Březen 2014

Jirka s Tondou…

29. března 2014 v 7:41 | Wess |  Politika
Jeden byl odjakživa politikem…, Jirka jeden! A ten druhý měl smysl pro kšeft,taky odjakživa a říkali mu vždy Toníček…, možná pro jeho vesele pichlavé oči.
Věkem byli od sebe tak o půl generace a poznali se takříkajíc "na poslední chvíli" a ne někde na cestě po hradech a zámcích, ale ….v politice.

Jirka tedy v domácím prostředí, kde to znal a "oni znali jeho" a Toníček jako superbohatá superhvězda byznysu, pro lidi s velikánským příslibem, že "vše bude jinak".

A dali se dohromady, k velkému překvapení všech. Ono nic jiného ani nezbývalo, obyčejné lidi zpravidla superhvězdy oslňují, a tak Toníček de facto vyhrával.
Opoziční škarohlídové vyslovovali pochybnosti, jak to "manželství dlouho vydrží", ale pro jistotu "přidávali písek do soukolí", třeba o volební zradě levice nebo o oblíbeném střetu zájmů podnikatele a politika v jednom.

Jirka i Toníček ale snad chtěli vytvořit dojem, že budou jako první v historii schopní přetavit sňatek z rozumu v láskyplné tanečky ku prospěchu "všeho lidu". A začali kooperovat…, nejprve v klidu, pak s drobnými výtkami až po "blbost se zrušením toho či onoho".

A z ničeho nic Jirka vybídnul Toníčka slovy k "zanechání aktivit za účelem zisku" a věnování se pouze politice. A Toníček se bránil slovy, že "politice v ekonomice" věnuje pro blaho lidu kolem 20 hodin denně. A přitom mírně, ale velmi zřetelně Jiříčkovi naznačil, že jako "odjakživa" politik asi nemá o podnikání dostatečné znalosti.

A nehodlal ani příliš Jiříkovi vysvětlovat rozdíly mezi kompetencemi majitele ekonomické jednotky a najatými "podnikateli - manažery" v ní zaměstnanými. (Pozn. Wess - Jde - li to vůbec!?!)

No, snad Jirka - právník, věkem mladší než Toníček - matador ekonomického světa v tuzemských podmínkách - pochopí na v praxi aplikovaném vztahu "majitele a státu" tu revoluční myšlenku … o "polickém podnikání".


Psáno dne 29.března 2013

To umí jenom v české kotlině…

23. března 2014 v 16:34 | Wess |  Politika

Dnes ráno jsem zaslechl na ČRo 2 zprávu o úspěchu českých vědců z jihu země. Oni prý umí získávat světově oblíbenou pochutinu - kaviár - "přátelskou metodou k jeseterům"…. Totiž bez usmrcení ryby!! A chutná prý skoro stejně jako ten kaviár získaný tradičně a skoro stejně údajně i vypadá.
A další výhodou české metody navíc prý je, že "při každém výtěru mohou vědci vzít část jiker a nepoužít je na kaviár, ale k oplodnění."
Pro mě je to absolutní novinka, ale našel jsem o tom v novinách již starší článek s níže optimistickým názvem:A tak mě napadlo, že je velkou škodou, že ona přátelská metoda českých vědců nemá univerzální aplikační platnost v případech substituce za klíčová slova - jeseter, kaviár - slova jiná, např. tato: člověk, lidé, nafta, pitná voda, uran apod.

To by se však určitě Česko stalo světovou velmocí se všemi kompetencemi….., což ovšem po historických zkušenostech s její zahraniční politikou by nebylo pro současné lidstvo nějakým "superternem".

P.S.
Holt, nejsou to jen jeseteři, kdož čekají "vysvobození z nepřívětivého potravinového řetězce…."


Psáno dne 23.března 2014

Do jeslí…

20. března 2014 v 9:42 | Wess |  Společnost
"Koně nemáme, - nevadí, tak na vlka…!" Vím, tento legendární vtip o kozáckém atamanovi a jeho povelu - na koně! - je slátán hned ze dvou verzí tohoto prastarého vtipu.

Ale zrovna tak je slátáno i doporučení OECD naší zemi o zavedení jeslí a dětí do nich a - matek do zaměstnání.


Vzpomínám na dobu důkladné demontáže " všeho socialistického", mezi něž patřila i "zaměstnaná žena". Hlavním argumentem tehdejších osvícenců bylo, že "dítě v tak nízkém věku potřebuje lásku, péči a osobní přítomnost matky." A za vzor byly dávány rodiny a způsob výchovy v zemích "ještě více na západ" nebo i "demokratická první republika".
(Důkladnost se popřevratovým ideologům povedla - i odborný časopis Ekonom ještě dnes ukazuje spíše plačící dítě!??)

Zřejmě jsem se měl stydět, v jakém tmářském marasmu jsem se svojí rodinou žil a o co všechno jsem připravil svoje dva syny, byť oni nastoupili do mateřské školy, nikoliv do jeslí.
A mlčky a smutně jsem sledoval, jak nejprve ubývá státních a podnikových školek a pak, v souvislosti s měnící se ekonomickou situací, i dětí. Z nich se zpočátku stávaly třeba "mateřinky křesťanské a ty s walsdorfským akcentemMlčící". A když přišlo po létech konečně "k poměrně úsměvné populační vlnce", jesle a školky chybí??
A právě v tomto momentu přichází "stará Evropa" s doporučením budovat jesle a školky. (Totiž v těch kdysi hezkých a často vybudovaných národními podniky jsou dnes soukromé hospody, herny nebo prádelny…!)

A ženy v rámci emancipace a práva na osobní kariéru by podle "novátorů z OECD" mají jít pracovat?? Prý kvůli emancipaci, výši svého platu a následně i důchodu!!

Pánové, je to směšné!! Je směšné vymýšlet něco, co tady bylo již v padesátých létech a docela dobře to fungovalo.
A mohl bych k tomu přidat ještě problématiku učňovského školství a v něm strojírenství a úlohu podniků a firem v něm, veškerou jejich podporu výchově mladé generace, která byla již tehdy "investicí do budoucnosti"…. Tenkrát!

A naši dnešní eurohujeři a "patolízalové západní kultury Smějící se "? Ti opět poslechnou a to, co předtím likvidovali fyzicky i duchovně, začnou zase stavět. Zase za státní peníze po, v české kotlině obvyklém, výběrovém řízení soukromými firmami svých oblíbenců. … Nebo za velké slávy z "evropských fondů", které sice nejsou milodarem EU, ale které si tam každý náš běžný občan naskládal ze svých daní!

Ti dnešní "inovatoři a novelizátoři" mně připomínají málo schopného a v podstatě bezradného trenéra fotbalového mužstva okresního přeboru, které špatně hraje (nejenom dnes) a o poločasu na něho domácí řvou: "Něco s tím udělej, k..va!"
…..A trenér nakonec na hřiště po přestávce a na radu pana starosty pošle jeho syna! A když ten vzápětí dá vlastence, tak jeho bratrance! Musí to přece zůstat v rodině…!!!


Poznámka Wess:
Aby bylo jasné moje osobní stanovisko, jsem zejména pro navrácení postavení mateřských škol ve vzdělávacím systému včetně těsného propojení se základním školstvím a prováděním vyučování v plném slova smyslu a kvalifikovanými pedagogy. Ne podomácku - kdy se ženy na mateřské dovolené spojí pod heslem "všechny jsme matky a musíme si pomáhat, poněvadž výchově nejen svých dětí rozumíme"! Nebo pod patronací "statečných dobrovolnic", které budou v rámci tzv. soukromých mateřských škol ve svých bytech pro ně dovážet stravu - guláš - z hostinců svých známých či rodiny!
Ostatně za rovnoprávnost ženy v rodině i ve společnosti historicky v celém světě bojovali - socialisté!!

Psáno dne 20.března 2014

Ne Braniboři, ale presstitutky v Čechách….

19. března 2014 v 16:45 | Wess - z webu |  Drobné moudrosti
,, Tyť v ucho cpeš na příkoř mysli mé ta slova nešťastná."
W. Shakespeare - Bouře ( Překlad F. L. Čelakovský )


Pozn. Wess
Nic jiného mnohého čtenáře nenapadne, když nahlídne do aktuálního tisku…. A slyšel jsem i parlament, jak "jedná"?! Není to lepší!

Psáno dne 19.března 2014

Co myslíš, má koule nebo jenom rád recesi?

17. března 2014 v 8:31 | Wess |  Politika
Můj známý se mně nedávno pochlubil, - on je totiž začátečník v surfování po webu -, že našel blog, v němž blogger sám sebe docela originálně charakterizuje takto - cituji, co údajně napsal:


"Jsem obyčejný občan a běžný zaměstnanec. Mám však vyhraněné názory na některé věci. Jsem kosmopolitní liberál, Havlista, pravdoláskař, intervencionalista a příznivec federalizace Evropy a hrdý Eurohujer."

Konec citace

K tomu všemu mě kamarád zaskočil otázkou: "Co myslíš, má koule….." a dál již to znáte z nadpisu mého článkuRozpačitý!
Pro mě to ovšem byla otázka vytržená z kontextu bez jakýchkoliv souvislostí a tak jsem se ho zeptal, kde mám ten blog hledat a hle:


Asi bych, s ohledem na obtížnost zvoleného tématu usoudil, že blogger " koule chce mít" a totéž požaduje po "Západu". Toto sdělím kamarádovi! Jediné, kde si přece jen nejsem jistý, zda ten blogger počítá i "s koulemi" ruského prezidenta?


Taky mám rád recesi a taky vím, jak někdy bolestně dopadne běžný fotbalista "s koulemi", stojící "ve zdi" při nekompromisně provedeném trestném kopu!! Úžasný

Psáno dne 16.března 2014

Fejeton nejen o tlačítkách…

16. března 2014 v 7:46 | Wess |  Co napsali jiní ...

Rudolf Křesťan patřil mezi hlavní důvody mého pravidelného odebírání časopisu pro mládež - slavný a v trafikách nedostatkový Mladý svět. Byl jsem proto předplatitelem tohoto skvostu 60. let mj. právě pro Křesťanovy fejetony po řadu let.
A dnes, po létech a aniž bych vědomě a cíleně pátral, objevil jsem jeho skvělý fejeton, z něhož jsem vybral následující skvělé "hrátky se slovíčky a myšlenkami" - cituji:

"………..Kdo se dnes chce vyznat v tlačenici, musí se vyznat v tlačítkách. Týká se to jak běžných smrtelníků, tak i celebrit. Jen s tím rozdílem, že celebrity nemají doma na zdi vypínače, nýbrž VIPínače….."

Mladý svět měl skvělé rubriky - třeba "Táborový oheň" s písničkami a akordy pro kytaru, taky kresby Vyčítala, kterého ještě bavil , a s ním i tisíce mladých čtenářů, Pytlák Říha a "medvědi a buráky s drahými foťáky", ne ty přihlouplé texty písniček zpívaných s bývalou ministryní. Fotografie a komentáře a také noty s akordy z ankety Zlatý slavík, nebo sada singldesek s Olympikem, Přenosilovou, Bobkem, Pilarovou, Sedláčkem …
Také názory mladých a ty pravidelné moudré i vtipné fejetony - a nejen Křesťanovy, ty tehdejší mládež určitě zaujaly i nějak formovaly…., vzpomínám na první ekologické hnutí a Brotosaurus. Ostatně mám brožuru nejlepších fejetonů z Mladého světa, vydanou jako jubilejní k oslavám časopisu již po převratu.
Pro mě a moje známé byla, stále je a , jak to tak vypadá i bude, šťastná i velmi poučná doba od 60. roku výš - víš!? Smějící se

A snad proto svůj fejeton o fejetonistovi zakončím jeho myšlenkou - cituji:

"Jelení skok patří k proslulým místům lázeňského města, v jehož blízkosti jsem prožil dětství a mládí. Na dotyčném kopci je socha, která však nezpodobňuje jelena, nýbrž kamzíka. Když jsem to zjistil, byl jsem z toho jelen." … "Tento jelení pocit mě provází po celý život. A to dodnes, kdy už nejsem v říji."

P.S. Má furt šmrnc, tenhle Křesťan!!


Psáno dne 15.března 2014

Je – li tomu tak…

14. března 2014 v 17:47 | Wess z webu |  Co napsali jiní ...
Někde na webu jsem zahlédl zajímavou poznámku, takže cituji:
"Věda a víra jsou svými principy - vším, co, jak a proč tvrdí - mimoběžkami ."

