Duben 2014

Celebrita dneška…

30. dubna 2014 v 9:30 | Wess |  Společnost
Přiznám se, že mě dráždí slova celebrita a VIP. Patřím ke generaci, která, kdyby tehdy uvedené superpojmy dneška běžně užívala, pak asi takto označila třeba spisovatele, charakterní herce, světové vědce nebo sportovce a ryzí osobnosti, které mohou být vzorem svými postoji, úspěchy a přínosem pro lidstvo. Samozřejmě celebritami v mládí pro mne a moje přátele byli třeba Beatles, protagonisté divadla Semafor a jiní, o kterých a jejich hodnotách a umění ve svém oboru ani dnes, po létech, nelze pochybovat.

Dnes je celebritou či VIP v zábavním průmyslu a v bulváru skutečně kde kdo!! Stačí se několikrát rozvést nebo opít na veřejnosti a již nedrogovat…. je to! Ále, to je bulvár, který sice przní názory a postoje zejména mladé generace, o něm je přece možno si říci, "tak se na to nedívej a nečti to"!

Horší ovšem je skutečnost, že takové VIP "osobnosti" se vyskytují v politice a v národohospodářské sféře a jejich "hodnoty" a rozhodnutí přímo ovlivňují všechny důležité životní podmínky občanů země. A pokud "ty celebrity" vydrží, pak celé volební období…! A pak po demokratických volbách nastupují další celebrity. Jsou vybrané voliči, kterých ovšem často není ani 50 % z národa… Bohužel! Totiž, jakoby nebyla jiná volba Zamračený!

Jak jsou celebrity dnešního světa vybírány a formovány skutečně nevím, ale četl jsem názor člověka v sociologii vzdělaného, který se mně zalíbil - proto cituji:

"Celebrita (idol) se proto musí technologicky připravit a vyrobit. Tento proces připomíná výrobu věnce nebo manekýny - na počátku je pouhá surovina, kolo slámy, nijak zvláštní tvář modelky. Čím fádnější, tím lépe, protože vizážista si svou představu tváře vymodeluje. Do kola slámy floristka vpichuje chvojí a květiny a realizuje svou představu věnce. Celebrita musí být na počátku nemyslícím "bezvýrazným kolem slámy" bez názorů a postojů, s posedlostí zalíbit se nositelům moci a se schopností flexibilní změny názorů a postojů podle zadání. "

…."Rojení celebrit, idolů, tzv. osobností, VIP je v dnešní době nápadnější než kdykoliv dříve. Je to dáno tím, že média ovládla náš život a tím vznikly podmínky pro prefabrikovanou výrobu celebrit a idolů jako mediátorů vládnutí kryptokracie."P.S.
Ano, i já jsem některé "idoly" jak toho celostátního významu, tak ty místní, znal a poznal… a řeknu vám - nic moc a často vůbec nicZamračený!!

Psáno dne 30.dubna 2014

Odložené dilema…

28. dubna 2014 v 7:56 | Wess |  Společnost
Vnuci, když se podaří, jsou príma. Mám takové! Tři kluky a jednu 11 letou - již velkou dívkuÚžasný. A právě ta mně po ránu položila nečekanou otázku: "Dědo, kde se ti žilo líp, v demokracii nebo v komunismu?"

Jako by jí nestačilo, že jsme tu neděli ještě v pyžamu probrali ruského cara a prodej Aljašky Americe, našeho krále a římského císaře Karla IV a naši Prahu jako nejvýznamnější město té doby, válku Severu proti Jihu, americké indiány a evropský původ bílých Američanů a africký těch černých - potomků dovezených otroků. A vlastně taky ten velký americký pokrok od tramvají "pouze pro bílé" z 60. let až po dnešního prezidenta.

A zrovna, když jsem se chystal obstát v odpovědi na v úvodu položenou otázku, vpadnul na hovoru druhý dědeček, který nás přišel takhle po ránu pozdravit. Na odpověď v tu chvíli již nepřišlo.

