Duben 2012

Děvčátko…

30. dubna 2012 v 10:47 | Wess |  Aktuality
Jedna z mých nejmilejších trampských písniček má název Děvčátko. Je zřejmě o dívce, která vyhovovala představám předválečných trampů, jak vyjadřuje text " o rtech rudých". Nám, začínajícím kytaristům ze začátků 60. let, se asi líbila pro tehdy velmi populární kytarové kolečko G - Emi- C(Ami) - D7 - G a houpavý rytmus.

Znám ale zcela dnešní milou dívenku, která je naprosto moderní sebevědomá, přemýšlivá a " proto v "jakémkoliv kolektivu oblíbená." Navíc velmi slušného a milého chování…. téměř vždy, pokud ji okolí nenazlobí.Úžasný
Představte si, když měla 4 roky, tak mě požádala slovy: "Dědečku, mohla bych si půjčit ten tvůj řízek?" tak neodolatelně, že jsem již jen pasívně pozoroval " jeho krátkou životnost!"
Před rokem nám při jízdě autem vyprávěla klasické pohádky, netradičně třeba o tom, " jak Jezinky Smolíčkovi neotevřely", poněvadž, jak vyřešila tento nový nečekaný zádrhel, který si způsobila sama, " Jezinky nebyly doma!:-)"

No a z aktuálních akcí této třeťačky, která se dobře učí, ráda hraje na klavír, z poslední doby patří k charakteristickým tato epizoda. Naše dívenka mi chtěla ukázat školní písemný test, který, jako ostatně často, vypracovala nejlépe ze všech, ale přece ne úplně podle představ paní učitelky.

A tak mi ukazuje v testu místo, kde chybila a říká:" Hele podívej,dědo, tady mám chybu, tam mělo správně být slovo " spermie" ne "varlata" ( to vše v souvislosti se ženskými vaječníky a mužskými ekvivalenty).

Ve velkých rozpacích jsem tuto naši " odvážnou školačku ze 3. třídy" potěšil slovy, že tam by možná udělali chybu i chlapci a v duchu jsem si vzpomněl na stížnosti na úroveň výchovy k rodičovství na našich středních školách.

A také obdivuji, co vše se již teď,ve třetí třídě, dovídá naše dívenka. A protože se dívá ve všech svých předmětech i na látku ještě neprobranou s nevšedním zájmem, lze se nadíti dalších krásných příběhů ….z její školy, která již je velmi jiná proti naší …. A přitom současně tak podobná….

O naší dívence píšu právě dnes, kdy navečer budou "lítat čarodějnice"……Jí ovšem nic nehrozí… proč? " No, ona přece ještě není čarodějniceSmějící se .


Psáno 30. dubna 2012

Co je to politika ……………?

26. dubna 2012 v 9:46 | Wess |  Politika
Co je to politika, je - li to ještě politika, proč jít do politiky, může být politik čistý, zásadový atd. atd. …. ?
Poněvadž se o politiku dost zajímám, samozřejmě mám svůj názor i svoje svoje odpovědi na výše uvedené otázky.
Níže však uvádím spíše myšlenky jiných, poněvadž se mně zdají být formulovány vtipněji, něž bych to dokázal sám. Ony se totiž týkají v našich podmínkách spíše smutných a trapných záležitostí a já se přiznám, že zase tak vtipný nejsem.
Tak tedy kdo prý jsou politici?


Politici jsou skupinou mužů, kteří kromě zájmů národa mají ještě své vlastní zájmy a kteří alespoň jako skupina jsou o krůček vzdáleni od poctivých lidí.

Pozn.Wess - A když jsou solitéři ( tedy ne ve skupině), tak jsou také poctivými lidmi nebo naopak vzdálení od poctivých lidí ještě o více krůčků?

Politika je rvačka kvůli zájmům, maskovaná jako zápolení kvůli zásadám.

Pozn.Wess - Kvůli zásadám etiky nebo pragmatismu ?

Politik je krutý, mstivý, sobecký, jeho vysocešlechetná duše necouvne před žádnou nízkostí. Usiluje výlučně o blaho lidu, lidmi však upřímně pohrdá.

Pozn.Wess - Když toto o politice a politicích je společenství lidí známo, proč údajně "moudřející" společnost se skvělým kodexem občana něco ………….. , tady váhám, jak dál!

Politik je člověk, s jehož politikou nesouhlasíš. V opačném případě je to státník.

Pozn.Wess - Ano, nechť je to velký státník, ale ne zase tak velký, aby to byl kult osobnosti nebo diktátor.P.S. Inu, nemáš - li v hlavě, najdeš v lexikonu a dnes, v době IT, ve Wikipedii…JPsáno 25.dubna 2012

Blondýnky o cenách benzinu

24. dubna 2012 v 18:30 | Wess |  Aktuality
Sebevědomý názor blonďatých řidiček:

"Dokud má na benál kdejaká socka, je pořád prostor na zvednutí - jsem pro 45 Kč - aspoň se silnice vypleveli od sociálů…"

"Mně zdražování benzinu nijak nevadí, já stále nakupuji za těch svých 500.- Kč"


Ovšem následující blondýna ještě ve škole neprobírala monopolní ceny a tak říká:

"Trh funguje! Tak to má být, zvýší se cena, klesne poptávka, jen blb se tomu může divit."


A nakonec to nejlepší - všímavá blondýnka:

"Jedno je zajímavé.Vždy se zahájením motoristické sezóny ceny benzínu okamžitě stoupnou, každý rok výše. Počátkem zimy o něco poklesnou, ale nikdy už na předjarní úroveň. Další rok se situace opakuje a zdůvodnění je skoro vždy stejné - lokální konflikt v některé ze zemí produkujících ropu.
Mám takový dojem, že obecným heslem všech obchodníků je: "Malý obrat a velký zisk", místo aby tomu bylo naopak. Ovšem kupní sílu nelze napínat do nekonečna, jednoho dne praskne jako cukršpagát a celý systém se zhroutí. Ale to ostatně není také nic nového, jen mne zaráží, že lidé jsou zřejmě nepoučitelní."


Pozn. Wess : Tak ta by se mi líbila i blonďatá !!

Vzpomínám na doby, kdy televizní divák věřil nové soukromé TV NOVA ty operace Thajců, kteří holýma rukama bez viditelného otevření břišní dutiny v několika ani ne minutách odebrali člověku játra, odoperovali vřed apod. a to všechno LIVE.
To byla ona šťastná doba "všeobecné důvěry a lásky", kdy dokonce i Pražan věřil tomu, že "pitnou vodou se má šetřit, poněvadž je to ekologické i ekonomické." A tak šetřil a šetřil, až ………až mu vodárny podstatně zvýšily cenu pitné vody na neúnosnou míru a vývojový trend ceny je kopírovat všeobecnou inflaci…
Ale to je pitná voda…… a my přece hovoříme o cenách benzinu?!?A že by také o sockách a jejich růstovému trendu?


A toto má co znamenat? To je asi sichr proti těm, kteří přemýšlejí o automobilu jezdícímu na vodu……asi taky blonďáci.

Psáno dne 24. dubna 2012

Kalouskovo (možná již předvolební) moudro

23. dubna 2012 v 18:37 | Wess |  Politika

Politika je akrobacie,
při níž se rovnováha udržuje tím,
že se hlásá opak toho, co se dělá."Evropa se dostala na konec nějaké éry, kde vlády léta přifukovaly životní úroveň populace na úkor budoucnosti. Ta éra skončila, čelíme jiným výzvám a já se netajím tím, že ta opatření, která navrhujeme, snižují reálné příjmy v populaci," řekl Kalousek po sobotní velké občanské demonstraci svým charakteristicky primitivním jazykem.

Kalousek má asi zase jednou pravdu…. Dokud existoval bilaterální svět a v něm. tzv. studená válka, existovalo skutečně " přifukování životní úrovně populace na úkor budoucnosti." Tehdy konkurence dvou ideologií měla přesvědčit svoje občany " o lepších zítřcích právě té naší strany."
Existovala konkurence a tak se vzájemně předstihoval socialismus s kapitalismem o to, kdo "je víc lidský a sociální, případně socialistický". Vzpomínám si, že např. ve Francii měli 5 denní pracovní týden, kratší pracovní dobu aj. To vše v době, kdy u nás pravidelné volné soboty zdaleka nebyly zavedeny.

Dnes je situace zcela jiná … I v ČR se na volné soboty dosud drží, avšak pracovní doba u mnohých podniků je během týdne "od nevidím do nevidím" bez přesčasových příplatků a o 8 hodinové pracovní době není řeč. A případné zkracování pracovní doby u některých firem se děje již i u nás proto, aby se o práci mohlo solidárně podělit více lidí. Za to Zákoník práce, ten se mění... !

Holt, globální kapitalismus se zdá být silný tak, jako v historii nikdy předtím a tak si ministr financí může dovolit i názor, v němž "se najednou přiznává, že to byl podvod a že kapitalismus se neuživí?" , nebo že "režim, v jehož čele stojíme, má potíže zajistit obyvatelstvu slušnou životní úroveň. Neumí to."

Tedy, pane ministře, máte určitě pravdu …., ale smutnou…

Můj přítel nedávno poznamenal: " V Česku se od roku 1989 hodně změnilo, na rozdíl od kapitalismu v okolí…" A já jsem nepoznal v tom momentu, zda, jak se někdy říká, " se přítel chlubí nebo si stěžuje."

P.S. Když má muž ženu již jistou, pak jí květiny nosí již mnohem méně, než v době svojí nejistoty.
Snad z téhož důvodu v této době ani kapitalismus prostřednictvím "svých politiků" nemusí již občanovi "nosit květiny".

Ovšem píseň V + W " O tej definitivě" mnohokrát osvědčila svoji optimistickou nadčasovost… " tak to jsem klidný…."


Psáno dne 23. dubna 2012

Otázka dne

19. dubna 2012 v 8:26 | Wess |  Aktuality

Co myslíte, může existovat demokratický stát, který má ve sněmovně stranu, kterou nevolil jediný občan?


Možná pondělní odpověď:

"Může" , ale pouze v městském státu , zvaném KOCOURKOV.


Psáno dne 19. dubna 2012

Perly ze včerejší diskuze na internetu

16. dubna 2012 v 10:29 | Wess |  Aktuality
"Rypákem budete rýt v zemi,než vám dojde,že kapitalismus není pro obyčejné lidi, ale jenom pro zloděje,tuneláře a podvodníky, kteří zneužívají hlouposti lidí,kteří jim uvěří."

(Není to po létech zase mjr. Terazky?)


"Nové volby jsou o ničem, lumpy modré nahradí lumpové jinak barevní!!!"

(Kdo to řek, Sibylla nebo Nostradamus, takové zkušenosti, s ohledem na průměrný věk dožití, nemůže mít přece současný volič ?)

"Největši hřích komunistů je, že usiluji a vždy úsilovali o důstojný život průměrných lidi.Co jiného asi maji víc udělat? Cožpak pravicové strany se kdykoli za svoji minulost někomu omlouvaly? Cožpak se někdo omluvil komunistům za to že za kapitalistů se při stávkách do nich mohlo střílet jak do králiků?"

Nesnáším průměrnost a králíky, proto jsem pravicový!

"Ty blbečku, nejvíc nakradli vlády od 89.Jestli to nevidíš, tak jsi slepej a ještě blbej."

Když se daří, tak se daří ! - z filmu "Kameňák"

"Nesmíme zapomenout na Tuneldědka, ten nerozlišoval čisté a špinavé peníze a je duchovním otcem modré korupce a modrého rozkrádání státu!"

Těch praotců privatizace bylo víc, ale tenhle to dotá´h nejdál…

"Už se těším,jak půjde moje vnučka do školy a já jí koupím pionýrský šatek a budu hrdý nato,jak se opět KSČM dostává do popředí společnosti.To bude zase nádhera,až nám tady modro-bolševici budou dělat poskoky a my na ně budeme křičet: "vy lůzo, koukejte dělat a nepřejte si, abychom se na vás nerozhněvali."

Jenom, aby to nebyla ještě nenarozená dcera, ty " lúzmene z podzámčí!"


"Tuto republiku, po nájezdu modré hordy, nedá dohromady ani Copperfield."

Ještě, že máme pevné NERV - y a rozpočtovou odpovědnost

"Komunisté jsou balvan, který nedovoluje sjednocení levice, měli by si to uvědomit a stačilo by změnit název. Nic víc."

Ten člověk je jedná jediná průzračná studánka

"Je na tobě vidět.že jsi se ve škole moc nezdržoval. Popros rodiče,zda by nebyli tak laskaví a nezajistili ti doučení ve tvých mozkových výpadcích.IQ bublajícího bahna."

Kdyby věděl o plzeňských vzdělávacích možnostech, tak ….

"Pán má pravdu a vy dva sprosťáci se zklidněte."

Ano, někdo musí i moderovat

"Lojzo, ty vole, já si tedy vyberu a zvolím, ale ten dobytek po volbách udělá koalici s nějakým lemplem, o kterého bych si ani kolo neopřel. A je to zase v prdeli, jako dnes! Tak mysli pravicový kolego. Jinak jsi ale dobrej!"

Tomu to myslí politicky a navíc je cykloturista…To jsou vzácní lidé

"Nejen, že s Vámi souhlasím, ale také si Vás vážím! S pozdravem Jiří Vaněk t.č. učitel."

Ten Vaněk není učitel, ten přece přikuloval v pivovaru…

"Kecáš makoviny tupoto! Vybrečeli jste si plnou Moravu centrálních úřadů a k tomu máte plnou Prahu svých dobyvatelů, jděte do prdele. Vyžíráte nás a škodíte tu."

Otevřený protest proti separatistickým snahám oblasti na východ od centra…

"A co "kadylak", Honzíku? Už máš papíry?:-)"

Asi zase nějaká šifra ….? J


"Ze skandování "Nejsme jako oni" se nám dnes ozývá zpět "Jsme mnohem horší."

Toto skandování zřejmě není z barážových utkání Brna s Pardubicemi …

"Za socialismu ani soudruh Biľak nemohl ukrást fabriku."

Ani textilku a to i když soudruh měl kvalifikaci - vyučen jako krejčí… a stál za ním celý ÚV!


P.S. Jak jinak než vesele …. jinak se dožít vysokého věku nedá!