(Konec citace)

Nechci ji nazývat tvrzením, natož pak moudrým citátem, a jediný problém tedy mám, kam ji v mém blogu zařadit.

Pravděpodobně každý se ale zeptá, proč tolik zájmu z mojí strany?
No, vždycky mě zajímalo, proč významní vědci byli současně věřícími. Já vzpomínám na dr. Christiaana Barnarda, který jako první na světě na jihoafrické klinice dokázal transplantovat lidské srdce. A jak se projevil jako hluboce věřící i při operaci a po ní, prostě, kde by se jiný spolehl zejména na šikovnost svých rukou…, on ne zcela?
V jisté době jsem si jenom tak sám sobě také kladl otázku, zda může být věřícím marxista?
A to jsem nevěděl, že současný papež musel nedávno na takovou otázku, zda pro svoje některé myšlenky není marxistou, odpovědět? Jak se dalo očekávat, záporně, ale nevyloučil mezi marxisty, které znal, také dobré lidi…

Na moje otázky mně asi nejlépe odpověděl níže uvedený velmi známý fyzik - cituji:

Max Planck (1858-1947)
Fyzik, zakladatel kvantové teorie, nositel Nobelovy ceny za rok 1928, předseda německé vědecké společnosti, později po něm pojmenované
"Ať se díváme kamkoliv a jakkoliv hluboko, nikde nevidíme rozpor mezi náboženstvím a přírodní vědou, nýbrž v rozhodujících bodech vidíme plný souhlas. Náboženství a přírodní vědy se nevylučují, jak se mnozí v naší době domnívají nebo obávají, nýbrž se doplňují a podmiňují navzájem. Nejupřímnějším důkazem pro shodnost náboženství a přírodní vědy i při hluboce kritickém posuzování je historická skutečnost, že právě největší přírodní badatelé všech dob, muži jako Kepler, Newton, Leibnitz byli proniknutí hlubokou zbožností. Na počátku naší kulturní epochy byli dokonce pěstitelé přírodních věd a strážci náboženské víry jedny a tytéž osoby. Nejstarší užitá přírodní věda a medicína byla v rukou kněží a hlavními vědeckými pracovníky ve středověku byli mniši. Později, když se kultura zjemňovala a rozvětvovala, rozcházely se cesty podle různosti cílů, jimž slouží náboženství a věda. A tak jako vědění a schopnost se nedá nahradit světovým názorem, tak ani správný postoj k mravním otázkám se nedá vyvodit z čistě rozumového poznání. Ale ty dvě cesty se nerozcházejí, nýbrž jdou souběžně a spojují se v dálném nekonečnu u téhož cíle. Uvažování věřícího Bohem začíná, uvažování fyzika Bohem končí."
P.S.
Tak a teď je to jasné:
1. věda a víra nejsou mimoběžkami
2. věda a víra jsou ony z geometrie známé rovnoběžky, které se podle základního axiomu "protínají v nekonečnu" …?!
3. I tak zůstávám ateistou s vírou - v pozemské hodnoty… tzn. v existenci ušlechtilé matérie i duchovna!


Psáno dne 14.března 2014

Ne, že by neměl svoji pravdu…!

7. března 2014 v 10:19 | Wess |  Politika
Je mně docela líto, že podle základních axiomů filozofie absolutní pravda neexistuje, poněvadž tím také nemá naději být absolutně platným následující sdělení čtenáře webnovin www.novinky.cz z Úhonic, cituji bez jakýchkoliv korekcí:

"Lidi my jsme tak naivní, je úplně jedno které straně fandíme, ve skutečnosti světu nevládne ani Putin ani Obama ani EU ani Čína, to jsou jen loutky v rukou mnohem mocnějších lidí. Skutečnými hybateli světa jsou ti co mají pod palcem bankovní a energetický sektor, takové musejí Obama, Putin a další poslouchat na slovo, když poslouchat nebudou, najdou si jiné talentované "šašky". Ty které my běžní lidé pokládáme za nejmocnější politiky, jsou ve skutečnosti jen střední "menežment" skutečné mocenské hierarchie. Opravdové vladaře nikdo z nás pořádně nezná. Státy, národy, jejich vlády, političtí reprezentanti... to vše je jen vysoce sofistikovaná zástěrka - hra, abychom se my obyčejní lidé měli o čem hádat, je to velmi šikovně zkreslené, což těm skutečně mocným figurám hraje do karet, odvádí se tak pozornost lidí jinam. To co kapitáni energií a peněz chtějí je poslušná a přitom učenlivá pracovní síla, která je dobře zvladatelným zaměstnancem a horlivým zákazníkem."No uznejte, nebylo by jednodušší mít jasno v "globálních příčinách aktuálních jevů"? Mocní by prostě měli pravdu a znovu bychom se museli smířit s tím klasickým "co je božího Bohu a co císařovo císaři", s tím, že pro ateisty (císařského původu) by ovšem platila jenom druhá polovina toho tvrzení Usmívající se !

Tím, že absolutní pravda neexistuje, alespoň pro "nevěřící Tomáše", pro které "nikdo není doma prorokem", se světová situace "znepřehledňuje". Věřících v Boha, co by nezpochybnitelné transcendentní autority, valem "nepřibývá". Důvodem může být skutečnost, že i církev chce také patřit mezi bohaté a mocné… ne silou myšlenky, ale vlastněného majetku!

A tak, podle mého názoru, než předstírat boj za demokracii a lidská práva, prospěšnější by bylo vážně a hlavně poctivě se zabývat jako česká společnost rostoucími počty českých nezaměstnaných, bezdomovců a neříkat, že je to především starost jich samotných. A také tvrzení o trhu, že"vyřeší vše svojí nabídkou a potávkou" je jenom schématem "tzv. ekonomistických inženýrů a politiků, kteří jsou zrovna u plného koryta". V poslední době nám to ukázala např. Česká národní banka s kurzem české koruny!!

Ale abychom neodbíhali od tématu dne: Všechny války vznikly " na objednávku mocných", to přece ví dnes každý s lepší pamětí a dobrým vzděláním. A pro jejich efektivnost a pro případ, že by do nich již nechtěl jít "prostý lid", který tam dříve za ne vlastní zájmy jít musel, vznikly "války hvězdné nebo tzv. omezené, provedené chladnokrevnými profesionálními odborníky - specialisty, zvyklými konat svoji práci"! I tady existuje "plná automatizace bez lidí"!! A je prý humánnější, než kdysi neutronová bomba, která ovšem taky jaksi "nepočítala s lidmi"!


P.S.
A pokud se vrátím k názoru čtenáře, který mě inspiroval, pak proto, že jím určitě nenabádá k nějakému nihilismu a poraženectví. Naopak si myslím, že fundamentem jeho sdělení veřejnosti je: "to vše je jen vysoce sofistikovaná zástěrka - hra, abychom se my obyčejní lidé měli o čem hádat, je to velmi šikovně zkreslené, což těm skutečně mocným figurám hraje do karet, odvádí se tak pozornost lidí jinam." Prostě něco, jako když psovi hodíš pod bohatě prostřený stůl kost, aby přestal s choutkami podívat se nahoru!
Např. prof. Keller o současném "slovanském problému" říká: "je nesmysl fandit jedněm proti druhým, protože to nemůže dobře dopadnout"a dodává: ", že peníze, které EU na Ukrajinu pošle, skončí v černé díře a že evropské dotace rozkradou místní oligarchové."

Psáno dne 7.března 2014

Myšlenka tohoto týdne….

6. března 2014 v 12:00 | Wess z webu |  Drobné moudrosti
Úmyslně nenechám v tomto fejetonu odkaz na to, "kdo to řek"! Usmívající se Pouze konstatuji, že je moudrá a jako vždy pohotová v daném okamžiku. A hlavně chce doporučit řešení stavu společnosti a hlavně budoucnosti naší české kotliny.

"Japonští vojáci bloudili v indonéských džunglích ještě několik let po válce a domnívali se, že válka neskončila. Chtěl bych vzkázat těm, kdo podporovali jakéhokoliv mého protikandidáta, že si jich vážím naprosto stejně, jako těch, kdo podporovali mě. Pouze bych si přál, aby nebojovali minulé bitvy."

P.S. Asi jste poznali …!


Psáno dne 6.března 2014

O ukázněných národech a mesiáších…

5. března 2014 v 9:57 | Wess z webu |  Politika
…….."Putin, ať je jakýkoli, je velmi chytrý člověk. Nedělám si iluze, že je nějakým velkým demokratem. Ale je iluze, že v Rusku by mohla fungovat západní demokracie. Stejně jako nemůže být demokracie v Afghánistánu. Demokracii bylo možné naroubovat a nadiktovat po druhé světové válce v Německu a Japonsku, protože oba národy jsou disciplinované."……….

