Březen 2015

Musí být příjemné prostě mít pravdu!?

27. března 2015 v 9:28 | Převzato z wikipedie Wess |  Co napsali jiní ...

"Jakmile typický občan vstoupí do politické oblasti, propadne se na nižší úroveň mentálního výkonu. Argumentuje a analyzuje způsobem, který by ve sféře svých skutečných zájmů ochotně uznal za dětinský. Stává se opět primitivem."

Joseph A. Schumpeter Capitalism, Socialism and Democracy. (s. 262)P.S.

Závidím takovým lidem schopnost uspořádat svoje myšlenky tak přesně!!

Psáno dne 27. března 2015

Jsem přesně ten typ… já bych ho…

26. března 2015 v 6:11 | Wess |  AC Sparta a fotbal vůbec
Tak jsem zase četl diskuzi o nahraných penaltách ( myslím tu plzeňskou, kterak bývalý "chvílisparťan" zakopl o "nějakou sparťanskou nohu").
A taky tu poslední velkou penaltu jako okamžik, kdy kapitán Sparty, po svém regulérním leč neuznaném gólu, chtěl svému mužstvu prostě pomoci způsobem, který není zrovna fair play, ale bohužel je docela běžným v míčových hrách na branky nebo na koše po celém světě .
A taky věřím, že se kapitán Lafata styděl…, a že, alespoň pro mě, je příkladný sportovec, který do reprezentace patří.

Viděl jsem také i reakci toho plzeňského herce - rovněž reprezentanta, kterému "to" rozhodčí v Plzni odpískal před časem také… Překvapený


Ale všechno zlé je na něco dobré, díky tomu jsem také naleznul na stejném místě you tube hlášky z filmu Okresní přebor!! A věřte tomu, je to rozdíl…!!!Smějící se

Psáno dne 25.března 2015

Citáty inspirující….

24. března 2015 v 9:17 | Wess |  Společnost
"Mé písně svět nepředělají. Svět je nepotřebuje. Ale já je potřebuji, aby svět nepředělal mne."
Pete Seeger


Poznámka Wess:

Slova amerického písničkáře výše uvedená se mně velice líbí Usmívající se! Snad jenom drobnou poznámku bych si dovolil: Svět a lidé, kteří umí naslouchat a mají srdce i svědomí, takové písně a takové lidi, jako byl Pete Seeger, potřebují!!


O věcech obecných se hovoří ve všech koutech české kotliny hodně často, ale málokdo to umí tak, jako spisovatel Karel Čapek - cituji:
"Řekl bych, že ideál demokracie je součinnost
odborníků. Dnes sice ještě platí moudré slovo, že demokracie, toť
diskuse; ale diskusi pěstujeme obyčejně jenom tehdy, když nevíme
docela přesně, co se má dělat. Diskutují-li doktoři, má-li nebo nemá - li
se řezat určitý případ apendicity, svědčí to o tom, že jejich lékařská
jistota není ještě úplná. Nepřáli bychom si, aby dělníci diskutovali,
spadne-li náš dům; ve věcech života je nám milejší nesporná jistota.
Zatím však rozumíme demokracii v tom smyslu, že mám-li to tak
říci, zedníci diskutují, má-li se řezat slepé střevo. Až získáme ve
velmi četných oborech života rozsáhlejší zkušenosti a nesporné
jistoty, ztenčí se podstatně oblast možných diskusí a tím i
melhubovské politiky; ale jediná cesta k tomu je právě získávat
zkušenosti a pokoušet se o potřebné jistoty. Avšak takové věci leží
ve směru všeho druhu užitečných prací a nedají se objevit diskusí
ani hlasováním."

Konec citátu

Poznámka Wess:

V klasikově textu jsem si povšimnul, že i K. Č. uznává, že "ve věcech života je nám milejší nesporná jistota". Asi by si méně rozuměl s některými dnešními "moderními" názory na vztah mezi svobodou (i osobní) a jistotou (třeba sociální), který prý má mít v tržní společnosti spíše nepřímou úměrnost! Praxe chce ukazovat, že ve prospěch svobody!!
Také ve vztahu demokracie k diskuzi K. Č. bere diskuzi jako jasný projev přítomnosti demokracie jen pro případ, "kdy odborníci neví, jak dál postupovat" a naopak jako naprosto nežádoucí diskuzi pak považuje tu, "když diskutují neodborníci".

No dnes by klasik tvrdě narazil a to:
a) Na "odborníky" ve vládě, kteří již vystřídali více než jeden rezort, včetně těch silových a to se vzděláním či kvalifikací bůhví odkud, když někdy i nemohou nalézt svoje diplomové či závěrečné práce…Usmívající se Ti se ovšem za odborníky, naštěstí pro K. Č., považují sami (sic)!
b) Na valné hromady jednak v parlamentu, kteří naši zastupitelé projednávají a schvalují zákony, aniž by mnohdy četli důvodové zprávy a odborné komentáře. A dokonce v případě chyby v zákonech na svoji obhajobu říkají, "že o tom nevěděli, nebo nic nepodepsali"!
c) No ale také v českých hospůdkách, dříve "od Šumavy k Tatrám", kde sedí odborníci na slovo vzatí - ve všem a v politice samozřejmě nejvíce. Ti by ovšem byli ke K. Č. nejvíce shovívaví, poněvadž ti naši pivaři mají k demokratické diskuzi nejblíže! A pokud se "nějak zásadněji" nepoperou, pak se náhodný příchozí třeba dozví, kde je v okolí nejlepší instalatér, elektrikář, atd. a pak o tom začnou vést opravdovou odbornou diskuzi, s níž by dnes citovaný klasik byl také spokojen! Usmívající se


P. S. Ale stejně jsou oba citované texty hezké, že?!!Úžasný

Psáno dne 24. března 2015

Kotel pí Jílkové… tak nějak pořád stejně…!!

20. března 2015 v 16:48 | Wess |  Společnost
Na paní Jílkovou se nedívám již od dob tv pořadu s názvem "Kotel", v němž dne 7.11.2002 tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík "exceloval" s něčím "o americké základně u nás", tedy ani v současném pořadu novém - se sugestivním názvem "Máte slovo".

První dva nebo tři "Kotle" jsem tehdy sledoval v jakési očekávané naději "sámnevímčeho". A skutečně se tehdy dostavilo! Rozvášněné publikum s hrudí plné energie z pocitu, že jako občané mohou vše a každou chvíli vztyčené paže pí Jílkové, kterými krotila diváky, kterým byli předhozeni politikové nebo zastupitelé, tehdy většinou po jednom!

V té chvíli mně to v Kotli s kruhovým hledištěm lehké konstrukce připomínalo vysoký dřevěný válec, v němž kdysi v padesátých létech kroužil motocyklista na rachotícím motocyklu - silném pomaluběžném a burácejícím speciálu. A my diváci a návštěvníci toho pojízdného lunaparku jsme za lidové vstupné na tu atrakci "čuměli" shora a trnuli - spadne - nespadne….?!

Mnoho povyku pro nic, žádné řešení a už tady byl konec pořadu, v němž se vůbec nic nevyřešilo, neujasnilo a paní Jílková spěšně poděkovala za účast a televizním divákům, překřikována ještě rozvášněnými diskutéry, jen stěží sdělila "o čem a s kým bude Kotel příští" Usmívající se !

Z dnešního webovského tisku jsem zjistil, co že to pí Jílková "probírala včera večer", vlastně "na Josefa"Nevinný? Prý Ukrajinu e.t.c. a prý se vzácnými hosty - oponenty….!

Reakce tv diváků na včerejší "Máte slovo", které dostalo oficiálně "pouze tři hvězdičky z pětihvězdičkového maxima", se dá reprezentovat názorem čtenáře ve webovské diskuzi - cituji:

"Re: Jílková z toho udělala překřičovačku, volic12, 20. 3. 2015 10:53:19
Jílková byla, je a bude vždycky jen dryáčnice hrající si na jakéhosi zprostředkovatele mezi znesvářenými stranami. Včera ta debata nepřinesla nic nového, vše co tam bylo řečeno jsme si už mohli někde přečíst nebo poslechnout. Až na ten závěr, to byla bomba."
Konec citace

Nevím, jaká bomba to nakonec byla - poněvadž ze zmíněných již důvodů se na pořady tohoto typu již dávno nedívám.
Jedno vím zcela jistě! Jako tehdy, v Kotli, tak i v tomto pořadu Máte slovo, jej moderuje pí Jílková stylově stejně, neboť občas přece jen očkem nahlédnu (včera, ne Györ - lázně) a rychle zase přepnu jinam - to se nedá!!Zamračený. A připadá mně ta hezká paní jako "politická roztleskávačka, která má vyplnit přestávku", a která v tomto pořadu pokračuje "osvědčenou brázdou", aniž by byla schopna (nebo chtěla?) "překročit svůj stín".
Může však být spokojena, přispívá možná k pocitu některých našich občanů, že prožívají v těchto časech nejen na veřejně právní tv tu pravou demokracii, i když v tom pořadu tak, jak mnohde jinde - "řeč se mluví a voda teče!" V hospodách ovšem, tam teče pivo a kupodivu s úplně stejným efektem Úžasný.

Pokud se tato paní pokusí ve svojí umělecké tvorbě o triptych, pak její třetí tv pořad by se mohl jmenovat třeba - "Nechejme maličkých ke mně přijíti, aneb ať si kecají, co chtějí".

Psáno dne 20. března 2015

Kdosi kdesi….

18. března 2015 v 16:23 | Z webu |  Co napsali jiní ...

"K demonstraci síly se uchyluje ten, kdo nedokáže demonstrovat rozum."

P.S.
Vytrženo z kontextu někde z internetu…; záměrně, poněvadž výrok neztrácí ani sám o sobě hlubší význam!ÚžasnýPsáno dne 18. března 2015

Něco optimistického o pesimismu…

15. března 2015 v 8:00 | Wess z webu |  Co napsali jiní ...
"Pesimismus není víra, že svět je bídný, nýbrž víra, že je to v pořádku, že je bídný.
Pokud však v chybě vidíš chybu, v hlouposti hloupost a v neštěstí prosté neštěstí, nejsi a nemůžeš být pesimista. Nejsi pesimistou proto, že vidíš bolest, pitomost, krutost a nesmyslnost všeho; pokud tě to bolí, pokud se otřásáš soucitem a nevolí, nejsi pesimistou.
A pokud se týče toho krajíce, nevyvrátíš ponurý názor, že vždycky padá na namazanou stranu, než tím, že jej budeš líp brát do ruky."

Karel Čapek: O VĚCECH OBECNÝCH ČILI ZÓON POLITIKON


P.S. Wess

Dnešní svět, jak se zdá, nahrává spíše pesimistům, kteří již možná ztratili víru a hlavně chuť změnit "status quo".
Ve výroku Karla Čapka je jiskřička naděje v tom, že ten člověk, který rozeznává třeba hloupost a neštěstí dnešního světa, nesmiřuje se s nimi a chce pomoci jejich odstranění, poněvadž zná jejich podstatu, může být tím, kdo neutěšený svět změní…
Líbí se mně jeho myšlenka…

Psáno dne 14. března 2015

Zajímavě trefný výrok…

13. března 2015 v 18:45 | Z webu |  Politika
ANO chce fungovat jako firma, ale stále nevíme, co má produkovat. To zůstává výrobním tajemstvím. Úžasný

Jan Keller
profesor sociologie, environmentalista


Psáno dne 13. března 2015

Ne, že bych si to přál…

10. března 2015 v 12:02 | Wess |  Politika
Vždycky jsem přemýšlel, jaká asi musí být situace v zemi, aby mohly být natočeny dokumenty a později hrané filmy, kdy mobilizovaní vojáci se loučí se svými milými a se zpěvem a vojenskou kutálkou nastupují do dlouhých vlaků, odjíždějících ke svým útvarům nebo už přímo na frontu.

Však ve svém věku jsem jich viděl mnoho a nejen z těch posledních dvou světových válek a co knih a dobrých i špatných dokumentů o té době! Z nich jsem mohl pochopit také to, "kdo do války musel a kdo nemusel" a také v nich bylo mnohokrát zdůvodněno, proč ty války vznikly, byly a jaký měly výsledek. (?)

Dnes každý průměrně vzdělaný člověk ví, že "horká válka" je jenom pokračováním nejprve skrytého boje o území a jeho nerostné bohatství a hlavně o strategickou moc nad tím územím.
Také ví, že v rámci jednotlivých zemí při tzv. revolucích jde o "nové rozdání karet" v otázkách státního majetku a moci, a v globálním - strategickém pohledu je o tom v zájmu identického synergického efektu hovořeno jako o boji za hodnoty X ( za X možno dle potřeby dosadit lidská práva a národní osvobození, nezávislost nebo demokracii).

Svět dnešních dnů je opět neklidný, plný napětí, terorismu v tom globálním makropohledu a současně plný nezákonnosti a korupce v tržním boji o kriteriální a jedinou hodnotu - ZISK. (Za Z možno dosadit možno dosadit cokoliv, co zaručuje růst majetku bezohledně pragmatického jedince či zájmové skupiny!!)

A v tomto neklidu jsem si v těchto dnech mj. přečetl např. následující novinový titulek o občanské povinnosti bránit svou vlast nebo reakce některých našich poslanců na "odhodlání parlamentu polského", tedy na totéž:

Citace:
"Tolik sráčů nechce bránit svou zemi, rozčiluje se český generál. A říká: Stát nesmí dovolit, že kdo nechce, ten nemusí bojovat!"

"Co se mě samotného týče, tak nevím, jestli bych to vzhledem ke svému věku zvládl. V mém věku, kdybych nastoupil do jakékoli jednotky, tak bych byl zátěž, nikoli přínos pro tu kumpačku. Já, dědek starej, střílet ještě jakž takž umím, ale ne s těmi moderními zbraněmi. Já bych byl pro dotyčný oddíl spíše hrozba," smál se Schwarzenberg.

"Nemyslím si, že by pár desítek poslanců by mohlo zvýšit výrazně obranyschopnost země, ale byl by to výrazný symbol připravenosti a ochoty za svou zemi bojovat. Já osobně jsem major v záloze, držitel zbrojního průkazu a střílím docela slušně," řekl redakci první místopředseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek.Konec citace

Dnešní strategický problém - boj o světovládu - by možná nám Čechům a Moravanům mohl připomenout třeba docela známou historickou událost, kterou si také museli prožít.

Citace

"S ruskou frontou se pro Čechy pojí i další zajímavá událost. Začátkem července 1917 se u ukrajinského města Zborov strhl doslova bratrovražedný boj Čechů s Čechy. Proti rakousko-uherským jednotkám složeným zejména z vojáků z Plzeňska a Jindřichohradecka stáli českoslovenští legionáři. Jsou zaznamenány konkrétní případy, kdy proti sobě bojovali bratr s bratrem či otec se synem."

Konec citace

Moje resumé

V reakci na oba články se ozývá "hlas lidu", který je projevem odporu k hrozbě války, stejně jako kdysi byl možná silný hlas lidu tehdejšího Rakousko Uherska a přesto…. Těch padlých a pomníků a nevíme, koho dřív vidět jako českého hrdinu - vojáka c.k. Rakouska Uherska nebo legionáře nevrátivšího se svých zahraničních bojů třeba na straně carské armády nebo bolševiků někde daleko mimo území naší země.
Pevně věřím, že vzdělanost našich lidí sehraje svoji rozhodující úlohu v dnešním jaksi podivně spojeném a současně rozděleném světě!


Nechtěl bych totiž, aby moji nejbližší, mladí synové a vnuci museli, jako kdysi jejich pradědové, zpívat s aktualizovaným textem třeba písničku Červený šátečku, kolem se toč, my jdeme na Srba (nebo jiného...), nevíme proč…!?

P.S.
Vždy, když je mně hůře, sáhnu po klasikovi!!

Jó, to jsem ještě žil… Jiří SuchýPsáno dne 10. března 2015

Když přijdeš k nám…

6. března 2015 v 10:36 | Wess
Když přijdeš k nám do San Francisco (If You're Going To San Francisco)
Text: Stan Veselý

Emi C G D G

Emi C G D
Když přijdeš k nám do San Francisco
Emi C G D
ve vlasech mít květ zaručeně smíš
Emi G C G
když přijdeš k nám do San Francisco
Hmi Emi D
těch lidí v něm, co v duchu pohladíš…

Vždyť oni ví o San Francisco
o letních snech a mladé lásky hřích
o Hyde Street Beach v mém San Francisco
a vlasy tvé, co cítím ve dlaních…

Refr.

F Dmi
Tam zem je v chvění
F Dmi
všichni všechno mění
G
ó-ó, lidi se mění…
F Dmi
lidé s otevřením
F Dmi
s novým vysvětlením
G
ó - ó, lidi se mění,
D
lidi se mění

Vždyť oni ví o San Francisco
o letních snech a mladé lásky hřích
o Hyde Street Beach v mém San Francisco
a květy z vlasů, co cítím je ve dlaních…G

E Fis mi
A D A
Když přijdeš k nám do San Francisco
Cis mil Fis mol A
těch lidí v něm, co v duchu pohladíš…P. S.

