejmě zajímaly mě i názory dalších lidí a vcelku nepřekvapily názory velmi kritizující spisovatele Vondrušku za jeho článek. Ty lidi bych já přiřadil k těm, kteří již po čtvrt století schvalují "v rámci boje za hodnoty západního typu" války v bývalé Jugoslávii, v Perském zálivu a v Afganistánu atd. atd.
Ti lidé jsou naprosto přesvědčeni o správnosti hodnot západní kultury a civilizace a pod štítem boje za lidská práva a demokracii (opět tu naši - západního typu) mlčky přihlížejí na bojiště, na němž bojují proti sobě tři nebo více stran a protivníků a do kterého posílají zbraně a svoje vojáky i další země a dokonce velmoci.

Spisovatel Vondruška má pravdu, není možno vnucovat cizím zemím nové hodnoty v rozporu s jejich tradicemi a náboženstvím, způsobem života…atd. atd. Příkladem je např. Afghanistán, kde před časem chtěl zvítězit stát - velmoc, který preferoval vedoucí úlohu jedné politické strany a dělnické třídy a tedy přinejmenším státní socialismus. Vůbec nerespektoval, že tam žádná dělnické třída, případně uvědomělí zemědělci z tradice životních podmínek a žádné industrializace prostě nejsou.
Pak přišli jiní, kteří si předtím přes boj v Afghanistánu vyřizovali svoje účty s touto "euroasijskou" velmocí svojí pomocí při vojenském výcviku Talibánců a bůhví, koho ještě. Pak sami přišli vojensky… a nevyhráli.
Ve skalnatém Afghanistánu dál pěstují makovice… Nechci dál pokračovat třeba s Kaddáfím nebo Sadámem, kteří sice jako diktátoři z pohledu jedněch udržovali status quo ve svých zemích. Ani Sýrii raději nevzpomenu, byť mnohá léta v žádném vojenském konfliktu nebyla.

Chtěl bych se spíše zamyslet a vyjádřit k řešení současné imigrační krize. Naší povinností, když už jsme se přidali k "rozhodnutí světového společenství a jen jsme pomáhali stoupencům demokracie", napravit "dosavadní celkový umělecký dojem" třeba takto :
1. přispět k normalizaci v zemích, kde se nesmyslně válčí a odkud přicházejí běženci do Evropy,
2. pomoci na přechodnou dobu těm z nich, kdo požádají v naší zemi o azyl se slušným ubytováním i zaměstnáním a vzděláním
3. zabezpečit ochranu státních hranic tak, aby osoby, které v naší zemi nechceme, se na našem území nevyskytovaly
4. nesouhlasit se zeměmi, jejichž politika si vyžaduje existenci vojenských základen daleko od vlastních hranic

P. S.

Platí přece mj. také, že kdo nebrání svoji zemi a nechrání svoje občany proti vnějšímu nebezpečí, si svobodu a státní nezávislost nezaslouží!
Tento boj prohrát nesmíme!!


Psáno dne 17. září 2015

20 let a tolik se změnilo...

9. září 2015 v 7:45 | Wess z webu |  Nostalgie
Letos 29. července jsem stáhnul Windows 10 a s velkým napětím je spustil....!? Nezklamaly ani nenadchly, provozně jsem však zatím naprosto spokojený!
A přitom jsem vzpomněl na Win 95 s charakteristikou pravého OS díky celoplošnému panelu - pracovní ploše s ikonami a tlačítkem Start!!!Úžasný
Letos mají slavná "OKNA" se všemi inovacemi za sebou 20 let služby v IT a díky you tube si ta nejslavnější - Win 95 - mohu připomenout i ve svém blogu.

Udělejte to se mnou!!


Windows 95


Samozřejmě si pamětnici vzpomenou i např. na Win 3.1 s krásným designem na tehdejší dobu. U nich jsme ale spíše stále užívali operační systém NC Commander nebo Volkov - oba jenom modrobílé!!Mrkající

No a to vzpomenu na můj první PC - značkový IBM s modrou růží a s HDD 750 MB a RAM 4 MB (!) a se softwarovým zařízením (Win 95 a Microsoft Office), které tehdy měly možná jen banky! To tehdy se psal právě začátek roku 1996 a jsem za ten nový zázrak dal 32 tisíc v ročních splátkách firmě, u které jsem v té době pracoval!

Inu, hodně se změnilo od dob programovatelné kalkulačky Texas Instruments Programmable 157, školních mikropočítačů IQ 151 a PMD nebo slušovického stolního počítače - byl to první šestnáctibitový v roce 1987, označovaný TNS -, jehož monitor představoval třeba přenosný televizor Minitesla s prutovou anténou...;
a nejednalo se tehdy vůbec o nějaké wi - fi Úžasný!

Psáno dne 9. září 2015

Jen málokteří ….?

