Prosinec 2013

Pour féliciter 2014... kamarádům!

30. prosince 2013 v 9:11 | Wess |  Společnost
Všem kamarádům ( - kám ) a jejich rodinám! Smějící se
Staňa

Psáno dne 30.prosince 2014

Ať jsou jen krásné dny o Vánocích…

23. prosince 2013 v 11:23 | Wess |  Trocha poezie nikoho nezabije
Vánoční píseň
Karel Plíhal/ Jaroslav Seifert

Jak ptáci zimořiví v tom teskném příběhu,
ti, které neuživí třpyt hvězdic na sněhu,
my sešli jsme se snící nad lžičkou olova,
kéž by nám mohlo říci náš osud doslova.

Když už se řítí v spěchu ten žaluplný děj,
svíčičko na ořechu, hoř pro nás pomalej,
at' zvučí trouby hlásné i zpěvy andělů,
dřív, než přijde smrt a zhasne náš dech ve svém pocelu.

A těm u sukní matek dej úsměv do oček,
klín plný cukrlátek a hodně vánoček,
když už se řítí v spěchu ten žaluplný děj,
svíčičko na ořechu, hoř pro nás pomalej,
svíčičko na ořechu, hoř pro nás pomalej....

Zdroj:

Vánoce s kytarou Karla Plíhala a zimní romantickou básní od Jaroslava Seiferta jsou pro mne krásné a takové přeji i vám a vašim rodinám, moji známí i neznámí ...Usmívající sePsáno dne 23.prosince 2013

Nový občanský zákoník…to vyřeší!

22. prosince 2013 v 10:17 | Wess |  Společnost
Ortodoxní příznivci myšlenky, že nejlepším hospodářem nad majetkem je pouze jeho soukromý vlastník, se asi budou tentokrát podivovat nad novým Občanským zákoníkem.

Ten totiž zavádí nejenom pojem - svěřenský fond, jinde ve světě zvaný trust. - Jde prý o nástroj, jehož prostřednictvím lze skrýt vlastnictví jakéhokoli majetku. Krom jiného tak může posloužit jako elegantní náhrada od nového roku rušených akcií na doručitele, respektive anonymních akcií.

V uvedeném článku se také dočteme, že "jsou trusty kvůli své neprůhlednosti vnímány jako problém, naznačuje i dění na úrovni Evropské unie."

Holt, dílo se daří, likvidátoři státu pod zmíněným heslem o nejlepším hospodáři jej dokonale očešou sami pro sebe a svěří ten majetek fondu, jež je de facto souborem majetku, který nikomu nepatří.

Ano, ptát se po původu nabytého majetku a způsobu jeho nabytí je prý nemorální a obtěžující a tak stačí mít po ruce svěřenský fond, který majetný zakladatel založí a předá pověřenému správci, který je jedinou dohledatelnou osobou a o fondu rozhoduje, aniž by byl jeho majitelem(?). A "na konci potravinového řetězce" je "starý známý Úžasný" anonymní beneficient, který z činnosti fondu dostává zisk nebo jiný výnos.

Závěr:

1. Zrušeny tedy budou anonymní akcie a zaveden bude anonymní beneficient!!
2. Zavedením "inertního" svěřenského fondu jako by byla popřena kvalita vlastníka - hospodáře se soukromým majetkem
3. A správce, ten svatý a jediný dohledatelný člověk,na to , aby se svěřenský fond choval jako právnická osoba, tedy řádně odváděl daně ze svých příjmů... má dohlédnout!?!

Abych odlehčil celou záležitost, mezi námi (děvčaty), mně připomíná vtip o pradávné racionalizaci mzdové soustavy (RMS) a jejím vysvětlení tazateli po principu RMS:
"Vezmeš hořčičák ( sklenice, v níž byla prodávána hořčice plnotučná) plný kuliček a druhý prázdný. A pak přesypeš ty kuličky z jednoho do druhého hořčičáku!"
A tazatel nechápavě na to: "Vždyť se nic nezměnilo?"
A v tom nastane ta vítězoslavná chvíle vysvětlení: "Ale ten rachot kolem!"


P.S.
Jenomže, přátelé, tehdy nebyly ve hře příliš velké peníze a v žádném případě ne peníze případně nečisté - netroufám si použít nějaký jiný termín!!

Psáno dne 22.prosince 2013

Ty roky utíkají jako vody v bystřině…

20. prosince 2013 v 10:14 | Wess |  NostalgiePro mě fotografií roku může být právě tato. Tu mně poslal mailem spolužák, již dlouho žijící v Brně. Nejenom krásný motiv opravdové bystřiny, ale i její název, který jsem záměrně dal do nadpisu a který ve svém vánočním a novoročním přání, asi ne jen tak mimochodem, poznamenal můj spolužák z nejmilejších - požívající nejen mého bezděčného dětského respektu již na osmiletce.
O to více mě jeho letošní adventní zamyšlení co člověka životem cizelovaného, těší po mnoha a mnoha letech znova…

P.S. Věřím, že ta jeho fotografie vyjadřuje jeho svět přání a vidění, který je možno i závidět...


Psáno dne 20.prosince 2013

Je všechno opravdu jinak…?

19. prosince 2013 v 10:49 | Wess |  Společnost
Svět je jiný, než jak se ho zarputile nutíme vidět. Když přestaneme sami se sebou hrát podivnou hru na důležitost, začne být všechno krásně prosté…


Toto krédo zřejmě životní jsem náhodou našel vyguglováním - jak jinak! A velmi se mně líbí, poněvadž jako by ho jinými slovy vyslovil můj dlouholetý starší kolega a přítel, moudrý a vzdělaný valach Josef.

On říkával při našich setkáních - "Chlapče, všechno je jinak!" a jednou dodal otázku a zároveň poučení pro situaci - co dělat, když tě budou nadřízení všeho druhu jenom "prcat" a nic se nebude dařit ?
Tu jeho radu si budu pamatovat po celý život.
Tady je:
"To se ve svojí pracovně přede všemi vyčůrej do kouta místnosti a to už ti dají všichni pokoj. Sice přijedou zřízenci v bílých pláštích… a je to vlastně konec kariéry, máš ale klid!"


Možná, že výše uvedené krédo je vhodnou prevencí před zmíněným radikálním řešením.
Pokoj lidem dobré vůle v tomto adventním čase!P.S. Můj táta má dnes narozeniny, měl by 108 let a určitě také radost z toho, že i když již také nejsem z nejmladších, stále naslouchám těm starším!:-)


Psáno dne 19.prosince 2013

Mezi námi … zemědělci!

18. prosince 2013 v 10:55 | Wess |  Politika
Sleduji s napětím, které ze stran či hnutí z portfolia české politické kotliny připadne v současné době snad "nejvíce strategický" rezort Zemědělství.
Chtějí jej křesťanští demokraté hlavně pro svoje drobné rolníky - voliče, chtějí jej sociální demokraté, kterým nepochybně běží o komplexní zdravou výživu každého Čecha, Moravana, či Slezana… A kupodivu jej začíná stále odhodlaněji chtít i hnutí ANO, poněvadž právě ono nepochybuje o tom, že má na to prý nejlepší specialisty, kteří v kooperaci s ministerstvem financí, které mají jisté, učiní možné i nemožné na počkání.

Mělo - li být ohroženo neústupnosti současných koaličních partnerů sestavení nové vlády, navrhuji dvě možná řešení:

1. vytvořit tři specializovaná zemědělská ministerstva (dále jen MZ) pod gescí jednotlivých partnerů tak vehementně toužících nést za agrární politiku ve státě téměř osobní odpovědnost. Jedno by se mohlo jmenovat MZ pro rostlinnou výrobu, druhé MZ pro živočišnou výrobu a to třetí MZ by propracovávalo jednak koncepci významnějšího zapojení řepky olejky do energetické soustavy ČR a ve volné časové kapacitě i drobnou přidruženou výrobu kovoobráběcích nástrojů.
2. Přidat 18 nácté ministerstvo - zaslechl jsem, že by např. řešilo národnostní menšiny nebo nakonec cokoliv, jen aby i křesťanští lidoví zástupci se uplatnili v nejméně třech rezortních ministerstvech.


I v tvorbě ministerstev je nutno po každých volbách inovovat tržním způsobem - je - li poptávka nově instalovaných "celebrit" po rezortech, přizpůsobit i nabídku - celou flexibilní řadu rezortů, jenom nezapomenout na trvalé rezervace volných budov pro úředníky nových rezortů.
Vždyť třeba s ohledem na státní rozpočet známe - my národohospodáři - i vyšší matematické řády než ty bilióny, že ano Úžasný!

No nechejme se překvapit, možná, že si opravdu vzpomenou naši národohospodáři na známý obecný vzorec ekonomické efektivnosti, který jsem pouze upravil s ohledem na naši demokratickou společnost ČR :


e = U jako společenský účinek(užitek) / N jako náklady státního rozpočtu vynaložené na jeho dosažení


P. S. Doufejme, že to nebude v dalším vývoji národního hospodářství převážně střet zájmů managerů, ale spíše bouře jejich inovativních mozků!!

Psáno dne 18. prosince 2013

Ideologie a hajzlíci

16. prosince 2013 v 12:00 | Wess z BL |  Politika
"Hajzlíky zneužitelná je každá ideologie, a naopak: byli-li by lidé dostatečně moudří a charakterní, ideologické nastavení systému by nebylo důležité, respektive ztratilo by smysl."
P.S.
Psát v adventním čase o hajzlících je frapantní, ale lepší upoutávku na velmi zajímavé úvahy obyčejného českého občana na straně jedné a také současného papeže si právě o vánoční době jaksi nemohu odpustit.
Psáno dne 16.prosince 2014

Co by mě nikdy nenapadlo zveřejnit…

11. prosince 2013 v 9:49 | Wess |  Politika
Kolem Nelsona Mandely bývalo vždy živo. Ale já v této chvíli zrovna nemyslím "tu záležitost" s českým premiérem v demisi.
Nelson Mandela zemřel a truchlí celý svět… Věřím, že upřímně, i když jsem překvapen, že i ty bohaté státy, které ve vztahu třeba k Africe mají spíše neokolonialistický vztah! A také, že superbohatí lidé souhlasí s názorem, že Mandela je "globální hrdina".

V mých úvahách mně "vytrhnul trn z paty" ve světě známý slovinský filozof Slavoj Žižek http://cs.wikipedia.org/wiki/Slavoj_Žižek, článkem s inspirujícím názorem:

Citace:
"Pokud bychom měli zůstat věrní Mandelovu odkazu, neměli bychom prolévat krokodýlí slzy nad jeho smrtí a měli bychom se soustředit na nesplněné sliby jeho vlády. Můžeme docela dobře předpokládat, že koncem svého života to byl zatrpklý stařec. Byl si dobře vědom, že jeho politický triumf a jeho povýšení na celosvětového hrdinu bylo jen maskou trpké porážky. Jeho status globálního hrdiny je také známkou toho, že se mu nepodařilo narušit globální mocenský pořádek."

Konec citace

Včera jsem si vyslechl projev prezidenta Baracka Obamy. Bylo v něm hodně osobní upřímnosti, kterou jsem mu věřil zvláště tehdy, když považoval Nelsona Mandelu "za neobyčejného člověka, který dělal lidi lepšími."

A já prostě nechci věřit, že "Kdyby býval Mandela opravdu zvítězil, svět by ho dnes neoslavoval!"
I když na druhé straně zcela jistě vím, že "úspěchy jiných nebo opravdových vítězů se neodpouští".

