Kalouskovo (možná již předvolební) moudro

23. dubna 2012 v 18:37 | Wess |  Politika

Politika je akrobacie,
při níž se rovnováha udržuje tím,
že se hlásá opak toho, co se dělá."Evropa se dostala na konec nějaké éry, kde vlády léta přifukovaly životní úroveň populace na úkor budoucnosti. Ta éra skončila, čelíme jiným výzvám a já se netajím tím, že ta opatření, která navrhujeme, snižují reálné příjmy v populaci," řekl Kalousek po sobotní velké občanské demonstraci svým charakteristicky primitivním jazykem.

Kalousek má asi zase jednou pravdu…. Dokud existoval bilaterální svět a v něm. tzv. studená válka, existovalo skutečně " přifukování životní úrovně populace na úkor budoucnosti." Tehdy konkurence dvou ideologií měla přesvědčit svoje občany " o lepších zítřcích právě té naší strany."
Existovala konkurence a tak se vzájemně předstihoval socialismus s kapitalismem o to, kdo "je víc lidský a sociální, případně socialistický". Vzpomínám si, že např. ve Francii měli 5 denní pracovní týden, kratší pracovní dobu aj. To vše v době, kdy u nás pravidelné volné soboty zdaleka nebyly zavedeny.

Dnes je situace zcela jiná … I v ČR se na volné soboty dosud drží, avšak pracovní doba u mnohých podniků je během týdne "od nevidím do nevidím" bez přesčasových příplatků a o 8 hodinové pracovní době není řeč. A případné zkracování pracovní doby u některých firem se děje již i u nás proto, aby se o práci mohlo solidárně podělit více lidí. Za to Zákoník práce, ten se mění... !

Holt, globální kapitalismus se zdá být silný tak, jako v historii nikdy předtím a tak si ministr financí může dovolit i názor, v němž "se najednou přiznává, že to byl podvod a že kapitalismus se neuživí?" , nebo že "režim, v jehož čele stojíme, má potíže zajistit obyvatelstvu slušnou životní úroveň. Neumí to."

Tedy, pane ministře, máte určitě pravdu …., ale smutnou…

Můj přítel nedávno poznamenal: " V Česku se od roku 1989 hodně změnilo, na rozdíl od kapitalismu v okolí…" A já jsem nepoznal v tom momentu, zda, jak se někdy říká, " se přítel chlubí nebo si stěžuje."

P.S. Když má muž ženu již jistou, pak jí květiny nosí již mnohem méně, než v době svojí nejistoty.
Snad z téhož důvodu v této době ani kapitalismus prostřednictvím "svých politiků" nemusí již občanovi "nosit květiny".

Ovšem píseň V + W " O tej definitivě" mnohokrát osvědčila svoji optimistickou nadčasovost… " tak to jsem klidný…."


Psáno dne 23. dubna 2012
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama