Květen 2014

Bonmot dne… jakoby mimochodem:-)

27. května 2014 v 9:18 | Wess |  Politika
Jistě každý, kdo se jenom trochu zajímá o "aktuální světské" záležitosti, asi uhodne, kdo může být autorem těchto sebevědomých a vtipných slov.
Cituji:

"Říkáte, že Rusko je "mezi" Západem a Východem. Ale ve skutečnosti je to Západ a Východ, kteří jsou nalevo a napravo od Ruska." - See more at:


Pozn. Wess

Myslím si, že ruský prezident určitě nemá, na rozdíl od některých jiných zemiček, ambice verbálně tvrdit, že jeho velká země je pupkem světa…! A už vůbec nehodlá splnit představy mnohých a být jeho rektem.*

Mimochodem, ten obrázek dresu hokejistů Ruska z letošního MS je nad článkem, z něhož cituji, velmi příhodný: "Ano, Rusové jsou hokejově zpátky, nikoliv ke škodě světového hokeje!"


*Rektum - skloňování
7. pád (instrumentál): rektem (S návrhem souhlasili poslanci napříč celým politickým rektem.)


Psáno dne 27. května 2014

Verunka v Holicích

22. května 2014 v 13:09 | Wess z webu |  Sport
Naše Verunka válí, ať je to doma nebo v dáli!!!!!!


Psáno dne 22.května 2014

Měl by Dikobraz o čem psát…i dnes!?

20. května 2014 v 10:05 | Wess
Ukázky z tohoto časopisu z konce 50. let

Co je matematicky nemožné?

Z délky a šířky referátu politika vypočítat jeho obsah (toho referátuSmějící se).
Proto je řada našich koryfejů nevypočitatelná….
(Neznámý autor)

P.S.

Vím, často se říká - tehdy ovšem byla jiná doba ! Když někdo kradl v samoobsluze potravin, byl zveřejněn ve výkladní skříni toho obchodu. Dnes se osobnost člověka chrání a vše je neveřejné. A také přes velké množství osobností (rozuměj celebrit a VIP!), dokonce ani kult osobnosti nehrozí!Úžasný

Mně tedy Dikobraz chybí! A tak ještě, že máme bulvární tisk v mnoha variantách. Jeho univerzalita je veliká, skoro jako stupidita některých. Vybere si v něm pozitivista i negativista, indiferentní i ortodoxní…, zkrátka i …?!

Myslím si, že pan Švandrlík by to v dnešním českém světě měl těžší, než v těch 50. létech, když si představím, jak by se mu asi psalo třeba o armádě … a vůbec?!

Ále, všecko jde, když se chce!

Psáno dne 20.května 2014

Chybělo tenkrát písmeno „Í“…

19. května 2014 v 10:53 | Wess |  Nostalgie
Na májové transparenty vzpomínám i já…
To jsem byl pozván na uliční občanský výbor, do jehož "rajonu" patřil i areál mého učiliště a také i moje trvalé bydliště. Měl jsem "poinformovat" výbory o perspektivách tohoto zařízení v nejbližších létech.

Než na mě přišla řada, vyslechnul jsem, jak probíhají přípravy na prvomájový průvod z hlediska tohoto občanského výboru. Ten totiž měl ve spolupráci s TJ Slovan zajistit živé slovo "MÍR" z žen ve slušivých bílých halenkách a sukních. Oblečení měli výboři připravené, ale chyběla jedna jediná žena, která by se pro tento účel uvolila.
Můj soused z domu, člen občanského výboru, zcela bezelstně a nahlas uvažoval: "Musím se doma zeptat manželky, pro to slovo "mír" nechce vytvořit?!".

Přitom se díval přes svoje silně dioptrická skla svýma lišáckýma očima!
Jsem do dneška přesvědčen, že on to nebyl, který by nějak razantněji manželku přesvědčoval. Byla totiž velmi temperamentní a pro slovo nešla daleko…?!
Přesto tato žena nakonec v tom průvodu mezi ostatním ženami byla a shodou okolností pomohla vytvořit písmeno "Í" spolu s několika dalšími z našeho obvodu.