Psáno dne 16. dubna 2012

Ty věci veřejné jsou někdy slizké a odporné …

15. dubna 2012 v 10:00 | Wess |  Politika
Pevně věřím, že tím pan Kalousek nemyslel pouze onu stranu…. , která se tak efektivně - vzhledem k výsledků voleb - usadila v nejvyšší politice.

Jinak ale i obecně "věci veřejné" se někomu opravdu mohou zdát, když pomyslím na přidělování státních zakázek různým kmotrům, chvílemi, "slizké a odporné."

Byli a jsou zde občané, kteří říkají, že kdyby politické strany žily pouze z příspěvků svých členů, asi by jejich volební kampaně vypadaly jinak. Snilo se a možná i sní o občanské společnosti - OF, VPN apod. - a stejně díky politickým ambicím "původně revolucionářů" nakonec vznikne politická strana a běžní lidé jí dají s důvěrou hlas. Ta důvěra také souvisí s neochotou občanů " nést přímou občanskou povinnost" , neboť raději " jsou na svých zahrádkách a tu špínu vysoké politiky nechávají jiným, ochotným ji dělat." Pak jenom po hospodách " na dálku" udílejí politikům rady.

Nedivte se ale, občané, té vysoké ceně, kterou " tomu instalatérovi za ucpanou společenskou žumpu pak zaplatíte."

Pravděpodobně si teď případný čtenář pomyslí, že já sám …… Ano, já jsem si řekl kdysi dříve, že se již s žádnou politickou stranou "nechci mýlit."
Ale přesto v hloubi duše doufám a fandím mladým, že jednou založí politické seskupení s veskrze lidskými cíli - se lidskou solidaritou a vzájemností, touhou po pravdě, lidmi pracovitými, toužícími po vzdělání a po umění i úctou k přírodě..
Jak vidíte, snažím se vyhnout již "opískaným fujarkám", jako jsou svoboda, demokracie, západní či evropské kultura.

Prostě, aby skutečné věci veřejné byly opečovávány vyváženým a odpovědným projevem občanského kolektivismu - solidarity i rozvoje individuální osobnosti každého člověka podle jeho schopností s právem každého na důstojný život…

Psáno dne 4. dubna 2012

P.S. ( kdy ještě vládní koalice byla "ve při" a protagonisté VV ještě nebyli odsouzeni). Dnes je vše jinak a já neříkám, že lépe.)

Zveřejněno 15. dubna 2012

Co pro vás mohu udělat …..?

14. dubna 2012 v 10:09 | Wess |  Společnost
nebo " Jak vám mohu pomoci ?", znějí z úst zejména mladých prodavaček, telefonistek, referentek aj. velmi úslužně a zákazník má mít dojem, že kromě něho nemá ta lepá děva nebo hlas v telefonu v tu chvíli "ucho pro nikoho jiného…"
Dosti často se však stává, že tato fráze a ještě mnoho dalších z různých kurzů z oblasti marketingu nebo třeba z kurzu asertivního chování má nádech při nejmenším formálnosti nebo ještě něčeho horšího… v nejlepším případě ona "zdvořilá" fráze téměř nerozeznatelně zní jako telefonní automat či schránka.

Nemluvím jenom tak do větru …. Stalo se mi nedávno, že jedna z velkých telefonických firem mi fakturovala 3370.- Kč za 400 min volání a 50 SMS, přestože jsem nebyl nikdy jejich zákazníkem, jak prokazatelně zjistila jejich bezpečnostní služba a byl jsem ujištěn, že "již nebude nic vymáhat." Nicméně za 2 měsíce mi obchodní oddělení této firmy poslalo fakturu - upomínku znějící již na 8990.- Kč a ještě v ní drze a nepravdivě podotklo, že mne předtím několikrát upozornilo, abych zaplatil?!??

Ano přátelé, začínám jsem mít strach, že s takovou na mne přijde brzy exekutor a nalepí svoje " erby" na můj majetek … a co mi později bude platné, že prokáži svoji nevinu. Možná, že pak jako jiní, nebudu ještě po dlouhé měsíce disponovat svým majetkem…byť jsem v tom naprosto nevinně.

Ale vraťme se k frázi typu "Jak vám mohu pomoci?" Zkuste se dostat s požadavkem stížnosti na neoprávněnou fakturaci za telefonní služby na webstránky takové společnosti nebo na jejich telefon. Vše jsou automaty, které se sice zeptají, zda chcete komunikovat česky nebo anglicky, ale stejně pak je zajímá vše jiné, než merito věci. A pokud máte náhodné štěstí, že narazíte "živý hlas" , pak většinou referentky nic nevědí, pochopitelně ani čísla nadřízených nebo jiných kompetentnějších pracovníků atd, pokud je o ně požádáte. Proto asi každého zákazníka nebo žadatele jejich úvodní " Co pro vás mohu udělat" musí vytočit až k šílenosti a jakmile se sníží ve snaze kritizovat stupiditu většinou dívenek, pak dojde na jejich chvíli a ony jenom ulehčeně konstatují, že " poněvadž rozhovor nevede k ničemu, jsou nuceny jej ukončit."

