Listopad 2014

Fikce, která nedostala Oskara…

30. listopadu 2014 v 9:45 | Wess |  Společnost
Zase je nedělní ráno, první adventní! V Nedělním ránu v rádiu na Dvojce zrovna vzpomíná můj dávno oblíbený Rudolf Křesťan (ještě z mládežnického časopisu Mladý svět) na Ing. Josefa Veleka. Byl to jeho kolega ze stejného časopisu a zasloužil se velmi o vznik ekologického hnutí u nás v české, moravské a slovenské kotlině.
Byl jsem také dlouholetým věrným abonentem Mladého světa a proto jsem znal Velekovy aktivity v hnutí Brontosaurus.
Velmi vzpomínám na jedno setkání s tímto nadšeným ochráncem přírody, bylo to někdy v červnu roku 1989 při přednášce žákům našeho SOU.
Ovšem dnes ráno Rudolf Křesťan vzpomněl Velekův omyl s recesisty vymyšleným zvířátkem Kňava obecná, který je vzpomenut také Jakubem Patočkou a Wikipedií.

Citace:

"………Jindy se stal obětí kanadského žertíku svých přátel přírodovědců, od nichž si coby původním vzděláním elektrotechnik nechal namluvit, že v Jeseníkách je bezprostředně ohrožena vyhynutím smyšlená kunovitá šelma kňava, a na stránkách oficiálního tiskového orgánu SSM se pak po určitý čas dovolával její záchrany."Konec citace

Přiznám se, tuto Velekovu "story" jsem neznal, ale napadá mě jiná, která byla dokonce oceněná americkým Oscarem. Totiž slavní Ropáci - film tehdy studenta Svěráka juniora, kteří rozvířili nejen ekologické hladiny u nás v tom dubnu roku 1989.


Citace z článku o ropácích:

"Malá zvířátka, která nadevše milují uhlí a lebedí si v zápachu výfukových plynů, ale prostě okouzlila Američany a trochu vyděsila Čechoslováky. Když se ukázalo, že jde jen o dobře zpracovanou fiktivní představu, kam až těžký průmysl v Čechách může dojít, málokdo pak přiznal, že v Ropáky uvěřil..."

Konec citace

P.S.

Skutečně mnozí Čechoslováci uvěřili, znám je z té doby osobně. Tak mě napadá, že vůbec je zajímavé, kolik fiktivních balónků je dosud vypouštěno na našem území?
Ale jenom málokterý si zaslouží toho Oskara!Úžasný

Psáno dne 30. listopadu2014

Pamatujete si Brontosaury…?

29. listopadu 2014 v 9:54 | Wess |  Kytara a texty písní ( s akordy )

Dnes ráno na Dvojce hrálo rádio písničku Honzy Nedvěda "Na kameni kámen" - krásná melodie krásně hraná a ten text. Krásně i smutně aktuální…!

Vzpomínám, když jsem v 89. roce v září byl s patnácti vybranými žáky našeho učiliště a stejně velkými výpravami dalších učilišť koncernu Sigma v Chorvatsku v malebném městečku Tiesno. Krásný pobyt nejen kvůli krásnému Jadranu a skvělému počasí.

Kluci tam měli kytary, které jsem ostatně "požadoval" mít na každém zájezdu nebo na každoročním stanovém táboře na Mlýnkách.

I tentokrát byly v kempu krásné táboráky, krásně jsme si zahráli. Mě však kluci zaskočili otázkou: "Hrajete Brontosaury?" A hned začali jmenovat Stánky, Ptáčata, Občanka, Jižní kříž…., a já až dosud "uznávaný interpret" s trampskými písněmi, Semaforem atd. jsem cítil, že moji pravdivou zápornou odpovědí "moje akcie" u mých žáků poněkud klesnou. Brontosaury jsem samozřejmě z rádia slyšel a znal, ale spíše jsem dával přednost Plavcům a Spirituál kvintetu.

A tak po příjezdu domu jsem s pomocí svých dvou synů dal dohromady zpěvníky Nedvědů a písničky v rámci svých možností "nastudoval". A přitom jsem pochopil, proč je mají mladí rádi. Nejen kvůli krásné hře Nedvědů na kytaru a jejich zpěvu, ale také velmi kvůli textům, které tehdy byly vždycky "o něčem a proti něčemu", o přírodě a mladých láskách. Prostě tehdejší vnímavé mládeži něco říkaly.

Chci připomenout písňové texty Nedvědů, které řadím mezi nejlepší!!