…………..A prvomájový průvod zase byl, jako každoročně v našem městě, pěkný! A líbil se stejně, jako chutnaly tradiční párky s hořčicí a křenem ve stáncích kolem.


Psáno 19. května 2014

Sparťanský double znovu...

18. května 2014 v 9:20 | Wess |  AC Sparta a fotbal vůbec
Co dodat?! Skvělé - nejvíce, jak jenom může být! Úžasný


Psáno dne 18.května 2014

Tak za týden to přijde…!

16. května 2014 v 11:04 | Wess |  Politika
Obdržením "Sady hlasovacích lístků do Evropského parlamentu" mám státem znovu oficiálně potvrzeno občanství i volební právo. Jsem ovšem překvapen, že o členství v tomto orgánu zajímá 39 politických stran a jiných subjektů "národní fronty".

Dal jsem si stranou ty hlasovací lístky, které mě "tak nějak" zaujaly a o kterých již bezpečně vím, že je rozhodně nijak nepoužiji, volby tím nevyjímaje!

Pokusím se vysvětlit sám sobě, proč jsem dal stranou právě těchto slovy 12 Úžasný hlasovacích lístků a na nich 172 kandidátů na evropské poslance, vesměs občanů naší země.

1. Na prvním vyřazeném lístku je v jeho názvu explicitně "Ne Bruselu", tady asi jde o další rozvraceče systému zevnitř, jakoby těch rozvracečů podobného typu nebylo dost v kdysi jediné velikánské straně, kteří se tím dnes rozporuplně holedbají, poněvadž se jim to zrovna hodí.

2. Na jiném obdivuhodném lístku zase kandidáti na jedné straně "se zdravým rozumem" nechtějí euro, ale svobodné evropské státy. Zřejmě chtějí "být spolu, ale za své" a já vím, že to už tady v souvislosti s "žitím na věčné časy, ale za své" bylo také. A s tím vším chtějí na Brusel!

3. Při vytažení dalšího hlasovacího lístku mě napadlo, že slovíčko "liberální" zní poutavě, exoticky i vědecky i ve spojení s dalšími adjektivy, např.: erotická, ateistická, kulturní, militaristická, atd., atd. Vysvětlení skutečného důvodu pojmenování jsem nalezl až na konci kandidátkyPřekvapený - ejhle někdejší ministr ekologie. Tak to tedy ne!

4. Jako rodilý Moravák jsem hrdý na naši Moravu s jejími četnými vinohrady, sklípky, ale nejen na ně. Přesto nechápu tu jednu stranu stejného jména a její dělení ČR na menší celky a posléze jejich přiřazení k EU? Možná je to snění o evropských dotacích a jejich adresném směřování na vinařské cyklostezky a pod? Za tu cenu tedy ne!

5. Myšlenka "rovných příležitostí" v tzv. vícerychlostní EU, takto explicitně nabízená několika kandidáty této strany, při vyloučení jejich naivity je spíše spíše fanfarónstvím. Úsměvně nereálné!

6. Vize 2014 určitě není vizí na ten letošní aktuální rok a může být zajímavá už jenom proto, že kandidát (-ka) na prvním místě ve svých 35 letech věku je majitelem, ředitelem a lektorem na věhlasně znějících vzdělávacích ústavech u nás i v zahraničí a se svojí specializací na obranu a zabezpečení neobvykle zaměřeným….! Až se tomu věřit nechce….., a ani volit!

7. U jednoho hlasovacího lístku jsem podle tučného písma a sáhodlouhého a dlouholetými léty konzistentního volebního programu strany poznal "to pravé". A teprve po přečtení toho textu jsem se utvrdil, že jde skutečně o hlasovací lístek. Tak tedy Pravý blok ne, pánové!