7. září 2015 v 16:45 | Wess |  Společnost
"Jen málokteří chtějí svobodu; většina chce spravedlivé pány."

Sallustius Crispus - římský politik a historik


P. S.

Kdo to vlastně byl, jsem se nejrychleji dočetl ve Wikipedii - viz

Čím mne zaujal jeho citát? Není to těžké uhodnout, poněvadž tvrzení, že "málokteří chtějí svobodu" jakoby neměl smysl….?!
Ovšem na druhé straně, myslím v současném životě, je celá řada lidí, kteří chtějí mít práci "s čistou hlavou", jiní zase práci s žádnou odpovědností a naopak s dostatkem času na svoje záliby a koníčky.
Ti obyčejně také nechtějí myslet na "místní nebo i tu tzv. velkou politiku", na tu prý ať myslí, kdo jsou za ni dobře placení!! Vzpomínám, že kdysi poměrně brzo po převratu 89 mně jeden trhový zelinář zaníceně fandící tehdy Sládkovým republikánům řekl, že ovšem nemůže být členem této strany, poněvadž "na politiku nemá čas"!

Neměla, holt čas ta mlčící většina "před 89." A po krátkém a tehdy nadšeném zvonění nemá ta stejná většina čas ani "po dalším čtvrtstoletí"!!

Je asi docela spokojená s dnešní mírou svobody a skutečně si přeje jenom spravedlivé pány. Politikové tedy mohou být spokojeni a hlavně klidní, poněvadž "jim nic nehrozí a zbývá hodně místa, kde šrouby možno utáhnout". Vždyť definovat svobodu v dnešní době je velmi, velmi obtížné!!

Přiznám se, že i já bych vyměnil trochu "svobody dneška" za trochu životní jistoty. Ale mám sám pro sebe definováno i úskalí takové touhy.
Je to totiž s tou svobodou, jak s ženskou; dokud není jistá, nosíme jí květinu denně. Až jistá je, tak jenom na MDŽ nebo možná na svátek matek.!!

A tak té svobody občanovi ubývá a ubývá… a mění se v jistoty…., spíše asociální!

Vypadá to, že starý římský politik a historik asi má pravdu i v dnešní době!!
Většina těch méně majetných chce skutečně alespoň spravedlnost a nevadí jim postavení "kmána".
A tak pro svobodu, totiž svobodu veškerého svého konání skutečně horují jenom ti velmi majetní.
A nemusí za svobodu ani nijak zvlášť bojovat…! Stačí jenom horovat!!Zamračený

Psáno dne 7. září 2015

Výzvy spisovatelky…

5. září 2015 v 8:32 | Wess z webu |  Drobné moudrosti

"Spravedlnost je vlak, který má, bohužel, vždycky zpoždění."

"Piš jen knihy, které nemůžeš nenapsat, bez kterých bys trpěl. Knihy nezbytné."

"Učinit život věčným skrze slovo."

Marina CvetajevováP.S.

Přes ten první citát jsem se dostal k dalším myšlenkám této zajímavé ženy a dvě z nich jsem si do svého blogu poznamenal pro jejich lidskost a jistou nevázanost mně blízkou, kterou z nich cítím!!


Psáno dne 4. září 2015

Cokoliv ne, ale…

1. září 2015 v 8:37 | Wess |  Politika

"Ať si občané dělají cokoliv, jen když se nevyjadřují k politice!!"

Tak nějak dnes charakterizuje komentátor na ČT 1 současnou situaci a politiku vedení v Číně, kde prý "sílí "autoritářský režim z dob staré Číny a vyhasíná marxismus".

Před návštěvou našeho prezidenta v této veliké zemi se naši novináři zvýrazňují buď jako jeho příznivci nebo jeho odpůrci. Jiní se zase projevují jako obdivovatelé možností a flexibility čínského trhu nebo na straně druhé ti, co "hledají na psa hůl jako zdůrazňovatelé lidských práv".

Mě ovšem zaujala úvodní citace a napadlo mě, že takto si to přece přejí politici všech těch zemí, kde to se svými občany "nemyslí upřímně Úžasný"! A přiznejme si, kde to myslí upřímně…? Asi jich mnoho není…; nebo snad jen před volbami!?

P. S.

V padesátých letech měl tábor lidově demokratických zemí heslo: "S rudou Čínou je nás jedna miliarda"! V současnosti se počty obyvatel světa i Číny podstatně zvýšily a naopak se snížil počet "lidových demokracií" a také počet obyvatel České kotliny není nijak vysoký.
Snad právě proto obdivuji dynamiku rozvoje Číny i význam a možnosti jejího trhu třeba pro uplatnění našeho strojírenství a spotřebního průmyslu.
A tak přeji panu prezidentovi a podnikatelům v jeho doprovodu úspěch v jednáních v Pekingu i v Šanghaji.Usmívající se

Psáno dne 1. září 2015