Na kameni kámen

Jako C starej suchej strom jako Fmaj7 vše ničící
hrom, jak v poli C tráva připadá mi ten náš svět
plnej Fmaj7 řečí a čím Ami víc tím G líp se C mám

Refr.

Budem Fmaj7 o něco se rvát až tu Ami nezůstane G stát
na kameni C kámen a jestli Fmaj7 není žádnej Bůh
tak nás Ami vezme země G vzduch
No a potom C Amen

A to všechno proto jen že pár pánů chce mít
den bohatší králů přes všechna slova co z nich
jdou hrabou pro kuličku svou jen pro tu svou

Refr.

Možná jen se mi to zdá a po těžký noci přijde
přijde hezký ráno jaký bude nevím sám
taky jsem si zvyk na všechno kolem nás

Refr.

Tulácký ráno

Dmi Posvátný je mi každý ráno
Ami Když ze sna budí šumící Dmi les
Dmi A když se zvedám s písničkou známou
Ami A přezky chřestí o skalnatou Dmi mez

Dmi Tulácký ráno na kemp se snáší
B Za chvíli půjdem C toulat se F dál
Dmi A vodou z říčky oheň se zháší
B Tak zase půjdem C toulat se Dmi dál

Posvátný je mi každý večer
Když oči k ohni vždy vrací se zpět
Tam mnohý z pánů měl by se kouknout
A hned by viděl, jaký chcem svět

Posvátný je mi každý slovo
Když lesní moudrost a přírodu znáš
Bobříků síla a odvahu touhy
Kolik v tom pravdy, však kdo nám ji dá?


Růže z papíru

1. Do tvých Dmi očí jsem se zbláznil
a teď E7 nemám nemám Gmi klid,
Ami hlava třeští, asi tě mám Dmi rád. Stále někdo říká:
Vzbuď se, E7 věčně trhá Gmi nit,
Ami studenou sprchu měl bych si Dmi dát.

D7 Na pouti jsem vystřelil Gmi růži z papíru,
C7 dala sis ji do vlasů, kde F hladívám tě A7 já
Dmi v tomhle smutným světě
jsi má Gmi naděj na víru,
že Ami nebe modrý ještě smysl Dmi má.

Přines jsem ti kytku, no co koukáš, to se má,
tak jsem asi jinej, teď to víš.
Možná trochu zvláštní
v dnešní době, no tak ať,
třeba z ní mou lásku vytušíš.P.S.

Pěkná doba, která přes všechny její nedostatky měla svoje Brontosaury a mladé posluchače, kteří jim ty jejich texty věřili!


Psáno dne 29. listopadu 2014

Vtesat do kamene si ta slova zaslouží…!

28. listopadu 2014 v 10:13 | Wess |  Společnost
Přiznám se hned na začátku, že se nedívám na paní Jílkovou od dob jejího Kotle před léty též v TV. A nedívám se ani na současný tv pořad, kde "má slovo občan" a paní Jílková stále "stejně pěkný boční záběr kamery, když dá ruce v bok".
Oba pořady mají stejný "rukopis" a ten aktuální mně připadá jednak jako chaotický a bez nějakých pozoruhodnějších závěrů, prostě "páté přes deváté", zakončené s ohledem na tv čas spěšným sdělením moderátorky, "co bude příštěUsmívající se" a rychlé rozloučení s přítomnými a diváky.

Snad má pořad vzbudit velký dojem demokratického festivalu názorů, které jsou ovšem všestranně "nezávazné a nežalovatelné". Něco jako parlament a snad proto tam politici rádi chodí!?!

Ani ten poslední pořad jsem neviděl, ovšem téma "Je ministr Babiš dobrý hospodář?" je oprávněně zajímavé, tak jsem alespoň přečetl článek o pořadu v Parlamentních listech a chci se vyjádřit alespoň k některým myšlenkám v pořadu přítomných.

Cituji z článku:

Ministr Andrej Babiš stanul na pozici "obhajoby", že je třeba vybírat důsledně daně.
Hlavním "žalobcem" z politického tábora byl senátor ODS Jaroslav Kubera, podle kterého vláda všechny živnostníky už předem považuje za zloděje.
Ještě více se ale na toto téma rozčílil senátor Kubera: "Slyším tady, že jsme národ podvodníků. Já vám řeknu, že to, co se u nás ukradne v korunách, to se v EU rozkrade v eurech, tak to je.
(Konec citace)

Poznámka Wess:

Pan senátor argumentuje stylem: "Však kradou všichni a všude nejenom u nás, a mnohem víc!"
Řeknu vám, takto často argumentují vždycky ti, kteří kradli samozřejmě ze společného i v reálném socialismu. A když se to "společensky" hodilo, tak byli připraveni tvrdit, že tím usilovali "o vnitřní rozložení tehdejšího systému".Úžasný


Cituji dále z článku:

"Zaměstnanci musí platit daně a nikdo se jich na nic neptá. A já bych chtěl, aby je takhle platili všichni," zakončil tuto debatu Babiš.

Poznámka Wess:

S touto větou pana Babiše naprosto souhlasím!! Nejpoctivěji v tomto státě skutečně platí daně zaměstnanci!! Naštěstí pro státní rozpočet je jich nejvíce!!

Mám však i vlastní poznatky, že zaměstnancům soukromá firma z jeho mzdy daň, resp. příspěvky na zdravotní a sociální pojištění sice každý měsíc "velmi ochotně" strhne, ale "zapomene" je odvést státu!! (………A dále s nimi hospodaří ve svém rozpočtu. Na tomto místě nechci uvažovat případně odložené nebo vůbec neuskutečněné výplaty mezd zaměstnancům…….!!)

V jistém období "toho bylo všude plno" a tak se nabízí, zda nedůvěra vlády k soukromým podnikatelům není často oprávněná??!Psáno dne 28. listopadu 2014

Naše učiliště...

26. listopadu 2014 v 6:12 | Wess |  Školství a vzdělávání
Střední odborné učiliště strojírenské (SOU) Hodonín bylo zřízeno k 1. září 1982 koncernem Sigma - generální ředitelství Olomouc se souhlasem Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČSSR, když předtím - od roku 1957 při národním podniku Jihomoravská armaturka Hodonín probíhala kvalitní praktická výuka kovooborů strojní zámečník a soustružník kovů, od roku 1978 také studijního oboru mechanik - seřizovač pro obráběcí stroje a linky v samostatných učňovských dílnách provozu Hodonín, Anenská a teoretické vyučování v Učňovské škole Hodonín, ul. Dobrovolského.

Náplň činnosti SOU:
V komplexní přípravě mládeže na dělnická povolání v praktickém a teoretickém vyučování byly vyučovány :

kovoobory
- 4 letý studijní obor mechanik seřizovač pro obráběcí stroje a linky a tříleté učební obory strojní mechanik pro stroje a zařízení, dále obráběč kovů se zaměřením na soustružení, frézování a vrtání.

dřevoobory
- tříapůlletý učební obor strojník pro výrobu konstrukčních desek a dále dvouapůlletý zpracovatel dřeva pro konstrukční desky.

V těchto pěti oborech byla max. kapacita 36 žáků v jednom ročníku každého oboru, tedy celkem pro cca 550 žáků SOU
Provoz tohoto SOU byl zabezpečen sdružením prostředků podniku Sigma Hodonín a podniku Závody na překližky a dýhy Hodonín a na základě Hospodářské smlouvy ze dne 22. 4. 1982 mezi koncernem Sigma Olomouc a VHJ Dřevařský průmysl Praha.
Pro praktické vyučování byly využívány bývalé výrobní prostory zřizujícího podniku Sigma Hodonín, umístěné v budově v ul. Anenská v Hodoníně a to:

I. Praktické vyučování

a) Praktické vyučování kovooborů
Samostatná dílna pro výuku soustružení - 14 soustruhů
Samostatná dílna pro výuku frézování - 12 frézek vel. 3 a 2
Samostatná dílna pro výuku vrtání - 10 sloupových a radiálních vrtaček; 1 horizontální vyvrtávačka
Samostatná dílna pro základy strojního obrábění - soustruhy, frézky, vrtačky, brusky
Samostatné dílna pro montážní práce
Samostatná svařovna postavené dle norem pro svářečskou školu a kovárna
Dílna ručního zpracování kovů - 24 pracovních stolů se svěráky a vybavené nářadím
Dílenská učebna
Samostatná výdejna a brusírna nářadí
Sklady pro nářadí, hutní a pomocný materiál
Dílna údržbářů kovo a elektro
Samostatné šatny pro žáky a žákyně - sociální zařízení
Samostatné šatny pro zaměstnance SOU - sociální zařízení
Kanceláře mistrů odborného výcviku - prosklené buňky přímo na dílnách

b) Praktické vyučování dřevooborů

Umístěno bylo v prostorech základního závodu podniku ZPD Hodonín a to:
Samostatná dílna pro ruční zpracování dřeva - 24 míst
Samostatná dílna pro ruční zpracování kovů - 12 míst
Sklad na nářadí a pomůcky
Kanceláře mistrů OV a sociální zařízení zvlášť pro zaměstnance a žáky

