Únor 2012

Stále se tomu říká výchova a vzdělávání…

28. února 2012 v 18:30 | Wess |  Společnost
"Vzdělaný a nevychovaný" nebo " nevzdělaný a vychovaný" … občan, která z těch dvou možností je lepší?
Já nevím…. , vím však, že " může být i hůře" , totiž "občan nevzdělaný a současně nevychovaný". A někdy mi připadá tato absurdní možnost jako " únosná pro dnešek" a nechci myslet jenom na eventualitu, že "tupec se lépe ovládá a za příznivých podmínek je schopný všeho ..."

Abych vás uklidnil, určitě by mohlo být i lépe, mnohem lépe. Kdyby existovali občané jenom vzdělaní a vychovaní.

Ouha, vyhovovali by " těm nahoře" ? Říká se v odborných " gogických" kruzích, že výchova působí na city a vůli, tvoří charakter. A vzdělání, to ovlivňuje rozum - tedy vzdělanost.
Potřebuje vůbec někdo charakterního občana? A k tomu vzdělaného? V té džungli, kde prý vítězí ti silnější…. O mravech a charakteru se dnes také mnoho nemluví.

Specializovaní osvícenci, např.Johann Friedrich Herbart říká: "Nemám nižádného pojmu o výchově bez vyučování, jako neuznávám žádného vyučování, které nevychovává".
Jiní však, např.Hannah Arendtová rozhodně oponuje, když hovoří o výchově jako " o zásahu do osobní integrity " a zvláště prý u výchovy dospělých, které chtějí zejména politici skrytě ovládat". ( zřejmě má na mysli jakoukoliv formu "interního stranického vzdělávání"…J )

Ano, jako vždy, vědecký přístup nejprve zčásti ulehčuje vytváření správného názoru na výchovu a vzdělávání, aby je vzápětí zkomplikoval.

Student si pak může vytvořit nežádoucí názor, že se "osobně dezintegrovat nedá" … a chce akademické svobody….
A politik, jsa " již vzdělaný" a společensky etablovaný, přemýšlí třeba o tom, jak zpoplatnit školství pod heslem " ať se do škol dostanou pouze schopní - rozuměj schopní zaplatit".
A studentům nezbývá, než vytvořit transparent s textem " Vzdělání není byznys".

Snad jenom podotýkám, že proti všudypřítomnému byznysu mají tito studenti opět jenom " holé ruce."
P.S.

Psáno 28. února 2012

Nostalgie filozofie nebo filozofie nostalgie?

27. února 2012 v 10:09 | Wess |  Politika
" Rád se brouzdám rosou " - slovy z pěkné písničky Pavla Bobka jsem si vytvořil " oslí můstek k brouzdání na internetu a pak, když se podaří, tak ve starých novinách.
Objevil jsem archiv Lidových novin :


Články " listopadových mužů " jsou mj. z doby roku 1988 - 89 ...jsou pro mne zajímavé až po létech. Přiznám se, tehdy jsem o eventuálně samizdatových LN neměl ponětí a asi by mě ani nezajímaly pro moje jiné běžné životní starosti.
Teď, při pročítání mě zaujal, ostatně jako vždy, spisovatel Ludvík Vaculík. Znám jeho knihy a také jeho životní mezníky ( roky 1968 a možná i 89...) .
Proto níže uvádím jeho " Poučení z krize" , kterým takříkajíc " v předvečer listopadového převratu" se zamyšlí "nad malostí či velikostí činů a charakterizuje také pozici dělníka ve společnosti."
Je zajímavé že , L.V. nepovažuje dělníky - výrobce - za nejrevolučnější - spíše naopak "za nejkonzervativnější vrstvu společnosti plnou strachu a obav z budoucnosti". Je pikantní, že o málo později, v listopadu 89 naopak velmi záleželo na přímé účasti dělníků z ČKD na Václaváku aj. Byla spíše rozhodující pro další vývoj událostí...
Zajímavý je i pojem "kompjúteroví lidé" , na které v jisté souvislosti spisovatel sesílá "hlad a polské vši." Prostě končí tehdy, v tom září 89, svůj článek vesele.
A veselé to bylo...

