Říjen 2011

Tož, dycky sa najde negdo …

30. října 2011 v 8:48 | Wess |  Aktuality

Vinaři jsou spokojení. Úroda je kvalitní

Slovácko - Vinaři si chválí úrodu. Hrozny mají velkou sladkost a většinou je jich i hodně. Do konce vinobraní zbývá ještě sklidit některé modré odrůdy.

Diskuze:

Hrozny

" já už mám sklizeno před měsícem , půlku já a půlku srny, Na kněždubsku jsou přemnožené, nedokážu si představit co by tam by tam zbylo při pozdním sběru , asi jen ty stopky...
Příští rok budu asi sklízet srnčí :-( ."

( Citováno z regionálního tisku )

P.S. Na Slovácku letos vládne dobrá nálada a " tento jeden nespokojenec … ? Aby sa ale nepřemnožili, jak bobři !"

Psáno 30. října 2011

Nejstarší zpívající kovář

26. října 2011 v 19:36 | Wess |  Trocha poezie nikoho nezabije
Vždycky miloval a dosud miluje svoje kovářské řemeslo ..... a také muziku, zpěv .... a vůbec nic nemá proti šikovným robkám ...
Jara bude mít příští rok 85 roků .... starý mistr kovářský s titulem S.M.K. za příjmením !


" Ať jde študovat, z něho by stejně nic nebylo ...." je typický výrok Jary kováře, když jeho učeň, jehož řemeslo moc nebavilo, podal před léty přihlášku na " průmyslovku" . Práci tohoto adepta zámečnického oboru mistr hodnotil slovy : " nepracuje s fortelem" a tím řekl všechno !
Mistr kovářský vyžadoval od svých učňů stejný zápal pro práci, jaký měl sám.
Byl ale svým učňům vzorem i jako člověk.... měli ho rádi a já jsem také rád, že jsem byl jeho spolupracovníkem..... a mohu se s ním setkat - zavzpomínat....

P.S. Našel jsem video o něm právě dnes na YOU TUBE a to náhodou. Umístil jsem jej na můj blog, poněvadž bych chtěl svým čtenářům ukázat tohoto neobyčejného a velmi vitálního člověka.

Psáno října 2011

To je matematik … !

25. října 2011 v 10:54 | Wess |  Aktuality
22.10.2011 10:53
Kongres ODS: Důchody jsou nejvyšší od pádu komunismu

Petr Nečas při svém projevu: "Průměrná výše důchodů je momentálně nejvyšší od pádu komunismu."

"Průměrná výše důchodů je na 114 procentech oproti úrovni při pádu komunismu" , vypočítával Nečas.


Pozn.Wess

Již roce 2007 dokazovaly statistiky ČR, že potraviny jsou poměrně levnější, " než za komunistů" a auta takéÚžasný . Ale také již tehdy doslova psaly, že " kamenem úrazu jsou např. nájemné ".
V současné době se projevují ve větších městech, že náklady na bydlení způsobují velké až neúnosné problémy pro nízkopříjmové občany. A o nákladech " na onemocnění" nemluvě vůbec….

Ach ano, pane premiére, nominální důchody jsou skutečně nejvyšší… ono nominálně je totiž v ekonomice všechno vyšší … a možná nejenom v ní . Konec konců i dnešní datum " je nominálně vyšší" od roku 1989….


Aktuální citáty studentů MMF UK si mi zdají v této chvíli příhodné, poněvadž jsou blízké vaší kvalifikaci :

"Vychutnejte tu větu. Jak málo předpokládá a kolik toho dokáže..."

Při přednášce zabývající se základy grafů:
"Dalším speciálním případem grafu je kružnice."
Pak nakreslil na tabuli kružnici G=(3,3) a prohlásil:
"A této kružnici se někdy říká také trojúhelník..."

