Doma není nikdo prorokem

9. dubna 2012 v 10:23 | Wess |  Společnost
O Velikonocích, podobně jako o svátcích vánočních má člověk nějak blíž k přemýšlení o tom, " proč něco je nějak a proč právě tak" .
Nevím, jak jsem si vzpomněl právě na přísloví " Doma nikdo není prorokem"…. Možná v souvislosti s politikou u nás, ale ani to přesně nevím, poněvadž nikdo z těch našich mi úctyhodného proroka určitě nemohl připomenout. Však víte, že skutečného proroka by rozumný a odpovědný občan "u nás doma, takříkajíc na našem dvoře" velmi rád uvítal. Zvláště, pomyslím - li na přímou volbu prezidenta, která se rychle a zdá se, že i neodvratně blíží… Přestože jaksi vím, co se tím výrokem obecně myslí, řekl jsem si, že neškodí prověřit si alespoň pro sebe jeho smysl.

Vraťme se tedy k tématu " o tom prorokovi" …………..Nikdo není doma prorokem....říká staré přísloví.
Vzal jsem si na pomoc odborné weby a jakmile jsem zjistil to, co jsem asi měl znát, tedy že původem tohoto výroku je "Ježíšův neúspěch mezi svými v Nazaretě" , jak jej údajně zaznamenali synoptici, jsem se ještě více prostřednictvím Google " obrátil na odborníky."
A ejhle …………..!
Dále citace:

"Tento příběh může být i varováním pro ty, kteří se domnívají, že toho o víře vědí dost, aby mohli posoudit, kdo může a kdo nemůže být nástrojem v rukou Božích. Kdo je významný a skrze koho působit by ani nebylo "hodné Hospodina."


Pozn.Wess : Skutečně, nemohlo být lépe vyjádřeno varování pro všechny ty "mesiáše", kterým je hned a všechno jasné a " o pravé víře ví vše a to nejlépe."

Nechtěl jsem zůstat jenom u náboženských záležitostí, tak jsem zabrousil do oblasti gramatiky, resp. sémantiky na web, mně obzvláště sympatický a veskrze světský. Zeptal jsem se tedy digitálně, jak jinak, knihovny.
I v ní na zvídavý dotaz nejprve, opírajíc se o osobní zkušenost Ježíše přispěchal jazykozpytec s vysvětlením výroku: ( citace)

… … …"je takřka nemožné přesvědčit o své vyjímečnosti ty, kteří vás znali co usoplence...."
(údajně Ježíš po návratu do Nazaretu)

A z toho jiná odbornice výrok již jenom potvrzuje předchozí: ( citace)

" Žádný prorok není vrácen do vlasti své. Žádný není doma prorokem…"A tak snad před přímou volbou prezidenta by bylo možno občanovi doufati v osvícence, který bude rodákem z české kotliny navzdory historickým momentům, kdy "národ hledal krále mimo území kolem Řípu…. "

P.S.

"A tak tedy spolu s apoštolem Pavlem prosme, aby nám Bůh našeho Pána Ježíše Krista, Otec slávy, dal ducha moudrosti a zjevení, abychom ho poznali a osvíceným vnitřním zrakem viděli, k jaké naději nás povolal, jak bohaté a slavné je naše dědictví v jeho svatém lidu a jak nesmírně veliký je ve své moci k nám, kteří věříme."(Ef. 1,17-19)"


Psáno pokřtěným ateistou o Velikonocích 9.4. 2012
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama