Duben 2013

Moudro panovníků…

29. dubna 2013 v 9:48 | Wess |  Politika

Na základě těchto zkušeností s nekrytými nebo
nedostatečně krytými měnami došli někteří panovníci
k závěru, že trvalá peněžní jistota - a tím i dlouhodobý mír -
je možný jen tehdy, když jsou "papírové peníze" vázány
na skutečné hodnoty, když ke každé bankovce či minci
existuje reálná, fyzická protihodnota
(Citace z tisku)

Pozn. Wess:
Nezbývá než se obdivovat osvícenství některých monarchů i v oblasti národohospodářské a o to smutnější, že mnohem později musí dnešní moderní a ekonomicky vzdělaný člověk dospět k názoru, že "s výjimkou dob zlatého standardu využily prakticky všechny vlády v dějinách své exkluzivní právo k vydávání peněz k tomu, aby klamali a odírali lid."

Psáno 28. dubna 2013

Proč se mj. dbá i o dostatečné množství TV kanálů…?

29. dubna 2013 v 9:43 | Wess |  Společnost
Běžný člověk samozřejmě považuje TV za skvělé informační médium, které "mluví pravdu a nic než pravdu." Přesto si však rád ověří svůj předpoklad shlédnutím televizních zpravodajství od Primy, přes ČT až k Nově… Po zjištění shody / resp. "přiměřené" neshody/ se v křesle usadí pohodlněji a vrhne se do sledování seriálů s dvou až třímístnými čísly svých dílů a chce se bavit. Některým se to podaří napoprvé, jiní musejí projít celou škálu neplacených i placených kanálů. Mnozí nadávají, že "tam zase nic není, jiní jdou třeba surfovat na internetu.

A možná právě ti poslední v ten večer jako jediní vnímají např. " kolem zuřící inflaci". Vidí na svém monitoru např. - cituji:
Inflace není nic jiného než loupež! Lidé se nechají snáze
okrást, když si toho nevšimnou. Když vám někdo ukradne
peněženku a vy si toho všimnete, začnete buď hlasitě křičet
"Chyťte zloděje!" a tak gaunera veřejně označíte, nebo
se pokusíte svůj majetek získat nazpět sami.
A média mezitím drmolí stále dokola stejnou větu: "Všechno je
v pořádku! Všechno je v pořádku! Všechno je v pořádku!"
Prostě máme všechno dělat úplně stejně jako doposud!
"Buď poslušný!", "Konzumuj!", "Spi dál!", "Dívej se na
televizi!"

Proto večerní usínání takového zvídavého občana je delší a vstává možná do nového dne s blbou náladou již předem. Možná nebude schopen podat v zaměstnání optimální výkon!? Těžší případy mohou trpět depresemi a vyhledají psychiatra.
A to jsou z hlediska "péče o svobodného člověka" přeci společensky nežádoucí jevy a proto v zájmu zdravého vývoje a myšlení je třeba internet přinejmenším progresívně zpoplatnit.:-)
A na druhé straně co nejvíce rozšířit nové zábavné TV kanály typu Fanda a Smíchov a příliš neunavovat našeho občana "skutečným stavem Unie"."-)

Psáno dne 28. dubna 2013

A co když neplatí zlatý standard?

24. dubna 2013 v 13:17 | Wess |  Společnost
Jestliže stoupá objem peněz, měl byl by také stoupat
společenský produkt, tedy výkonnost. To znamená, že by
se mělo produkovat stále více - což přirozeně dlouhodobě
není možné.
(Citace z tisku)


Pozn. Wess
Ano, každá slušná ekonomické teorie tak praví. Vysvětluje ale příčiny nutkání lidstva k "neustálému růstu" vůbec? Kdyby alespoň např. absolutním růstem počtu lidí na Zemi a tím i množstvím nutných peněz "na jednu hlavu nově narozeného" ?
Ale ani to ne, nebo jsem to nějak přeslechl…?!
Ale přitom jsem někde zaslechl, že "bankám je to jedno, jakou hodnotu mají
peníze. Mohou si totiž vytvářet stále nové." A proto prý ten, kdo nevlastní banku, má problém s udržením svojí životní úrovně- musí prostě vydělávat více.
Zlatý standard, kdy peníze musely odpovídat nějaké skutečné fyzické hodnotě stříbra či zlata, trval do začátku 1. světové války v roce 1914… O něčem to vypovídá…!

Psáno dne 24. dubna 2013

Mluvit pravdu…

24. dubna 2013 v 13:11 | Wess |  Drobné moudrosti


"Mluvit pravdu v čase
všeobecného klamu
je revoluční čin."
George Orwell

Pozn. Wess
Ovšem některých profesionálních "revolucionářů" se to zcela nepochybně netýká i když oni sami se v takové smutné době naopak mnohým "milovníkům pravdy" hodí do krámu velmi!

Psáno dne 24. dubna 2013

Co jsem měl a mám rád….

24. dubna 2013 v 13:04 | Wess |  Společnost
Mám rád básníka Žáčka a motto jeho autorských stránek ne webu - hle:

Jedině idioti
se nikdy nemýlí.
Normální člověk se mýlí
stokrát denně.


Co by kluk již školou povinný jsem měl rád konec května a začátek června. Samozřejmě hlavní prázdniny se kvapem blížily a já jsem si to vždy uvědomil podle toho, že v úzkých travnatých pruzích kolem chodníků se objevily zelené šipky podobné klasům obilí. Začal jsem se těšit na zelený kyselý šťovík, který zase budeme pojídat na svých prázdninových výpravách z naší Lidické ( dřív Mendelovky) na vojenský cvičák Pánov.
Měl jsem taky rád ty bílé a černé moruše v parku na Mírovém náměstí a taky hlídače tohoto parku s velkým čaganem, kterým nás strašil, když jsme lezli ve větvích stromů a keřů.
A pak o prázdninách začaly letní bouřky a hodně vody tekoucí Lidickou, která byla nedlážděná. A my s malými kůrovými lodičkami nebo jen tak s dřívkem tvarem lodičce podobným, jsme bosky běželi od Donátového, kolem Maděrů a Pospíšilů, Antošů, Remešů a Stahalů až dole k baráku Juřenů nebo Holků. Jmenuji ty lidičky, poněvadž to byly také naše klukovské štace o Velikonocích, které byly v naší ulici vždy družné a veselé. Obyvatelé této ulice v létě o večerech dokonce natáhli síť napříč ulicí a hráli volejbal a pak se sesedli na malých židličkách a povídali si a vzpomínali. To jsme jako děti rádi poslouchali. Inu, žilo se tehdy chuději, ale družněji.
Měl jsem taky rád první prázdninové ráno. To jsem již o osmé hodině vyrážel z naší "Scotky" do sousední "Sušilky", kde bydleli moji kamarádi z další mojí "osudové party".
Měl jsem rád pionýrské tábory ve 14 denních turnusech, ať to byl Lopeník nebo Vřesovice a Osvětimany se skvělými partami. To jsem musel na chvíli opustit kluky z party, ale poznal jsem zase jiné z jiných obcí okresu - a že byli skvělí a tedy na konec při loučení byly běžné i slzy. Ty jsem rád neměl, stejně jako jakékoliv loučení.
Raději jsem se setkával a určitě proto jsem se těšil na začátek školního roku a na spolužáky. Rozhodně jsem nepatřil mezi "šprty", ale ve škole jsem byl vždycky rád a vysvědčení bývala slušná. A to mně zůstalo po celý život - jako žáku, studentovi a nakonec i jako učiteli.

Měl jsem rád i podzim, zejména ten pražský, kdy co by voják mnohdy jenom s "bůrem" v kapse a vycházkovou knížkou " do dvaadvaceti" jsem šel královskou cestou z Hradu na Staroměstské a následně na Václavák. Tehdejší Prahu jsem miloval a vždy se do ní rád a se zvláštním a nějak slavnostním pocitem vracím i po létech. Je krásně fotogenická a vždy nabízí něco k vidění i v těch nejvšednějších okamžicích. Stromovka, Seminářská zahrada, Staré zámecké schody, ale taky Nerudovka a Kampa… Nemusel jsem za tu "platonickou" prohlídku romantických zákoutí Prahy tehdy nic platit. A v této chvíli samozřejmě nemluvím o možnostech placené a skvělé zábavy v Praze - Sparta, Semafor a další divadla a kina, atd., atd., na něž nelze zapomenout.