A nebo zaujmou pozici mrtvého brouka, který odpoví až tehdy, když budete znát třeba " kód svého telefonu u nich evidovaného." Jinak je jim líto….". A vůbec nevadí , že jako pro jejich firmu cizí člověk, nemůžete jejich kód znát.

Po rozhovoru s takovými zástupkyněmi firmy mne napadá jediné, ono MUDr.Štrossmayerovo " Kdyby blbost nadnášela, jste děvčata jako holubičky…"


P.S. Vím, že fráze typu "co pro vás mohu udělat, jak vám mohu pomoci atd." jsou někdy předepsány třeba firemní organizační normou pro styk se zákazníkem. Mně v této souvislosti připadá, že vedení takové firmy pokládá svoje zaměstnance za "nesvéprávné ovečky" bez intuice a svobody v jednání . Taková norma zřejmě má svůj účel pro jednání se zákazníky ….je v ní pamatováno " na všechno"... např., záměrně drobným textem napsané zásadní ustanovení smlouvy se zákazníkem např. o pojištění či reklamaci produktu, psané navíc často nejednoznačně a nesrozumitelně, má svůj téměř fatální význam při případné pozdější reklamaci.

V silvestrovských pořadech 50. a 60. let byla velmi oblíbenou postava Hlustvisiháka, který byl směšnou figurkou zpravidla závodních vrátnic nebo recepcí a referátů, který svými hloupými dotazy jenom zdržoval příchozí či volající.
Komik Felix Holzman svými scénkami chtěl právem zesměšnit ty hloupé, ale veledůležité pracovníky tehdejší doby...

Co ale teď, když "za branami stojí žadatelů o zaměstnání hodně" a při konkurzech na pracovní pozici mávají vysvědčeními, osvědčeními a diplomy o speciálních odborných a jazykových znalostech?....................A někteří skutečně i znalosti mají ……nejsou z Plzně….. Přesto právě v sofistikovaných firmách se velmi často vyskytují právě ti, co mají prioritní starost, "jak a čím pomoci" a přitom nepomohou?!

Vše přece nemůže končit trestními oznámeními, soudy…. nebo ano? Pak jsme ale velmi smutnou a trapnou společností lidí, kteří si jeden druhého neváží ! A před Felixem Holzmanem se naprosto asertivně ...... nestydí!


Psáno dne 14. dubna 2012

Doma není nikdo prorokem

9. dubna 2012 v 10:23 | Wess |  Společnost
O Velikonocích, podobně jako o svátcích vánočních má člověk nějak blíž k přemýšlení o tom, " proč něco je nějak a proč právě tak" .
Nevím, jak jsem si vzpomněl právě na přísloví " Doma nikdo není prorokem"…. Možná v souvislosti s politikou u nás, ale ani to přesně nevím, poněvadž nikdo z těch našich mi úctyhodného proroka určitě nemohl připomenout. Však víte, že skutečného proroka by rozumný a odpovědný občan "u nás doma, takříkajíc na našem dvoře" velmi rád uvítal. Zvláště, pomyslím - li na přímou volbu prezidenta, která se rychle a zdá se, že i neodvratně blíží… Přestože jaksi vím, co se tím výrokem obecně myslí, řekl jsem si, že neškodí prověřit si alespoň pro sebe jeho smysl.

Vraťme se tedy k tématu " o tom prorokovi" …………..Nikdo není doma prorokem....říká staré přísloví.
Vzal jsem si na pomoc odborné weby a jakmile jsem zjistil to, co jsem asi měl znát, tedy že původem tohoto výroku je "Ježíšův neúspěch mezi svými v Nazaretě" , jak jej údajně zaznamenali synoptici, jsem se ještě více prostřednictvím Google " obrátil na odborníky."
A ejhle …………..!
Dále citace:

"Tento příběh může být i varováním pro ty, kteří se domnívají, že toho o víře vědí dost, aby mohli posoudit, kdo může a kdo nemůže být nástrojem v rukou Božích. Kdo je významný a skrze koho působit by ani nebylo "hodné Hospodina."


Pozn.Wess : Skutečně, nemohlo být lépe vyjádřeno varování pro všechny ty "mesiáše", kterým je hned a všechno jasné a " o pravé víře ví vše a to nejlépe."

Nechtěl jsem zůstat jenom u náboženských záležitostí, tak jsem zabrousil do oblasti gramatiky, resp. sémantiky na web, mně obzvláště sympatický a veskrze světský. Zeptal jsem se tedy digitálně, jak jinak, knihovny.
I v ní na zvídavý dotaz nejprve, opírajíc se o osobní zkušenost Ježíše přispěchal jazykozpytec s vysvětlením výroku: ( citace)

… … …"je takřka nemožné přesvědčit o své vyjímečnosti ty, kteří vás znali co usoplence...."
(údajně Ježíš po návratu do Nazaretu)

A z toho jiná odbornice výrok již jenom potvrzuje předchozí: ( citace)

" Žádný prorok není vrácen do vlasti své. Žádný není doma prorokem…"A tak snad před přímou volbou prezidenta by bylo možno občanovi doufati v osvícence, který bude rodákem z české kotliny navzdory historickým momentům, kdy "národ hledal krále mimo území kolem Řípu…. "

P.S.

"A tak tedy spolu s apoštolem Pavlem prosme, aby nám Bůh našeho Pána Ježíše Krista, Otec slávy, dal ducha moudrosti a zjevení, abychom ho poznali a osvíceným vnitřním zrakem viděli, k jaké naději nás povolal, jak bohaté a slavné je naše dědictví v jeho svatém lidu a jak nesmírně veliký je ve své moci k nám, kteří věříme."(Ef. 1,17-19)"


Psáno pokřtěným ateistou o Velikonocích 9.4. 2012

Hospodářské noviny …….

7. dubna 2012 v 20:08 | Wess |  Aktuality
zřejmě opouštějí rigidní teoretickou ekonomickou platformu. To se musí "něco dít" někde nahoře mezi těmi všemi byznysmeny, lobbisty, politiky a jinými hýbateli tržního hospodářství. A taky děje!
Přiznám se, že Hospodářské noviny jsem se zájmem četl mnoho let i v socialismu, poněvadž byly v rámci možností apolitické a držely se odborných záležitostí v ekonomii, národohospodářství, v teorii řízení, prognostice aj. Prostě v HN a v jejich příloze Ekonom jsem vždy nacházel inspiraci…. Myslím tu vhodnou ryze pro svoji praxi technika, ekonoma i pedagoga.
V posledních létech, kdy je politika se všemi výkyvy nebývale silně promítána do ekonomiky státu, zřejmě nemůže zůstat ani redakční rada zůstat stranou….
Někdy mám ovšem pocit, že čtu ekonomický bulvár…, to když jsem se seznamoval např. s rádoby kvalifikovanými "nezávěry" NERV-u.

Jak jde v České kotlině život, dosvědčuje následující citovaný text HN, s nímž ovšem upřímně souhlasím:

"Z Česka zcela vymizelo napětí mezi dvěma póly politiky. Mezi politikou jako mocenskou technologií na straně jedné a politikou jako starostí o "polis" na straně druhé. Starost o polis přestala mít sílu principu, který hlídá a omezuje mocichtivost, klientelismus a korupci, a degenerovala ve vehikl, na kterém se dá dojet k pohádkovému bohatství.

Proto už takřka nikdo nevěří v reformy, vláda může stokrát ukazovat zákony, usnesení - a většině občanů je to upřímně fuk. Debaty o demisi nedemisi, vládě nevládě, jednotlivých ministerstvech vnímá veřejnost jako absurdní divadlo."
V článku zaznívají pojmy , jako perestrojka," zajeté" politické strany, nenacházejí se rozdíly mezi pravicí a levicí ….. holt, smutno je nejen na Moravském poli a u Lipan…i v letohrádku Hvězda na Bílé hoře.
A výše uvedená grafika, jen si pomyslete, pochází taky z HN.

Z historie je známo, že král vždy trestal posly špatných zpráv na hrdle…… jediný z jeho okolí mu mohl říci pravdu - jeho královský šašek. Šašků je všude dost, žádný však není královský…