I teď je krize a L.V. určitě svoje " kompjuterové lidi" možná již nazývá" bílými límečky" a žehrat bude spíše na skutečnost, že ty velké pražské podniky plné dělníků již dávno neexistují...?!?
A nepochybuji, že to učiní opět s osobitým šarmem...!

Psáno 27. února 2012

Tož jak bude...?

26. února 2012 v 11:51 | Wess |  Společnost

Občan se čas od času podívá na "nějaký ten graf" a začíná si uvědomovat význam pojmu PRŮMĚR.....


Vím, ve finančnictví není vše tak patrné " na první pohled", ale na už na druhý si povšimne i méně pozorný občan - viz následující úspěchy bankovnictví...


Následující graf je oprávněně tak smutný svými barvami i průběhem " historické křivy"..... Ještě, že se týká možná současného Španělska, dlouholetého člena EU....


Financování čehokoliv je důležité, pokud je prováděno cílevědomě a zejména odborně... Takový absolvent VŠ národní ekonomice mnoho nepřinese ...


Letošní vývoj cen již na počátku roku zaujal, stoupá.... a tak si vzpomínám maně na jeden vtip, v němž se hlavnímu protagonistovi " protočily panenky na čéska parametr" ....
Tak proto snad bude vhodné věnovat pozornost následující marketingové nabídce...:-)


Na českou korunu jsem stále ještě hrdý....když se s ní nebude příliš hýbat, pak jako mince se díky povrchovému pnutí kapaliny na vodě udrží....


Abych pravdu řekl, k této úvaze mne přiměl monolog dojičky JZD ze staršího čs.tv seriálu, která pravila asi toto:
"Letošní rok byl průměrný..., horší, než ten loňský a lepší než ten, co příjde ."

No což, občan na to musí mít nervy ...NERV nestačí.

Psáno dne 26. února 2012

Kdesi jsem četl, že…..

23. února 2012 v 18:56 | Wess |  Společnost
za určitý stav společenského vědomí - v tomto případě "občanské pasivity" prý může - cituji - "masová debilizace národa."
Posléze autor článku dlouze a vcelku popravdě rozebírá dávnější i nedávnější historii národa, vyslovuje naději, že "podvědomí našeho národa je moudré a chrání před unáhleností…" atd.

A teď konečně se dostávám k jádru pudla,proč vlastně mne autor zaujal. On totiž, asi nechtíc, definuje MOUDROST snad jako speciálně českou filozofickou kategorii - cituji:

"Pokud nemáme jasnou představu o tom co, jak a s kým chceme vytvořit, je lepší, že se zatím neangažujeme."


A pak již autor na jiném místě - www.treti-cesta.cz spoléhá jednak na velkou nespokojenost občanů " až bude opravdu zle a to nemusí dlouho trvat" a v té chvíli vznikne prý " občan nového typu" generující přes občanskou vzájemnost a sounáležitost takové místní společenské komunity, kde např. občané sami rozhodnou, jaké podniky či činnosti na svém území budou potřebovat ………...

V každém případě si autor musí " vysloužit" pochvalu alespoň za to, že navrhuje, jak " cestu hlubokým a zrádným močálem zpevněnou několika kameny společenského konsensu bezpečně přejíti…". Jeho web tímto slibuje opět onu pověstnou třetí cestu tentokrát s "občanským požehnáním."

Moje osobní poznámka:

Někdejší "socialismus s lidskou tváří" neobstál před "jistým socialistickým obrem" a pak před zraky celého národa ještě jednou o dvacet let později před " jiným nedefinovaným obrem." Současný " kapitalismus EU se sociální tváří" přestává obstávat před evropskými neoliberalisty a " v současné době úspěšný státní kapitalismus v ČLR", ten je trnem v oku " vyznavačům tradičních západních hodnot."
A tak jako ve sportovním utkání, kde se hraje na čistý čas, i v současné politice se hraje " na čas", věčně někde "u rohového praporku, kde se nic podstatného nemůže udát" nebo se uskutečňuje " taktické střídání hráčů" a divák vůbec nepozná, že za svoje vstupné je podváděn nefér hrou, kde výsledek utkání je předem dávno domluven…".
Rozhodně tím nenabádám k občanské neangažovanosti, spíše naopak…k lidské solidaritě a pospolitosti.

Psáno dne 23. února 2012

MOTO

22. února 2012 v 10:35 Nostalgie
Jako Hodoňák a kluk později se učící " černému řemeslu " jsem k motorismu blízko. Hodonínští závodníci otec a syn Valouchovi, Kuča, Krmíček ( reprezentant ČSR ) aj. z rychlostních i soutěžních motocyklových závodů, které měli start u fary nebo u Svazarmu na náměstí, byli pro nás idoly...
A co teprve čs. reprezentanti Šťastný, Havel, Čížek a slavný tým v " Mezinárodní šestidenní " dnes by se řeklo enduro, kde čs.týmy v Mezinárodní trofeji, Stříbrné váze a i týmových soutěžích a soutěžích značek ( Jawa a ČZ ) vládly po několik let.

Díky YOU TUBE si je mohu připomenout spolu s mladými bloggery....
František Šťastný byl snad nejlepší jezdec své doby a jestli prohrával např. s mistrem světa Jimmy Redmanem či Agostinnim ( božským Ago ) , pak jenom proto, že prostě svoji Jawu uštval v touze zvitězit...V mnoha mezinárodních závodech nejen v Brně, ale na Sachseringu, na ostrově Man v Anglii i jinde nám dělal svými vítězstvími ne " výsledky na bedně " velkou radost.Další legendou byl Jaromír Čížek - náš první mistr Evropy v motokrossu, který to všechno začal a " rozjel" dalšímu našem reprezentantovi Vlastimilu Válkovi....vícenásobnému mistru Evropy.Soutěže Šestidenní v NSR ( GA-PA ) v Itálii, Anglii i u nás v Krkonoších ( ekologové, považte!), to byla naše národní hrdost na naše motocykly značky JAWA a ČZ...
A když k tomu připočteme plochodrážní speciály ESO, na kterých tradičně jezdili všechni mistři světa a celá světové špička na dráze i na ledě, pak pozice našeho motocyklového průmyslu v poválečném světě tehdy je zřejmá...
A nemluvím např. o automatickém řazení a unikátní konstrukci čs. motocyklu JAWA - "kývačka" a jeho skvělému předchůdci motocyklu JAWA 250 - "pérák", jehož šťastným majitelem jsem také byl...Smějící se


Psáno dne 22. února 2012

Verunčin první koncert

21. února 2012 v 10:56 | Wess |  Muzica
Vůbec se tam nebála ..... i s maminkou si zahrála ....Psáno v červnu 2011, zveřeněno 21. února 2012

Únorové koláže

21. února 2012 v 10:26 | Wess |  Obrázky - Fotografie

Vím, co jistě neuráží - pár únorových koláží.Na freewarovém SW my jedem jako po théru...Smějící se

Psáno dne 21. února 2012

Může vonět práce?

16. února 2012 v 9:31 | Wess |  Společnost
Jedna krásná píseň mého mládí měla název "Vůně červencových trav." Na rádiu " Ésterajch draj nebo Laxmberku" byla tehdy - v těch šťastných 60. létech - hrána více než často. Mnohem mladší krásný song "Voníš mi deštěm" Marie Rottrové byl a je rovněž nejenom kvůli jeho krásné interpretce oblíbený. Jiná současná písnička má ve svém textu méně romantickou souvislost " …voníš jako mokrý pes…".
No a známý citát " Jinak voní seno koním, jinak zamilovaným" právě tento stav uvádí na pravou míru.

Může ale vonět práce? A teď nemyslím ty obory, kde sám produkt následně voní i "konečnému uživateli.", tedy čokoládovny, parfumerická výroba, pálenice, vinné výrobny apod.

Mám zkušenosti ze strojírenství. Vstoupí - li člověk do obrobny, kde se obrábějí ocelové dílce, ucítí nenapodobitelnou vůni směsice zahřáté oceli a řezné chladící emulze. Někdy je ten namodralý dým i vidět a ocelové třísky řezným teplem dokonce fialovějí, když odcházejí po soustružnickém noži do vany soustruhu. Pod vanou je nádrž pro emulzi, která jako nová má bílou barvu s neutrální vůní.Ovšem po čase zešedne a pokud se včas nevymění, tak spíše zapáchá jako staré rybniční bahno.

