Leden 2013

Teď už máme, co jsme chtěli...?

30. ledna 2013 v 10:41 | Wess |  Školství a vzdělávání
Tímto mnohoslibným titulkem nehodlám uvést, jak jsme se kdysi měli nebo jak, nejen podle současného prezidenta, se naopak máme teď…. Bude to asi jenom vzpomínka na moji nominální mzdu po vyučení a moji tehdejší reálnou kupní sílu. O jiných "kauzálních souvislostech" tedy ne!!

Jako dělník - strojní zámečník těsně po vyučení jsem tehdy v úkolové mzdě za ranní 8,5 hodinovou pracovní směnu vydělal asi 65.- Kčs. Jenom jako zajímavost v odpolední osmihodinové směně to bylo něco kolem 62,50 Kčs a konečně na noční 7,5 hodinové směně stejně ovšem s příplatkem 0,80 Kčs na hodinu. A dělaly se také všechny soboty v šestihodinových směnách…. Mohl jsem tedy očekávat měsíční hrubou mzdu cca 1440.- Kčs měsíčně. Jenom pro srovnání starší kvalifikovaný soustružník tehdy za měsíc dostal něco přes 1600.- Kčs hrubé mzdy.
Taky jsem toho mého mládeneckého blahobytu - myslím včetně 3.ročníku učení, kdy jsem vydělával kolem 12 set hrubého - využil.
Zakoupil jsem si "ze svého" postupně Jawu 50 (Pionýr) za 2500.- Kčs, populární a dodnes hrající magnetofón Sonet DUO za 2200.- Kčs, kufříkový gramofón za 800.- Kčs a za stejnou cenu ještě elektrickou kytaru zn. Jolana ( viz Starci na chmeluÚžasný) a koženou bundu s náplety u krku ( sen všech tehdejších -náctiletých).
Standardem tehdy u chlapce bylo vlastnit mj. 1 světlý a 1 tmavý společenský oblek (snad podle The Beatles…?)… ty jsem si nechal ušít na míru a přišly i se zakoupením látky (každý z nich ) cca 800.- Kčs. Černé luxusní polobotky "do tanečních" stály cca 180.- Kčs a běžné mokasíny od 80 do 120.- Kčs. Ponožky tehdy silonové pár možná 3 - 10.- Kčs, košile - jak jinak "dederónky" z NDR i od nás za 60.- Kčs.

Samozřejmě polovinou svojí měsíční čisté výplaty jsem až do odchodu na vojnu - tedy po dobu zhruba 3,5 roku - přispíval do rodinného rozpočtu mých rodičů, s nimiž a svojí sestrou jsem žil "ve společné domácnosti." A měl jsem přitom docela dobrý" pocit dospělého", který rodině pomáhá.

Mohl bych takto pokračovat třeba v duchu vzpomínek mého otce a zvláště dědy, že "tehdy za první republiky koupili za 1 korunu točené koniny na dvakrát kolem pasu a k tomu chutné dva dalamánky", ale to nechci…!

Jestli se máme dnes lépe…? Nechci srovnávat např. svoje mládí s radostmi i strázněmi současníků, resp. jejich rodičů. Jenom si všímám, kolik mladých musí zůstat s rodiči kvůli bydlení a někdy i kvůli penězům vůbec… a nechci teď mluvit o nezaměstnanosti, neschopnosti nebo dokonce lenosti těch či oněch. Nechci ani mluvit o zvyšujícímu se placení lékařských služeb, o cenách energií a kriminalitě, ani o skutečné možnosti kamkoliv vyjet na dovolenou, odbornou stáž ,či studovat "co se mi zachce."
Máme tedy opravdu to, co si zasloužíme…? Máme se opravdu právě nyní nejlépe "z celé naší historie…?

Proč toto téma? V ranním vysílání vzpomenul hlasatel, že do 15. března se musí žáci 9. tříd rozhodnout, kam dále a "že je ve společnosti povědomí toho, že na řemeslo jdou pouze slabší žáci atd." a na druhé straně " zoufalý nedostatek řemeslníků…"!
Já jsem nikdy nelitoval, že nejdříve přišlo u mne učení - ne pro ty moje výše uvedené "příjmy" -, ale pro to poznání prostředí kovácké dílny, které mně pomáhalo mnohem později jak v dalším mnohaletém studiu, tak i v práci a kariéře v různých pracovních pozicích….

A přál bych si také, aby skončila "totalita gymnázií a podnikatelských studijních oborů ", vyrábějících často právě ty mladé nezaměstnané " bez praxe", a současně byla obnovena důvěra ve smysluplnost středních odborných škol a učilišť. I z nich je totiž možno následně vysokou školu vystudovat…!Usmívající se (Předeslal jsem, že o bližších souvislostech řeč nebude!)

Psáno dne 30. ledna 2013


V té bajce šlo o to, zda zajíci zvolí lišáka nebo hajného…

29. ledna 2013 v 10:43 | Wess |  Společnost
Tak nějak bajkou, kterou i jinde již prý vyprávěl, začal svoje nedávné televizní vystoupení pan Svěrák , kterého za jeho tvorbu divadelní - cimrmanologii, filmovou (Obecná škola, Kolja etc.etc.) i hudební (Holubí dům a písničky pro děti) upřímně obdivuji a mám rád.
O to více jsem byl překvapen, že "tentokrát jde na podium s bajkou nejasné pointy a zdálo se mně, že i se zvláštním odhodlaně ztuhlým výrazem v obličeji." Nepochybuji o jeho profesionalitě a humanitě, ale v ten okamžik to asi ani s jeho duševní mimikou nebylo O.K., když o těch dvou lišácích začal…vysvětlujíc "právě ty lišáky."

Maně vzpomínám vtip, v němž medvěd opět pozval vlka, lišku a zajíce na jejich pravidelné lesní "karetní sedánky."
Dostavili se všichni a medvěd před zahájením hry zřejmě po zkušenostech z minulosti pronesl: "Zvířátka, považuji za nutné upozornit na fair-play počínání, jinak ten, kdo bude podvádět, dostane po držce - po té hnusné rezavé držce!"
Možná, že i tento vtip by bohatějším rozvinutím děje také byl docela pěknou bajkou…o charakterech lidí. Tam by ten dnešní pragmatismus a "účel, který světí prostředky" vynikl ještě zřetelněji.

Je všeobecně známo přísloví, že" nejlepším hajným je pytlák" a také aplikovaně, že "mnoho hajných zajícova smrt". A já pod tímto dojmem nechci být pouhým zajícem…

Ale pana Zdeňka Svěráka nepřestanu mít rád, poněvadž těch osobních životních poučení už jistě zažil… A věřím, že jeho budoucí bajky budou mít zase svůj obvyklý smysl a humor!

Pár písniček pro děti jako cizí ilustraci uvádím níže - co jsme si jich, jako pedagogové, společně zazpívali na zahraničních poznávacích zájezdech v málo klimatizovaných autobusech…. Smějící se

Psáno dne 29. ledna 2013

Vzpomínka na hokej padesátých let…

28. ledna 2013 v 11:11 | Wess |  Společnost

To k nám tehdy ( možná v "padesátém osmém") na náš - všemi kluky milovaný zimák- přijeli "anglo-kanaďané" - Pantheři z Nottighamu - Nottigham Panthers.

Bylo jich jenom pár, když se ve svých černých dresech s bílými pruhy a proužky při uvítacím ceremoniálu postavili na svoji modrou čáru….. brankář, možná čtyři obránci a sedm útočníků. Ten počet byl tehdy obvyklý snad v nižších soutěžích u nás, ale i v první lize neměla klubová mužstva o moc víc hráčů.
Mě zaujal Kanaďan nekanadského jména - Kwong a nejen tím, že ač původem Číňan, ten hokej uměl velmi dobře. Ale navíc střílel tzv. golfákem - příklepem nebo také s nápřahem - u nás v té době nevídanou razantní střelou. A měl tomu uzpůsobenou i hokejku - připomínala hokejku na bandy-hokej, zhoblovaná a více zahnutá. To byly rány…. Střílet stejným způsobem snad tehdy u nás uměl jenom plzeňský a reprezentační obránce Sventek.

Obdivoval jsem tehdy kanadské hokejisty a také mužstva z anglické profiligy, kam právě Pantheři patřili. Každý kluk znal mužstva Wembley Lions, Harringay Racers, Paisley Pirates nebo Brighton Tigers a věděli jsme také, že do těchto mužstev přicházejí hrát borci z NHL.

A právě proto jsem si opět v tomto "po volbách již klidném zasněženém pondělí "zagugloval" s úmyslem zjistit, zda tato mužstva žijí a jak… žije ve vzpomínkách ten Larry Kwong, kterého si během utkání tehdy Hodonín zamiloval?

Zde pár reálných vzpomínek:
A Larry Kwong?.....
Ten uctíván hokejovými fanoušky dosud žije v kanadském olympijském Calgary…Smějící se !
P.S. A já jsem rád, že jsem to s kamarády skutečně mohl zažít...a prožítUsmívající se

Psáno dne 28. ledna 2013

Né enom valašské múdra

23. ledna 2013 v 13:31 | Z webu a Karlovin Wess |  Politika
K bleskovým předvolebním informacím má dnešní člověk internet, ale já po dnešním dopoledni navíc taky občasník KARLOVINY.
Valašské trnkobraní a nějaké ty "TRNKOVINY" jsou podobně inspirativním občasným periodikem a tak já, jsa někdy konzumentem i těchto informačních kanálů a zdrojů, vypracoval jsem pouhým opsáním následující kompilát, ve valašském nářečí:

Šak já to přeca nedělám pro sebe! Já to dělám pro prachy!

Všecko sa dá vysvětlit. Bohužel né všeckým.

To, že ti neco nekdy nedojde, neni chyba Českéj pošty.

Nikdo neni dokonalý, aj h-vno má své muchy.

Dívám sa kolem sebja, kdo by to dělál lepší než já,
snáď enom Karel.

V KARLOVINÁCH mě ihned zaujal úvodník s názvem "Vesnici mám raději, než město" a to navzdory skutečnosti, že vesnice v prvním volebním kole nebyla ke knížeti příliš vlídná - šlechtí jej, že umí zapomínat nebo odpouštět… a taky, že zná svoje aktuální priority.

A taky na jiném místě dnešního čísla překvapil Marek Eben se svojí trochou do mlýna, že "kníže má nejen charakter, vtip, ale taky krásně zpívá" - já samozřejmě vím, že je nejen dobrým muzikantem…tedy Marek.

KARLOVINY mají také na str. 7 nepřehlédnutelnou rubriku "Jak je to ve skutečnosti" a v ní je Karlovo zpívání vyvedeno graficky a také vtipným i rozhodným způsobem současně i ostatní jeho přednosti v jedenácti bodech. Po jejich přečtení se již nebojím např. o státní dluh, poněvadž mezi hlavní zásady knížete patří: "co bylo rozkradeno, musí být také navráceno" - to jsem klidný a věřím teď již na nejen boží mlýnyNevinný.

Jsem rád, že se mi toto číslo KARLOVIN dostalo do rukou od těch mladých kamelotů, kteří dnes i v našem městě rádi pro dobrou věc ztratí nějakou tu vyučovací hodinu. Ano mám je - KARLOVINY, byť čirou náhodou… a nechám je vložit do rodinných análů…


Psáno dne 23. ledna 2013

Folklórní hlasy, které mě dnes zaujaly a jistě nezapadnou…

22. ledna 2013 v 19:53 | Sestavil Wess |  Politika

"Kroj je pro Moravana jeho šlechtický erb! Když volíme Karla Schwarzenberga, je to, jako bychom volili sami sebe."

(Tentokrát pouze "Dvě věty" údajných autorů pánů B.Rychlíka a L.Vaculíka - Velmi nečekaně kreativní názor, který hned tak někoho nenapadne Úžasný)

"Má takové zdravé valašské názory!"

(Když to paní Šuláková říká, tak tím nemyslí rozeného Valacha pana Vaculíka, ale pana Miloše Zemana, kterému tato zpěvačka se "zlatem v hrdle" upřímně fandí.)

I valašský král se v těchto dnech tuží - bude to komedie, jen se neví, zda hraná nebo dokumentární - ale už za tři dny?


Psáno dne 22. ledna 2013

Zase Obama :-)

22. ledna 2013 v 11:57 | Wess z BL |  Politika

Při Obamově prvním zvolení v roce 2008 jsem si do svého blogu poznamenal "něco o tom, že je dobře, když je tento muž prezidentem USA."Stejný důvod mám i dnes - zvláště když pomyslím na naše prezidentské volby...

P.S. Moc se mně líbí, že prezident Obama říká - "My, občané ---" - a věřím, že se cítí být v úplném významu toho ústavního postavení především občanem svojí země - Spojených států... a že si je také plně vědom i svojí velké odpovědnosti vůči zemím ostatním více, než mnozí jeho předchůdci.
Dokázal to totiž v prvních svých čtyřech letech, kdy byl prezidentem....

Kéž by stejnou invenci a odpovědnost měl ten náš...