A já teď, zhruba 24 hodin "po té", přemýšlím o tom, jak naší zvídavé dívence odpovím. Mám začít tím, že jsem předtím nežil v komunismu, stejně jako teď nežiji v demokracii? Mám začít rozborem pojmu "vláda lidu", nebo přesvědčovat, že skutečnost výše minimální mzdy neumožňující zaplatit ani nájem za byt a na druhé straně desetitisícové a statisícové měsíční mzdy jsou sociálně nebo vůbec nějak spravedlivé?

Mám podrazit její současné a budoucí její učitele v jejich "prudce progresívní" metodě vysvětlit žákům a studentům zhoubnost komunismu a zapomenout při vysvětlení demokracie na slova akumulace kapitálu a jeho prioritu - zisk, na nezaměstnanost, bezdomovce a úpadek společenské kultury a morálky?

Nebo mám nechat některé nové pedagogy (demagogy) podrážet moje vnuky?
Vzpomínám na pro některé učitele velmi urážlivý popřevratový plakát: "Paní učitelko, už nám nemusíte lhát!"
A popravdě mně by vadilo svoji vnučce lhát. Asi jí budu muset vysvětlit, že se vyplatí patřit mezi vzdělané, kteří "budou umět", budou váženi a uznáváni normálními lidmi, poněvadž jejich práce bude prospěšná nejenom pro ně samotné a proto za ni budou slušně placeni.

Vím, obtížně jí asi vysvětlím "ty nůžky, co se i v myslích lidí rozevírají… a rozevírají". A taky "jestli je to dobře..."?!

(ilustrační foto)

Psáno dne 28.dubna 2014

Tak to někdy přijde….

23. dubna 2014 v 9:14 | Wess z webu |  Společnost
"Dějiny nešetří ty, kde se nedokážou ujmout příležitosti."

(Citace z BL )

Pozn. Wess
U nás v Čechách a na Moravě se to výše uvedené buď:

a) vzalo vážně
b) nevzalo nijak nebo tak nějak - po našem - napůl…


( viz přiložená mapa z Britských listů )


P.S.
Jsme, holt, srdcem Evropy ohroženým kouřením a vůbec…nebo pupkem, či ještě hůř?!


Psáno dne 23.dubna 2014

Letošní jaro je tady....

19. dubna 2014 v 9:34 | Wess |  Společnost

....a proto krásné Velikonoce ze Slovácka všem mým přátelům a známým!!!

Dojeďte třeba na kolách :-), je tu krásně!!

Šak kopat nemosíte!!!


V Bílých Karpatech...
My vám děkujeme....!

16. dubna 2014 v 9:07 | Wess z webu |  AC Sparta a fotbal vůbec
HC Sparta měla opět finále "na dostřel" a ikdyž střela byla zase krátká, my popojedem!!
Chlapci, byli jste letos nejlepší, stejně jako naši skvělí fotbalisté z Letné.

MY VÁM DĚKUJEMESmějící se!!


Zdá se, že sparťanská rodina je opět pohromadě, jako v těch skvělých 60. létech, kdy na Letné a na Štvanici býval "plný dům"!!!

Psáno dne 16.dubna 2014

Vskutku velká šachovnice…

15. dubna 2014 v 8:21 | Wess |  Politika
Vskutku velká šachovnice…, podívej se pozorně!


Náhodou jsem narazil na webu na tuhletu politickou mapu jisté části světa… Určitě nejenom známý Zbigniew Brzezinski ji nějak pojmenoval, přičemž použil názvy dvou světadílů - Evropy a Asie.
On tak učinil ve svojí knize Velká Šachovnice s dovětkem "K čemu Ameriku zavazuje její globální převaha" z roku 1997 a u nás vydanou nakladatelstvím Mladá fronta v roce 1999.
Mám ji samozřejmě - dávno přečtenou - mezi svými jiným "knižními politologickými perlami". Mezi těmi novými, vydaných po 89. - tém, kterým ovšem v této době na českém knižním trhu opět chybí kvalitní oponentura v jazyku českém…Mlčící!

Prostě vše se opakuje tak nějak "v opačném gardu". V předchozím režimu nám ve škole řekli "vše" o tehdejším kapitalismu, ale velmi málo o našem socialismu. A v podstatě nějak zásadněji nelhali, jak se ostatně pozorný pozorovatel dnešní reality může sám přesvědčit.
Dnes je si opět mnohem více všímáno negací minulého režimu a zapomíná se poněkud na objektivní analýzu "tržního výrobního způsobu" v "úspěšném budování dnešní reálně rozvinuté společnosti"! A taky ti bardi mají pocit, že nelžou ani v nejmenším!

Ale to jsem odbočil od zmíněného bývalého poradce bývalých prezidentů USA a jeho knihy….
A nevím kudy kam, poněvadž vím z jeho knihy o "záměrech Ameriky" a vůbec nic o soudobé emancipaci Ruska. Natož o Putinovi! S ohledem na rok vydání je to pochopitelné (sic!).
Jenom ta inspirativní mapa… - ta vypovídá o tom velikánském území, jeho nerostném bohatství, o lidech, o budoucím dění atd., atd…. a nesporné globální důležitosti této velké země.

Oceánů a moří je sice na 71 % z celkového povrchu naší modré planety, a přesto bude brzo vzácným dostatek "živé vody" pro všechny…?! Velmi obrazně myšleno i napsáno!!
Snad proto ten název mého fejetonu… Zamračený!

Psáno 15.dubna 2014

Všechno se dá okecat…:-)

14. dubna 2014 v 9:22 | Wess |  Společnost
Docela mě zaujal nový sobotní pořad ČT, mající ambici "najít nejchytřejšího Čecha". Zaujal dnes i novináře v iDnes, což je v pořádku a první z nich již má hodnotící resumé:

a) a po prvním kole docílila ČT toho, že si leckterý divák může připadat jako naprostý hlupák.
b) zda ten opravdu nejchytřejší už nevypadl ze hry ( v prvním kole), atd., atd.

Tomu odpovídá i diskuze k té glose: např. "Převážné většině inteligentních Čechů je jasné, že nejchytřejší z nás byl Jára Cimrman" nebo "Já myslím , že nejchytřejší Čech je ten , kterému už dávno došlo , že trávit večer u TV je naprostá zhovadilost. A stejně tak si myslím , že to došlo i pracovníkům televizí , protože speciálně v sobotu večer vysílají největší kraviny z celého týdne ...".


Prostě reakce diskutérů, kterých je v této chvíli na 160…, je rozmanitá. Z některých čiší "hněv" a mluví o nakupování zahraničních "xraček". Tam lze usoudit, že se mu pořad netrefil na "jeho parketu". Jiní vzpomínají s jistou recesí Járu Cimrmana nebo Václava Klause. A někteří i docela "podpásovkami" urážejí moderátora Šmuclera - inu standardní situace v naší české kotlině.

Já po prvním večeru s tímto pořadem "nechci říkat hop, dokud nepřeskočím", ale byl jsem aktivním divákem, kterého uspokojilo, že v něčem jsem velmi uspěl a jinde jsem obdivoval ještě větší rychlost v přemýšlení…. některých soutěžících!
A docela se mně líbí otevřít si následující stránky o této soutěži a zkusit si zajímavé testy, kterých je tam dostatek:Jinak snad jenom v tuto chvíli vzpomenu slavný výrok o porovnání "opravdové chytrosti a opravdové moudrosti" :

" Když udělá chytrý člověk chybu, tak se za ni umí omluvit, ale opravdu moudrý člověk chyby většinou nedělá…."

P.S.
Tak nové soutěži "o nejchytřejšího Čecha" zatím nechci vytknout ani ten její, pro mnohé možná sugestivní název Usmívající se.


Psáno dne 14.dubna 2014

Inu, je to hra s ohněm

8. dubna 2014 v 9:11 | Wess |  Drobné moudrosti


"Není nikdy dobré brát současně s prášky na spaní také projímadlo!!"Pozn. Wess

Původně toto moudro z webu mělo být jako "vtipně nemarginální" určeno speciálně pro seniory, ale je asi zřejmé, že má obecnou platnost - třeba i v globální politice…, když se tak dívám na okolní "3D"!!


Psáno dne 8.dubna 2014

Nedělní debata…

7. dubna 2014 v 10:58 | Wess |  Společnost
Přestože v ten den byla neděle a pivo mělo břink, Zdislav, majíce již napořád svůj seniorský věk, měl opět nepřekonatelnou touhu vzpomínat a bavit se o své práci v mládí a ….vůbec.
Začal klasicky - svojí umístěnkou po maturitě "někam do malé české vísky s romantickou provozovnou ve svém vystudovaném oboru. Tou, kterou mně již kdysi tak krásně vylíčil a přidal spoustu veselých a skutečně pěkných příhod, které se svými spolužáky prožívali. Záviděl jsem jim tehdy moc a mnohokrát, kráčejíce na noční směnu ve fabrice, jejich "prodloužený poststudentský život" v pruhovaném námořnickém tričku a na mopedu Stadion bez blatníků" Usmívající se.
Tentokrát to ovšem vzal Zdislav překvapivě z jiného konce. Totiž opět přes tu svoji postudijní umístěnku…., ale nedostal se prý tehdy na pracovní místo v rodném městě a dostali se tam naopak údajně spolužáci "s tatínkem ve straně a v odborech". V podstatě se údajně tehdy cítil "znásilněn režimem", v němž sice byl přijat na celostátně specializovanou odbornou školu, ale po absolvování neměl "svobodnou volbu povolání". A k dovršení mého překvapení prý tzv. v oboru zůstat nechtěl.
Dost mě překvapil i svým sdělením, že těžce nesl skutečnost, že "v socialismu musel pracovat každý, i proti vlastní vůli". Překvapil mě tím proto, že se nikdy neprojevoval jako hospodský povaleč a "nefachčenko" v tom nejhorším slova smyslu Smějící se.
V takto vedené debatě jsem s ním ve většině jeho tvrzeních nesouhlasil, ale nechtěl jsem to "nějak hrotit" a udělal jsem určitě dobře. Je to přece kamarád z mládí a svědek naší teenagerské slávy v těch 60. létech Úžasný!

Přiznám se ale, nedá mně to!! Přece jenom pojmy právo na práci, pracovní povinnost, svobodná volba povolání mají svoji hodnotu a jsou samozřejmě zakotveny v moderních společenstvích. Získat povolání, udržet si ho a pokud jej nemůže vykonávat pro stáří či nemoc, pak právo na sociální pomoc….no, to je paráda!
A také se současně přiznávám i k tomu , že mně všechny ty svobody a lidská práva vrtají hlavou, zda je to vše "těmi aktuálními garanty hodnot vyspělého západního světa" míněno upřímně a vážně. Zda to není jenom nálepka "proti všem jinačejším ideologiím";-)
Třeba právo na získání práce - v tržním prostředí přece platí pravidlo, že práce - ostatně jako každé zboží - musí být "předprodána" , musí ji předem někdo chtít koupit! - (viz kdysi a možná stále ještě hrnce firmy Zepter). Jak takové právo garantovat, a když ne, tak proč to právo nebo spíše fikce, existuje?
Nebo právo práci si udržet a nebýt při ní rušen, "leda z důvodů zákonem výslovně stanovených". No to zní doslova úsměvně, vzpomenu - li třeba "pracovní právo šťastlivce zaměstnaného v call centrech a v jiných firmách, které "vědí o těch 620 tisících, které stojí před branami" a podle toho se chovají a jednají. Prostě pracovní síla "člověka" má odpovídající tržní hodnotu a potažmo i výši ani smluvně nezajištěné mzdy, za kterou musí pracovat často více než dvanáct hodin denně, "jinak již nemusí chodit".
Je pravda, že všeobecná pracovní povinnost byla v poválečné ČSR stanovena prezidentským dekretem, ale po jeho přečtení čtenář zjistí, že jeho aplikací se nic "protihumánního" nemuselo dít. Stejně, jako se nedělo nic proti lidem, když se po nich chtělo "prokázat, jak se živí - viz příživníci".
V dnešní době "jistě z pragmatických důvodů" požadujeme i po politicích a vysokých státních úřednících, aby majetkovým přiznáním "před a po" zlegitimizovali svůj příjem…. A oni ovšem - "rámci osobní svobody" - nechtějí?! Why? Čert ví - a sakra dobře!
Zásada svobodné volby povolání, - je krásná představa, že "můžeš dělat cokoliv, jehož produkty jsou na trhu poptávány". Chválabohu, existuje omezující podmínka, že řada povolání vyžaduje pro svůj výkon dosažení určité kvalifikace a splněny další podmínky stanovené zákonem. (Často jen ta o lékařích, poněvadž....tam jde o život!!;-) )
Je to tristní, ale že při tak krásné jedné ze svobod právě proto dnes existují prostitutky na "é patnáctkách", okultní léčitelé, nekonečné a zbytečné řetězce nejrůznějších překupníků produktů (i nehmotných) od výrobců ke konečnému "plátci DPH", celá řada nekvalitních maturantů a vysokoškoláků "nabraných i na státní školy" jenom jako rozpočtové ukazatele pro stanovení nákladových dotací škol, ale na druhé straně a bohužel také mnoho talentovaných a vynikajících absolventů škol, kteří jdou po předání diplomu rovnou na úřady práce.
Těm by zřejmě nevadily " někdejší umístěnky" nebo kdysi obvyklý požadavek podniků podepsat se studenty a jejich zákonnými zástupci při nástupu do učebního nebo studijního oboru "předpracovní smlouvu" na setrvání v pracovním poměru po absolvování studia.

Použitá literatura (abych "nevařil takříkajíc z vody") :


P.S.
A ještě docela zajímavou myšlenku na závěr:
"Typickou vlastností příslušníků středních vrstev je jejich odhodlání nasadit veškeré síly pro prosazení zájmů těch, co jsou nad nimi a mezi něž se nikdy nedostanou."

Prof. Jan Keller


Psáno dne 7.dubna 2014

Metla lidstva u nás doma

3. dubna 2014 v 10:19 | Wess |  Společnost
Nejliberálnější politika vůči kouření je podle radia BBC u nás doma. Prostě nedávají nás za příklad v boji proti kouření ostatním zemím.

Přestože zásadní otázku "kouřit či nekouřit" řešili již čs. středoškolští pedagogové od počátku státu.
Na začátku 60. let - v té době činů - dokázal náš třídní učitel "odchytit z okna" svoje studenty i při jízdě autobusem MHD na místní hřbitov. A druhý den již jenom následoval jeho verdikt - poznámky do třídní knihy typu "kouřil na veřejnosti" se hromadily jako žluté karty ve fotbale … a směřovaly často ke kartě červené. Nutno říci, že však tento učitel byl "samurajem" v boji proti kouření, ale také v úsilí naučit žáky řemeslu.
To jiní kolegové jenom boj s cigaretami u svých žáků předstírali dlouhými protikuřáckými řečmi na úkor odborné výuky v hodinách technologie. Prostě takoví učitelé ještě přidali v těch létech "bítlsáků" ještě "optimální délku vlasů" a vyučovací hodina jim příjemně utekla k velké radosti studentstva.

Stejně tak se předstíral boj proti kouření v 70. a zejména v 80. létech, to jsem "již" od svých 27 let začal kouřit, kdežto moji vrstevníci - od mládí zarytí kuřáci - s tímto nešvarem dávno skončili. Měl jsem to tehdy těžké, měl jsem rozhodnout, kde v naší škole - a zda vůbec - bude kuřárna pro moje kolegy. A moje kouření ve svojí kanceláři, kde se konaly také porady vedení školy, jsem cítil jako osobní handicap, který podrývá moji autoritu pedagoga, ale sám ne a ne přestat!

Zatímco společnost se snažila zakázat kouření na nástupištích vlaků i ČSAD, zahnědlých "špačků" v těchto prostorech neubývalo. Možná proto, že ještě nebyli bezdomovci - sběrači a na cigarety měl každý…
V podnicích na poradách vedení a na schůzích se nekouřilo, ale někteří liberální šéfové spolu s povolením "sundat saka" i po vojensky a za odměnu - po hlášení o úspěšném průběhu podnikové výroby - žoviálně sdělili náměstkům ono očekávané "kouřit povoleno"!

Prostě nějak se to tehdy s bojem proti kouření nedařilo….. ale jak nám počaly být "západní hodnoty" bližší a bližší a přibývalo hesel, že "kouření není moderní", ubývalo nejenom v cizích filmech vášnivě kouřících kriminalistů a ženských filmových hvězd. Dokonce Britové "pro jistotu" převzali do svých rukou i erární rakouskou tabákovou továrnu z dob 1783 za císaře Josefa II, aby ji nakonec v našem městě zrušili....Asi chtěli dopřát kuřákům v Čechách a na Moravě kvalitnější anglické cigaretyÚžasný?!

Zdálo se mně dokonce, že po převratu v 89. kuřáků ubylo….! Souvislosti s tímto jevem jsem nijak nespojoval s radikálním růstem cen, ani ne s tím, že začalo ve školství přibývat přednášek o drogách a občas jsem přešel kolem "mimo rajon školy" postávajícími studenty, s podivně vonícími cigaretami…!

V tom čase jsem kouřit přestal…….. a z radosti nad vlastním vítězstvím nad cigaretou jsem často těm mým studentům venku stojícím říkával: "Chlapci nekuřte, uschne vám…!" A oni stejně radostně odpovídali: "Pane učiteli, aspoň bude lépe šustět!"

A já jsem byl v té chvíli současně rád i nerad, že je to můj poslední školní rok "v činné službě" pro stát, který nejen v tématické světové výzvě "KOUŘENÍ" nepatří zdaleka mezi ty skutečně liberální.
Principem asi bude spíše to, že nově zavedené principy, pokud se to vůbec podaří, mají u nás jepičí život ….! Úžasný

Hodně jevů je u nás "jako", ale "Potěmkinovy vesnice" rozhodně přisuzujeme pouze RusůmMlčící!

Psáno dne 3.dubna 2014

O politice jenom tak na okraj...

2. dubna 2014 v 8:29 | Z webu poznamenal Wess |  Politika

"Tato politika se nám může nebo nemusí líbit, ale je pragmatická, nemá skrupule. Oni vědí, co chtějí, a jdou si za tím. Jejich politika je mnohem víc konzistentní a dlouhodobá než politiky jiných zemí, které jsou často determinovány volebním obdobím jednotlivých představitelů."

(Z webu - volně citováno)

Psáno dne 2.dubna 2014

Na apríla proti všem…

1. dubna 2014 v 8:52 | Wess podle S+Š |  Trocha poezie nikoho nezabije
Proč právě na apríla jsem si vzpomněl? A zrovna na Wericha, na Suchého se Šlitrem… a jejich přívětivě agresívní ironii vůči hlouposti lidské!?!!

Proti všem

Proti autům proti jmění
Proti skautům proti bdění
Proti době proti frakům
Proti sobě proti mrakům
Proti pánům proti pannám
Proti plánům proti stranám
Proti prachu proti blátu
Proti strachu proti státu
Proti sněmu proti dýmu
Proti všemu protivnýmu
Proti hromu proti bleše
Proti tomu kdo se češe

Proti těm co přes protesty
Mluví stále ale z cesty

My jsme ti stoprocentně rozhněvaní muži
My máme v srdci vzdor a v oku plno zloby
Ta naše píseň burcuje a paže tuží
Tomu na koho náhle padla tíha doby

My jsme ti stoprocentně rozhněvaní páni
A není radno si s námi zahrávat
Nám dvěma nikdo na světě se neubrání
Protože my se dovedeme smát

Víme že smích ten dělá z lidí obry
A z malejch dětí staví armády
Von totiž smích je neskonale dobrý
Není však dobrý mít ho za zády

P.S.

Tak hezký a rozverně moudrý aprílový den všem!Psáno 1.dubna 2014

To ovšem není apríl …

1. dubna 2014 v 7:09 | Wess |  Drobné moudrosti

"Lež díky svým krátkým nohám má velmi dobrou stabilitu."

M. Kupecký

"Lékařská věda už natolik pokročila, že dnes už člověk jen málokdy zemře bez lékařské pomoci.... "

M. Kupecký


Pozn. Wess
Uvedené vtipné citáty se mně líbí přes jejich "aktuální hořkost okamžiku" ve společnosti, v níž se lhát vyplácí a určitě také i přes rostoucí kvalitu medicíny v ní nebudou vyléčeny "společenské nemoci světa"…Psáno dne 1.dubna 2014