Červenec 2012

Kypa

29. července 2012 v 19:48 | Wess |  Nostalgie
Jsou místa v mém rodném městě, které mám rád jinak než běžně. Patří mezi ně např. rameno řeky Moravy v lese Očov pod názvem "Stará tichá", nebo bývalé vojenské cvičiště Pánov. Patří mezi ně také zničehonic se z terénu bývalého družstevního lánu vynořující kopec nebo spíše hromada, obrostlá již po mnoho let keři a stromy. Má odjakživa název "KYPA", který měl pro mě neznámý původ. Je u malého "zbytku vody" po kdysi větvícím se starém hlavním toku Moravy zvaném "Lavór", který mně a mým vrstevníkům v dětství sloužil v létě především jako místo na koupání a v zimě jako ideální přírodní kluziště.
Na Kypě jsem nebyl mnohokrát, ale vždy na mně působila jako ideální terén pro "dobrodružství Rychlých šípů"…, tedy hry na schovávanou nebo tu klukovskou hru "na četníky a na zloděje. A mladíci a dívky z hodonínské osady Rybáře tam jistě zašli na romantická rande.
Vím, že i některé závodní jednotky obtloustlých milicionářů - záložáků si tam občas "zahrály na vojáky".

Nicméně původ nebo důvod názvu KYPA a hlavně příčina vzniku této "výrazné terénní vlny v rovině okolí " mně nebyl znám, přestože jsem se i ptal mnohých spoluobčanů a vrstevníků…

Dnes je venku sice teplo, ale léto je stále rozmarně deštivé v této poslední červencové neděli …. No nic, zaguglujme si tedy!!

První nález - citace a zdroj informace

"Poté se látka ponoří do kypy - studené barvicí lázně, jejímž základem je rostlinné barvivo indigo. Působením kypy a oxidací na vzduchu textilie postupně získává modrou barvu, jejíž sytost závisí na počtu ponoření."


Pozn. ( Toto vysvětlení mě skoro odradilo od dalšího bádání…)

Druhý nález - citace a zdroj informace

"Slovenský slovník cudzích slov - výsledky hľadania
kypa
bezfarebná forma niektorých farbív, ktoré oxidáciou prechádzajú do svojej farebnej formy; zariadenie na farbenie kypovými farbivami; vrstva zeminy povrchovej bane premiestená kvôli ťažbe do okolia".


Pozn. Wess (Díky slovenským informačním pramenům "přihořívá".)

Třetí nález - citace a zdroj informace

"Zavezli jsme cizince do bývalého krematoria v Mostě a na kypy. Docela jsme se zapotili, než jsme mu vysvětlili, že kypa je místo, kde je uměle navezená zemina z těžby uhlí."


Pozn. Wess (Vzácná významová shoda mezi našimi bratrskými národy)


Čtvrtý nález - citace a zdroj informace


"Němci se tvrdě bránili na tzv. Kypě-umělém pahorku, jež byl tvořen vytěženou hlínou při regulaci řeky Moravy v předchozích letech. Sověti dotáhli podle pamětníků jedno dělo a minomety. Němci byli donuceni se stáhnout. V 16.45 h. se německé krycí jednotky stáhly z oblasti Rybářů a vyhodily za sebou most."Pozn. Wess:
Tato krátká výprava za původem a významem slova KYPA může být informací docela zajímavou i pro spoluobčany, kteří se narodili v době války a hlavně po ní …


Psáno dne 29. července 2012

Moudra z internetu…

28. července 2012 v 11:38 | Wess |  Co napsali jiní ...
Rád si dělám vlastní poznámky o vlastních zkušenostech a prožitcích. Jsou ale chvíle, kdy bych rád napsal nějaké moudro, ale nějak to nejde. V této chvíli hlavně proto, že již začala olympiáda v Londýně a nesledovat ji na ČT, to mně nedá.
A tak jsem alespoň na webu našel materiál pro moje vlastní psaní a o myšlenkách jiných - v tomto případě slavného spisovatele s velmi dostatečným sarkasmem, dále vynikajícího manažera dnešní doby s vynikajícími myšlenkami z oblasti teorie i praxe řízení systémů. No a skvělé Murphyho zákony, nebo spíše pořekadla či epigramy, ty prostě miluji stejně jako teorie Járy Cimrmana v našem českém prostředí.

