Prosinec 2012

Jaký bude ten třináctý….?

30. prosince 2012 v 10:44 | Wess |  Společnost
Jako kluk, když jsme hráli na zimním stadionu školní hokejové turnaje za svoji základní nebo střední školu, jsem v šatně bojoval o dres s číslem 13. Tehdy třináctka hodně frčela a bylo více i lepších, než já, co ji chtěli…
Později jsem se dozvídal, že je to "nešťastné číslo", že např. dražší hotely nemají pokoj s tímto číslem a popravdě, ani sportovní mužstva je většinou na svých dresech nemají záměrně…?

A následující rok má mít poslední dvojčíslí právě takové?! Já se tedy na tu třináctku docela těším.

Někteří astrologové, numerologové atd., atd. na webu v těchto dnech třeba říkají, že "rozměr hmoty může působit jako nic ve srovnání s rozměrem vnitřního - duchovního života." Prý "je to skvělé období k práci na sobě."
Prý také "je třeba obávat se, že nepokoji v krachujících částech Evropy se síla konstelace planet ještě nevybila a že bouřlivé trendy mohou rozbouřit i matku Přírodu." Ale údajně také díky příznivé konstelaci Jupitera, Saturnu a Neptuna to bude "skvělé období k práci na sobě, metafyzická témata nás budou přitahovat a budeme schopní hlubšího vhledu. Díky rozvinuté citlivosti budeme lépe chápat skrytý význam věcí i své nejbližší."
Pokud se týká naší "české kotliny", tak "prý naše vládnoucí strany mohou dále předvádět nevídané, bude docházet k náhlým a nečekaným obratům. Od jara 2013 bude úřadovat Neptun v trigonu na Slunce, bude zde tedy stále silnější trend dávající podporu levicově orientovaným stranám. Je možné, že v poslanecké sněmovně dojde k výraznějším změnám. Stejně tak zde ovšem může docházet ke zkreslování a lhaní, realita bude před veřejností libovolně ohýbána."
Tolik okultní vědátoři…

Jak patrno, člověk nemusí být nijak zvláštním "hvězdoznalcem (- pravcem)", aby podobné prognózy vyslovil sám. Já se před příchodem nového roku 2013 s optimismem pro mě typickým, při němž se mi předem "rovná kudla v kapse Smějící se", přidržím lidových rčení z mého rodného Slovácka a mně milého Valašska :

"Eště tak nebylo, aby nejak nebylo!"

"Nejak bylo, nejak bude. No, ale u nás v Klobúkách nebylo tři dni nijak"

A na konci roku si ještě vzpomínám na svého učitele matematiky dr. Lustiga, který i při vysvětlování aplikace integrací a derivací říkával, "studenti, i teď na to musíte jít selským rozumem…"
Mnozí z nás jsme v tu chvíli litovali, že nepocházíme ze selského rodu.:-)


Ale přesto dodávám, že i toho sedláka v úvahách o svoji budoucnosti může nakonec leccos překvapit a beru proto na pomoc útlou a velmi známou knížku "Slovácko sa nesúdí" :

V ní v jedné povídce stařeček Pagáč jede na pohřeb "s hroznýma vnukama, keří sa v kupé s řevem, jak v opičím ráji mezi sebú škubali jak psi", až na nich došel průvodčí se slovy "Strýcu, buď tady bude ticho a pořádek, lebo vám udělám nepříjemnost!"
Stařeček stíhaný těžkým osudem enom zamrkali, utřeli si zapotěné čelo a zúfalo pronésli:
"Nepříjemnost? Už neuděláte, pane konduchtér - a počúvajte proč: Umřeli nám ve Vracově kmotřenka a jedeme ím na pohřeb. Dyž zme vycházali z chalupy, Kača spadla do močůvky a včíl sa suší doma na peci. Jurka aj z věncem vylézl v minulej stanici, nahlédnutí z okna mňa stálo fajku s císařem pánem, Franckovi uletěl nový širáček, Anéžka má plné gatě a Jozéfek zežrál lístky…. Tož včíl ně řeknite, jaků nepříjemnost ně eště možete udělat vy?"
Pán konduchtér, kerý měli takých děcek devět, vyslechli stařečkovu kalváriju stojačky jak při hraní rakúskej hymny, enom hlavu měli zvěsenu. Potem dobrácky poklepali stařečka po rameni a pravili:
"Tož pravíte, strýcu, že jedete na pohřeb do Vracova? Až teda vlak zastaví, tož hnedka všecí vylezte, lebo tento vlak jede do Hradišča a né ke Kyjovu…."

A já bych přál sobě, mým nejbližším a přátelům, abychom, pokud možno, vždy věděli, " esli sedíme v tem správném vlaku" a taky měli v patrnosti ještě jedno moderní rčení - "Kdo neví, kam doplout, pro toho žádný vítr není dobrý…"
Šťastný a veselý, moji milí a přátelé ….i když je třináctý Smějící se

Psáno 30. prosince 2012

Motto jako životní krédo…

21. prosince 2012 v 10:57 | Wess |  Drobné moudrosti
Motto:
"Asi nejlepší způsob, jak poznat historii, by bylo prožít ji. Vzhledem k délce lidského věku je však tato cesta nejmíň proveditelná, nezbývá tedy nic jiného, než hledat ve fotografiích a v dokumetech, které nám zanechali naši předchůdci a v rámci možností se pokusit tyto informace zprostředkovat na jednom místě volně a pro všechny."

Pozn. Wess
Výše uvedené motto je možno nalézt v úvodním slově autora a webmastera skvělého blogu Hodonín nostalgický http://www.hodonin.ic.cz/, mého kolegy ze studií a dobrého přítele.

Vím, je tam delší dobu, ale právě teď, v tom pěkném vánočním čase váhám, do které části svého blogu si je zařadím - do Nostalgie , nebo do Co napsali jiní? Ne, dám si je do Drobných moudrostí, byť toto motto a zejména jeho naplnění je podle mého moudrostí velkou.


Psáno dne 21. prosince 2012

Horvy

21. prosince 2012 v 9:47 | Wess |  AC Sparta a fotbal vůbec
Pavel Horváth je fotbalista, který je srdcem navždy a nepochybně Sparťan, přestože asi většinu svého dospělého fotbalového života za ni nehrál.
Naštěstí stihnul s ní být mj. i mistrem republiky i mnoho mezinárodních utkání. Teď, právě v těchto dnech, ovšem svoji snad největší slávu prožívá, i když není už není nejmladší - v plzeňské Viktorii. A přiznám se, že určitě k radosti všech našich fanoušků, kteří vidí úspěchy tohoto Vrbova a Horváthova "wundertýmu"…. Holt, dva Pavlové se našli!

A já si jako věrný fanda Sparty při pohledu na jeho výkon na hřišti říkám, proč v té Spartě je to samé ODCHÁZENÍ těch, kteří pak jinde jsou velmi dobří, ba skvělí! Velmi mě to ……!
Zpátky k Horvymu, jak se Pavlovi říká… Dělal jsem kdysi také předsedu oddílu kopané Sigmy a opravdu si pamatuji takového přidrzle oprsklého kapitána mužstva mladších žáků Sparty, jak v rudém dresu pobíhal mezi utkáními našeho turnaje Osvobození po tribuně a byl "samé hele,hele…". A na hřišti pak vždy patřil k nejvýraznějším svým výkonem.

Když se Pavel pak stal hráčem Slávie a "komplikoval" při derby mým Sparťanům život a to on dělal vždy a důsledně rád každému mužstvu a já jsem se dozvěděl z tisku, že je to odchovanec Sparty, vzpomněl jsem si na toho klučíka s výraznou pusou a rty, jak to tehdy válel na našem turnaji… Byl jsem přesvědčen, že to byl on.

Důkaz jsem konečně našel až v těchto dnech, když jsem měl možnost nahlédnout do nové a krásné knihy Pavla Horvátha o jeho fotbalovém životě. Skutečně malý Pavel hrál v létech 84/85 na turnajích, z nichž uvádí turnaj mj. v Šumperku. A skutečně na našem turnaji v Hodoníně hrávala mužstva mladších žáků ze Sparty, Bohemians ,Baníku Ostrava, Interu Bratislava, také Slávie, Železného Brodu, i toho Šumperku. Soupeři našim mladým byli zvání recipročně, podle toho, kam byli pozváni naši hráči. Samozřejmě, my z malého města, zase do malého města - právě do Šumperka apod., odkud je jedna z fotek mladšího žáka Horvyho ze Sparty, kterou jsme zvali jako ozdobu turnaje, která v tomto nikdy nezklamala.


A tak už jenom Pavlu Horváthovi upřímně přeji před utkáními Plzně v jarní části naší i evropské "premiérlíg" hodně sportovního štěstí a zdraví, poněvadž pro mě zůstane navždy úctyhodně skvělým Sparťanem.

Psáno dne 21. prosince 2012

Ještě, že je máme…

20. prosince 2012 v 8:45 | Wess |  Aktuality
NASA se rozhodla dále déle netrápit lidstvo a tak náš vděčný tisk již dnes mohl zveřejnit radostnou zprávu o zítřku….

Praha - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oficiálně oznámil, že v pátek 21. prosince 2012 svět neskončí…..
……
Spot s názvem Why the World Didn´t End Yesterday (Proč svět včera neskončil) měl být zveřejněn až v sobotu 22. prosince, ale NASA se nakonec rozhodla zpřístupnit ho o několik dní dříve.
Pozn. Nic jiného mne v této chvíli nenapadá, než že přece jen ta "země, kde zítra již znamená včera, existuje." Úžasný
No nic, pravdu asi měla hezká mladá číšnice na Vartě, když již včera s přesvědčením lakonicky poznamenala - Konec světa? Marketingový trik! - Zlatá slovácká děvčica to je!

Psáno "den před tím" 21. prosince 2012

Bez diskuze nejlepší dnešní diskuzní příspěvek…

19. prosince 2012 v 19:06 | Wess |  Aktuality
Diskuze a reakce občanů na jednání politiků a vůbec na společenskou realitu bohužel na webu bývá často velmi vulgární… poněvadž je tématicky smutná a anonymní.
Dnes jsem v iDnes přivítal příkladnou zásadní změnu v níže uvedeném podepsaném příspěvku , který naopak je slušný, navíc nabízí i alternativy a je "mnohosečný". Nevím, jestli to tak autor zamýšlel, nicméně jeho tvář při psaní tohoto příspěvku bych rád viděl.
Cituji!

Já bych komunistům nevěřil. Jen si vzpomeňte, jak nás lstivě zahnali k moci v listopadu 1989! :-(Psáno dne 19. prosince 2012

Nechci je nijak omlouvat…

17. prosince 2012 v 16:10 | Wess |  Politika
"Matematiku lze definovat jako předmět, ve kterém nikdy nevíme, o čem vlastně hovoříme, ani zda je dané tvrzení pravdivé."

Bertrand Russell

Nechci je nijak omlouvat, všechny ty matematiky - implementátory vzorce "pro výpočet vhodnosti kandidáta na prezidenta".
V tomto krásném předvánočním čase však můžeme s ohledem na uvedený citát význačného myslitele v logice, matematice a filosofii s jistým pochopením nahlížet na snížený zájem středoškolské mládeže o vyučovací předmět Matematika, byť s rizikem budoucích ještě větších škod.ÚžasnýPsáno dne 17. prosince 2012

Ostrý jak břitva

17. prosince 2012 v 15:40 | Wess |  Politika
V minulém týdnu mě napadly téměř současně dva protiklady a to "Líza tupá" nebo "Ostrý, jak břitva."
Proč asi ta "Líza tupá", když je to jen část textu ze známé písničky od táborových ohňů? Snad proto, že si asi s důslednou úplností neumím odmyslet politické dění u nás v poslední době!

A jako ten "ostrý jak břitva" mně vyšel Karl Popper se svým principem Popperovy břitvy ", podle nějž nemá smysl se zabývat teoriemi, které nelze vyvrátit. Ve zkratce tím říká, že teorie, která nemůže být vyvrácena, je bezcenná."