Miloval jsem také návraty - z vojny, ze studií nebo jen z vícedenní služební cesty - do rodného města, které, ač tehdy spíše velmi průmyslové a za lázeňské ještě nepovažované, bylo proti ruchu stověžatého velkoměsta tiché a poloprázdné a tmavé zvláště v zimních večerech.
A měl jsem rád Hodonín také, když se probouzel do květnového rána na 1. máje. Pravidelně kdysi hrával městský rozhlas řízné pochody - často i sokolské - s budovatelskými písněmi. Pár roků také chodívala městem vojenská dechovka místní posádky se svým budíčkem. Měl jsem rád ten pocit pospolitosti, kdy lidé šli do svých podniků, aby se zúčastnili prvomájového průvodu. Často měli s sebou děti, aby jim ukázali svůj podnik a pracoviště… Vím, ne všichni to tehdy tak vnímali…

Měl a mám stále rád naši řeku Moravu. Nikdy mi nepřišla jako řeka pohraniční, ale se svým veslařským klubem, plaveckým "korzem od Staré tiché po prám" nebo koupáním pod jezem a ve výtoku z vodní elektrárny patřila Morava k našim velkým klukovským zážitkům.
Měl jsem rád také koupání na rybníku Písečné a také v Lužicích na "Lužáku". Také teplý výtokový kanál z EHO vyúsťující na "Salajku" - rameno Moravy, který poskytoval sice dost nebezpečné, ale za to již květnové koupání. Rodiče o tom nevěděli a před svými syny jsem se tím již mnohem později nijak nechlubil.

Měl jsem a navždy asi budu mít rád předvánoční čas, zvláště "když je nasněženo." To u nás sice bývá málokdy, ale osvětlené výklady obchodů, betlém u kostela a vánoční výzdobou mnohdy až překypující okna činžáků a předzahrádky rodinných vilek jsou každoročně překrásné.

A to setkávání s kamarády z dětství, ze základní školy a z vojny…, také ono je výslednicí smyslu života, který mám rád.
O svých nejbližších jsem se zmínil jenom skrytě, ovšem oni byli a jsou často spoluprožívajícími účastníky všeho pro mě bohulibého počínání a konání, které jsem měl, mám a budu mít rád…!

A svoje rodné město? Co říci, po zralé úvaze jsem odmítnul slušnou pracovní pozici v Olomouci, ve které jsem také studoval. Neokouzlilo mě ani Brno, kde jsem při studiích na brněnské Technice rovněž strávil nějaký rok…, ani Ostrava při postgraduálu na její univerzitě. Po dvou překrásných vojenských letech v Praze jsem i jí přesto odolal… a vrátil jsem se domů, kde to mám rád asi navždy a taky se vším všudy.
A všechny práce i pracovní pozice ve svém životě jsem dělal rád a se snahou dělat je co nejlépe.
A nemluvil jsem o svých zálibách, které mám rád - myslím četbu beletrie, knih s politickou, ekonomickou "zápletkou", životopisných i cestopisů.
Taky hudba spojené především s hrou na kytaru a poslech hudby … a sport, ten dříve rekreační na slušné úrovni a teď již prováděný jenom "pasivním pozorováním.":-)

Zdálo by se, že "vše, co mám rád", nějak souvisí především s mým dětstvím a mládím. Může to tak být, ale i někdy "hustou" současnost jsem se musel naučit mít rád. Značně mně to ulehčují drobné či větší životní úspěchy synů, jejich rodin a zejména vnuci a jejich životní vitalita.