……"Rusko nechce přepadnout Ukrajinu. To je nesmysl. To je blbost. Je fakt, že Rusové by rozloženou ukrajinskou armádu smetli za dva dny. Ale jsou tam ještě obyvatelé a ti mají celou historii odporu proti okupantům. Kdyby Rusové okupovali Ukrajinu, tak jim vznikne nový Afghánistán. Ještě horší. Putin není blázen. To je velmi racionálně uvažující člověk."…..


……"Rusům nezáleží na tom, zda je režim demokratický, či není. Podporovali Násira v době, kdy vyvražďoval egyptské komunisty a přešli to, protože Egypt podporovali. Rusové podporují toho, koho potřebují. Amerika a Evropa mají idealismus, právě z humanitních studií šedesátých let, kdy si myslí, že celý svět čeká na to, kdy jim přinesou demokracii. To je velký omyl. Dokud sledovali to, jak ten režim může být užitečný a jak je stabilní, fungovalo to. V momentě, kdy si začali myslet, že tam mohou přinést demokracii, tak se to celé rozsypalo."……..

……………………"Když jsem slyšel mluvit Zaorálka, tak jsem si myslel, že Evropa vyhlásí válku Rusku. A dnes žádné sankce a on vysvětluje, že to je jediný správný postup. Ten člověk neví, co říkal včera, neví, co bude říkat zítra."…………………….

(Konec citace)

Pozn. Wess

V tomto skutečně zajímavém článku, resp. rozhovoru se dalo zahlédnout docela hodně… Třeba, že i demokracii "lze nařídit roubováním" - viz Japonsko a Německo - někdejší velké a hlavně poražené protagonisty 2. světové války. Zmíněn je v článku také idealismus USA (pozn.: je -li to ovšem opravdu idealismus?) - onoho mesiáše demokracie a jejich hodnot do nejrůznějších zemí světa včetně Afganistánu. Tam chtěli přinést zase svůj ideál i Sověti, ale zapomněli, že pro třídní boj je třeba "stmelené dělnické třídy", která se tvoří v průmyslových továrnách. A tak dál v této zemi bez továren "frčí" pěstování "makových makovic" pod pečlivým dohledem tradičních "vůdců". A mesiáši odtáhli, nebo ne?

Holt, mesiáši to vůbec mají těžké! Náš pan ministr zahraničí mně svým úvodním ostrým vystoupením k situaci na Krymu připomněl prastarý vtip:

To Dětvanci - (http://cs.wikipedia.org/wiki/Detva) - jednoho sobotního rána v šest hodin vyhlásili válku Číně a jeden z nastoupených a velmi odhodlaných vojáků měl dotaz na velitele, který jim tento fakt sdělil: " A pán velitěl, čo budeme robiť po poludni?"

Také my, holt, jsme malí, ale šikovní!!?!

P.S. Jenom je škoda, že tak nějak čas od času "čekáme na roubování") Zamračený, jako bychom vlastní kořeny ani neměli?!! A on ten mesiáš či přímo Godot nepřichází…!


Psáno dne 5.března 2014

Fašaňk

2. března 2014 v 9:44 | Wess |  Společnost
V rozhlasu jsem slyšel, že původ slova karneval tkví ve složenině carnis a vale "sbohem maso - tedy masopust" . A pod heslem "co nemáš v hlavě, najdeš v lexikonu" jsem ve wikipedii našel jiné vysvětlení: " …….Je to den, kdy se všichni Římané dosyta najedí, aby byli silní na následující postní období. Carni-val ve významu nabytí síly (valere) z masa (caro, genitiv carnis). Carnival tedy označoval spíše jeden konkrétní den spojený s hodováním a maškarami, než celý masopust."

I v našem městě je fašaňk po léta svěcen, ač město historicky není zrovna charakteristické slováckým folklórem.
Potkal jsem proto na sobotní odpolední promenádě s manželkou po hlavní třídě mladý pár v krásných slováckých krojích. Šohaj nás zaujal tím, že jda z fašaňkové oslavy, kde zřejmě hrál v cimbálové muzice, nesl svoje housle zcela neobvyklým způsobem. Tedy bez futrálu, ale za to je držel jen tak ležérně za jejich tloušťku v místě černého podbradníku a krk houslí přitom mířil k dlažbě chodníku. Mladík se s dívkou vesele bavili a při jejich rychlém kroku k nádraží se krk houslí snažil tak nějak sám pevně zaplést do krásného dlouhého střapce na naleštěných čižmách šohajových….
V tu chvíli jsem měl pocit, že každou chvilkou mladíkova noha při dalším kroku vytrhne housle z jeho ruky a tak jsem těsně před ním řekl: "Dávej pozor na svůj nástroj!" Ale mladík rychle a s furiantstvím pravého slováckého kluka odpověděl: "Nebojte se, zatím to zvládám!"

V tu chvíli jsem si uvědomil tu sílu okamžiku, co všechno bylo vysloveno a také možná myšleno a bylo mně dobře po těle.
A vzpomněl jsem si také na mého spolužáka Vaška, který, jako chlapec ze slušné rodiny bankovního úředníka, pochopitelně "chodil do houslí do hudebky" a kterému často posloužily jeho housle ve futrálu jako jedna z tyček klukovské fotbalové branky v parku u zimního stadionu.
A při této vzpomínce zřetelně jakoby vidím před sebou svoje dva syny, kteří v dětství také byli našimi známými viděni, jak se po ulici honí s jejich dětskými houslemi pečlivě uloženými v maličkém futrálu. Jejich učitel v "lidové škole umění" se vždy na začátku hodiny houslí podivoval v "jakém stupni rozladěnosti se húsličky nacházejí"… a kolik času jejich ladění na úkor vyučování je třeba! Kluci hráli podle toho učitele dobře, ale přece raději ten fotbal!

Holt na našem Slovácku je hudba a "dobře utajené housle" v lidech….:-) Nakonec básník Petr Bezruč, který nenapsal pouze populární báseň Ostrava, ale také:

Ej, ztepilí šohaji v čižmách svých
Ej děvčice v suknici rudé….

A dál je to už enom o KyjověSmějící se…, tož ať žije letošní fašaňk!Úžasný


Psáno dne 2.března 2014

Hodnota pracovní smlouvy…

1. března 2014 v 16:20 | Wess |  Společnost
V ranním rozhlasovém vysílání jsem zaslechl, že prý některé podniky hodlají nově předem uzavřít se studentem smlouvu, že po absolvování studia nastoupí do pracovního podniku k nim. Moderátor tuto informaci považoval za velmi pozitivní novum, jak ulehčit absolventu vstup do profesního života.

Vzpomínám na pro technické studijní a učební obory nejen ve strojírenství osvícenou, přímo renesanční dobu. To když podniky předem uzavíraly "písemné učební smlouvy" - dnes by se řeklo "smlouvu o budoucí smlouvě" - s žáky a učni a jejich zákonným zástupcem, kde se podnik zavázal k zabezpečení plně bezplatného odborného vzdělání a žák k minimálně tříletému setrvání v pracovním poměru v tomto "mateřském" podniku.
A také vzpomínám, jak tuto sociální jistotu tehdy nechtěli po skončení studia mnozí rodiče a jejich děti dodržet. To bylo kdysi, v reálném socialismu…!

Ovšem ještě na konci 90. let to bylo poněkud podobné, když se učitel zeptal svých žáků, kterou pracovní smlouvu - na dobu určitou, či na dobu neurčitou - by každý z nich upřednostnil? A dostávalo se takovému učiteli většinově odpovědí, že by raději pracovní smlouvu na dobu určitou!! To prý, aby mohl z podniku k určitému termínu odejít!

Holt, to ještě nebylo v ČR těch současných 639 tisíc nezaměstnaných…, a mezi mladými Euroevropany je to cca 23 % !!
A já už nemám příležitost tu otázku o typu pracovní smlouvy dnešním studentům znovu položit?!? Zdá se, že hodnota uzavřené pracovní smlouvy asi roste geometrickou řadou!


P.S.
Někdy by člověk přece jen trochu té naší "absolutní svobody" vyměnil za "kousíček sociální jistoty" v podobě pracovní smlouvy.Psáno dne 1.března 2014