Odvážil jsem se až dnes a jenom sám pro sebe otextovat tuto krásnou píseň z krásné doby, kdy mladí ještě snili a měli ideály.
Asi je to tím předvánočním časem….?!

Psáno v prosinci 2014

Průměrnost a nezávislost osobnosti

4. března 2015 v 10:46 | Wess |  Společnost
Kdysi při studiu na PF UP v Olomouci mě v předmětu Psychologie zaujaly mj. testy IQ a také poznámky paní docentky o tom, že je odvážnou ambicí sestavovat takové testy posuzující eventuální genialitu člověka, když psychologie jako samostatný vědní obor je mladá a snad proto ve své krátké historii vlastně ani žádného genia neměla. Ten výrok byl vysloven v 70. letech minulého století Usmívající se!

Proč to vzpomínám? Napadlo mě to při rozhovoru tv moderátorky s odborníkem na výchovu firemních manažerů.
Postěžoval si, že v dnešní době najít "jedinečného člověka", který by dokázal třeba ve firmě "jít proti všem" není vůbec snadné. A překvapil mě upřímně rozhodným tvrzením, že spíše průměrnost člověka je vytvořená šablonou - " dobře se oblékej, usmívej se, snaž se zalíbit všem, atd. atd." v současném tržním prostředí letí. A člověk tomu "tlaku okolí" podléhá, získává jistotu v zaměstnání, v rodině aj. a….ztrácí svoje ideály.

Zpozorněl jsem, poněvadž opravdu znám ze svého okolí lidi usměvavé a spokojené, kteří jsou frustrovaní ztrátou vlastní osobnosti až ve chvilkách osobního zamyšlení.

Poznámka, že "průměrný člověk poslouchá okolí a nemyslí na sebe", se táhla besedou podtržena ještě jinou, docela zajímavou myšlenkou, že "za komunismu drželi lidi v Čechách hubu víc, než museli!"

Co je asi příčinou takového chování v české kotlině i dnes? Kromě osobní lenosti jedince, který projeví osobní aktivitu nanejvýš při hospodských řečech určitě to, že v kolektivním smrádečku průměrnosti je mu dobře!

Nezávislost člověka podle mne také spočívá v uvědomování si prostředí, ve kterém žije a jeho přínosu pro vlastní osobnost. Ano, buď se přizpůsobím, nebo půjdu jinam! Já ve chvílích jistého furiantství jsem vždy dodával, že "pod hloupým šéfem nejde pracovat, buď ho nahradím nebo jdu pryč", což se mně vcelku v životě dařilo.

Vřele souhlasím s oním odborníkem, když řekl, že nezávislost člověka je stav, v němž prvotní je zájem o svůj vlastní osobní rozvoj. A že teprve potom se může "mít rád sám sebe".

Závěrečná poznámka toho učitele manažerů, že "získat nezávislost za každou cenu nemá smysl, poněvadž hrozí, že člověk nakonec zůstane osamocen", mně po tak poměrně dlouhé debatě připadlo poněkud smutně kontraproduktivní!!Nerozhodný

P. S. A tak doufám, že pravděpodobně jenom pro krátkost vysílacího času televizními besedníky nebylo vysloveno to podstatné:

- V pojmu "přínosy pro vlastní osobnost a její rozvoj" by měly převažovat vzdělanost, odbornost, etika a kultura, nikoliv materiální prebendy a výhody ze sklípkových rautů
- V pojmu "nezávislost" nemá být výrazným atributem egoismus v horším slova smyslu nebo myšlena pouhá ekonomická nezávislost v tomto globalizovaném světě
- Pojem "průměrnost" nechť není pokládán za nadávku, neboť co by za to dnes dali učitelé, kdyby mnozí jejich žáci byli "pouze průměrní - dobří". A jak spokojení by byli zaměstnanci s průměrným platem 24 tis. Kč, o důchodcích ani nemluvě!

Psáno dne 4. března 2015

Není to tak dávno...jenom dva roky!

3. března 2015 v 9:58 | Wess vybral z webu |  AC Sparta a fotbal vůbec
Publikováno 24. 2. 2013

Sparta se v únoru 2013 střetla s londýnskou Chelsea, zdatně jí sekundovala, a po litém boji na Stamford Bridge vypadla až gólem v nastavení základní hrací doby. Díky za vše Spartičko!


P. S.
Zase se dočkáme Smějící se

Psáno dne 3.března 2015