Podle tohoto principu asi nebude nutné dál se zabývat již tím, zda byl v minulém týdnu obelhán prezident premiérem nebo premiér "divokou Šárkou", poněvadž její názor a postoj, zdá se, vyvrátit nijak nelze.
Ano, přátelé, současně jsem si uvědomil, že "tupost ostří břitvy" je možná a nestojí vůbec ve vzájemném protikladu - ani v tak vysokých kruzích.Zamračený

P.S. - Wess
(Mimochodem, bude ten princip "břitva jako břitva", když podle něho údajně Popper usoudil, že "marxistický přístup k dějinám světa je nevědecký, poněvadž svou teorií je Marx schopen vysvětlit úplně vše, třeba všechny představitelné situace "např. v kontextu třídního boje").

Psáno dne 17. prosince 2012

Výtěr z duše …

16. prosince 2012 v 8:56 | Wess z webu |  Co napsali jiní ...

"Kdekterému potravináři se dělá výtěr z rekta, ale nikoho nenapadlo, že učitelům by se měl dělat výtěr z duše."

český psychiatr prof. Vladimír Vondráček

Pozn. Wess
Před přímou volbou prezidenta dostává tento vzácný citát zvláštní, tak nějak univerzálnější půvab, že?

Psáno dne 15. prosince 2012

Nikoliv suché myšlenky…

15. prosince 2012 v 8:15 | Wess |  Trocha poezie nikoho nezabije
Vždycky v době předvánoční mívám chvilky "potřeby jmelí,moudra, františka a purpury" , a to sáhnu někdy po Werichovi nebo Horníčkovi a často po Semaforu a Jiřím Suchém.
Tak tedy i letos jsem otevřel útlou knížku o tom, "jak to tehdy bylo" a nechal si to mým oblíbeným autorem již po několikáté vypravovat.
Tentokrát jsem se chtěl vyhnout těm známějším faktům o idolu mládeže 60. let a "vypíchnout" spíše myšlenky méně známé.

Zde jsou - cituji:


"Pochopil jsem, že mám co dělat s vizionářem, se vzácným druhem fundamentalisty, který je za svou ideu ochotný položit život, ale doufá, že se to po něm nebude chtít.

A tenhleten chlapec se pojednou dostal do Prahy…. A pak následovaly funkce, jedna vyšší než druhá… a peněz tolik, že se nedaly propít - z něho nemohl být zastánce kapitalistického života." (O funkcionáři Jurajovi)

"Benefice kdysi znamenala: jdi, sezvi lidi, a co vybereš, to je tvoje. Dneska znamená pouze: jdi a sezvi lidi." (O výhodách ředitele malého divadla)

"Jednou jedna seděla v první řadě, docela na okraji, na přístavku. Měla blond vlasy a andělský výraz. Když jsem o přestávce na ni Jiřího upozornil, věděl moc dobře, koho myslím - ani jemu neunikla." (O prvním spatření Jitky Molavcové)

(Z knihy Jiřího Suchého Tak nějak to bylo - Vydání první 1998)


P.S.

Pane Jiří,
já poněkud pozměním váš rým z vaší krásné Písně o rose - tak tedy - "kousek nostalgie nikoho nezabije…."
A jsem přesvědčen, že to, že jste se stal klasikem české poezie, je možná podpořeno právě tím, že jste "šel v šlépějích pedagogických zásad J.A.Komenského - od jednoduššího ke složitějšímu. Vy jste naučil tehdy mladé do divadla chodit a proto za Vámi ti lidé a možná už jejich vnuci dnes rádi jezdí až do Dejvic Usmívající se

Psáno 15. prosince 2012

Modré pondělí… a pátek

14. prosince 2012 v 7:54 | Wess |  Společnost
Vzpomenu - li na některé zvyky v "předchozím výrobním způsobu", pak nejslavnějším je bezesporu "modré pondělí" zedníků. To se téměř stoprocentně dodržovalo na začátku nového pracovního týdne, kdy na lešení nebyla ani noha… a když tak velmi pasívní. Nevím, asi ti zedníci byli unavení ze svých fušek o pátečních odpolednech a o sobotách a nedělích….
Kritické pro pracovní morálku byly ovšem na konci směny také pátky. To domů pospíchali i ostatní řemeslníci a úředníci, kteří se rozhodli svépomocí stavět rodinné domky či domky řadové. No a potom samozřejmě chataři a chalupáři.
Pracovní kázeň v oněch pondělcích a pátcích byla vděčným tématem tehdejších filmových veseloher a estrád.
Hodně dlouho jsem si tehdy myslel, tyto nebo podobné abnormality jsou možné jenom " u nás doma", než se mi v roce 1988 dostala do rukou zpod vánočního stromečku níže citovaná kniha, jejíž děj se odehrává v jedné z největších amerických automobilek.

(Úryvek z knihy - citace)
Pondělky a pátky jsou pro vedení automobilových továren nejobávanější dny, protože je největší absence. V pondělí nenastoupí do práce mnohem víc dělníků s hodinovou mzdou než v kterýkoli jiný pracovní den. A pátek je v tomto ohledu těsně na druihém místě. Je to proto, že po výplatě, obvykle ve čtvrtek, si mnozí dělníci dopřejí dlouhý víkend s pitím nebo s drogami, a v pondělí potom dospávají nebo si léčí kocovinu….. Každé pondělí a pátek tedy všechny ostatní problémy zastínil jeden obrovský problém zásadní: jako udržet v chodu výrobu při kritickém nedostatku pracovních sil. Bylo nutné přesunovat lidi z místa na místo jak šachové figurky. Některé museli odvolat od operací, na které byli zvyklí a dát jim práci, kterou nikdy předtím nedělali………
Mělo to nevyhnutelé následky. Mnoho pondělních a pátečních aut bylo vadných, jejich majitelé se jim vyhýbali jako moru. Někteří majitelé velkých autosalonů trvali na tom, aby auta pro významnější zákazníky byla vyráběna v úterý, ve středu nebo ve čtvrtek………Auta pro vedoucí pracovníky automobilky a pro jejich přátele se vyráběla zásadně jenom některý den uprostřed týdne…..
(Konec úryvku z knihy KOLA - Arthur Hailey Copyright 1971, vydal ODEON 1988)

Tyto svoje teoretické poznatky jsem uplatnil při nákupu nového německého automobilu Opel. Trval jsem na tom, aby mě prodejce informoval o místě výroby mého vozu. A on mi odpověděl slovy: "Nebojte se, byl skutečně vyroben v německém Eisenachu a ne ve Španělsku." Trochu se mi ulevilo, i když jsem si vzápětí vzpomněl, že toto město má typickou siluetu hradu, kterou jsem znal z karoserie východoněmeckého dvoutaktního tříválce Wartburg.
Možná proto jsem taky zapomněl zeptat se na další důležitou skutečnost - ve kterém dni v týdnu byl můj miláček vyroben.
Asi ve středu, mám totiž již druhého Opela a jsem velmi spokojen….před mnoha léty jsem však byl ovšem spokojen také s "mým prvním" -Trabantem, a v něm s autorádiem BlauPunkt se západní normou a poloautomatickým laděním stanic…

P.S. Příště bychom spolu mohli probrat třeba témata - "Někdejší problémy s pracovní kázní v době burčáků a vinobraní"…nebo "Některá úskalí kvality hromadné výroby v Togliatti"…. Úžasný

Psáno dne 14. prosince 2012

Bludný kruh v nejvyšších kruzích…?

13. prosince 2012 v 18:28 | Wess |  Aktuality
"Buď jsem byl oklamán já panem premiérem, nebo byl oklamán pan premiér paní ministryní," vyjádřil se prezident.

Aby byl dokončen kruh oklamaných, musela by být ještě na úplný konec oklamána ministryně prezidentem. Ale to není reálná možnost s ohledem na konzistentní pravdomluvnost nejvyššího.
A tak nějak může vzniknout oblíbená "patová situace" nebo - li tzv. bludný kruh. V jihovýchodní Asii prý mají pro takovou situaci vhodné rozuzlení - "had, který si žere vlastní ocas, se tak stává kratším a kratším a pak padne, komu padne".:-)

Psáno 13. prosince 2012

Co všechno se musí zakázat…?

13. prosince 2012 v 9:33 | Wess |  Společnost
Co všechno se musí zakázat, aby to nebylo dovoleno? Takto formulovaná otázka mě napadla při poslechu ranní radiové zprávy o novém předpisu, který "zakazuje uvádět lživé údaje o potravinách na jejím obalu pod pokutou několika milionů Kč". Ta částka tam je samozřejmě vyčíslena, ale pro moji úvahu a spotřebitelovo zdraví asi není podstatná.

V době, kdy ještě není vyřešena a nevěřím, že někdy bude, kauza s otráveným alkoholem, "jde o život opět." Možná právě proto se zákonodárné a výkonné orgány odhodlaly něco zakázat. Doufám, že to nebylo jenom proto, že si to přeje "ta hrozná EU" Úžasný?

Je to "daň za tu demokracii" z doby, kdy se zejména líbilo společenské motto - vše, co není zakázáno, je dovoleno ?

Je to daň za svobodu, o které "se zaslouženě má vždy mluvit s pathosem" ?

Pokud ano, pak právě proto musí být "carským manifestem a pod pokutou zakázáno lhát"? Kdyby to ovšem platilo pro všechny, nejenom pro výrobce a prodejce potravin!

Dokud budou existovat "krajánci putující ne od mlýna k mlýnu, ale od rezortu k rezortu, dokud budou za ty nejschopnější považovány ty účetní a ekonomové, kteří co nejvíce "osvobodí svého zaměstnavatele od daní a navíc současně dokážou soukromé náklady majitele v max. míře promítnout do nákladů firmy", dokud nedostane obecně přednost etika před etiketou - do té doby se asi bude "legislativně zakazovat".

Svoboda a demokracie totiž není pro blbce a hajzlíky! A jak se pozná blbec nebo hajzlík? Dalo by se odpovědět tím, že blbec nebo hajzlík něco dělá i přes zákaz s milionovou pokutou.
Život však ukazuje, že tento člověk není blbec….!
Pak zbývá už jenom možnost jediná - HAJZLÍK…. A slušní, kteří a priori nejsou vůbec proti svobodě a demokracii, volají po zákazech jenom proto, aby nebylo povoleno ÚPLNĚ VŠECHNO…..

Psáno dne 13. prosince 2012

Chybí nám kolos…….?

12. prosince 2012 v 17:38 | Wess |  Společnost
Citace z Britských listů………. A největší socha Ježíše na světě, která byla nedávno postavena ve Świebodzinu, je interpretována trochu jinak, než jak to její stavitelé mysleli. Lidový vtip praví: "Polské katolictví je jako socha ve Świebodzinu: Nahoře je z betonu, uvnitř je prázdné a snaží se dominovat všemu kolem." Konec citace


Kdysi jsem - tehdy v NDR - hledal v drážďanské galerii Zwinger mezi historickými expozicemi křížových výprav německých rytířů a žoldnéřů zmínku o českém husitství. Nikde nic. Bodejť, když ten Žižka na Vítkově je tak malej. A přestože žádnou bitvu nikdy neprohrál, největší jezdeckou sochou nikdy nebyl!Na nedávném předávání Nobelovy ceny za mír Evropské unii byla v úvodním projevu mezi prvními řeč o Polsku a dokonce i o Estonsku a ostatním Pobaltí, samozřejmě včetně území "bývalého východního Německa. O nás nic. Bodejť…! Svatý Václav byl toho dne zaneprázdněný a Blanické rytíře ještě nikdo nevysochal…

P.S. Bylo by dobře, kdyby platilo, že nemáme - li žádného "kolosa", tak alespoň není, kdo by dělal kolosální chyby. Né ?!?

Psáno dne 12.12.2012

Žena, to zní …

11. prosince 2012 v 16:58 | Wess |  Společnost
Představte si, co vše se řeší v naší české kotlině.... a kdo, no přece ženy! Tak prý např. " zda je délka mateřské dovolené výhodou nebo prokletím českých žen…!"

Citace z článku
….samozřejmé, matky se totiž ve Francii berou jako normální součást pracovního trhu. Na druhou stranu mateřská tam opravdu netrvá tři roky jako tady. A hlídání zajišťuje stát už od nejmenších miminek, například přispívá všem rodinám na paní na hlídání……
Konec citace


Vzpomínám, kolikrát jsem se "dohadoval" s čerstvou a mladou absolventkou VŠ na téma "socialistické MŠ a dětské domovy", že v nich chybí rodinný přístup - vztah matka a dítě atd.
Od "moderních" sociologů zase ono kritické, jak za socialismu byla nucena žena pracovat i ve dvousměnném provozu a děti musely do jeslí nebo školky. Často v té době - 90.létech minulého století - bylo slyšet, že "žena má být u dětí a muž vydělat tolik, aby uživil celou rodinu." Snad to byl model z první republiky, která byla po převratu až příliš často etalonem.

A jak to bývá, je možné, že ty dnešní "sociální pahýly", teď myslím délku mateřské dovolené, vymyšlené v předchozím výrobním způsobu", padnou.

A já "nepřestávám obdivovat" současné metody dovedné manipulace se společenským vědomím. Snad ty ženy samy začnou požadovat zkrácení mateřské dovolené?

V souvislosti parlamentem se často říkává, že "kapři si svůj rybník sami nevypustí"… Praví ostřílení sólokapři, ti určitě ne, ale ti obyčejní okouni, ty návnadové a z hlediska těch sólokaprů pouze plevelné rybky, sami napomáhají k "ubývání vody ve vlastních loužích…"

P.S. Snad je ten článek jen vyjádřením hrdého osobního emancipačního pocitu pisatelky…., možná je apelem, aby se muži také ukázali u plotny a žehlícího prkna….a při výchově dětí a chodu domácnosti. Oprávněný!
Ale co s tou délkou mateřské?
Á propos - žena jako normální součást pracovního trhu, která prodává svoji pracovní sílu? Morbidní představa dneška…méně sociálního inženýrství a více přirozené lidskosti bych prosil hlavně od žen samotných…


Psáno dne 11.12. 2012

Legendy popu

8. prosince 2012 v 17:58 | Wess |  Muzica
Tak se jmenuje TV pořad o slovenských a českých legendách pop muzic. V poslední době jsem viděl krásné vzpomínání Evy Pilarové o zpívání s Waldemarem Matuškou. A večer dne 7. prosince taky o slovenském muzikantovi a skladateli Jarovi Filipovi. A právě o tom chci napsat několik vět…
Skvělým hostem toho dne byl mj. i Milan Lasica s osobními zkušenostmi v spolupráci s Filipem. Celý pořad byl skvělý a Lasica k jeho úrovni přispěl velkou měrou.

O skladateli Filipovi Lasica v pořadu kromě mnohého zajímavého a pěkného také řekl:

" On nebol velkým hitmakerom, ale napsal mnoho evergreenov, ktoré sa dodnes spievajú nielen na Slovensku."

Mně se ten citát líbí pro jeho úžasnou hloubku myšlenky, kterou ovšem Milan Lasica vyslovil se svojí neopakovatelnou nonšalancí, prostě "len tak"…ostatně jako velkou většinu svých myšlenek nejen v tomto pořadu.

On je pro mě stále tou velkou legendou někdejšího inteligentního československého humoru a satiry … prostě evergreenem i legendou . :-)
Psáno dne 8. prosince 2012

Výrok tohoto týdne …

7. prosince 2012 v 16:51 | Wess - opsáno z internetu |  Aktuality

"Měli bychom si na to dát dobrý pozor. I na palubě potápějícího Titanicu se ještě nějakou dobu podávalo šampaňské."

Pozn. Wess : Kdo to ŘEK…? Já věděl jen o těch obdivuhodných a do posledních chvil lodi hrajících muzikantech!?!


Psáno 7. prosince 2012

Velmi hloupý, ale dnes hodící se výrok …

6. prosince 2012 v 17:25 | Wess |  Politika

"Ministr obrany nemá být lampasák, ministr zdravotnictví doktor a ministr školství učitelka. Mýtus odborníků je blbý a směšný. Odborníci mají na ministerstvu pracovat a ne ho řídit."


Pozn. Traduje se vtip, že je - li člověk doktorem jakéhokoliv oboru, může přijmout jakékoliv vysoký a velmi zodpovědný post z nabídky trhu práce. Existuje však jedna vyjímka, místo lékaře - proč? Jde tam o život!