V obrobně šedé litiny se při soustružení odlitku dokonce i práší, ale vůně litiny je charakteristická. Dělá se po ní " sucho v krku" a to zvláště, je - li odlitek opatřen asfaltovou barvou. V takových dílnách ta vůně je vůní pouze pro toho, kdo má strojařinu opravdu rádSmějící se.

Voněl mi příjemně také tzv. řezný olej, užívaný jako chladící kapalina pří válcování závitů - tj. tzv. při beztřískovém obrábění.
Charakteristicky voněla slévárna jednak tekutým kovem se struskou, jednak acetonem, pryskyřicemi, užívanými při formování odlitků a výrobě jader do forem. A také výrobna dřevěných modelů nebo hliníkových kokil byla bezpečně k poznání vonícím dřevem a hliníkem.
I montáž armatur určitě každý " místní" poznal, zejména pro vůni barev v namáčecí lince a také vazelínu při konečné konzervaci před expedicí k zákazníkovi.

Vzpomínám také na školní dílnu strojní průmyslovky. Tam převládala hutná vůně vazelíny a oleje, neboť obráběcí stroje byly v rámci výuky také " vzorově" konzervovány a mazány.
Ze školství samozřejmě vzpomínám rád zejména na vůni nové školy, jeho nábytku, žákovských lavic a židlí, nových školních mikropočítačů IQ 151 nebo slovenských PMD. A také vůni obědů z nové školní kuchyně a jídelny. V té době mne mrzela jenom "nevůně" z kuřárny pro učitele. Bohužel jsem si tehdy " nemohl pomoci, jsa sám středně silný kuřák."

Prostě jsem přesvědčen, že práce může vonět a také skutečně voní tomu, kdo ji má rád.
Vím, říká se např: " Tomu práce nevoní" nebo " Ten ještě k pořádné práci nepřičichl" a já vím, že smysl nebo obsah těchto rčení je širší. " Za našeho mládí " to znamenalo, že " je líný nebo neschopný dělat náročnější práci."

V dnešní době nabídky a poptávky pracovních míst ( pozic, ať jsem moderní) často " musí vonět jakákoliv práce" a absolventi škol " dlouho nepřičichnou k jakékoliv práci."
P.S. Místo průzkumů veřejného mínění o volitelnosti, popularitě toho, či onoho bych si přál existenci detektoru pravdy , který by poznal " komu práce skutečně voní…..a komu ne !"
Myslím, že by se dal využít nejenom v oblasti řízení lidských zdrojů ve firmách, ale také ve volbách a při obsazování důležitých pracovních pozic ve státě.
Je štěstím mnohých, že stejně jako perpetuum mobile takový detektor nebude nikdy vyvinut…!


Psáno dne 16. února 2012

Zajímavé myšlenky o autorských právech…

14. února 2012 v 19:44 | Wess z internetu |  Aktuality
Po "vyřešení" porušování lidských práv zřejmě má naše česká kotlina před sebou další " výzvu - nebo je to mise…? - porušování autorských práv.
Sám bych si nepřál, aby kterýkoliv autor uměleckého díla v hudbě, fotografii atd. atd.byl okrádán, totiž nechtěl bych ho vědomě okrádat. A přesto mám radost z pěkných fotografií nebo písniček - evergreenů, které pečlivě začleněné a setříděné uchovávám jako oko v hlavě v digitální podobě. A rád také poznávám životopisy, zajímavé okamžiky autorů těchto děl a pohnutky v jejich životě a práci. To všechno, poněvadž stejně jako jiní fanoušci je mám rád, tedy ze seriózních pramenů, nikoliv z bulváru.
Když už jsem u bulváru, často se divím, proč titíž umělci, kteří se obávají o svoje autorská práva na internetu, mnohdy jsou lhostejní k tomu, jak se o nich píše v bulvárním tisku. Ten nesporně porušuje jejich nejzákladnější lidská práva a oni tomu mnohdy sami napomáhají.
Vím, stařenka ze Suché Loze říkávala: " Synku, o kem sa nepíše, ten je mrtvý…", a dodávala ještě: Lepší je, že ti závidijú, než aby ťa lutovali…"
A proto pod tím " stařenčiným " zorným úhlem autorům - umělcům " negativní reklama" mnohdy trapně popisující jejich soukromí zřejmě nevadí, možná si za ni nechají i zaplatit.

V diskuzi na všeobecně známé téma ACTA jsou uváděny nejrůznější moudré i nemoudré myšlenky. Této níže uvedené nechybí jistý sarkasmus:

( Citace )
Největším porušením autorských práv je vzdělání.

Jakmile začneme chodit do školy, cpou do nás učitelé informace, které ukradli jejich autorům. A donutí se nás tyto informace naučit zpaměti a ukradené myšlenkové postupy si osvojit, takže kdy v dospělosti otevřeme ústa, už porušuje autorská práva někoho, koho vůbec neznáme. Kdykoli něco napíšeme, porušujeme tím autorská práva. Jakmile začneme počítat, porušujeme autorská práva.
Největší porušování autorských práv probíhá formou vysokoškolského studia.
( Konec citace )

( Citace )
Největším nebezpečím pro internet je stát ….Stát se prý o internet nijak nezasloužil, ale nyní se pokouší ho omezovat….Internet má podle Ondřeje Neffa dostatečnou vnitřní samoregulaci a vnější ochranu nepotřebuje. ……
Politici mají ale vlastní důvody, proč chtějí web regulovat. ………"Jednak je to obava, že se jim veřejnost dívá pod prsty," uvažuje Neff. "Druhá věc jsou lobbistické tlaky - tady je obrovský prostor proniknout ke státnímu penězovodu."…..
"Ve skutečnosti o žádnou ochranu autorských práv nejde, protože nejde o autory, ale o velké korporace, které z toho mají peníze. Režiséři a herci z toho nebudou mít nikdy nic," myslí si Neff.
( Konec citace )


Jindy v mnohém s Ondřejem Neffem nesouhlasím, ale pokud se internetu týká, se mně jeho výše uvedené myšlenky velmi zamlouvají a mohu se nimi ztotožnit.
I já mám obavu, zda pod praporem boje za autorská práva nebudou porušena mnohem cennější - lidská práva… ( Pozn.: Ano vím, i autor je člověk! )

P.S. V pondělí 13. února pořádá sdružení CESNET setkání při příležitosti 20. výročí připojení ČR k internetu.

Psáno dne 14. února 2012 ( pro jistotu den poté, tj. na sv.ValentýnaSmějící se )

Kdo může být u nás králem…

12. února 2012 v 16:01 | Wess |  Společnost
Ve včerejším večerním pořadu FOKUS na ČT bylo v upoutávce předem slíbeno mj., že:
(…)"Povíme si, jaký magnet mají monarchie na nejmladší generaci. Pokusíme se definovat nezměrnou sílu, kterou panovníci přitahují pozornost obyvatel nejen své země. Nakolik jsou lidé z monarchií naopak frustrováni? Kdo z českých prezidentů v nás nejvíc vyvolává představu monarchy? T. G. Masaryk, Václav Havel nebo Václav Klaus? Je to vnímání správné? Prezident nebo král? Je jedno, kdo vede zemi? A je v rozbouřené Evropě čas na myšlenky znovuobnovení monarchie? (…) ( Konec citace)

A skutečně - i tentokrát to byl velmi zajímavý a pěkný pořad, který se určitě líbil všem, kteří obdivují decentní chování panovníků klasických evropských zemí a jejich historii …
A já jsem v něm, jako nečekaný bonus, dostal odpověď od jednoho z protagonistů pořadu na svoji dávnou dětskou otázku " Kdo může být Čechách králem …?", když on pravil následující zásadní podmínku:

"Neměl by to být žádnej Lojza z Horní Dolní, ale někdo, kdo je sice trochu ha.zl, ale je to náš člověk."

No řekněte sami, hodí se vůbec něco říci a zvláště v dnešní době…. Beru to jenom jako bonmot Úžasný


Psáno dne 12. února 2012

Žáci z chudších rodin, ptejte se ….!

9. února 2012 v 8:59 | Wess |  Společnost
SCIO, CERMAT a možná i další soukromé firmy již vyždímaly z MŠMT ČR nemalé částky za nejrůznější studie, srovnávací testy, přípravu státní maturity apod.
Je obdivuhodné, co všechno prostřednictvím studií z jiných zemí a doufám, že tyto firmy snad i vlastní prací, zjistí a zveřejní, aby nám v naší české kotlině " žáci, rodiče a učitelé nezvlčili."

Níže uvádím úvod odborného článku " o významu kladení žákovských otázek učiteli během vyučování".
Američtí odborníci, podle SCIO, přišli k "neskutečnému závěru" , týkající se úspěšnosti studia. Prý i třídní původ žáka má vliv na efektivitu učení. Úžasné zjištění … Proto uvádím níže citaci:


Schopnost klást učiteli otázky ovlivňuje úspěšnost žáků
úterý, 24. ledna 2012 ·

"Podle americké studie jsou žáci z rodin ze střední třídy úspěšnější než jejich chudší spolužáci mimo jiné proto, že jsou svými rodiči mnohem víc povzbuzováni v kladení otázek učiteli, pokud něčemu nerozumí. Přitom právě schopnost požádat ve správnou chvíli o pomoc, může mít výrazný dopad na efektivitu učení."


Nechybí ani " vědecký závěr SCIO"- cituji:

"Přestože americké školství má jistě svá specifika, závěry tohoto výzkumu je zřejmě možné přenést i do ČR. Zdá se, že učitel, který své žáky aktivně podporuje v kladení dotazů, přispívá nejen ke stírání sociálních rozdílů, ale i k účinnosti vlastní výuky a pomáhá dětem látku skutečně pochopit. Mezinárodní výzkumy přitom ukazují, že největší problém českého školství není ve výsledcích nejlepších studentů, ale v obrovských rozdílech mezi studenty dobrými a špatnými."
( Konec citace )


Resumé Wess:

Je neskutečné, s jakou servilitou a drzostí doporučuje SCIO závěry americké studie. Pravděpodobně mnoho z českých " výzkumníků SCIO " v čs.školství nikdy nepracovalo. Kdyby ano, pak by nenašlo určitě odvahu nabádat učitele k " aktivní podpoře kladení žákovských dotazů". To totiž silně připomíná jeden slavný výrok z českého filmu - " Stěrače stírají, …stěrače nehlas…"
Jsem přesvědčen, že vybízení žáků k dotazům je pro naše učitele samozřejmé. Ano možná, že si neuvědomují, že " existují nějaké sociální rozdíly, když …". Na to ti starší zvyklí nebyli.
Jistě se však musejí usmívat nad " objevem SCIO", že dotazy žáků a následné vysvětlení učitelem vede k pochopení látky … atd.,atd.

Jinde je zase také obdivuhodně úsměvné tvrzení SCIO, že podle " mezinárodních průzkumů, jak jinak, jsou v Česku obrovské rozdíly mezi studenty dobrými a špatnými."
Myslím si, že známá Gaussova křivka statistické pravděpodobnosti výskytu jevu platí i v českém školství…!

A pokud se rodičů žáků týká, tak pouze ti, kteří jsou ochotni ke "spolupráci se školou" , jak se tomu kdysi říkalo, a kteří si uvědomují, jak důležité je vzdělání pro jejich děti, ti nemusejí být jen " ze střední třídy."
Mnohdy právě ti bohatější " odloží" svoje dítko do školy a ještě přitom říkají, že "učitelé jsou placeni za to, aby je naučili".
Chtěl jsem svojí úvahou pouze říci, že méně studií z firem SCIO a CERMAT a více entuziasmu a odbornosti v pedagogické práci, která vždy bude posláním. Jsme stále národem J.A.KomenskéhoJ !


Psáno dne 9. února 2012

Vykladači nebo vykrádači světa … mají zase monopol?

7. února 2012 v 18:49 | Wess |  Společnost
"Hokynář může řídit banku i stát, ale stejně to bude dělat nízce jako na krámě."

"Z popisu evoluce se vlastně stalo svědectví o degeneraci".


Pozn.Wess
Mám období, kdy chci věřit vědě a jejím výsledkům. I když mnozí mluví o ekonomismu, o sociálním inženýrství, technokratismu…, a jedním dechem současně o demokracii, svobodném podnikání a obecné lidské svobodě , kde prý jakékoliv, třeba i vědecké téze, jsou svazující a omezující lidskou bytost… e.t.c.
Ano, nechť společenské jevy jsou chápány nejen přes vědecké předpoklady a závěry… Evoluce lidské společnosti však přece není náhodným Brownovým pohybem…prostě nechť nezvítězí pouhopouzí hokynáři!

Proto by neškodilo kromě exaktních věd také více filozofie a souvisejících společenských disciplin. A také skutečné, nikoliv jen charitativní humanity... prostě nechci , aby lidé nenechali jen tak "hokynářské vykládání světa" a jeho vykrádání…politickým grázlům, kteří by legální nabytí svého majetku těžko obhájili … i před našimi současnými děravými zákony.

Je dobře, že někteří mladí ekonomové- např. Tomáš Sedláček - "našel sympatii ke starým autorům, dokonce i mythologům. Postupně krotil povýšenost moderního vědce, který se cítí na vrcholu pyramidy", jak ho neotřele charakterizuje David Bartoň.
A je dobře, že existují takoví redaktoři - David Bartoň -, kteří se snaží pregnantně a hlavně pravdivě popsat realitu ekonomiky ve společnosti třeba právě těmi dvěma citáty v úvodu mého článku.

Psáno dne 7. února 2012

Povzdech na sklonku jednoho mrazivého únorového dne …

7. února 2012 v 17:33 | Wess z internetu |  Hradní stráž
Kéž bych měl odvahu žít skutečně podle sebe, ne podle toho, co ode mě očekávali druzí.

Wess - Ze smutné statistiky " posledních slov lítosti " běžných smrtelníků v ČR je údajně výše uvedený výrok nejfrekventovanější…
Památce kamaráda z vojny Františka - skvělého muzikanta - saxofonisty...


Psáno dne 7.února 2012

Obraz bez názvu

6. února 2012 v 11:00 | Wess |  Aktuality
Již mnoho let znám vtip o čerstvě namalovaném obrazu dvojice při milostném aktu, kterému stále malíř nedal název. Nic jej nenapadalo a tak mu přítel poradil: "Vezmi za název jakýkoliv titulek z denního tisku, který by vystihnul situaci nebo možný dialog dvojice!"

Jak by to s pojmenováním obrazu dopadlo právě dnes, v pondělí ?
( Citováno z dnešních novin )

Mohli bychom sloučit ministerstva, zvažuje Heger jak ušetřit

Pozor na rosomáka, drtiče kostí

Ať žije incest!

Slepice v současných krutých mrazech nesnášejí vejce

Polská ministryně dala svému kadeřníkovi (vysoký vládní post)

Než houslista namaže struny kalafunou

Splněný slib příteli

Kvůli dětem hrrr na ně!

Kdo ukázal nepěkné anorektické nohy?

Konec pokladních. Nahradí je stroje

17 let přesvědčování?

Potíže s jednosměrkami


Pozn.Wess
Ano i titulky dnešních novin mohou obohatit a pojmenovat ……

Psáno dne 8. února 2012

Svítá

2. února 2012 v 9:36 | Wess za vydatné pomoci webu |  Kytara a texty písní ( s akordy )

Svítá
Interpret/autor: Jezek+Voskovec+Werich

D C#7 Bmi 
Do srdce se ti dívám, 
D H7 
když pod oknem ti zpívám, 
E7 D H7 Emi7 A7/5+ 
každou noc stejná slova, znova, 
D A7/5+ D C#7 Bmi 
svou serenádu, svou serenádu zpívám, 
D H7 
marně se k oknu dívám, 
E7 D Hmi 
než zazpívám ji jednou, 
E7 Emi7 Edim 
hvězdy zblednou. 
 