P.S.
I v obyčejné, té "domácké" politické diskuzi již mnozí starší nebo zkušenější lidé netouží po svém jasném vítězství, neboť po čase zjistí, že tím nezískali nic, než dalšího "nepřítele"!

Psáno dne 11.prosince 2014

Jedno motto

9. prosince 2013 v 15:39 | Wess |  Školství a vzdělávání

Nechtěj být člověkem, který je úspěšný, ale člověkem, který za něco stojí.
Albert Einstein

Výše uvedené motto je chvályhodné zvláště tehdy, když se stane mottem gymnázia… A určitě bude ještě cennější tehdy, když se s ním ztotožní učitelé i studenti takto ctihodného ústavu.
Měl bych radost dokonalou, kdybych však tuto Einsteinovu myšlenku neopsal z webových stránek v dnešních dnech neslavně proslulého gymnázia v Nymburku. Citát génia má totiž tento ústav ve štítu pro školní rok 2013 - 2014. Pravděpodobně pro výročí narození 100. let spisovatele Bohumila Hrabala - absolventa tohoto 111. let starého gymnázia v Nymburku.

Na konci listopadu jsem ovšem jinde na webu četl o tom, jak studenti gymnázia v Nymburku nechtějí, aby jejich škola byla pojmenována po jejím bývalém studentu spisovateli Bohumilu Hrabalovi.

Chtěl bych se velmi přimluvit za Bohumila Hrabala u studentů nymburského gymnázia, poněvadž se mně nechce věřit, že "máme generaci, která nejen že nezná Hrabala, ale není ani schopna, přes veškerou pomoc mrkvosoftu, napsat dopis bez pravopisných chyb, natož odmaturovat z češtiny a matematiky u maturity předlistopadové úrovně. O tom, že by si uměli nebo si chtěli zazpívat, je škoda hovořit."
(Souvětí v apostrofech jsem přečetl na jiném místě webu.)

Byl bych totiž velmi zklamán, kdyby v městě Nymburku se dařilo jenom vysokoškolskému sportu - basketbaluSmějící se!

Psáno dne 9.prosince 2014

Tak mladý a tak … skeptický!

8. prosince 2013 v 8:50 | Wess |  Společnost
V době, kdy naši politikové se "ze všech sil" snaží bojovat proti korupci, která tolik ujídá ze "společného koláče" státního rozpočtu, si vystoupí jeden mladý vzdělanec, který od svého studia nikdy neopustil akademické prostory, aby poznal "skutečnou praxi". A ten ještě přileje do ohně bující korupce následující výrok:

Citace:

"Problém je v tom, že existuje různé vnímání a definice korupce. Proto jsou kontroly zbytečné."

Zdroj informace:


Poznámka Wess:

Jestli mladý vědec volá po jednojednoznačné definici proto, že je zvyklý mít vždy po ruce "definice základních pojmů" obvyklé v exaktních vědách, měl bych jisté pochopení.
Poněvadž ale vzápětí dodává - "proto jsou kontroly zbytečné" - pak nerozumím a naprosto s ním nesouhlasím.
Na každé vysoké škole se v disciplině Management, zabývající se systémovým přístupem k řízení systémů (nejen ekonomických ) se vychází z předpokladu, že KONTROLA je zpětnovazební ověření si fungování systému s jeho veškerými vstupy a výstupy. A považuje se tedy za nedílnou metodu při řízení jakéhokoliv systému.

Poněvadž ten mladý vysokoškolsky vzdělaný člověk určitě na tyto zásady nezapomněl, myslím si, že v okamžiku, kdy zmíněnou myšlenku vyslovil, přál si jediné, aby byl originální.

A to se mu vskutku "povidlo" Smějící se

P.S.

A řídit se pouze pravidlem "Co zákon nezakazuje je povoleno", aneb "co není definováno, jakoby neexistovalo", to je vskutku málo mravné!