A to, že "řízení systému není práce" explicitně vyplývající z výše uvedeného pochybného výroku snad pouze potvrzuje prastarý vtip : "Dříve se říkalo "pane řiditeli" - prý od slova " říditi práci". V předchozím výrobním způsobu to byli již "ředitelé" asi od slova "řediti". No a to se přeneslo…., dnes jsou to - manageři (zlatí parašutisté - sice ne za statečnost, ale za mlčenlivost.) A máme jich zřejmě mnoho, vždyť pohleďme na rychle ze dne na den se měnící vládní sestavu.To trenér fotbalového mužstva, hrající okresní přebor tak silnou a kvalitní lavičku nemá…

Raději ani neuvádím zdroj, odkud jsem "tu blbost o obsazování křesel" vzal, stejně by mně to případný čtenář nevěřil,- poněvadž autor onoho smysluplného výroku údajně "z dvojčat není … a přesto".
To jsou mi právě dneska novinky.czÚžasný

Psáno dne 6. prosince 2012

Princeznu a půl království…

5. prosince 2012 v 11:43 | Wess |  Politika
Takovou odměnu dostal český Honza ve světě za obzvláště obtížný úkol - rozesmát smutnou princeznu.

Podaří se LIDEM "mít se k našim lidem tak, aby je rozesmáli jako ten pohádkový Honza princeznu? Myslím si, že těžko! To, co musíme číst v oficiálním tisku "o porcování medvěda" nejenom ve státním rozpočtu, ale i ve vládních křeslech, je spíše k pláči!
Cituji!

"LIDEM chce Peake na obranu a sloučit dvě ministerstva"
Konec citace!Psáno dne 5. prosince 2012 ( kdyby je , v předvečer Mikuláše, čert vzal a neplýtval uhlím!)

Vzpomínka na Kosťův Pramínek vlasů…

4. prosince 2012 v 8:02 | Wess |  Co napsali jiní ..."Nikdy jsme si nemysleli, že zemře. Nebyl ten typ." Motto na jeho parte


Svet krásny býval,
keď z okna som sa díval
len nevinnými očami ...
Ten čas je, žiaľ, už za nami.
Dnes už to viem ...
Svet krásny býval,
v ňom smial som sa a sníval,
v ňom trpel som, aj miloval,
aj smútil, aj sa radoval.
Nevravím, že čas všetko vzal...
Ach, skrývam,
do spomienok sa skrývam ...
Svoj svet v spomienkach stále mám
A inak to už nebude


Psáno 4. prosince 2012

Dnes jsem jenom opisoval…

3. prosince 2012 v 10:25 | Wess v kooperaci s webem |  Společnost
Ano přátelé, dnes jsem opravdu jenom nasával vnější "politicko-společenskou"realitu webu. Ale jenom krátce, nechci si kazit advent, když ty Vánoce letos zase nemají být zasněžené…

Tak tedy k věci - v něčím blogu jsem četl docela aktuálně související myšlenku, cituji:

"Nejhorší na tom je, že i regulérní pošuk může někdy trefit do černého, zvláště, když jej poměřujeme s arogantně předváděnými psími kusy, které nám ve vládě a v parlamentu předvádějí politici."

Tak tady si nemyslím, že jde o dovedný marketingový trik jistého Žita (2.p.) před Vánocemi. Kdyby ano, to bych si řekl, je to šašek opravdu královský - viz obrázek:A pak jsem v témže blogu také četl předsevzetí jeho autora, který o sobě říká, že se bloggerem necítí být. Pohleďte - cituji:

"Budu kecat do všeho! Ale politici, filosofi a kosmologové nechť se mají na pozoru zvláště. Kritiku prosím nezaměňujte s pesimismem nebo se škarohlídstvím, naopak. To se jen pošetile snažím v rámci možností ovlivnit svět, v němž žiji."

Pozn. Wess:
Pěkné myšlenky a navíc autor taky tvrdí, že "trocha poezie nikoho nezabije". Tady určitě také platí, že kdo má rád divadlo Semafor, nemůže být špatný člověk


Psáno dne 3. prosince 2012