D Hmi Emi Gmi D Hmi E7 
Svítá, probuď se už svítá 
 B7 A7 
zažeň chladný sen, bude horký den, 
 D 
je čas procitnout. 
Adim Emi B7 D Hmi Emi Gmi D Hmi E7 
Nad le-sy svítá, hvězdy blednou, sví-tá, 
 B7 A7 
otevř' na můj hlas, nastává už čas, 
 D G7 D 
chceš - li uprchnout se mnou.
 
F C 
Chvíli, ještě malou chvíli, 
 Dmi Ddim 
a bude den bílý, 
 A Adim Emi B7 
bude konec do-bro- druž-ství. 
D Hmi Emi Gmi D Hmi E7 
Svítá, na východě svítá, 
 B7 A7 
každý příští den bude jako sen, 
 D G7 D B7 D6 
Chceš - li uprchnout se mnou.
Pozn.Wess
Pro mne všechny " Ježkoviny " s texty V + W jsou zlatým fondem české hudby. Kdykoliv je slyším třeba jen interpretovány s klavírem - mrazí mne po celém těle hudební prožitek a současně úcta k autorům.
Písnička Svítá patří mezi ně především....
A také děkuji tomu, kdo vložil na YOU TUBE tento skvělý klip s Waldemarem ....

Psáno dne 3. února 2012

Neskutečně dobrá myšlenka…

1. února 2012 v 8:07 | Wess |  Společnost
Jako Hodoňák se zajímám o hokej po celý svůj život, když i na současné mistrovské zápasy Drtičů chodím jenom sporadicky. Se zájmem však čtu komentáře a vůbec vše, co se kolem hodonínského hokeje děje.
V dnešním deníku mně zaujala diskuze k poslednímu mistráku a zejména jeden anonymní, s užitím citátu známé osobnosti, zajímavě vtipný diskuzní příspěvek:

Cituji:

Richard Dawkins

"Já věřím v létající vesmírnou čajovou konvici, jejímž inteligentním záměrem vzniklo lidstvo, jako druh nadaný k zatím velmi nejasným, avšak nesporně "vyšším" cílům."
Možná, že podobně, jako v tu létající konvici, by se dalo věřit v to, že baráž nebo play off je stvořena k získání času pro kluby, aby se rozhodly, " zda mají dost naspořeno a zda tedy chtějí nebo nechtějí hrát vyšší soutěž."
Vím, jsem asi " veleještěr", když nechápu nynější " sportovní hodnoty" hokejových i jiných soutěží, kdy se dá " koupit nebo prodat licence soutěže". Kdy není smyslem mít vlastní odchovance a s nimi hrát soutěž, " na kterou to město má." Naopak je smyslem umožňovat hostování hráčů v době baraží či play off , což si může dovolit pouze bohatý klub…Hráč hraje jeden týden v mužstvu H a druhý týden již " válčí v jiném dresu proti." Inu, " flexibilita dneška", té já již nerozumím... , anebo nechci!!
Na druhé straně, prý z hlediska sportovní morálky, ovšem je odsouzeníhodné " prodat nebo koupit zápas". Samozřejmě, že je…… ,ale koupit celou soutěž - to chce " celého manažera".

Možná, že to je ten důvod, že řada lidí již na hokej nechodí. Nevidí tam " ty svoje kluky, když tehdy byli nejenom z Hodonína, ale srdcem Hodoňáky se stali ……"Smějící se
Slovan, Baník, Dukla - do toho!


Psáno dne 31. ledna 2012

Ignorance odpovědnosti ?

1. února 2012 v 8:01 | Wess+citát z internetu |  Společnost
"Není zločinem ignorovat ekonomii, která je koneckonců specializovaná disciplína... Ale je naprosto nezodpovědné mít hlasitý a hlučný názor na ekonomická témata a přitom zůstat v tomto stavu ignorance."
Murray N. Rothbard

Fiktivní interwiev

Otázka novináře: Existuje možnost zodpovědné ignorance odpovědnosti ?
Odpověď politika: Ano, existují země v tomto směru neomezených možností


( Pozn.Wess: Nechtěl bych, aby se opravdu někdy někde takový rozhovor uskutečnil, dost na tom, že praxe v některých zemích je v této souvislosti dosti benevolentní.)


Psáno dne 1. února 2012