Psáno dne 7. dubna 2012

Velikonoce v naší ulici

7. dubna 2012 v 10:01 | Wess |  Nostalgie
V 50. létech jsem chodil v první a druhé třídě do školy na Mírovém náměstí a proto také po škole i na oběd k babičce a dědovi, bydlícím v nedaleké kouzelné malé ulici Lidická ( dříve Mendelova).
Tehdejší obyvatelé, bydlící v malých domečcích - často jenom s kuchyní a jednou světnicí - žili velmi družně a k tomu vedli i svoje děti.
Přestože jsem s tatínkem a maminkou bydleli v ulici Scota Viatora, tedy mnohem blíže středu města, měl jsem v Lidické hodně dobrých kamarádů, s nimž se i dnes rád setkávám.
V Lidické se hodně sportovalo, hodně rybařilo a chodilo na vojenské cvičiště Pánov stavět bunkry a do vojenských zemljanek a okopů. A také na řeku Moravu, rybník Na Cigánce a na Lavór plavat a v zimě hrát hokej.
No a Velikonoce, to byl pro nás kluky velký svátek. Několik dnů před nimi jsme šli na "prútí na žile". Tehdy jsme ještě neměli velkou žílu a chodili jsme po sousedech po celé ulici sami nebo s pár kamarády. "Nešlahali jsme za peníze", ale za vajíčka a nějaké drobné cukroví. Přesto některé tetičky a jejich dcerky - spokojené s vyšlaháním - daly i drobné koruny, tehdejší papírové pětikoruny a " u sestřenic" to byla i hnědá papírová desetikoruna.
Na co ale nejraději vzpomínám, na kraslice vlastnoručně zhotovené paní Stahalovou a její proti nám starší dcerou. Byly tmavomodré až do fialova, měly bílé kontury slováckých ornamentů a některé z nich také červené jahůdky nebo maliny. I od jiným jsme také dostávali kraslice kupované, ty již pro nás tak velkou cenu neměly. Ovšem vajíčka nejprve uvařená "natvrdo" a obarvená na hnědo v cibulové vodě nebo jinými pestrými barvami s obtisky zajíčků a slepiček s kuřátky, ty tenkrát byly hitem.
Měl jsem vždy na paměti nejíst tato vajíčky bez posolení, " aby ti nebylo špatně od žaludku", připomínala vždy mamka a babička.
Tehdy ještě, poněvadž jsme byli žáci 1.stupně základní školy, alkohol nebyl samozřejmě " vyšlahanými ženami a dívkami" nabízen. Šlahání ještě "probíhalo na amatérské úrovni."

Teprve později, kdy jsme chodili s velkou žilou v partě a někdy již také s kytarou, se alkohol přidal od maminek spolužaček a my bujaří jsme dostali na žilu barevné pentle, dětské hrkávky a dětské dudlíky. Vzpomínám, že některá odvážná dívka poskytla z legrace a zcela vyjímečně i obnošenou podprsenku.

Samozřejmě v našem městě chodilo takových " partyjí" mnoho, ne vždy se chovali šlaháči slušně a tiše. Někteří svoji povznešenou náladu často předstírali, jiní " měli opravdu dost." Vzpomínám, že z ulice Polní do Horní Plesové - malé uličky - stál v průběhu roku visacím zámkem uzamčený sklápěcí kůl, zabraňující nežádoucímu průjezdu automobilů…. Samozřejmě o Velikonocích jej kterýsi dobrák nechal odemčený - to byly "držkopády" nic netušících šlaháčů, kteří se ze zvyku o kůl opřeli.

Jako mladý tatínek jsem chodil se svými dvěma syny "šlahat po rodině a nejbližších známých, kteří měli stejně staré děti. Domů jsme se vraceli s velikými kabelami plnými čokoládových zajíčků a vajíček a již mnohem méně bylo kraslic nebo vařených barvených vajec.

Ve dvanáct hodin " naša šlahačka" skončila a prý pak platila jejich - "děvčatská."
Po obědě ti malí šli "prokolotočovat" peníze, které dopoledne vyšlahali a ti starší kluci " před vojnou" šli pro svoje dívky, zda půjdou na procházku do okolí Hodonína nebo alespoň na městkou hlavní ulici. Po ní již chodily rodiny s dětmi, ale i, ke shovívavému úsměvu, také značně opozdilí a unavení " dopolední šlaháči".

Bývala kdysi "šlahačka" v Hodoníně velmi veselá, ale od jisté doby to takto již není. Myslím si, že současné ceny vajec s tím mnoho společného nemají ….

Psáno dne 7. dubna 2012

Setkávání lidí

1. dubna 2012 v 10:17 | Wess |  Společnost
Nemyslím v této chvíli jiná, než setkání spolužáků, studentů, vojáků, či třeba bývalých svazarmovců nebo jen tak party dětí z jedné ulice, kteří spolu "cosi prožili", rádi by se viděli a popovídali si po mnoha letech, kdy všechno se zdá jako být stejné a posléze zase jako všechno jinak.

Mám štěstí, na tři taková setkání letos půjdu…. Jedno z nich má již páté pokračování, druhé třetí a to třetí již druhé Smějící se. Vidíte, již pouze suchá a formální statistika četnosti našich srazů je úsměvná.
A co teprve neformální zážitky, prožitky a "gagy", jak jinak to nazvat, při nich se vždy vyskytující…..

Vzpomínám, že při mém prvním setkání s kamarády z vojny po 43 létech jsem přisedl do auta se slovy: " Ahoj, Franto !" On odpověděl samozřejmě, jako bychom se viděli včera a teprve na parkovišti vyšlo najevo, že mne považoval za jiného kamaráda - Leoše, na kterého jsem ani v mládí nebyl vůbec podobný.