Začal jsem mottem básníka Jiřího Žáčka "o omylech normálního člověka" , které mě inspirovalo k přemýšlení o důvodech "proč mít rád život" a vůbec, prostě dnešní mluvou - "o pozitivním myšlení". Proto jsem si na papír "hodil" výčet všeho, co jsem měl, mám a budu mít rád.

Dospěl jsem k osobnímu závěru, že je toho dost k tomu mít dobrou náladu i dál, ale …. !Když on pan Werich říkával: "Kde blb, tam nebezpečno."

A já dodávám, že těm "blbům a hajzlíkům" je třeba dát najevo, že o nich a jejich "aktivitách" víme!Úžasný
I to patří dle mého názoru k pozitivnímu myšlení dnešního moderního a odpovědného občana!


Psáno dne 24. dubna 2013

Nebude – li pršet, nezmoknem…

16. dubna 2013 v 10:19 | Wess |  Aktuality
Zprávy z tisku:

Vědci se také zatím neshodují v názorech na to, zda je změna, kterou zažíváme, trvalá, nebo může zase ustat….

….. Pokud je ale vyvolána primárně oteplováním v Arktidě, je téměř jisté, že i změna klimatu na severní polokouli bude pokračovat a prohlubovat se.


Pozn. Wess

Je mně vcelku jedno, zda měl, či neměl pravdu bývalý prezident o "teplotě zeměkoule". Za to mně není jedno, co v rámci globálního růstu vyvádějí s přírodou třeba developeři specializovaní na "zelené louky", milovníci obřích skladů se systémem "just-in-time" nebo šetřiči energií - voltaici s přírodou , speciálně se zemědělskou půdou a českým zemědělstvím. Nebo také s obsahem naší peněženky!
A taky mně není jedno, co obchodní řetězce "ládují do našich žaludků", co v rámci nákupních akcí nabízejí za podivných "obchodních podmínek" seniorům.
Máme si prý "přepnout na jiný TV kanál", nekupovat na základě svobodného osobního rozhodnutí "laciný" tovar - nevrtající vrtáky a obecně produkty,jejichž životnost se limitně blíží délce záruční doby ( v lepším případu).
Prostě, nechceme - li zmoknout, nemáme chodit ven a nebo si koupit dražší domácí meteorologickou stanici…:-).
A naděje, že obchodní praxe a nadvláda řetězců překupníků se zbožím dávno nemajícím jinou přidanou hodnotu, než tu v jeho ceně, bude odsouzena nejen morálně, ale de facto, není v dohlednu:-(.Přátelé - dost filozofování - venku je zase krásně jarně a tak rychle ven třeba na kole. Nepotrvá prý dlouho. Na konci týdne je totiž opět slíbeno sněžení ve vyšších polohách.
Přesto se na víkend v předhůří Orlických hor moc těším.:-)
Psáno dne 16.dubna 2013

Nevěřte těm, kdo říkají…

12. dubna 2013 v 18:56 | Wess |  Politika
Nevěřte těm, kdo říkají: "Potřebujeme v politice slušné lidi". Český politický systém ve své současné podobě opakovaně prokazuje obrovskou samošpinící schopnost a pokud se v něm objeví někdo, kdo chce vážně kazit kšefty s kmotry, vždy ho spolehlivě zneškodní. Ba co více, takový člověk může mimoděk sehrát nedůstojnou roli mucholapky na voliče, načež je ihned náležitě "upozaděn", pokud se opravdu pokusí uskutečnit, co sliboval. (Konec citace BL)

Nevěřte těm, kdo říkají: "Nikdy jsem nebyl ve straně a měl jsem tehdy plno výhrad, ale vážím si těch, kdo i po převratu 89 v KSČM zůstali."
Česká společnost vždy potřebovala někoho "stát u zdi", na kterého je "ze všech stran" dobře vidět a kterého v případě potřeby je možno pranýřovat a "fackovat" na mnoho způsobů. A odvést tak prostě pozornost od podstaty mnohem důležitějšího společenského jevu…
Na druhé straně "v boji o zachování sociálních jistot" jsou našim "slušným lidem" dobří i ti z KSČM.
"Hada chytat cizíma rukama" holt vždy patřilo a patří mezi náš národní folklór…

Nejsem ale úplně nevěřící Tomáš a docela souhlasím s myšlenkou, že "pokud by se tedy měl celkový charakter společenského systému, v němž po roce 1989 žijeme, změnit, je téměř jisté, že taková zásadní změna nezačne někde v České republice. Bude muset přijít ze zemí významnějších, než je ta naše."