Psáno dne 22. ledna 2013

Dvacet sedm nemých slov …

18. ledna 2013 v 8:17 | Pouze opsal a sestavil Wess |  Drobné moudrosti


Chybí mi ta jistota, tahleta, že je to ta… a kdo je ta, která právě je tu?
Jiří Suchý


Když se věci dějí moc rychle, nikdo si nemůže být ničím jistý.
Milan Kundera


Psáno dne 18.ledna 2013

I po každé stejný začátek je…

17. ledna 2013 v 15:44 | Z knihy Claudius Bůh vybral Wess |  Co napsali jiní ...
….Jednoho dne mne zcela neočekávaně provolali důstojníci palácové stráže císařem…
….Měl jsem takovou spoustu práce, abych dal do pořádku ten svinčík, který za sebou Caligula nechal po téměř čtyřech letech zvůle, že ještě teď mi jde hlava kolem, když si na to vzpomenu…… Nevím, kdo jiný v celém Římě, kromě mě by byl měl trpělivost, i kdyby mu třeba k tomu nechyběla autorita, ujmout se tak těžkého a nevděčného úkolu všechen ten neřád vymést a vyklidit.
….Vzpomínal jsem s trpkou lítostí na ten báječně čistý stůl a podmínky, které dostal do začátku Caligula: nacpaná státní císařská pokladna, zkušení a spolehliví poradci, oddanost celého národa.
….Senát mi chtěl odhlasovat všechny možné tituly, jaké kdy drželi moji předchůdci. Já jsem je odmítl všechny….,přijal jsem ovšem jméno Ceasar, poněvadž jsem byl po bábě Octávii, Augustově sestře, potomkem z krve Ceasarů a žádní praví Ceasarové už nežili.
….Rovněž jsem přijal titul tribun lidu, který mi zabezpečil osobní nedotknutelnost a poskytl mi právo vetovat rozhodnutí senátu…… Odmítl jsem ovšem titul Otec vlasti, zesměšnil jsem pokusy odhlasovat mi božské pocty a senátu jsem dokonce sdělil, že si nepřeji, aby mě nazývali "Imperátorem."
"Co mám podniknout s Caligulovými sochami?" zeptal jsem se… "To je docela jednoduché" řekl Herodes. "Pověř vigily, aby je zítra ve dvě hodiny v noci všechny shromáždili, až budou lidé spát a přinesli je do paláce."
….Lichotilo mé ješitnosti, když jsem viděl svou hlavu na mincích…. Nikdo nezná běžně svůj profil a je to potom otřes uvědomit si, že právě tak, jak vypadáte na takovém portrétu, se jevíte i lidem, kteří stojí vedle vás….
....Tedy já jsem je všechny přežil, dokonce i svého šíleného synovce Gaia Caligulu....
( Citováno z knihy Roberta Gravese CLAUDIUS BŮH - vydání třetí ( v Gaudiu první ), kterou mám od roku 1995 ve své knihovně.)

Poznámka - Wess
Dnešek mi po osmnácti letech připadl opět jaksi vhodný…

Psáno dne 17. ledna 2013

Je to nějak zamotané…

16. ledna 2013 v 10:18 | Z internetu vybral Wess |  Co napsali jiní ...
Hůř než včera, ale líp než zítra… Pravice s plnými močovými měchýři pořádá pochod k Masarykovu hrobu.


Tak si tak pročítám sociální sítě, blogy a podobně, a to by člověk neřekl, kolik vzájemné nenávisti, pohrdání, útoků, vulgarit a urážek vyvolá jedna hloupá prezidentská volba mezi lidmi samotnými. Je něco prohnilého v tomto národě a zdaleka to nebude vinou pouze politiky, jak všichni tvrdí....
(Opsáno z facebooku)


Pozn. Wess:
Také si připadám jako zasypaný sněhovou lavinou - pod níž si musím odplivnout, abych poznal, "kde vlastně je nahoře a kde dole", a pak se z ní podle pokynů HS během max. 18 minut bez újmy na zdraví vyhrabat.
Ovšem v žumpě, tam to asi "bude ještě hustější", zvláště jedná - li se o tu politickou "s hodnotami… hodnými naší civilizace".

(Autory článků, na které se odkazuji, jsou bývalými exponenty - jeden bývalého a druhý současného režimu.)

V souvislosti s tou žumpou, "plnou játrových knedlíčků" vzpomínám na vtip, v němž instalatérský mistr se do takové žumpy neohroženě vrhne a učeň mu "z břehu" podává podle pokynů svého mistra hned hasák, francouzský či maticový klíč….Havárie je odstraněna a mistr otře oděv a zpocené čelo a praví k učni Frantikovi: "Vidíš, Franto, když se nebudeš dobře učit, tak celý život budeš jenom podávat vercajk."

Vím, plyne z toho poučení…., které nechci obzvlášt detailně rozvádět! I tak je skutečných politiků málo. Nevinný


Psáno dne 16. ledna 2013

Trochu aplikované předvolební teorie…

15. ledna 2013 v 8:58 | Wess |  Politika
Znám několik velmi dobrých muzikantů osobně a proto si troufám tvrdit, že nejenom jejich hra a oduševnělá tvář někdy šachových velmistrů, jindy hráčů pokeru, nesporně upoutá. Také jejich "mimohudební" schopnosti lze spojit s ušlechtile logickým uvažováním matematika s aplikacemi dvojkové soustavy, statistikou a informačními technologiemi.

Proč tomu tak je? Musí, poněvadž hráč např. na saxofón nebo trombón teoreticky a samozřejmě ví:

"….Každý hudební tón je složen z řady alikvotních tónů, které společně určují výšku vnímaného (základního) tónu (u zvonů nárazového). Alikvotní řady jsou obecně odvozovány nebo porovnávány se známou řadou harmonických tónů, která odpovídá poměrům v jednoduché číselné řadě 1-2-3-4-5… a její převrácené hodnotě 1/2-1/3-1/4… Základní tón označujeme vždy jako 1. harmonický či alikvotní tón, což můžeme chápat jako 1 násobek jeho frekvence, případně délky vlny (nebo přímo "píšťaly") atd. Další harmonické frekvence získáváme násobením dalšími přirozenými čísly, nebo dělením délky vlny stejnými přirozenými čísly. S řadou harmonických tónů musíme zacházet jako s geometrickou řadou a dle potřeby ji násobit i dělit - nikoli však sečítat či odečítat. Tak se v řadě nemůže objevit 0, která by ani nedávala smysl….." (konec citace z odborné literatury)

Pomocí svých fyzikálních znalostí může si vysvětlit zdatný muzikant i biblický příběh, jak "izraelské trouby rezonancí bouraly hradby Jericha", poněvadž ví, že "k rezonanci dochází v případě, že pevný, kapalný, nebo plynný objekt - nejlépe jediný - je nějakým způsobem propojen se zdrojem vibrací a sám je "naladěn" na stejnou frekvenci, nebo k ní harmonickou."

Muzikanta jeho vrozené dispozice nutí mít zájem také o historii, takže si umí spojit fakta v synergický efekt:

- Izraelských trub v bibli bylo sedm a nemohly se žádnou náhodou
fázově shodnout,
- troubily za neustálého pohybu, takže se frekvence doléhající na hradby měnila podle Dopplerova principu,
- rohy Izraelitů byly košer kultovní šofary, které mohly být jen nepatrně opracovány, takže nemohly být navzájem sladěny,
- nátrubky šofarů byly velmi malé, protože směly být pouze vyřezány ve špičce beraního (častěji kozlího) rohu a nástroje vyluzovaly pouze ostrý a poměrně vysoký zvuk.

(Převzato z odborné hudební literatury)

Takže ne, trouby ty hradby u Jericha nezbořily. A tak se historicko - biblický kompromis uznávající muzikant se spokojí s tím, že hradby u Jericha, stejně tak rozestoupivší se Rudé moře tak učinily pouze za osobní účasti Hospodina…. A nakonec Bible neutrpěla ani před zvídavým analytickým postupem…

Na závěr snad něco triviálního opět z odborné literatury o nátisku:

"Nátiskem" hráče lze obvykle do jisté míry odchýlit výšku tónu od vyladění trubice, ale též změnit "modus" kmitání vzduchového sloupce pro některé nižší harmonické tóny. U oktávujících nástrojů je možné využít mody všech harmonických, u duodecimujících (klarinety) nelze vybudit sudé harmonické."

Poznámka nakonec - Wess:
Je před druhým prezidentským kolem a tak si přeji, aby společenské hradby nepadly díků troubám a trubačům, resp. trubcům…, ale diky "opravdovým českým muzikantům s talentem i teoretickou nástavbou." …..jejichž názory jsou pro mne často velmi inspirujícíSmějící se.

Psáno dne 15. ledna 2013

Kníže či zeman….?

13. ledna 2013 v 10:12 | Wess |  Politika

Téměř hamletovská otázka - "…to je, oč tu běží." Historické Čechy nechaly knížeti o 4,5 % více, než v tom království dostal Zeman. Za to na Moravě a ve Slezsku by kníže se Zemanem prohrál bezmála o 10 %....
Jak je explicitně zřejmé, bohatá velká města přejí spíše pravicovému kandidátu a ti voliči, které trápí třeba vysoká nezaměstnanost či nízká a méně lukrativní pracovní příležitost, vzali za vděk i bývalým liberálem a "socanem".
Kdo slyšel bezprostřední reakce zklamaného kandidáta "Přemysla - oráče" - , za kterého podle něho samého bylo kdysi v Čechách dobře, ihned po vyhlášení výsledků 1. volebního kola? On totiž patetickým hlasem W. CH. naznačil , že "spadla železná opona" před dalším soubojem "říší dobra a zla" výzvou k svým 2 % a asi nejen jim o tom, "kdo smí a kdo nesmí na Hrad."

Někteří odpadnuvší kandidáti povětšinou také vyzvali svoje věrné, aby šli "svůj k svému" a tak se dá očekávat klasický souboj "pravice - levice", navzdory tomu, že prý toto členění je nemoderní, stejně jako "třídní boj". To lze přirovnat k dřívějšímu členění státu na okresy…., dnes sice oficiálně také neexistují, ale u silnic staré cedule s okresy stále stojí a při popisu situace jsou brány v potazÚžasný.

S ohledem na 2. kolo voleb za dva týdny je nabíledni předpokládané knížecí přesvědčování voličů, že "je vlastně velmi sociální" a jeho tvrzení vyvracející a "kontrování prognostika", že právě kníže je součástí současné značně nepopulární vlády, "která vládne asociálně". A ten se z tohoto Zemanova tvrzení nevyviní, ani když možná již zítra bude rezignovat na funkci ministra zahraničí.

Vyšší šlechtic - kníže nebo nižší šlechtic - zeman ? Věřím, že vyhraje ten, k němuž se svými hlasy přidají občané, kteří se ani nepřibližují průměrnému platu v ČR, těch je totiž opravdu hodně…. Více, než celých 61,31 % voličů, kteří se voleb zúčastnili v 1. kole. Neboť považte, mezi cca 40 % v prvním kole nevolících je dozajista drtivá opět většina s podprůměrnými platy….(Ne) mnohému politiku záleží na tom, aby byl ve svých názorech konzistentní…. Ač nepolitik a se slušným vzděláním, jsem vyjímkou , co se "sociálnosti" týká... Chtěl bych ji pro všechny, kdo si ji jako tvorové společenští zasloužíUsmívající se.
Psáno dne 13. ledna 2013

Topole, vše odpuštěno, ale nevracej se…

10. ledna 2013 v 18:42 | Wess z denního tisku |  Co napsali jiní ...

Otázka: Můžete občanům doporučit podle Vás nejlepšího kandidáta na Hrad?

Odpověď: Já se spokojím s Nefischerem.
Pozn. Wess:
Jeden z nejlepších výroků jmenovaného za posledních mnoho let. Úžasný

Psáno dne 10. ledna 2013

Mám jediný problém…

10. ledna 2013 v 10:11 | Wess |  Politika

Dnes večer všechno skončí - to je název čs. filmu z 50.let o tom, jak voják ČSLA dokázal překonat své emoce k svůdné ženě, která ovšem byla špiónkou cizí mocnosti na území naší mladé lidově demokratické republiky Československé. Zvítězila jeho odpovědnost - záškodnice byla zatčena… dobro zvítězilo nad zlem. Název je případný--- také já bych chtěl, aby u mne a u volební urny zvítězila odpovědnost nad city.

Na počátku prezidentské kampaně jsem nezapomínal na docela solidní vystupování, jednání a chování předsedy úřednické vlády Fischera…. Jeho jednání gradovalo až později, v souvislosti s kritikou jeho členství v KSČ. To pak kolem plácal jako mladá a krásná žena, topící se v bahně šumavských blat v "Králi Šumavy". A kdo viděl souboj Fischer - Zeman, udělá si obrázek o schopnostech tohoto statistika v mezních situacích. Byl jasně horší než Zeman, který převyšuje ostatní kandidáty nejen výškou a bonmoty. Přece však, na můj vkus, se i on častěji uchyluje k nepříliš férovým reakcím.

Profesor Franz mě nepřekvapil svoji politicko - ekonomickou neznalostí a nekompetentností, ostatně nemá odpovídající odborné vzdělání, ani praktickou zkušenost . Mě však překvapila jeho studentská "drzost", s jakou se uchýlil "k opisování" od dalších dvou diskutujících - Dienstbiera a Schwarzenberga. Jako bývalému učiteli se mi chtělo zvolat: "stěrače nehlas" a "posadil bych ho do lavice" za tu jeho samozřejmost používat slovíčko "samozřejmě" ve chvílích, kdy "už jenom okecával a vařil z vody". To se i ostatní účastníci diskuze jen usmívali ( snad i soucitně).