Tak tedy cituji:


JSOU LIDÉ, KTEŘÍ SE I UVNITŘ ODÍVAJÍ PODLE MÓDY.

ROZUMNÝ ČLOVĚK SE PŘIZPŮSOBUJE SVĚTU, NEROZUMNÝ CHCE SVĚT PŘIZPŮSOBIT SOBĚ. PROTO VEŠKERÝ POKROK POCHÁZÍ OD TĚCH NEROZUMNÝCH. GEORGE BERNARD SHAW

MOJE POLITIKA BYLA VŽDYCKY DEMOKRATICKÁ AŽ DO MOMENTU, KDY BYLO ZAPOTŘEBÍ PŘIJMOUT ROZHODNUTÍ.-IACOCCA

LIDÉ SE BUDOU CHOVAT ROZUMNĚ TEHDY A POUZE TEHDY, JESTLIŽE VŠECHNY OSTATNÍ MOŽNOSTI JIŽ BYLY VYČERPÁNY.-MURPHY

BROWNŮV ZÁKON POLITICKÉHO VEDENÍ: KDO CHCE MÍT ÚSPĚCH V POLITICE, MUSÍ SE DOKÁZAT POVZNÉST NAD SVÉ ZÁSADY.-MURPHY
Konec citacePsáno dne 28. července 2012

Letní bouřka ve starém městě…

23. července 2012 v 10:40 | Wess |  Nostalgie
Znám jeden krásný web (rozuměj webstránku )- totiž krásně nostalgický a navíc o mém rodném městě, v němž po celý život žiji.
Rád se dívám na fotografie města, staré mnoho let a na ty nové, pokud možno se současnými záběry z téhož místa, pokud to z ohledem na urbanistiku města je možné, které vyhledává autor webu. Mnoho práce a úsilí je za prací fotografa a administrátora v jedné osobě. Já toho člověka znám jako pravého rodáka a patriota a vím, že ta jeho obrovská práce je jeho velikou zálibou.
Obdivuhodní jsou také lidé, kteří do tohoto webu přispívají svými rodinnými fotografiemi zcela dobrovolně ..
Pro mne je potěšením téměř denně netrpělivě nahlížet, co nového se na webu děje…
Teď, o letních prázdninách po zahraniční rekreaci je speciální atmosféra. Sice neprší, ale sluníčka je málo. A tak letní bouřka mne vždycky fascinuje i po létech….

Nostalgický Hodonín má na podobné atmosféře lví podíl třeba romanticky pojmenovanou fotografií letní bouřky na hlavní křižovatce v roce a vkusně přirovnanou ke stejně milé knížce s upoutávkou níže.
P.S. Vážení čtenáři, je docela možné, že z vašeho ctěného hlediska toto moje přirovnání pokulhává…
Ale stejně i to letošní, opět rozmarné léto, patří mezi ta krásná nejenom v knihách, ale také v IT, že!?! Smějící se

Psáno dne 23. července 2012

Opustíš – li mne…

23. července 2012 v 9:35 | Wess |  Trocha poezie nikoho nezabije
Úmyslně, takříkajíc marketingově jsem zvolil právě tento nadpis pro moji úvahu, jak si vysvětlit známý básníkův citát "Opustíš - li mne, nezahynu, opustíš - li mne zahyneš".

Jak to bývá, hledal jsem "Gúglem" určité souvislosti a náhodou naleznul jsem blog "bigblogera", jak se sám nazval a v něm následující slova - cituji:

"Opustíš-li mne, nezahynu, opustíš-li mne, zahyneš…. Tvrdil zemitý český básník Viktor Dyk ve svém slavné básni Země mluví. Je jedno, že komunisté tento jeho verš často a rádi zneužívali. Dyk byl prvorepublikový vlastenec a určitě ho nemyslel nikterak zápecnicky."

P.S. Jak jednoduše a současně jednoznačně blogger přiznal vztah ke komunistům a k poezii, snad ještě mohl uvést hrdobce a Jana Nerudu.

Psáno dne 23. července 2012

Minuta ticha

23. července 2012 v 9:24 | Wess |  Společnost
Na letní dovolené na chatě je vždycky více času, než v běžné sezóně chataře - penzisty, kdy se opravují třeba okenice, či branka ve vstupu.
I letos jsem si dovolenou "udělil". A vzal jsem k ruce knihu z roku 1969 Zdeňka Pluhaře "Minuta ticha za mé lásky".
Přiznám se, vůbec jsem ji neznal mezi jeho jinými knihami, popisujícími vypravěčsky často socialistickou současnost a související…
Tentokrát jde o období 1914 - 39 a v něm jedna z hlavních postav románu říká:

"Všichni spasitelé národa si na začátku myslí, že mu slouží, a všem ujde ten okamžik, kdy začnou sloužit sobě, podívej se na ty naše obětavé politiky, jak tloustnou! Na začátku možná mysleli na svou stranu, ale jedna partaj ještě není celý národ. Hovno národu: své slávě a ješitnosti začnou sloužit, své stále větší touze po moci, tomu sladkému opojení rozhodovat za jiné, za všechny a o nich, držet v ruce lidské osudy jako kotě, můžu je shovívavě hladit, můžu se s ním hrát, a můžu zmáčknout, až mu rupne za krkem, kdo by mě chtěl soudit, jednal jsem ve vyšším zájmu celé společnosti!"

No řekněte, nevložil autor do úst svojí románové postavy pro dnešní stav " české kotliny" docela aktuální slova?


Psáno dne 23. července 2012

Naléhavá otázka současnosti

21. července 2012 v 11:55 | Wess |  Společnost
Kdysi existoval teoretický časopis s mnohoslibným názvem "Otázky míru a socialismu". Byl ze všeobecně známých "politicko - historických důvodů" zaniknut.
V dnešní době však zcela jistě na trhu podobné periodikum chybí. Mohlo by se i podobně jmenovat ….."Otázky míry a kapitalismu".
A mohlo by se zabývat třeba tématem Kdo komu co ukradl v minulosti a kdo a co se chystá ukrást teď.

Kdo ví, proč se právě tato naléhavá otázka současnosti "řeší" pouze v bulvárním tisku , přestože poptávka po seriózní informaci tohoto druhu a jejich příčinách by nepochybně byla…?

Nebo je to jenom daň demokracii…., jak často "zasvěcení" říkají těm do velikosti doby ještě nezasvěceným?
Ále, jenom psi štěkají, leč karavana jde dál… nejde ji o cíl, ale o tu cestu…

Psáno dne 21.července 2012

O kom – čem se mluví…?

16. července 2012 v 8:59 | Wess |  Společnost
"Musela to být kdysi skutečně silná ekonomika, když se po všech těch zlodějnách a diletantismu mnoha vlád zatím ještě úplně nerozpadla,"
Pozn. Wess
Stejně i já si s prof. Janem Kellerem říkám, jak to, že "to stále funguje?"

Psáno dne 16. července 2012

Starost o sebe i o jiné…

14. července 2012 v 8:54 | Wess |  Společnost
Pravicové "postarat se sám o sebe" v Česku zjevně znamená žít na úkor druhých, krást ze společného.Pozn. Wess

Ano, v tomto smyslu patří česká kotlina k těm nejpravicovějším… a současně péčí o vlastní rodinu ( "býti za vodou") vyvracejí někteří VIP prioritu rozvodovosti a dokazují i velký smysl pro charitu v rámci "velké rodiny ze satelitních městeček".

Psáno dne 14. července 2012

Taneční soutěž Hlinsko 2012

13. července 2012 v 10:20 | Verunka |  Společnost
Jednou jsem byla na taneční soutěži v Hlinsku. Nás otravovali nějací namachrovaní blbci, kteří byli druzí v tancování, ale nebylo to moc hezké vystoupení. My jsme byli těsně pod nimi, nám to nevadilo, stejně čtvrté místo není špatné. Teďka máme diplom ve škole. My jsme ještě byli na jedné soutěži a to je soutěž ,,O jabloneckou tanečnici" a tam vybojovalo přípravné oddělení třetí místo v Pípané a první oddělení s Kamarády, takže pohárů dost. Moderátor měl elektrickou cigaretu, já se musím přiznat, že se mě to osobně nelíbí ,ale co se dá dělat.
No nic, to je konec mého článku...

Na Radějově dne 12. července 2012
Napsala: Verunka


Nepřekonatelný odpor

12. července 2012 v 7:19 | Wess |  Aktuality
Včera jsem chvílemi sledoval jednání sněmovny o vydání bývalé ministryně obrany k vyšetřování policií ČR. A chvílemi jsem jí i věřil, " že opravdu nic neví"… pak jsem zase chvíli pochyboval, zda si zasloužila svůj tehdejší plat ministra "silového rezortu", jsa tak nekompetentní a neznalá věci.
Že ji vydali, mě nepřekvapilo, poněvadž před zraky veřejnosti, která sice v červencových chvílích myslí spíše na svoji dovolenou, zedníci využívají konjunktury potřeby svých služeb na zateplování paneláků, aby se politikou zabývali až v době zimní, kdy sezóna končí, atd.,atd., se nedalo dělat nic jiného, než ji vydat.
A nakonec, kdo nic neví, nic nepoví, že…?

Dnes ráno jsem sáhnul do mojí chatové knihovny a náhodným výběrem jsem našel knihu Adolfa Branalda z roku 1969. Měla docela lákavý titul "Důvod k zabití." A tak jsem opět heuristickým způsobem "teorie her" otevřel knihu zrovna na místě povídky "Nepřekonatelný odpor." Povídka začala definicí z příručního slovníku naučného o inteligenci takto: "Inteligence je schopnost orientovat se v nových situacích na základě rozpoznání podstatných souvislostí a vztahů."

Docela zajímavý případ doktora přírodních věd o tom, jak zabil svoji mladou ženu, napůl cikánku a jak dovedně pak fabuloval a uměl svoje jednání zdůvodnit policii, které se dobrovolně vzdal.

Proč mne však napadla souvislost se včerejším jednáním parlamentu? Ne pro to, co si mnozí z vás mohou myslet a určitě myslí o našich zastupitelích a o jejich velmi slušně a stejně velmi neochotně řečeno - farizejství.. http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/farizejstvi


Ne, ne, já jsem v souvislosti s definici z naučného slovníku začal pochybovat nejprve o svoji inteligenci! Poněvadž, bohužel o sobě musím říci a přiznat hroznou věc - že, ač jsem rozpoznal podstatné souvislosti a vztahy v naší nové společnosti, nemohu přivyknout eventualitě, že bych se nutně musel v jejím marasmu orientovat.

Ale ne, tu radost nikomu neudělám - člověk má věřit….. alespoň sám sobě! Takže žádný důvod k zabití kohokoliv, snad jenom nepřekonatelný a útrpný odpor…. Zamračený


Psáno dne 12. července 2012

Co vše znamená zvednuté prkénko…na WC?

3. července 2012 v 8:12 | Wess |  Fejetony
Jistě každý z nás mužů má problémy s prkénkem na toaletě … zvednout - nezvednout při malé potřebě?!? Poněkud jiný přístup mají někteří z nás na "společném domácím hřišti", kde pečlivě "zvedají" a naopak při jednorázovém použití veřejných "jednopohlavních postgastronomických útulků" nezvedají. To pak pro "mokré prostředí" dojde při potřebě velké často k nepříjemné nutnosti, že ji musí absolvovat "v polostoje".
Ale vraťme se k meritu věci - kdy muž doma nezvedá prkénko ani při malé ( pozn. prostatiky vyjímám).

Zřejmě tam, kde není pro některé muže žádoucí zdůrazňovat svoji osobnost v domácnosti, v níž vládnou ženy buď prostým počtem nebo autoritou matriarchátu. V tomto případě takový muž vykoná svoji malou potřebu potupně - vsedě, poněvadž si není jistý, zda by nezapomněl prkénko sklopit.

Sebevědomý muž prkénko zvedne a uchopí "věci do svých rukou", tedy se bezpečně trefí a ostentativně nechá prkénko zvednuté, ať si manželka zkontroluje jeho šikovnost… A když se "z různých důvodů netrefí", pečlivě svůj neúspěch zamaskuje improvizovaným úklidem.

Prostě "zvednuté prkénko" může být projevem emancipačních snah jedněch i druhých.

A podobným problémem mohou být i různé způsoby "vymačkávání tuby se zubní pastou" , ale to nechám na jindy v této okurkové sezóně, kdy již ani výměna ministra spravedlnosti nijak nepřekvapí….

P.S. Jak je z níže uvedeného odkazu zřejmě, není problém prkénka řídký….Psáno dne 3. července 2012