Ještě po delší době se konalo první setkání nás - spolužáků ze základní školy. I po těch létech mnozí mnohé poznali, ale u jiných velmi váhali.
Alespoň já jsem byl zvědavý na naše tehdejší třídní zamilované, jak se po létech budou chovat, když bydlí v různých městech. A bylo to krásné, tehdejší Julie se mi s úsměvem pochlubila, že od svého někdejšího Romea dostala právě dnes poprvé pusu se slovy: "Tehdy mne nechytil ani za kolo…" Byla v tom veselá jiskra a možná i výčitka současně .
Byla to tehdy jiná doba - kluci nebyli tak odvážní - a jak i někdejší dívky s úsměvem dnes dodaly, že nebyla snadno dostupnou antikoncepce. Rozhodně se tím neomlouvaly, poněvadž i ony byly tehdy rodiči i společností " jinak vedené."

Vzpomenuta na takových setkání je každá ve rvačce roztržená košile - v našem případě, představte si, dívkou tomu největšímu klukovi ze třídy. Takto " bezpohlavně" se ještě projevovaly tehdy vzájemné sympatie těch , co přečetli odborné brožury dr.Hynie " Dospívající dívka" a "Dospíváte v muže", bestsellery tehdejších "- náctiletých."

Vzpomenuty jsou i cípy pionýrského šátku namočených do inkoustu z kalamářů v žákovských lavicích. A nebo domácím špekem proložená učebnice JR…nic proti ničemu… pouhé klukovské rošťárny
A také stanování na Radějově ve vojenských maskovacích celtách, sestavených jako stan áčko, do kterého pršelo a teklo, když jsme řádně neorýhovali trávník kolem stanu a nepřekryli "bolavá místa stanu" pláštěnkami.

Poznal jsem také, že někteří lidé se setkávají rádi nejenom proto, že jsou příliš nostalgičtí. A jsou jiní, kteří se možná neumějí podívat "do očí svému vyššímu věku" a nebo říkají, že " žijí zásadně budoucností a nejsou zvědaví na staré baby nebo chlapy." Ti na setkání nechodí, takže vlastně ani pravé důvody neznáme.

Mám radost, že drtivá většina pozvaných ráda chodí zavzpomínat a tak právě proto jsou setkání vždy po roce … a všichni si přejeme, aby mohla trvat co nejdéle!


Psáno dne 1. dubna 2012 ( a není to apríl!)

Apríííl

1. dubna 2012 v 9:56 | Wess |  Aktuality
Od rána dnes znějí v rádiu veselé příběhy, v nichž aprílem byli vyvedeni učitelé svými žáky a byly i opačné případy. Dokonce někde prý vyvedl aprílem svoje ovečky místní farář, který vyhlásil, že dlouhé, do kopce vedoucí schody do kostela, budou zrušeny i s alejí vzrostlých platanů a nahrazeny schody pohyblivými. Samozřejmě velká radost na straně věrných kostelních babek a zásadní protest Zelených. Teprve farářovo Apríl obě znešvářené strany zchladilo.

Také já přemýšlím o těch "svých" různých aprílech a kanadských žertících a napadají mě dva "případy".

Náš žoviální a výrazný učitel technických předmětů poslal mého spolužáka - i pro ředitele školy proslulého výtečníka - pro svačinu se slovy: " Laďo, kup mi v městě čtyři slané rohlíky a dva trojúhelníky a pospěš si, ať stihneš hodinu technického kreslení."
Spolužák se vrátil "co by dup" a s lišáckým výrazem podal našem učiteli rozložité postavy požadované slané rohlíky a dva dřevěné žákovské pravoúhlé trojúhelníky - jeden s pětačtyřiceti stupni a ten druhý s šedesáti a třiceti stupni….. Na jeho nevinných modrých očích byly vidět ohníčky s nepopsatelným leskem …..a byl připraven utíkat z učebny.
Apríííl.
Náš učitel musel tehdy na dva trojúhelníky taveného sýru počkat ještě chvíli, než Laďa provede v Potravinách a Papírnictví "výměnu tovaru".

Před léty jsem přišel s potřebnými podklady v kufříku na personální útvar našeho podniku a zastavil mne jeden personalista: "Co se to s vámi na učňáku děje, byl tady u nás už Igor a měl taky nový příruční kufřík se zámkem na číselné heslo."
Poněvadž ten zaměstnanec byl kromě neobyčejné zvědavosti také závistivý, nenapadlo mne nic jiného, než říct: "Ale to personální náměstek má asi učňák rád a tak poslal několik služebních kufříků také tam." Personalistovi poněkud spadla spodní čelist a já jsem, spokojen se svojí improvizovanou aprílovou fabulací, odcházel po svých…
Po mém návratu na učiliště mi naléhavě a dlouze zvoní telefon. Zvednu a v něm hlas personálního náměstka, prý: "Cos to navykládal tomu Procházkovi, přišel si za mnou také pro svůj služební kufřík?" ……
A pak jsme se smáli oba ….. a já se tomu směji dodnes, když vidím ty některé současné " glgoně", kteří by snědli i to h…o pod sebou.

Je dobře, že se APRÍÍL stále světí …. Letos vyšel na květnou neděli a to prý je i konec půstu…prostě paráda.

Psáno 1. dubna 2012