To naopak mladý Dienstbier byl sebevědomý, se znalostí Ústavy klidně a věcně vystupující politik, který má sice nízký věk a pěknou tvář, ale hlavně… čisté svědomí. Zdálo se mi však, že ten večer nebyli jeho dva soupeři nijak přesvědčiví. Byl také jediným upřímným ve vyjmenovávání svých současných i spolupracovníků, z nichž zejména a pro jeho dlouholetou přednáškovou a publikační odbornou činnost si dlouhodobě vážím profesora Kellera z ostravské univerzity. Jsem ovšem zvědav , jak mladý Jiří obstojí dnes večer "pod zátěží Zemana" , vlastně jediného dalšího "socana", byť bývalého avšak snad také levicového…

Prognostik je z "first class" kategorie "Klausů a Ransdorfů", lidí nesporně komplexně a encyklopedicky vzdělaných, většinou převyšujících svoje soupeře v diskuzi. V jisté situaci se zdá být nejvhodnějším, na překážku může být, že i tady s narůstajícím věkem hrozí sebestřednost ( podobně urputná, jako u Václava II. ).

Zvláštní kapitolou je knížepán Karel, proto jej nechávám nakonec. Je dostatečně bohatý, aby i v situaci kandidáta na prezidenta byl "nad věcí" , je dostatečně zkušený, aby věděl, "kdy mluvit a kdy mlčet" a konečně dostatečně starý, aby mu národ odpustil "eventuální přebrebt", když už si obě strany zvyknuly na tu češtinu.
Nalézám některé shody s ním - viz http://wess.blog.cz/0903/spolecne-hodnoty -, ale nevím, nevím… i když chci knížeti věřit, že "spí jenom tehdy, kdy se hovoří hloupěji…"

Tak tedy opravdu dnes večer všechno skončí ….., ale i potom, když "nastanou všední deště", bude pro mě bude bližší "sociálnost", ovšem bez toho, že bych se "chtěl mýlit s nějakou konkrétní stranou".

Psáno dne 10. ledna 2013

Vo tem Trósilovým praseti

6. ledna 2013 v 10:19 | Wess |  Trocha poezie nikoho nezabije
Dnes je "Tří králů", pro mě vždy smutný den, poněvadž ty kouzelné svátky vánoční zase končí…. Jde se zase do školy, do práce (ti mladší a šťastnější, kteří mohou studovat či pracovat)... A tak jsem se rozhodl, že letos vánoční stromek zase nechám o něco déle svítit v obývacím pokoji a dál také pod ním budeme moci rozkrajovat krásná jablka ze stromů od chaty našich přátel už z dětství…. A charismatičtí tři králové s charitní pokladničkou u nás už byli včera a K+M+B, tedy aby Bůh požehnal i příbytku ateistů, se skví na zárubních domovních dvéří s čerstvě aktualizovaným letopočtem 2013.

A aby nálada dnešního dne byla stylová, tak v dnešním ranním rádiu Luděk Muzar vzpomínal s nostalgií v hlasu, jak chtěl koledovat co by jeden ze tří králů v maminčině noční košili, jiná známá osobnost vzpomíná na "vhodnost lednového počasí k domácím zabíjačkám z jeho dětství" a mně se to náramně hodí....Já zase bilancuji, jaké že to ty letošní Vánoce byly, jaké byly dárky ….Byly pro nás krásné nejen díky našim synům a jejich rodinkám a tomu, že jsme se všichni svorně pod stromečkem sešli, ale také díky zásilkovému e- antikvariátu - viz následující text:

…… Nadání má, to belo dycky v naší rodině, že každé dělál neco takovýho, po čem nic néni. Jako já to spisovatelství. V hošlechtilý snaze po vodvrácení lidstva vod tý život hamonící matérie nechál sem halespoň to prase - teda představitele živýho materializmo - vestupovat jako ducha, habe bela take řeč vo nejaký duchovní stránce tehoto vébornýho spisu. Hať vás duch voživí, debe vás snáď ta litera zabila. Debeste seznali, že knížka je špatná, spomeňte, že dobréch knihé belo napsanéch dosť - a take vomrzele.

V to dófám, že vás nevomrzí tato, kerá je napsaná v jazeko lískovským, gde si tvořímo svó hanáčtino - keró sme jož zdědili kříženó z neznámém x , co se tólá vokolová Brna snáď před jeho založením tak - jak právě sceme a jak to vodpovidá naší mesli, neboli, jak se modérně říká, mentálitě. … Tady se verábí řeč skoro v každém čísle hináč, podlívá místní nebo rodinný potřebe a žádné se nad tém nepozastaví…. Stréček Gebor, debe ešče žili, přišli meze nás a slešeli nás, sekli by sebó na zem a homřeli by najísto znova. Tó svató volnost, keró sceme mět halespoň v tý hubě, tó be nepochopili.

…. A já študýrujo na to: až se mně podaří zajistit vobec Lískovec na lantkartě…..Přece se nebodo podepisovat Ferdynand Fókal, představené vobce Nula!.....
FERDYNAND FÓKAL
V Lískovco na svató Anno 1937
(Citováno z povídkové knihy F. Fókala "Vo tem Trósilovým praseti" vydané Melantrichem v Praze)


Vždy jsem rád četl knížky napsané autentickým nářečím a že jich u nás - na Moravském Slovácku - je Smějící se! Na vlastně již loňské návštěvě přátel z mládí v jihočeském Týně nad Vltavou, kteří však jsou původem z našeho města, jsem zahlédl v jejich knihovně knihu s krásným nářečím hanáckým, krásně "cinknutým brněnskó mluvó" - neplést s hantecem!!
A poněvadž mám taky kamaráda z vojny - rodáka z toho kraje, snažil jsem se tuto knížku nalézt po antikvariátech ČR. Podařilo se a já vlastním po letošních Vánocím jeden z nejpěknějších knižních dárků....

Psáno na Tři krále 6. ledna 2013

Chucpe je, když…

5. ledna 2013 v 9:40 | Wess |  Politika
Díky přímé volbě prezidenta a jí předcházející prezidentské kampani jsem poznal nové slovo - chucpe . Je spojováno s předvolebním chováním jednoho z kandidátů….., já ale vidím po krátkém brouzdání se internetem, že i pro vládní strany, resp. jejich chování je toto slovo docela vhodné .

(Dále citace z webu:)

"Slovo původem z hebrejštiny: drzost, troufalost, cynismus, arogance apod. v nebývalé míře. Chucpe popisuje drzé, výsměšné chování, které se ovšem formálně zdá být korektní."

Chucpe se často ilustruje takto: "Mladík je souzen pro vraždu svých rodičů a žádá soud o shovívavost, protože je sirotek."P.S. Člověk se pořád učí - nejenom z historie…, ale i z kampaní. Naše město kdysi mělo cukrovar a proto díky ornicí obalené řepě - cukrovce dovážené v rámci řepné kampaně z okresu i ze Slovenska a následným vyvážení řepných řízků z cukrovaru byly městské silnice hrozně špinavé a nebezpečně kluzké…… Inu kampaň je kampaňZamračený.

Psáno dne 5. ledna 2013

Na kroku záleží!

4. ledna 2013 v 15:16 | Wess |  Politika
"Existuje příběh o poutníkovi, který chce jít z jedné vesnice do jiné. Neví, jak je vzdálená, zná jen cestu a cíl. Vidí u silnice muže, který kácí stromy, a ptá se ho, jak dlouho trvá, než se člověk dostane do té vesnice. Dřevorubec říká, že neví. Poutníka se to poněkud dotkne, protože dřevorubec je místní a určitě to musí vědět. Pokračuje tedy v cestě. Ujde několik kroků, když na něj dřevorubec zavolá: "Zastav. Bude ti to trvat čtvrt hodiny." "Proč jsi mi to neřekl, když jsem se tě předtím ptal?" chce vědět poutník. "Protože jsem nevěděl, jak dlouhý máš krok."

Historku prý při jednání s americkým ministrem zahraničních věcí a nositelem Nobelovy ceny H. Kissingerem vyprávěl L. Brežněv ve snaze zdůraznit, jak je důležité udělat zásadní pokrok….

( Z knihy H. Kissinger "Roky v Bílém domě " z roku 1979 - v ČR vydalo nakladatelství BB/art v roce 2006 )


Pozn. Wess

"Mně na pár krocích nezáleží", naopak řekl Švejk před vojenskou lékařskou komisí. A já v tomto ryze pragmatickém názoru nejpopulárnějšího vojáka naší planety žádný zásadní rozpor proti hlavní pointě nevidím…..
To proto, že mám v živé paměti více "maličkostí" ze současnosti a tak tedy : "Čechy krásné, Čechy mé …vy nikdy nebudete ani virtuální velmocí !"

Psáno dne 4. ledna 2013

Zkrátka zkratky neexistují…?!

3. ledna 2013 v 10:27 | Wess |  Drobné moudrosti
"I když víme, že cíl není daleko, neexistují žádné zkratky, jež by nám ušetřily namáhavé zacházky."
Oskar Adler

P.S. U tohoto citátu to vidím tak, že údajně nedaleký cíl je nejasný, příliš optimismu, ale ani pesimismu nepřinášející….
A tak nevím, zda - li na počátku Nového roku "se hodí"…. implicitně navádět k hledání neexistujících zkratek.
Připomnělo mně to filmového ředitele školy obecné školy, kterak ve školním rozhlasu varoval žáky před lízáním zmrzlého zábradlí před školou.....
Úžasný (Wess)


Psáno 3. ledna 2013