II. Teoretické vyučování

Od 1. září 1982 byla škola umístěna ve dvou patrech hlavní budovy SOU v ul. Anenská:
- 10 učeben
- 1 sborovna
- 5 kabinetů učitelů
- Šatny a sociální zařízení
- Sklad učebnic
- Šatny žáků
- Venkovní hřiště pro TV
Tato škola vznikla nákladnou adaptací prostorů, kde dříve byly výrobní dílny pomocných provozů podniku Sigma a jejich konstrukční kanceláře. Přes velkou péči ředitelství SOU a zřizujícího mateřského podniku však byl areál této školy považován za dočasný a proto paralelně probíhala po dvě léta výstavba nové školní budovy s příslušenstvím ve Staré Bažantnici v ul. Lipová alej!!

A k 1. květnu 1988 - tedy ještě v průběhu 2. pololetí šk. roku 1987 - 88 byla sdruženou investicí tj. nákladem 12 mil. Kčs dokončena a otevřena nová moderní škola a nová kuchyň s velkokapacitní jídelnou v areálu v ulici Lipová alej. To vše v areálu SOU, kde již stál předtím Domov mládeže, postavený n. p. ZPD Hodonín pro svoje učně.

Pozn. autora: Pro informaci - dnes budova zmíněné školy slouží Integrované střední škole Hodonín ul. Lipová alej, která je od 1. 1. 1991 následovníkem SOU strojírenského Hodonín a postupně i dalších dvou organizačně i fyzicky přidružených a rovněž tradičních hodonínských SOU!!

Personální zajištění SOU strojírenského
Učiliště, jak již zmíněno, bylo sdruženým zařízením učňovského školství a pro potřeby dílenského praktického vyučování mělo 20 mistrů odborného výcviku, kde kvalifikačním předpokladem byl výuční list a maturitní zkouška ve vyučovaných oborech a vedle toho i doplňkové pedagogické vzdělání na VŠ v délce 1,5 semestru se závěrečnou zkouškou.
Pro zajištění teoretického vyučování bylo k dispozici 17 učitelů odborných a všeobecně vzdělávacích předmětů a kvalifikační předpoklady VŠ s patřičnou aprobací, u odborných učitelů VŠ v oboru a doplňkové pedagogické vzdělání v délce 1,5 semestru se závěrečnou zkouškou.
Podobné požadavky byly i na vychovatele v Domově mládeže pro ubytované učně a vychovatele pro zájmovou činnost učňů ve volném čase učňů. Při SOU strojírenském pod vedením kvalitních trenérů fungovalo učňovské mužstvo ledního hokeje pro oddíly Hodonín a Skalica, dále fotbalová mužstvo a pak celá řada zájmových kroužků - motorismus, sportovní střelectví, folklóristika apod.
Kromě pedagogických pracovníků chod učiliště zajišťovali v hospodářské správě SOU 2 ekonomové, údržbáři budov a strojního zařízení, brusič nástrojů, kuchařky a prodavačka v bufetu.
Celkem mělo SOU strojírenské 78 zaměstnanců, patřících 3 zaměstnavatelům a to:
- Sigma k.p. Hodonín
- ZPD n.p. Hodonín
- Jm krajský národní výbor v Brně (učitelé teoretického vyučování)
Není od věci podotknout, že pracovní tým SOU strojírenského měl vesměs mladé avšak plně kvalifikované pracovníky plné elánu a proto jako celek dosahovalo velmi dobrých výsledků při výchově nových odborníků a v odborných soutěžích dovednosti učňů v regionu i v celostátních soutěžích.
Vždyť kromě svých dvou mateřských podniků učilo mladé odborníky prakticky pro celý okres Hodonín a také pro slovenské podniky, např. pro:

Elektrárna Hodonín
Cukrovar Hodonín
Tabáková továrna Hodonín
Igla Lužice
Jihomoravské naftové doly Hodonín
DYAS Uherský Ostroh
Závody valivých ložisek Skalica
Sigma k.p. Nové Zámky
Státní statek Hodonín
Střední odborné učiliště strojírenské Hodonín, ul. Lipová alej hospodářsky přešlo v roce 1990 z majetku mateřských podniků Sigma s.p. a ZPD s.p. Hodonín do majetku státu resp. působnosti Jihomoravského krajského úřadu - odboru školství se sídlem v Brně.