Příklady vymezení pojmu KORUPCE:Psáno dne 6.prosince 2013

Advent

6. prosince 2013 v 10:02 | Wess |  Společnost
Advent to je očekávání narození Ježíše Krista - dále jen Ježíška. Jako pokřtěný a sv. přijímáním prošlý ateista na Ježíška od malička věřím. Měli jsme doma krásný betlém z tvrzeného papíru a z něho nejraději jsem měl hvězdu - kometu a "toho černého vzadu". Myslím tím jednoho ze tří králů, kteří k jesličkami přišli s mnohými dary… a taky jistý latinský nápis.

Co se v mé paměti z těch padesátých let nějak nezachovalo, je vyvěšování adventního věnce se čtyřmi svíčkami - a jak jsem se mnohem později dočetl - i s pátou bílou svíčkou panny Marie uprostřed, které se prý říká i "Kristova svíčka".
Nejenom počet svíček a jejich barvy se velmi různí, ale také materiál, z něhož je adventní věnec vyroben. Třeba holé věnce - pouze ze slámy - prý měly odrazovat zlé duchy a naopak ty zelené, např. z jedlí, lákat duchy přátelské. Kdoví, zda ty dnešní - polystyrenové - mají podobné schopnosti.

V dnešní "racionální" době pro jistotu máme pojmenovány i adventní neděle podle olympijských medailí, pouze ta "bramborová" za 4. místo je v souvislosti s Adventem pojmenována "železná". Tou ta komerční "honba za pokladem" začíná…

Zůstaňme ale ještě u adventního věnce. I tam existují módní trendy jeho tvaru, barev a způsobu umístění v místnosti - za oknem, na dveřích, prostě tak, aby bylo zřejmé, že Advent je slaven i v tomto domě…
Čas nezastavíš - popsána je již také technologie podomácku vyráběného věnce a zdůrazněna všechna bezpečnostní rizika takto pořízeného vánočního produktu.
Tím, že jsme v době předvánočního shonu poučeni o nebezpečí požáru a povinnosti výrobce adventních věnce, jsme opět vhodně orientování zpět na vánoční trh. To abychom se svěřili profesionálům v marketingu.

Na druhé straně je zdůrazněn i sociální a výchovný význam výroby adventních věnců v dětských kroužcích, na farách a v jiných vhodných občanských sdruženích.

Advent a předvánoční čas je charakteristický značnou mírou tolerance a klidu… Snad proto je letos adventní čas mj. vhodný i pro projednávání státního rozpočtu na rok 2014 v našem "fungl novém" parlamentu.

"Gloria in excelsis - Deo et in terra pax hominious bonae voluntatis" -"Sláva na výsostech Bohu a na Zemi lidem pokoj dobré vůle"

P.S. (tak to stálo na výše zmíněném betlému mého dětství, stojícího na bílých papírových výplních z vánočních kolekcí, vyvolávající iluzi sněhu pod vysokým vánočním stromečkem)Psáno dne 6.prosince 2013

Tajné hlasování…

5. prosince 2013 v 19:55 | Wess |  Politika
V minulém režimu se hlasovalo při shromážděních, či schůzích většinou aklamací, tedy veřejně.
Asi se to přirozeným zdálo nejenom mně. Ono známé: "Kdo je pro, zdržel se, je někdo proti" znělo již na pionýrských či svazáckých schůzkách, ale i na docela velkých stranických či odborových konferencích. Ba i svazarmovci, požárníci, zahrádkáři i kynologové, rybáři i šachisté, pedagogové i přátelé škol, rozpočtové organizace měli aklamační hlasování docela rádi.

Já jsem se setkal až při řízení výboru fotbalového oddílu s fenoménem docela novým - alespoň pro mě. To když při zásadním hlasování, zda budeme souhlasit s přestupem jednoho z klíčových hráčů našeho prvního mužstva do mnohem vyšší fotbalové soutěže na severu Moravy se volba vymkla "zvyklostem doby". Mnozí členové výboru totiž těsně před hlasováním "spěchali čůrat", aby hned po hlasování zadýchaní vpadli do místnosti s otázkou - "jak to dopadlo?" A pak zase rychle ven, aby všem fanouškům fotbalu i ostatním v restauračním lokálu sdělili výsledek hlasování se slovy: "Ti grázli našeho Jeňu přeci jenom prodali."

Když člověk v současné době sleduje, kolik má velmi dobře placený poslanec ve sněmovně možností kromě klasického "pro, proti, zdržel se" ….On totiž ještě "může být nepřítomen celodenně nebo momentálně, nehlasovat z důvodu nemoci nebo z důvodu zahraniční cesty, umožnit "průchod demokracii demonstrativním odejítím ze sálu…" - prostě je to paráda. Vše je dovoleno…!
To, co provádějí poslanci s volbou Okamury či Gazdíka a před tím Kalouska je tristní. Vždyť předčasné volby se konaly proto, že prostě vláda modrých s fialovými byla nežádoucí a pan bývalý starosta do ní patřil.
A naopak ta netypická hnutí při volbách "měla zelenou", poněvadž tak chtěla veřejnost. Tak by to měl být spíše Tomio, i když já se přiznám, že jsem ho nevolil.

P.S.
Nevím, proč se tady vůbec k něčemu přiznávám, když je v dnešní "upřímné době" neříci o své volbě vůbec nic "ani nejlepšímu kamarádu" docela běžné. Dokonce je takový tazatel pokládán za drzého neomalence, projeví - li zájem o takovou informaci.

Přátelé, je to opravdu "jenom taktika" neříci svůj názor! Mám se dál divit, proč se v naší mladé demokracii máme problém prokázat poctivě kromě původu nabytého majetku třeba i způsob získání akademických titulů?

Prožil jsem již také leccos ve svém životě a už se neodvažuji tak srdečně jako kdysi zasmát lidovému rčení na našem Slovácku zvláště oblíbeném:

"Já neříkám nic, ale na moje slova dojde"

Vidíte a začalo to tak nevinně - tajným hlasováním v parlamentu….! Asi je co tutlat!!

Psáno dne 5.prosince 2013

Blaničtí rytíři jsou vlastně hackeři…

3. prosince 2013 v 10:39 | Wess |  Politika
Pavel Kohout, i ve světě známý pětaosmdesátiletý dramatik, prožil ve svém bohatém životě mnohé - od komunisty po chartistu atd., atd.
Neotřele se před posledními volbami i po nich vyjadřoval také k naší politické scéně. Posuďte sami jeho odpověď na otázku novináře Parlamentních listů dne 7. listopadu 2013. (Nebylo to u příležitosti 96. výročí VŘSR Mrkající)

(Začátek citace)

Nemyslíte si, že je v Česku antikomunismus již vyčerpané politické téma?

Jistěže je. Vždyť i KSČM je dnes hlavně protestní stranou. Lidé do ní většinou nevstupují kvůli tomu, že by chtěli být komunisty, ale protože je to jediná strana, kde se mohou vymezit proti všem. Dnes jde spíš o houfec nejrůznějších lidí, kteří protestují, aniž by toužili po starém režimu nebo dokonce diktatuře proletariátu. Podobné oponenty lze tušit i ve stranách ANO, KDU - ČSL anebo u Pirátů. Ostatně posledně zmínění jsou pro mě zajímaví už tím, že mají přitažlivého předsedu. Potřebují ještě jedny volby a jsou v Poslanecké sněmovně, než piráti jsou to spíš ajťáci, kteří umějí mnohé, co umí málokdo. Nakonec budou možná naší poslední záchranou před Čapkovými roboty, Blaničtí rytíři se stanou hackery.(Konec citace)

Ten článek má taky svoji diskuzi - jak jinak, v případě Pavla Kohouta nemůže být "jináče" poznamenaná, než rozhodnými střídavými antagonismy včetně vulgarismů".
Mezi zajímavá a inspirující Kohoutova slova o KSČM v něm asi zvláště patří :

Dnes jde spíš o houfec nejrůznějších lidí, kteří protestují, aniž by toužili po starém režimu nebo dokonce diktatuře proletariátu.

Ve chvílích, kdy přemýšlím o současné úloze a postavení KSČM v našem politickém spektru, se ten jeho názor v různých obměnách i mně připomíná sám - jenom tak, mimoděk….

P.S.
A ten od Pavla Kohouta převzatý název celé mojí poznámky? Líbí se mi totiž vše, co souvisí s "AJTÝ"!:-)

Psáno dne 3. prosince 2013

Zas přišel Advent…

1. prosince 2013 v 16:34 | Wess |  Kytara a texty písní ( s akordy )
Pro mě je čas vánoční samozřejmě spojený s koledami, ale taky s písničkami…
To když třeba na chatě je všude sníh, ticho a meluzína…, v krbu praská oheň a tiše hraje AG Flek svůj vítr Safián…Vítr Safián

Interpret/autor: AG Flek/Dušan Michelfeit, Ivo Viktorin

D A D F#mi Hmi F#mi Hmi A
1. Práší sníh vítr Safian, krajem honí bílý fáč,
D A D F#mi Hmi F#mi Hmi
plání jdou se svou muzikou, trochu stříbra na strunách,
A G Hmi A
síní zní smích dětí, co fůru věcí smí,
D A D F#mi Hmi A D
práší sníh vítr Safian, do umrzlých dvorů dých'.

2. Slídí půst v tůních po rybách, do komínů nahlíží,
skrývá tvář v bočních uličkách, placky loudí u dveří,
kouzelnou hrou v kostkách tuláky obírá,
slídí půst, náhle začal růst, hadry solí propírá.

3. Práší sníh vítr Safian, krajem honí bílý fáč,
plání jdou se svou muzikou, trochu stříbra na strunách,
pálící kůru chlebů u kamen rozlomí,
práší sníh vítr Safian, do umrzlých dvorů dých'.Vítr Safián

Na Slovácku bývá zafúkané míň než na Valašsku, jejichž koledy a písničky Fleretu také spojuji hlavně s Vánocemi…s bílými Vánocemi.


Zafúkané
Fleret

Ami Aadd9 Ami Aadd9
1. Větr sněh zanésl z hor do polí,
Ami C G Ami
já idu přes kopce, přes údolí,
C G C
idu k tvej dědině zatúlanej,
F C E Ami Fmaj7 Ami E4sus
cestičky sněhem sú zafúkané.

Ami C G C
R: [: Zafúkané, zafúkané,
F C(Dmi) Dmi(E) E(Ami)
kolem mňa všecko je zafúkané. :]

2. Už vašu chalupu z dálky vidím,
srdce sa ozvalo, bit ho slyším,
snáď enom pár kroků mi zostává,
a budu u tvého okénka stát.

R: [: Ale(-) zafúkané, zafúkané,
okénko k tobě je zafúkané. :]

3. Od tvého okna sa smutný vracám,
v závějoch zpátky dom cestu hledám,
spadl sněh na srdce zatúlané,
aj na mé stopy - sú zafúkané.

R: [: Zafúkané, zafúkané,
mé stopy k tobě sú zafúkané. :]


Zafúkané


První - "železná" neděle letošního Adventu je beze sněhu a tak první svíčka na adventním věnci zůstává zatím sama předzvěstí blížících se Vánoc.
O půl sedmé večer se však v našem městě rozsvítí opět po roce živý smrk, vánoční girlandy na náměstí a na pěší zóně. Také stromeček u kostela a …. Betlém s krásnými ze dřeva vyřezanými figurkami tří králů, zvířátek a lidu obecného kolem jesliček s Ježíškem, s Marií a Josefem.
Zase budou zvonit zvony kostela a radnice a po krátkém "black-outu" a nastane všeobecná radost občanů nad tou přemírou slavnostního vánočního světla…. Možná promluví i staronová starostka.

Psáno dne 1.prosince 2013