"Tuzemské mesiášství" se u nás příliš nenosí, ale je - li mesiáš z jiné a významné země….!? Pak je třeba být na straně pokroku plného "těch správných hodnot!!":-)
Ať to stojí, co to stojí!
Psáno dne 12. dubna 2013

Z českých luhů a hájů… :-)

11. dubna 2013 v 7:20 | Wess |  Společnost

Na webu bývají velmi často diskuzní kluby na společenské poměry a stav v České kotlině vedeny vulgárně, někdy přitrouble, a jindy zase fanaticky či dogmaticky.
Dnes jsem usoudil, že ani "trocha ironie nikoho nezabije" … Pojďme na to dnes bez vulgarit!
(Hnědě jsou citace přispívatelů z dnešní autentické webové diskuze)Produkovat vysoce kvalifikované lidi si ekonomika ČR rozhodně nemůže dovolit, když už se odpovědné pravicové vlády solidárních bohatých rozhodly, že zde budou montovny s levnou pracovní silou.

Pozn. Wess - Proto tu úroveň školství je nutné optimalizovat…"nebudu otáčat kombajn kvůli jednému klásku, mosí sa šetřit!"

Proč jsou bohatí lidé mezi sebou solidární? Protože jsou solventní a solidaritu si řádně zaplatí :-)
Pozn. Wess - Za peníze v Praze dům… a fšecko!

Bohatý potřebuje ostatní bohaté proto, aby udržel chudé na uzdě. Jeden bohatec si těžko prolobuje jemu konvenující zákon, skvadra bohatců si prolobuje cokoliv.
Pozn. Wess - V jednotě je síla… společně za konec proletářů v Čechách.

Nejde o solidaritu, jde o pragmatismus. Dnes pomůžu já tobě, zítra ty mně.
Toť vše.
Pozn. Wess - Jak prosté a hluboce lidské… pragmatikovi není nic lidského cizí

Hlídat spratky 24 hodin na lyžařském výcviku, aby si nezlámali haxny a neotěhotněla půlka třídy, to je fakt vodvaz.
Pozn. Wess - Učitelství je hustý poslání… už aby byly prázdniny!

Já ten parazitismus stále nechápu. Když je OSVČ, který něco vyrábí, parazit, co je pak státní zaměstnanec, potažmo zaměstnanec partaje, nebo politik?
Čert aby se v tom vyznal.

Pozn. Wess - V případech zaměstnanců státu či strany jde o parašutismus (viz zlatý padák)

U nás se vždy platilo více za muziku, než za fyziku, a proto tady není žádný Einstein.
Jan Werich
Pozn. Wess - Jene, já nic, já su také muzikantUsmívající se!

Two beer or not to beer - shakesbeer ...
Pozn. Nejen v anglicky mluvících zemích je to dilema - ano, to pivo je drahé i pro Šejkspíra, ale vláda stále nepadá!

Hádáme se v hospodě, kdo ze slavných písničkářů- svědomí národa kteří za komančů nemohli tvořit a museli do šuplíků, je autorem slavných veršů
"když jsem včera usnul, někdo na mne flusnul"
Bylo to dost slavné, ale kdo a kdy to stvořil??
Pozn. Wess - Prý Vodňanský… A tady je nádavkem - údajně také - jeho motto: Miluji vědci, ty mlčenlivé soudruhy… Tak parodoval Wolkera a jeho věci - byla s ním "dycky sranda".


Gramatická pozn. Wess - ( pro pochybovače o slovu nádavek - synonym přídavek) - Správně podle slovníku spisovné češtiny je také: "Dostal vyhazov a nádavkem mastnou pokutu."Usmívající se

Psáno dne 11. dubna 2013

Také znal své pappenheimské…!

10. dubna 2013 v 7:50 | Wess |  Školství a vzdělávání

Včera nebylo dubnové dopoledne nijak jarní, ale letos jsme vlastně vděčni přírodě i za skutečnost, že kolem města neleží ještě sníh.
Na své cyklistické projížďce jsem u řeky potkal třídu dle vzrůstu asi primánů místního osmiletého gymnázia, jak v rámci tělocviku procvičovali svalstvo na čerstvém vzduchu té skoro jarní přírody.
A pak mladý tělocvikář studenty vyzval, aby klusem společně zamířili ke svojí škole a hlasitě podotknul: " Setkáme se u tamtoho stromu!" a spěšně dodal: "A nikdo nepoleze nahoru!"

Moc se mi ta jeho na poslední chvíli obohacená preventivní instrukce líbila. To jsem si totiž v ten okamžik vzpomněl na film Obecná škola a jejího ředitele, kterak školním rozhlasem zakázal žákům školy "lízat před školou to zmrzlé kovové zábradlí…!"

V tom filmu pak musel proti přimrznutým jazykům zvídavých žáků k zábradlí nastoupit školník s autogenním hořákem. Ovšem, jak to dopadlo dnes dopoledne s mladým středoškolským pedagogem,…zda např. nemusel shánět žebřík, jsem již nezkoumal.

Ocenil jsem však jeho prozíravost - neboť, ač ještě mlád, znal již dobře svoje pappenheimské!! Roste v něm potencionální ředitel školy!Psáno 10. dubna 2013

Mořský vlk od Jacka Londona…

9. dubna 2013 v 12:02 | Wess |  Společnost
Mám tu knihu z dětství … Krásná a vydaná v Praze 1959 Státním nakladatelstvím krásné literatury, hudby a umění.
Tentokrát jsem si prohlížel doslov tohoto prvního Londonova dlouhého románu. Ten doslov má název "Londonův nadčlověk" a stejně jako celý překlad románu i s vysvětlivkami odborných výrazů jej napsal A. J. Šťastný.
Doslov je důkladný, jak bývalo zvykem, ale přece jenom román samotný je tak výrazný, že čtenář obdařený vnímavostí - a to Londonovi jsou - jej nepotřebuje.

Já jsem si však všimnul docela drobného KONTROLNÍHO KUPONU, který byl na konci 50. let běžným v každé nově zakoupené knize - i v této, mající 354 stránek a vázaná cenu 16,30 Kčs.

(Dále jen doslovný opis textu tohoto útlého dokladu o zakoupení…)

Kontrolní kupón
Vazbu provedla tiskárna
R U D É P R Á V O
Vydavatelství ÚV KSČ
Kontrolovala: Procházková

Zjistíte - li v knize závažnou
technickou vadu, prosíme Vás,
abyste ji vrátili v nejkratší době
na adresu: Expedice Klubu čtenářů
Štupartská 9, Praha 1-
Obal laskavě výrazně označte
DEFEKTNÍ VÝTISK.
Nebo si ji můžete osobně vyměnit
ve výdejně Klubu čtenářů, Celetná 11,
Praha 1. V každém případě je nutno
ponechat v knize kontrolní kupón.
Prosíme Vás současně, abyste vloženým
útržkem papíru nápadně označili
místo v knize, kde byla technická vada
zjištěna. Usnadníte nám další manipulaci!
Děkujeme Vám!

KLUB ČTENÁŘŮ

Celetná 11, Praha 1


Pozn. Wess

Nechci se dopustit podobně dlouhého doslovu, tak tedy především : kupón jsem nevyužil, poněvadž kniha měla "obsah i formu" po technické - tedy i gramatické - stránce naprosto bez závad. A tak mi vlastně zejména udělalo dobře, že v jeho textu při oslovení čtenáře se tehdy psalo velké písmenoUsmívající se!!

Psáno dne 9. dubna 2013

Mudrlanti nebo systémoví analytici?

8. dubna 2013 v 15:02 | Wess |  Společnost

To jsme šli zase jednou s přítelem kolem naší řeky. Tradičně si postěžoval, že ho vlastní manželka zahrnuje informacemi z Blesku, AHA apod. a on že ji pokaždé a marně varuje před tímto bulvárem slovy: "Podívej se nejprve, co čteš za noviny!"
Sám ovšem podotknul, že má na své TV mnoho kanálů, ale že si často nemůže vybrat, poněvadž vlastně ani na televizi nemá čas. Snad jenom zprávy večer vezme důkladně "od Primy až po Novu." Přitom dnes nad zprávami zase zasněně povzdechnul: "To se za nějaký čas taky spraví. To je jenom ten začátek."

Jenom nesměle jsem špitnul něco o tom, že to trvá nějak dlouho a že se toho asi nedožijeme i při eventuálně zdravé životosprávě.

No a to je ten správný moment přejít na kvalitu potravin v "řetězcích". Probereme potravinového inspektora na Nově a můj přítel v podstatě souhlasí s marketingovou filozofií všech těch " hyperobchodů", že za málo peněz je vždy málo muziky a zákazník si přece může vybrat. Opět jenom hlesnu něco o tom, že naši nakupují v Německu, kde jsou potraviny levnější i kvalitnější a při tom platy Němců třikrát vyšší.

Nebyl jsem vyslyšen, přítel překvapivě dále tvrdí, "u Čechů hrají velkou roli ceny zboží a ne kvalita!?" S tím bych za určitých "okolnostních úvah" mohl souhlasit, nechtěje kazit naše chvíle "společných ekonomických analýz". Jenomže mě zase zradila a rozesmála skutečnost, že u nás "se trvale jde po slevách bez ohledu na společenské postavení Smějící se", přestože nikdo neví, jaká byla původní cena zboží dnes zlevněného o 50%.

O tom, že nikdo se dnes nijak vážněji nezabývá nějakou kalkulací vlastních nákladů při stanovení adekvátní ceny za prodávaný produkt, ve svých analýzách neuvažujeme. Přítele to nezajímá a mně to v těchto chvílích nevadí. Proč se takto zatěžovat, když "neviditelná ruka trhu a velký bratr" vše vidí. No né!Úžasný

A stejně…., bylo to zase pěkné odpoledne.

Bude opravdu líp, poněvadž mohu mít naději, že příště určitě probereme třeba úplně jiné " nové sociální dimenze v zemích bývalé RVHP..."

Psáno dne 8. dubna 2013


Poznání nečiní člověka šťastnějším, ale… revolučnějším?

4. dubna 2013 v 9:44 | Wess |  Školství a vzdělávání

"Je jenom dobře, že lidé nerozumí měnovému systému, neboť kdyby ano, měli bychom
tu revoluci už zítra ráno."

"Výroku se prý dopustil" výrobce automobilů Henry Ford (1863- 1947)

P. S. Možná právě proto školné bude zavedeno co nejdříve i v méně rozvinutých zemích??

Psáno dne 4. dubna 2013

K.H.Borovský o školství…

4. dubna 2013 v 7:30 | Wess |  Školství a vzdělávání
Jsou toliko dvě politické strany na světě, strana poctivých a strana nepoctivých. Poznáte je podle toho, kterak školství podporují.

Špatný stát naschvál učitelům a profesorům dává v poměru k jiným úředníkům malé platy, aby schopnější lidé raději k jiným, vděčnějším stavům a zaměstnáním se obraceli než k učitelství, a tak nemohla se příliš vzmáhati osvěta v národu, která jest úhlavní prostředek proti vládní libovůli.

Karel Havlíček Borovský (1821-1856)


Pozn. Wess

A kdyby jen to, i pravdivá výuka dějepisu není příliš podporována ani dnes - v době IT boomu -, snad je potřebná jen "operační paměť národa" na úrovni RAM Smějící se ??!

Není také třeba učit mládež konkrétním řemeslům v řádné učební době! Je snad lepší mobilní a částečně "debilní a zapracovatelná" pracovní síla na trhu práce, kde poptávka po ní je uměle ( a hlavně vědomě) nižší než nabídka pracovních míst? A není nutné vytvářet hrdost na řemeslo, případně nějakou "dělnickou třídu?!?"

Naopak, je třeba udržovat v mysli rodičů, že jenom gymnazisté úspěšně doplní "chybějící bakaláře a vysokoškoláky" ve společnosti kravaťáků ve vznikajících a zanikajících "call centrech", pojišťovacích, realitních, makléřských a developerských firmách, o jejichž tvorbě přidané hodnoty a příspěvku do hrubého národního produktu není možno hovořit! Pokud, samozřejmě absolventi těchto škol neskončí rovnou na úřadu práce jako bezútěšná a málo potřebná pracovní síla bez praxe.

Ano, Havle,Havlíčku, opět máš pravdu o tom školství… jako veřejném statku a službě zároveň!

"Vzdělání dopřejte každému, ode všech žádejte, aby byli slušnými lidmi a bděte !" Tím požadavkem "na slušnost" TGM jistě myslel lidi poctivé… poctivě studující( ne za každou cenu MBA nebo "plzeň" Zamračený) a poctivě žijící a jednající.

Psáno dne 4. dubna 2013

Co je svědectví?

3. dubna 2013 v 9:49 | Wess |  Drobné moudrosti


"Svědectví je akce zaměřená k budoucnosti, jediný možný projev lidské důstojnosti v hanebné době."

Romain RollandPoznámka Wess:

Jinak pojem svědectví pojímá Wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/Svědectví

Pojem svědectví v dnešní době je vůbec těžké definovat…
Přidržet se myšlenky uvedeného klasika je svádějící, poněvadž je zřejmá jeho ušlechtilá a krásná snaha po pregnantním postoji.
Teď ještě určit, která doba je hanebná. A kam až ta hanba může limitně dojít, aby šlo ještě o svědectví….lidsky důstojné?!


Psáno dne 3. dubna 2013

To bylo zase finále...!

1. dubna 2013 v 10:39 | Wess |  Aktuality
Psáno 1. dubna 2013 APRÍLLLLL!

Velké téma…

1. dubna 2013 v 7:27 | Wess |  Trocha poezie nikoho nezabije

Uznáte, že ženy - elektrárny, jejich energie, zvláště ta jaderná, bylo, je a vždy bude téma doby!!!

(Výběr z drobné veršované tvorby skvělého písničkáře Wabi Daňka - z jeho webu)

Týn nad Vltavou

Já mám děvče jako proutek
z nad Vltavou Týna.
Chodíváme v létě randit
kolem Temelína.
Vracíme se. Ona září
a já sotva lezu.
Vděčím za to létu, lásce,
sobě, jí a ČEZu.

Postoloprty

Když jsem kopal poblíž Lince,
našel jsem tři římské mince
Zato u Postoloprt,
tam jsem našel skoro prd.


Jaslovské Bohunice

"Cos měl s Marou z Bohunic !?"
"Hani, přísámbohu nic!"


Voroněž

Já mám děvče z Voroněže
touží po mně vsedě , vleže .
Nečiní tak ale běžně !
Miluje mě Voro něžně .


Veršovaná pozn. - Wess

Díky Wabi Daňku,
Znám teď tvoji stránku
A z ní tvoje verše
Dělám v nich rešerše…

Za vším hledám ženu,
Tebe ovšem, zdá se, nikdy
Nedoženu.

Díky svoji wi-fi
Hraji z Hudsonu šífy.

Rosa na kolejích
Toť můj velký hřích.
Tak, jak ty já zahrál bych to rád,
Však nenaučil mě to ani listopad.

Outsiderův waltz hraji rukou pravou,
Ve srovnání s tebou
Nevím, zda-li zdravou

Přesto dívce z Mercedesu
V mlází lesa nebo vřesu
Ukázal bych rád
Stejně, jak ty, dokonalý
Na dvanáctku prstoklad…
Smějící se

Co dodat závěrem, snad něco o jaderné energetice…..:


Psáno o Velikonocích a na apríla v jednom dni 1. dubna 2013