Seznam použité literatury:

Ing. Veselý, S.: Návrh modelu řízení sdruženého SOU v Hodoníně.
Permanentní příprava řídících pracovníků SOU v působnosti FMHTS
1986

Ing. Veselý, S.: Závěrečná práce postgraduálního studia
Vysoká škola báňská Ostrava, fakulta ekonomická
1988
P. S.
Uvést fakt o dlouhodobé tradici odborného učňovského školství v Hodoníně zejména v kovooborech - v přípravě mladých odborníků ve strojírenství - jsem se rozhodl proto, že cítím jako velký nedostatek, že okresní město s takovou průmyslovou tradicí nemá kromě torza - studijního oboru Mechanik seřizovač pro obráběcí stroje a linky, jehož výuka mj. byla zahájena právě v prostorech areálu Učňovského střediska Hodonín, ul. Anenská už v roce 1978 a to je dnes v Hodoníně vše(!), jsem dlouho odkládal!!
Nechtěl bych totiž, aby se zapomnělo na ty všechny odborně erudované a lidsky obětavé a nadšené pracovníky skvěle materiálně vybaveného učňovského zařízení při mateřském podniku Jihomoravská armaturka a později majícího název Sigma Hodonín, kteří vychovali stovky odborníků ve strojírenství pro vlastní podnik a celou řadu podniků okresu Hodonín a podniky bývalého mezinárodně významného koncernu Sigma Olomouc.
Kromě toho věřím, že tradice výchovy strojařů se do Hodonína opět vrátí! Vždyť například podnik Jihomoravská armaturka Hodonín s.r.o. také existuje…. , tak proč neSmějící se!


Psáno dne 25.listopadu 2014

Solónův citát

25. listopadu 2014 v 15:04 | Wess z webu |  Drobné moudrosti

"Nepřestávej se učit, dokud žiješ. Neotálej ve víře, že stáří samo o sobě přinese ti moudrost."

Psáno dne 25. listopadu 2014

Gulliverovy cesty…

23. listopadu 2014 v 9:15 | Wess |  Společnost
Vzpomínám, že v mém dětství a taky dětí ze začátku padesátých let patřil černobílý sovětský dětský film "Gulliverovy cesty" mezi naše nejoblíbenější…!

Teprve později jsem v městské knihovně objevil knihu Gulliverovy cesty od Jonathana Swifta…. Líbila se mně také. Autor byl satirik a skvělý kritik - viz citace:

Gulliver's Travels (1726, rozšířeno 1735, Gulliverovy cesty), nejslavnější Swiftovo dílo, fantastický cestopis napsaný jako syntéza parodie na dobrodružné příběhy z cest a satiry na lidskou společnost, v němž hlavní hrdina, lodní lékař a později kapitán Lemuel Gulliver, vypráví o neuvěřitelných dobrodružstvích, která prožil u liliputánských trpaslíků, brobdingnackých obrů, hvězdářů na létajícím ostrově Laputa a následně u moudrých koní Hvajninimů. V podtextu knihy jsou satiricky zobrazeny a kritizovány poměry na anglickém královském dvoře v době panování Jiřího I., šarvátky anglických politických stran toryů a whigů a dlouholeté nepřátelství Angličanů a Francouzů.


P.S. Ale já jsem vlastně chtěl zveřejnit pouze citát Jonathana Swifta, který má i po tolika létech svoji hodnotu:

"Když se na světě objeví opravdový génius, pozná se podle toho znamení, že se všichni hlupci proti němu spolčí!" (Jonathan Swift)

Psáno dne 23. listopadu 2014

Webovská diskuze o historii české kotliny…

20. listopadu 2014 v 9:10 | Wess |  Společnost
Je hrůza číst ty většinou podivné duševní výplachy o událostech v politice a společnosti vůbec, třeba ty o posledním "jubilejním" víkendu.
Aniž bych se sám jako drtivá většina anonymně vyjadřoval, často neodolám přečíst si "velké národní myšlenky", alespoň těch prvních pár….!
Tentokrát jsem však měl skutečně velké štěstí, neboť jsem nalezl pěknou myšlenku - cituji:

Za pravdu

"Za pravdu je různá sazba,
jednou pomník, jindy vazba.
Kdo ji řekne dřív než včas,
tomu pravda zlomí vaz. "

Konec citace

Poněvadž se jednalo o myšlenku cennou, "vygugloval" jsem opravdového autora a jeho stránky - je to můj oblíbený básník Jiří Žáček, jehož slušný diskutér možná nevědomky citoval, reagujíc na dnešní článek o okolnostech, které předcházely první popřevratové volbě prezidenta republiky v prosinci 1989.
Diskutér určitě neudělal špatně, když si vybral tohoto autora. I já tak hodlám učinit, když bych hodnotil ducha posledních dnů na politické a společenské scéně. Uvádím tím další jeho epigram, v němž stačí představit si demokracii jako krásnou italskou herečku Ornellu Muti…
A jako Růžu již si určitě každý správně dosadí….; tu naši českou…demokracii!!!

Citace epigramu

Dumka o snu a realitě

Když se v kině dívám
na Ornellu Muti,
toužím plenit dívčí tutti-frutti.
Ale když se mrknu na Růžu,
nemůžu.

Konec citace

P.S.

Je "vonkoncom" velmi smutné, čeho jsme stále častěji svědky a kde se nezdá, že by platilo: "hlas lidu - hlas boží".

A tak jsem alespoň pro tuto chvíli povděčný básníkovi Jiřímu Žáčkovi, že v úvodu své autorské stránky má to povzbuzující - "Raději umřít smíchy než vzteky."

Psáno dne 20. listopadu 2014

Jeden prodloužený víkend…

18. listopadu 2014 v 11:25 | Wess |  Sport
Dalo se v něm čekat mnohé? Dalo!! A taky se dálo!

Mě ovšem naprosto nejvíce zaujalo a potěšilo reprezentační mužstvo fotbalistů. V zápasu s Islandem skutečně reprezentovalo - a skvěle - naši republiku!! A nejzajímavější na tom všem bylo, že navzdory změnám hráčského kádru s ohledem na zranění klíčových hráčů!

Sestava ČR:

Čech - Kadeřábek, Sivok, M. Kadlec, Pudil - Darida, Plašil - Dočkal, Rosický (90.+2 Procházka), L. Krejčí (65. Pilař) - Lafata (82. Necid). Trenér: Vrba.

Prohrávalo brzy po chybě, která mrzí, avšak hráči všichni - jako jeden muž - šli důsledně a po celý zápas po vítězství!! Mohli jsme vidět odvážné a nápadité kombinace, myslím si, že snad nejlepší za poslední léta.

Jsem Sparťan v dobách dobrých i horších, ale dělá a dělalo mně vždycky dobře, když právě hráči našeho mužstva rozhodli utkání reprezentačního mužstva. Co mně však vždy nejvíce hřeje u srdíčka, když si umějí nahrát a po gólu se obejmout třeba Darida s Lafatou, Limberský s Dočkalem…, když Necid může hrát vedle Dočkala a rozumějí si! Poněvadž tyto vztahy a momenty se možná trvaleji promítnou i do utkání Sparty s Viktorkou Plzeň, se Slávií a v jiných vypjatých derby…! Tak to přece ve sportu má být.

Taky jsem byl potěšen atmosférou na plzeňském stadiónu třeba po gólu Kadeřábka. Začínám věřit, že i diváci, kterých drtivá většina chodí do ochozů stadionů na FOTBAL, se to naučí tak, jako ve skutečně velkých fotbalových zemích. Vzpomeňme na někdejší rowdies v Anglii - Zamračený, dnes je nikdo na stadionech nechce .

A konečně ten skvělý tým kolem našeho mužstva v čele s trenérem Vrbou!! Na hře mužstva bylo vidět a to velmi zřetelně, že každý hráč ví, co má hrát a proto i po delší době příchozí, třeba Plašil s Pudilem byli oporami a Rosický svojí hrou tím pravým kapitánem!!

Toto repremužstvo má již také ve svojí hře rukopis práce trenéra Vrby, tak jako jej dosud má i mužstvo Viktorky Plzeň, které nedávno šlo po vítězství se Spartou víc a proto také zaslouženě vyhrálo!!
Toto mužstvo ČR má "znenadání" i široký kádr a zdá se mně, že ten široký realizační tým ten fotbal, kterým naši zem reprezentuje, zase baví!!Psáno dne 17.listopadu 2014

Pětadvacáté výročí…

16. listopadu 2014 v 9:49 | Wess |  Společnost
Pětadvacet let, vždyť to je čtvrt století!! Maně si v duchu porovnávám, vždyť to je přece stejně roků jako od konce války v roce 1945 do roku 1970!
V tom časovém úseku náš Hodonín "přežil": první dvouletku - dvouletý hospodářský plán byl v letech 1947-1948 hospodářský plán na obnovu a rekonstrukci Československa po druhé světové válce, Únor 1948, padesátá léta s výstavbou nemocnice a elektrárny, vznik ČSSR a také cihlových a panelových sídlišť v městě a taky zimního stadionu… A samozřejmě rozvoj velkých hodonínských podniků - myslím Armaturku, Tatru a Lignum, cihelny, ale také výrobní družstva jako byl třeba Slokov. Úměrně tomu rostl také počet obyvatel, potažmo škol a mateřských škol státních i podnikových… A také středních odborných učilišť s velmi kvalitním vybavením a patronací mateřských podniků, které mladé odborníky potřebovaly.

Prosím, abych na tomto místě byl pochopen!! Já nevolám po nějakém fatálním comebacku, jenom chci sám sobě připomenout, že to byl stejně dlouhý krok v historii města a naší země… 25 let.

Při přečtení dnešních webových novin, kde pochopitelně jsou hodnocení, vzpomínky aktérů atd., atd., mě zaujaly třeba následující myšlenky:

"Hlavní hodnotou revoluce byla lidskost. Revoluce se pyšnila tím, že je nenásilná, že je založena na pluralismu, na dialogu a na přímé demokracii. Moc institucí měla být pravidelně kontrolována lidovým hlasováním. Na všech úrovních se měly konat volby, a to nejen v politice, ale i ve školství (v univerzitním školství se to do značné míry v ČR uskutečnilo) a v podnikatelské sféře. I ředitelé podniků měli být voleni jejich zaměstnanci.
Zásadami revoluce byly férovost, socialismus (socialismus měl být zachován a oživen, nikoliv odstraněn; 45 procent občanů v průzkumu veřejného mínění požadovala socialismus, 47 procent občanů chtělo něco mezi socialismem a kapitalismem a jen 3 procenta občanů chtěla kapitalismus) a revoluční idealismus."

Citováno z:

"Rádi soudíme ty druhé za to, co udělali či neudělali v minulosti a sami se chválíme, jak jsme statečně bojovali proti totalitě. Ale jak dojde na řešení současnosti, tak honem spěcháme domů nebo někam jinam. Hlavně to neřešit. Ono to nějak dopadne."

Citováno z:


Poznámka - Wess:

K té první citaci není co dodávat, poněvadž hodnoty a zásady "revoluce" v ní byly pojmenovány. Snad jenom porovnat je se skutečností tehdejší i dnešní!

V té druhé citaci je obzvláště cenný popis "řešení současnosti". Koneckonců účast v letošních volbách v našem městě je toho dokladem.

Abych skončil v duchu pozitivním, naše město - myslím třeba chodníky na hlavní třídě, fasády domů a jejich barevnost, fontána a nová sportovní hala - krásné!
Nechci to ovšem kazit "fasádami" lidí a dnešních mezilidských vztahů a už vůbec ne fakty a jejich příčinami z prostředí, kde ani důsledná charitativní činnost dobrých lidí nestačí!!

Psáno dne 16. listopadu 2014

Motivační moudra….

11. listopadu 2014 v 9:56 | Wess z webu |  Drobné moudrosti
Ta asi pro svůj život potřebuje každý, ať "mladík nebo kmet"! Někdy je dokonce sám sobě jejich autorem a současně realizátorem…
Avšak tentokrát jsem je vybral z webu - cituji:

"Uprostřed každého problému se nachází příležitost." (Albert Einstein)

"Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu." (Kryštof Kolumbus)

"Tvůj čas je omezen. Proto ho neztrácej tím, že budeš žít život někoho jiného." (Steve Jobs)

"Ať už si myslíš, že to dokážeš, nebo že to nezvládneš, pokaždé máš pravdu." (Henry Ford)

"Když mi bylo pět, máma mi říkala, že klíčem ke spokojenému životu je být šťastný. Ve škole se mě pak ptali, co chci v životě dělat. Když jsem odpověděl, že být šťastný, tvrdili mi, že jsem nepochopil zadání. Opáčil jsem, že oni nepochopili život." (John Lennon)

Konec citace

P.S.
Ještě jeden citát se mně již mnoho let líbí, velmi dobře si jej pamatuji, poněvadž patří mezi moje osobní životní kréda - cituji:

"Pro toho, kdo neví kam doplout, není žádný vítr dobrý"

Konec citace


Psáno 11. listopadu 2014

Dvouocasý český lev…why!?

