Červenec 2015

Jinak asi nevadí….

25. července 2015 v 9:54 | Z webu |  Co napsali jiní ...
"Rozkrádání veřejných peněz je bezpochyby zločinem... Politicky se však využívá jen tehdy, je-li třeba převzít moc."
Petr Hájek v knize Smrt v sametu
P. S.
???
Psáno dne 25. července 2015

Když člověka nic nenapadá….

19. července 2015 v 7:50 | Wess |  Politika
…. tak hledá inspiraci jinde, ale nemusí mít stejné štěstí jako náš prezident - cituji:

"Mně jeden občan na mítinku říkal docela zajímavou definici agresora. Zní to: agresor je ten, kdo zaútočí na nějakou zemi dříve než Spojené státy americké."

Konec citaceP.S.

Definovat jakýkoliv pojem nebo jev pár slovy je velmi obtížné, neboť i zde platí, že v jednoduchosti je krása a umění. Také ve vědě a patentech zásadních inovací a vynálezů je žádoucí na příslušném úřadu definovat patent několika málo slovy.

Ne každý má ovšem patent, třeba jako Jakub Kohák v tv reklamě, totiž svoji fotbalovou kličku, kterou podle něho "není třeba patentovat, poněvadž ji stejně nikdo neumí"!

Ani pojem "agrese" mezi takové rozhodně nepatří a přesto… Úžasný!!

Psáno dne 18. července 2015

Okurková sezóna….

17. července 2015 v 10:56 | Wess z webu |  Společnost

Se suchem na jižní Moravě a vůbec všude je tady zase! Samozřejmě, mohlo by se psát o Řecku a jeho boji za vlastní životní úroveň, o islamistech, o Mukačevě! Školní děti i poslanci a senátoři jsou na prázdninách, tak co, néééée!
A v tom horku, koho to zajímá? Vždyť ani bulvár v tuto chvíli "nechrlí" zaručeně závazné politicko - ekonomické prognózy.

Proto taky já chci odlehčit to mezivolební období v české kotlině obrázkem z pera velmi sympatického kreslíře Martina Hrona -


A pokud by to někdo považoval za tendeční, či dokonce urážlivé k bývalým, současným či potenciálním spojencům, pak ještě jeden zaručeně neškodný…Úžasný i když!?!


P.S.

Tak hezké léto u vody i na silnicích!Smějící se

Psáno dne 17. července 2015

Nejlepší výrok přinejmenším týdne

10. července 2015 v 21:52 | Wess z webu |  Co napsali jiní ...
V úplně jiné souvislosti jsem na webu narazil na následující slova brněnského sociologa pana Ivo Možného nar. 1932 - cituji:

"Nejlepší důchodové připojištění jsou dobře vychované děti"

Konec citace

Tato velmi moudrá slova mě zaujala a tak jsem se pomocí "gůglu" podíval blíže na jejich autora, kterého jsem dosud neznal, a vybral jsem další zajímavé výroky tohoto vědce a pedagoga z roku 2008 - cituji:

"Chytří si berou chytré, mají pak spolu chytré děti, ty děti chytře vychovávají, ale mají jich málo".

"Naše blahobytná nasycená společnost připomíná konec antického Říma. Když navezeme náklaďáky sněhu na Hradčanské náměstí, aby si na lyžích zajezdilo pár dobře placených profíků pro potěšení lidu rozcapeného s lahváčem u telky…"

"Na jedno se můžeme spolehnout: budoucnost má v sobě mnoho nepředstavitelných překvapení, a některá z nich budou i pozitivní. Já věřím, že dost z nich. Na druhé straně, lidé jsou jako olivy: teprve drceni vydávají ze sebe to nejlepší.
Tož, jak jsem za ten svůj dlouhý život viděl, jak u koho: někteří se také pokřiví. Kteří jsou kteří ,byla vždycky báječná podívaná. Jedna z věcí, co jsme se za těch dvacet let nenaučili, je umění usmívat se na sebe. Budeme k tomu mít příležitost."

Citováno ze zdroje:


P.S.

Nepřestávám u jiných obdivovat lehkost a eleganci moudrých….v jejich vyjadřování Usmívající se!


Psáno dne 11. července 2015

Branný zákon aneb …

10. července 2015 v 8:45 | Wess |  Politika
Dnes jsem po delší době po šesté hodině ranní sledoval jednání parlamentu o branném zákoně aj. souvisejícím. Velmi vehementně se do diskuze zapojily ženy, shodou okolností - blondýnky. Obdivoval jsem zejména jednu z nich, jak horovala pro dobrovolné záložáky, mezi něž zřejmě patří a zastupuje je v současné době v nějakém vyšším orgánu. Ten však nemá, jak dodala poslankyně, ambice "kecat" do toho generálnímu štábu AČR.
Dozvěděl jsem se také, že v současné době dělíme armádu na aktivní profesionály a dobrovolné záložáky! Domnívám se, že ono rozdělení je úsměvné nejen z hlediska sémantického.

Sám jsem před léty absolvoval v hodnosti vojína základní vojenskou službu a na útvar, kde jsem sloužil, jsem hrdý. Také se s kamarády z vojny setkáváme každoročně a rádi.

Ovšem v dnešní době, kdy už branná povinnost "jde mimo mě", mě docela zaujala aktivita žen ve věci vojenského povolání. Potěšilo mě, že i zde bylo vyhověno jejich obecným emancipačním snahám. I já jim fandím, ovšem ne z militantních důvodů, ale z podobných jako nejznámější český básník a spisovatel - nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1984.

Cituji:

"Na něžnou křivku ňader tvých je těžko hledět bez závrati..."

Jaroslav Seifert
(konec citace)

Básník však nebyl a není sám v obdivu ženských křivek - cituji:

"Výtvarní umělci se na tomto úchvatném ženském sekundárním znaku vyřádili, počínaje kresbami v jeskyních a Věstonickou venuší až po kubisty - ani oni si netroufli dát mu krychlové tvary!"

(konec citace)


P.S.

S vědomím o existenci známého citátu "Když mluví zbraně, mlčí múzy" snad jenom dodávám, že "lépe nežli vojákem, je být pouze Horňákem" Usmívající se!!

A nechť mně prominou všichni ti velkohubí vlastenci a bojovníci za hodnoty - prý nefinančního původu, kvůli nimž všechny dosavadní války začaly a kteří mnohdy sami ve válečných zákopech chyběli!!
A také ženy, kterým patří můj obdiv za zásluhy o vznik a uchování nového života, ovšem ne za jeho zánik!!

Psáno dne 10. července 2015

Jsou prázdniny…

5. července 2015 v 9:00 | Wess |  Školství a vzdělávání
Letní prázdniny jsem vždy vnímal intenzívně, jako kluk - školák a student a později …i jako pedagog až do odchodu "do výslužby".
Těšení se na hlavní prázdniny mně zůstalo a tak jsem "jen tak pro sebe" hodnotil nejenom aktuální školní rok 2014 - 15. Vždyť i v něm se mnohé přihodilo třeba i mým vnukům, ale také ve školství obecně!! Nevím, zda v tom rezortu jsou mj. časté výměny ministrů k lepšímu…?! Nejsou!!

V jednom ze svých červnových fejetonů jsem začal vzpomínkou na učitele předmětů Hudební a Výtvarná výchova. Ta vzpomínka je pravdivá i když jistě nese známky mojí nostalgie, poněvadž já jsem měl dobré učitele i dětství a mládí také díky jim!!
A na ten článek reagoval nynější žák či student slovy, ze kterých je cítit upřímnost už jenom tím, že mně tykal!! Proto jej zveřejňuji celou následující citací:

"Hezká představa učitele. Já nemám na Výtvarnou výchovu a hudebku jednoho, ale mám dva. A neberou to vážně. Ve výtvarce sice kreslíme a učitelka je hodná, ale že by to brala vážně to spíš ne. A hudebka to už vůůůůbec. Jen sedíme v lavicích a bavíme se spolu, zpíváme jen výjímečně a to máme tři klavíry. Bůh ví, jestli vůbec ještě fungují.

Jinak to s tím "staré rameno řeky Moravy", člověk si to představí a hned vidí, jak boží to tam bylo. No, škoda, že si člověk hlavně zapamatuje to zlý.

A jak si čtu, co jsi probíral v hudebce! Neuvěřitelné, že tím samým učivem se musel propracovat můj učitel hudebky. Když už máme vyjímečně nějaký zápis, tak přijde a řekne: "Opište si to!", tak to opíšeme i přes nedokonalý písmo a pak zase nic neděláme a vůbec nám o tom nic neříká.
Ale kvůli jeho volnému přístupu k výuce je nejoblíbenější učitel na škole."

(Konec citace)

Ve svém blogu se často zaobírám školstvím, přestože od roku 2006 již v něm nepracuji. Často si kladu otázku, zda jsem ve své kritice přístupu učitelů ke studentům a ke svému poslání učitele objektivní?
Výše uvedené vyznání současného studenta snad také potvrzuje, že ve školství chybí učitelé, které jsem měl čest poznat během svých studií!

P.S. Jak z toho ven? Možná někoho uspokojí argumenty a prognózy typu "Kybernetika a IT v ní nebude potřebovat fyzickou práci a přibude poptávka po "ajťácích". Možná si i učitele již představuje jako pouhého zprostředkovatele informací studentů přes příslušný HW.

Kdo ale naučí studenty lidství, úctě ke vzdělání, či lásce ke kultuře nebo ke svojí zemi! Ti, co mají tři klavíry, ale nehrají na ně, určitě ne!! ZamračenýPsáno dne 5. července 2015

The Tremeloes o prázdninách 2015…:-)

1. července 2015 v 9:18 | Wess z webu |  Muzica
The Tremeloes jsou anglická rock and roll kapela, která byla založena v roce 1958 v Dagenham, Essex.
Kapela patřila v 60. letech k nejstabilnějším hitmakerům, když hned dvacetkrát zabodovali v britském žebříčku i v TOP 20 v USA. Zprvu byl jejich leaderem zpěvák Brian Poole, ale po jeho odchodu se prosadili i sami za sebe.
The Tremeloes jsou skupinou , která stále hraje pravidelně více než 50 let po založení skupiny.

(Ukázky z You Tube)


Silence is Golden


Here Comes My Baby


Poznámka Wess:

Byly to zbožné chvilky poslechu kluků a holek ze Sušilky u magnetofonu Sonet Duo, plného písniček z "Laxíku a Ésterajch draiSmějící se"; a skupinu THE TREMELOES jsme v 60. letech vnímali asi nejvíce právě zmíněnými písničkami.

Tak proč jimi nezačít letošní hlavní prázdniny Úžasný!


Psáno dne 1. července 2015