8. Pouze dva právníci, chtějící negovat někdejšího ministra životního prostředí AntiBursíkem a taky zastavit "ekoteror", na území při nejmenším Prahy a Brna, jsou nesporně odvážní…?! Nevím, asi něco jiného!

9. U strany, která je proevropská a současně proti diktátu Bruselu, obdivuji tedy šíři jejich "portfolia"…. Ale hlavně to, že na druhém místě kandidátky je legendární olympijský vítěz…!! I přesto je ta strana poněkud podivná.

10. Při pohledu na kandidátku hnutí "sociálně slabých", jejichž potenciální členská základna má růstové předpoklady, překvapí nejen nízkým počtem kandidátů většinou ze severní Moravy…!!

11. Kandidovat do EU s názvem Republika může vzbuzovat jisté rozpaky, ale lídr, který prokázal, "že se vyzná v tanci v porcelánu", se zdá být již dávno "vyvanulým sprejem".

12. Nejsympatičtější mezi mnou odloženými hlasovacími lístky je zcela upřímně lídr kandidátky Pirátů, který alespoň podle mě na tv obrazovce prokázal dobrou vzdělanost a lidskou kultivovanost. Ale, jak jsem předeslal, ani on….! A popravdě řečeno, byla by ho škoda, poněvadž pro naši zemi, zdá se, může dokázat více ve své profesi…, alespoň doufám.

A ani po této analytické úvaze nejsem z toho "nepaf"….! Vždyť zbylo ještě 27 seskupení, které by se chtěly dostat k "eurolízu".


P.S.
Ono se řekne, hlasovat podle např. svého svědomí či sociálního postavení nebo "ať se naše děti a také jejich děti mají líp….?!
Asi to tak udělám Usmívající se!


Psáno 15.května 2014

Vítězí totiž mladí...

15. května 2014 v 9:57 | Wess z webu |  AC Sparta a fotbal vůbec

"Zvítězí totiž mladí, kdo nevěří, ať se s námi vsadí...", text kdysi známé písničky zřejmě na Spartě znají a je dobře, že začínají právě od mladýchSmějící se!!!!!!!!!!!!!!!
Blahopřejeme!!!

Citát pro dnešek č.2….

14. května 2014 v 8:32 | Wess z webu |  Politika

"Nezáleží na tom, jestli je něco pravda, ale na tom, co se za pravdu považuje."
Henry Kissinger

P.S.
Henry ví a taky zná!! A netají se tím!
Ale co ti, kteří nechtějí být za hlupáky nebo za zločince? ( viz http://wess.blog.cz/1405/citat-pro-dnesek )


Psáno dne 14.května 2014

Citát pro dnešek…

13. května 2014 v 19:04 | Poznamenal z webu Wess |  Politika
"Kdo nezná pravdu, je pouze hlupák, ale kdo ji zatajuje, je zločinec"

Bertolt Brecht
1898 - 1956 Německý spisovatel, divadelní režisér a teoretikPsáno dne 13.května 2014

Vzhůru do evropského parlamentu…

8. května 2014 v 10:29 | Wess |  Politika
"Je lépe spolupracovat a obchodovat mezi sebou, než jako v minulosti mezi sebou válčit!" To bylo a je moje osobní krédo od vstupu ČR do EU.

Já o sobě vím, že jsem někdy byl tak trochu idealista, tak tedy k věci.
Při přečtení jmen kandidátů do europarlamentu jsem se na besedu, kterou tradičně řídil Moravec, docela těšil.
O to větší je moje zklamání po ní! A zejména po výkonu moderátora i dvou mých favoritů, kteří ovšem proti zbývajícím dvěma, které ani nechci vnímat, byli jenom "jednookými králi".
Dále nechci komentovat tuto frašku!!