4. listopadu 2014 v 18:15 | Wess
Heraldika variantním výkladem dvouocasost našeho lva zdůvodňuje třeba takto: lev ve státním znaku České republiky má dva ocasy proto, že je to lev. Tedy je to samec lva a není to lvice!

Dalimil vyjádřil ve své kronice zase takto:

"… Na paměť vítězství nad Sasem
českého lva, druhým ocasem
obdařil………….."

(král Přemysl Otakar II na svojí pečeti z roku 1247)Poznámka:

Před mnoha léty jsem slyšel ještě populárnější výklad, ovšem méně vědecký, totiž o velkém lvu a malém lvíčku, který měl známou národní schopnost - vlezdoprdelnictví :-); a proto prý se zdá, že to heraldické zvíře má ocasy dva!
V té době měl ten vtip, ostatně v Čechách jako vždy, nějaký tehdejší společenský podtext.
Fakt, že po létech dvouocasého lva v pořadu Encyklopedie Radiožurnálu opět zařadili, může potvrzovat zvýšený zájem obyvatelstva např. o heraldiku…. Nevinný


Psáno dne 5.listopadu 2014

Prý historická pravda a k tomu jako bonus - motto pro dnešního občana…

4. listopadu 2014 v 8:56 | Wess |  Společnost
"Tehdy za Dubčeka to byl klasický pokus o převrat, který se nepovedl, tím pádem partie nebyla dohrána do konce a zůstala po ní tahle krásná iluze"

"Sebemrskačství nechť je velezradou a vlastenecký optimismus povinností."

Žlutý pes

Citace z tisku:P.S.

Mnohdy hledím na naši scénu s otevřenými ústy, ovšem výše uvedené mně hubu asi zavřelo. A protože nejsem dnešní, ale ani včerejší, jenom pro tuto chvíli… Mlčící!!

Psáno dne 5.11.2014

Jak jsem nepochopil šéfredaktora…

3. listopadu 2014 v 9:25 | Wess |  Politika
Přečetl jsem si nedávno článek šéfredaktora Britských listů "o Češích a jejich svatouškovských kecech o morálce", na kterou podle zmíněného novináře " jednou opravdu dojedou".
Uvedu z toho článku některé "hvězdné myšlenky" - cituji:

- Rád bych podobně jako jemu, i všem ostatním, kteří z jakéhosi mentálního poblouznění dospěli k názoru, že politika je založena na morálce, chtěl sdělit: "Probuďte se! Kde jste to vzali?" Odkud tenhle středoevropský nesmysl pochází?


- Politika nikdy nebyla založena na morálce, ale na pragmatickém sebezájmu společenských skupin, tříd a mocností. Na rovnováze moci.


Konec citace

Novinářova absolutní rezignace na požadavek existence morálky v politice, možná vycházející z "životního boje jeho otce" podpořena navíc snahou "logicky zdůvodnit proč ne", mě dosti překvapila a zklamala. Ne že bych byl naivní idealista - ve svém věku - , ale domnívám se, že kritika politiků za jejich morálnost při službě vlasti a jejich všelidové odsouzení nejenom při volbách je jednou z mála možností občanů.

P.S.
Hovoříme - li o společenské morálce, pak do ní patří i politika a proto i ona ji má (jakousi). Pan šéfredaktor pro jistotu dodává, že ten, kdo o sobě prohlašuje, že je morální, je podle něho "spíše arogantní a nadřazuje se nad ostatní". Ovšem např. Karla Čapka bych z uvedeného nepodezříval …. a Igora Hnízda a pana Součka z filmu Obecná škola jsem již také pochopil….
Představují totiž jednak legendy, kterým můžeme a chceme věřit, a také drobné hrdiny - mravenečky, kteří to vše nakonec na své kůži musí unést.

A pro úplnou objektivitu dodávám, že autorův závěr, že "jedinou možností jak přežít je pro Českou republiku vypracovat si záchrannou strategii předvídavosti a vytváření strategických aliancí se středně velkými a menšími zeměmi na východě i na západě tam, kde se strategické zájmy ČR a ostatních zemí shodují", není špatný, pokud bude mít základní atributy lidskosti a morálky, které od jisté doby tak rádi v naší demokracii mluvíme. A taky o vlastenectví….?!

Psáno dne 3.listopadu 2014