Nechám to na diskutérovi ke článku - citace

Úžasná arogance:, úča, 8. 5. 2014 9:35:39
tihle "lodičkové" mlátí hubou s nadšenou jistotou, že je naprosto vedlejší, co říkají, hlavně že tou hubou mlátí bez přestávek a dokonce bez nádechu. Zcela upřímná otázka: -vzal by si někdo z vás některého z té čtveřice na nějakou práci? Na pomoc, nebo na výlet? To jsou přece tak zbyteční lidé, že ani ta ruština s krásným slůvkem "lišnij" nevystihuje hrůznost z toho příživnictví a krutého parazitismu!!

(Konec citace)

P.S. Snad chci dodat, že jednomu z nich bych chtěl se vší úctou poradit, aby dál dělal to , co opravdu umí a za co si ho vážím.

Psáno dne 8.května 2014

O kabátech…

7. května 2014 v 10:22 | Wess |  Nostalgie
Psát o kabátech - zde jsou myšleny ty zimní a podzimní pánské dlouhé z let 50. a 60. let - v květnu…., nevím, nevím,….. snad to ospravedlňují jenom blížící se možní květnoví "ledoví muži."
Tak tedy poválečné pánské kabáty jsem si sám pro sebe "definoval" takto:

1. Montgomeráky
2. Hubertusy
3. Vlněné zimní klasické kabáty
4. Kožené a koženkové kabáty
5. Balonové pláště
6. Gumové pláště

A teď k bližším charakteristikám uvedeného oblečení tehdejších dělníků, rolníků a pracující inteligence. A samozřejmě tehdejší rozpustilé mládeže mužného zevnějšku.

Ad.1

Montgomeráky byly nepromokavé podzimní pláště pronikavé popularity, neboť je nosil britský generál Montgomery ve 2. světové válce.
Ty tehdejší byly z provenience našich znárodněných textilek a snažily se vojenskému originálu co nejvíce podobat. Byly barvy khaki, ale také někdy tmavěji jindy světlejší zelené barvy. Co bylo nejdůležitější - vojenské výložky na ramenou - … a opasek ze stejné textilie s kovovou přezkou nebo dvěma kovovými kroužky pro "vojenské" utažení opasku. Byly ovšem roky "ležérní elegance nedbalé a ohrnutých límců", kdy se rozepnutý opasek svými konci houpal podél boků těla. Veledůležitým "verifikačním předpokladem" našeho montgomeráku bylo široké sedlo na prsou i na zádech volně zdvojující tepelnou vrstvu a nepromokavost pláště a také úzký pásek na opasku vzadu, který bránil vyvléknutí opasku z poutek kabátu.
Montgomeráky nosily všechny věkové skupiny mužů a chlapců.

Ad.2

Hubertusy byly rovněž pláště spíše podzimní, méně vhodné do trvalejšího deště ,poněvadž byly vyrobeny z látky s krátkým polehlým vlasem.
Oblíbené byly dva typy těchto kabátů. Především ten, který byl ušit jako montgomerák se všemi vojenskými prvky (zelená barva, opasek, výložky, sedlo naznačené silným prošitím stehy). Takový byl rovněž velmi oblíben u všech chlapců a mužů, možná i proto, že byl levnější a častěji na skladě.
Ten druhý hubertus dostál beze zbytku sv. Hubertovi patronů myslivců a hajných. Patřil k jejich uniformě. Byl zelené barvy - jak jinak! - a s dlouhým protiskladem od límce na zádech až po dolní okraj kabátu. Vzpomínám jednoho myslivce, kterému si pravidelně při jízdě nerozumělo jeho dámské jízdní kolo s jeho rozměrným hubertusem. Když k tomu připočtu ještě ručnici přes rameno a jeho loveckého ohaře na vodítku…Měl tento dobrý muž tehdy při pravidelné objížďce přiděleného lesa plné ruce práce!


Ad. 3

Klasické zimníky z vlny byly většinou černé nebo tmavě šedé. Měly knoflíky ve dvou nebo jen v jedné řadě podobně jako pánská saka.
Některé kabáty měly navíc sametový nebo persiánový límec a oblíbeny byly mezi měšťany a úředníky, kteří udržovali módu předválečnou. Také si je pamatuji třeba u městských bankovních úředníků a umím si je, pouze v duchu samozřejmě, představit u předválečné honorace našeho města.
Poválečná móda byla více "masová" a tak zimníky pro běžné tehdejší muže měly význam nedělního a svátečního oblečení, které v zimě "muselo hřát". Z černobílých "týdeníků ve filmu" i z mého dětství "to vidím, jako dnes".

Ad 4.

Kožené kabáty měly asi oblékání mužů zvláštní postavení. Pokud byly vyrobeny z pravé kůže, taky byly do jakéhokoliv počasí - teplé a těžké. Zpravidla také cenově drahé a tedy málokomu dostupné.
Ze starších "černobílých filmů" je možno pamatovat si muže v dlouhém koženém plášti jako detektivy, tajemné muže s ještě tajnějším státním posláním, továrníky a také poválečné dělnické ředitele a hlavní inženýry národních podniků. Náš, na veřejnosti oblíbený soused byl havířem a také poslancem Národního shromáždění a tak kožeňák také nosil.
Prostě kožený kabát, ten měl prostě NĚKDO!! Holt, byl jsem ještě kluk!?!

Lacinou a málo pěknou náhražkou kožených byly koženkové kabáty. Jejich snad jedinou výhodou byla nepromokavost, ale za to zásadní nevýhodou jejich nepříjemná neprodyšnost. Ty postupně v šatnících poválečných mužů dlouho nezůstaly a stávaly se spíše vybavením příslušníků závodní stráže a vrátných a také příslušníků Lidových milicí.
V jistých obměnách a délkách koženkové kabáty měly čety u vrtných naftových věží, agronomové družstev a státních statků na služebním motocyklu… a samozřejmě rybáři u vody za každého počasí.

Ad 5.

Balonové pláště, krátce baloňáky, byly zpravidla barvy bílé kávy nebo slonové kosti, užívané v přechodném deštivém nebo již podzimním počasí. Byly ušity ve tvaru oblíbených montgomeráků vojenského typu s opaskem, ale také jako dlouhé volné pláště s protiskladem.
Baloňáky měly tak trochu srovnatelné postavení s vlněnými zimníky, pro jejich univerzální oblíbenost jak u "pracující inteligence", tak i u milovníků prvorepublikové módy, korzující s rodinou po hlavních promenádách tehdejších měst nebo třeba fandící na fotbalových utkáních, na kterých ještě nelétala vzduchem zábavní pyrotechnika a nejhorší diváckou nadávkou bylo: "Rozhodčí je mrkevSmějící se!! A taky hlavní pořadatelé prvomájových průvodů a představitelé města na tribunách si baloňáky oblíbili.
Mládež je tehdy nenosila…, ta do nich dozrála o několik let později, kdy baloňáky nosily již "široké vrstvy nejen mužské časti obyvatelstva".
Ad. 6

Gumové pláště si v mém výčtu pro svoji absolutní nepromokavost nezaslouží být jmenovány na tomto místě. Ale někdo vždy musí být poslední.
Jejich nevlastním bratrem byly již jmenované koženkové kabáty… To gumové byly sice taky neprodyšné, ale nelámaly se jako koženka. Byly předurčeny k nošení při pochůzkách ostrahy podniku, měli je rádi v kratší verzi také rybáři, hasiči, řemeslníci technických služeb, ale také houbaři a chataři, kdy koženku naprosto "vytlačily z trhu" našeho tehdy netržního prostředí. :-)

Závěr:

Já s gumou končím tam, kde jiní začínají třeba se silikonem, ale aťsi!!Úžasný Vím, v mém výčtu mnohé chybí z hlediska odborných pojmů z textilního průmyslu, návrhářství módy. Psal jsem to, prostě pouze z hlediska "uživatele a pozorovatele té doby".
A utnul jsem to včas, "těsně před šusťáky", poněvadž ty jsou, ale opravdu, na samotnou kapitolu ( něco jako dnes aspoň gumové bazény v každé rodině) !

Možná, že by se dalo psát i o "kabátech převléknutých"; a tedy i o lidech, kteří "aktualizaci" oblékání tohoto druhu milují.

Já v tuto chvíli jsem však jenom zapsal - spíše sám pro sebe - seznam kabátů z doby, kterou jsem žil také rád!

Psáno dne 7.května 2014


Nebojte se, to se nás netýká…! (?)

2. května 2014 v 9:35 | Wess |  Společnost
……"A školné a další poplatky za studium vzrostly dokonce o 40 bodů. Pokud by takový cenový vývoj pokračoval, s největší pravděpodobností by zamezil přístupu chudších vrstev k veřejným statkům, a zejména ke vzdělání, které je zpravidla nutnou, i když nikoliv postačující podmínkou kariérního a sociálního vzestupu."
P.S.

Zamezit přístupu chudších vrstev ke vzdělání?! Až tak sofistikovaný má být vývoj hodnoty veřejných statků v údajně nejrozvinutější zemi světa?
Už dříve jsem si myslel, že ty hloupé tv seriály s několika sty dílů jsou pro ty skutečně hloupé a ty, kterým je nutné mozek vylízat, aby dali přednost třeba laciné elektronice a bulvárním programům a informacím v masmédiích před svým vzděláním a dobrou profesní kvalifikací…
A sám sebe jsem varoval "před nějakými vlastními fóbiemi"?! A kromě toho jsem si říkal a dnes však již méně sebejistě říkám: "Nebojte se, nás se to netýká!?"
(Vždyť zatím, podle aktuálního počtu gymnazistů a srovnání s počty budoucích techniků a řemeslníků, jako bychom si přáli všeobecné vzdělání s maturitou zatím pro všechny, NEÉ?!? Zamračený)Psáno dne 2.května 2014

Jak jsem málem začal opět kouřit

1. května 2014 v 9:46 | Wess |  Společnost
To když s chutí a neodolatelností sobě vlastní herec Jiří Bartoška vyprávěl v předvečer 1. máje o cigaretách a začal reklamou "Celý svět říká - YES". Vzpomíná, jak si balil cigára - a kupoval si cigarety Lípa za 2,10 Kč nebo "Rudý právo za 10.- Kč", do něho mu zabalili "tfrdé Sparty".

"Jinde ve světě kouřily , např. ve Francii, i baby na ulici" , vzpomenul věcně herec Bartoška, "a v tom Československu to měla být pouze výsada mužů!?"

Moderátorka i aktuálně vášnivého kuřáka Bartošku nakonec donutila přikývnout na její slova "o šedivém socialistickém Československu", byť předtím řekl s chutí, že se kouřilo v divadlech na chodbách… prostě u nás i ve světě. To, aby pořad neztratil onu "červenou nit".


Vzpomínalo se, jak měl každý svého trafikanta a ti dnešní trafikanti říkají, "že tehdy doutníků bylo dost, poněvadž se dovážely z Kuby", jiní zase, že "byla jen Portorika", ale jedním dechem všichni, že "už s nimi kuřáci ten krásný vztah nemaji" Usmívající se!
"Trafikant byl jako holič, taky se k němu chodilo vykecat, to dnes jakoby na to nebyl čas", postěžovala si současná trafikanta.

Vzpomenut byl také prezident Zápotocký, který chtěl dopřát pracujícím i "tento luxus zvyšující se životní úrovně".

Kouřilo se tehdy všude - v posluchárnách, v čekárnách u lékaře… "Nikdo z lékařů nevaroval…", postěžovala si někdejší kuřačka a "kouřila, nic zlého netuše".

Zvoláním z některého dávného Filmového týdeníku 50. let "Kuřáci, nový život začíná!", končil tento předmájový pořad Retrománie.cz "tentokrát o cigaretách za železnou oponou "Usmívající se.


Takže "Hynku! Viléme!!Jarmilo!!! - UŽ NEKUŘTE!!!!"


Psáno na 1.máje 2014