Na tabuli je tabulka
výhra pravděpodobnost
20 1/8
0 1/2
-5 1/4
-20 1/8

"Prohra je taky výhra, ale špatná, že jo."
Psáno 25. října 2011

Jednotně za změnu světa…

24. října 2011 v 17:19 | Wess |  Společnost
V pořadu Otázky Václava Moravce včera mj. byla naplánována vůle " řešit " , jak se dnes všude říká ale neřeší, současné vření na Wall Streetu a v Evropě.

Václav Moravec si k tomu pozval těžké kalibry, pp. Jacquese Rupnika, Václava Bělohradského a Pavla Kysilku. Zvláště dva prvně jmenovaní jsou od roku 1989 pro mnohé, ale i pro mne, myslitelé se zajímavými názory. Proč ? Poněvadž se mi nezdají být "jestřáby tržní ekonomiky". Vím, jeden je politologem a druhý sociologem a oba s "dobrým vztahem" k občanovi a občanské společnosti. Těšil jsem se tedy na nové vize….. .

Bělohradský chápe současné protestující , kteří , podle něho, tak činí " proti části systému, kde nemají žádnou účast" . Vidí i jejich bezradnost na straně jedné a oprávněnost na straně druhé.
Připomněl, že " demokracie jako systém nemá vnějšek, všichni jsme uvnitř."

Rupnik začal " bezradností politiky a bezmocností vlád a politiků." Zdůraznil " vyprázdněnost politiky".
Na druhé straně o protestujících v různých zemích pravil: " oni nemají alternativu, ale kdo ji má? Oni se však chtějí podílet na tvorbě alternativy." Mj. řekl, že je to " morální nikoliv ideologické rozhořčení" nad kontrolou finančních trhů.
O společné "evropské kase" hovořil sice jako o plíživé federalizaci, nicméně vyslovil svůj názor, že je pro " optimistický scénář společného evropského řešení."
Pro USA, kde, jak řekl " 1% lidí má ¼ veškerého majetku , nebo jinak 12 tisíc nejbohatších rodin má více než 24 milionů nejchudších " , radu neměl.
Ukázal na " omyl Thatcherové a Regana , kteří kdysi přišli s požadavkem totální deregulace trhu" , který podle něho se ukázal špatným.
Jeho závěrečnou myšlenkou bylo, že " lze jít buď americkou anebo čínskou cestou" .

Kysilka na otázku V.M. "co spojuje ty protestující v NY" odpověděl: " úzkost a obava z neznámého." Dále , že je přesvědčen, " že hnutí nemá vnitřní sílu udržet se, ale že "něco po něm určitě zůstane".Zapochyboval, zda tento typ protestu " může něco ovlivnit " , poněvadž " vlády sice demokraticky zvolené , o ničem nerozhodují, poněvadž finanční trhy jsou globální a jednají bleskurychle!"
Jako zásadní řekl, že " každý má nést za svoje rozhodnutí odpovědnost." Myslel tím politiky,ekonomy , či bankéře. Zejména v bankovním průmyslu, který nesmírně vydělával na špatných rozhodnutích třeba o půjčkách Řecku, by se měl na řešení finanční a potažmo hospodářské krize výrazně podílet.
Pozn.Wess

Pro mne, běžného diváka a občana České kotliny , který " kromě svobodných a demokratických voleb rovněž nemá žádnou účast na systému ", mělo největší vypovídací význam následující:

  1. sdělení - " vlády sice demokraticky zvolené , o ničem nerozhodují, poněvadž finanční trhy jsou globální a jednají bleskurychle!" ( Kysilka )
  2. přesvědčení - " každý má nést za svoje rozhodnutí odpovědnost." ( Kysilka )
  3. tvrzení o " bezradnosti vlád a politiků a vyprázdněnosti politiky " ( Shoda všech zúčastněných - Rupnik, Bělohradský, Kysilka )
  4. skepticismus obou teoretiků - viz " nikdo nemá alternativu" a naopak optimistický pragmatismus ekonoma s exaktním posouzením " příčin" krize.
  5. názor, že se nejedná o "ideologickou, ale morální nespokojenost" a doporučení, že lze jít buď " americkou nebo čínskou cestou."

Jaké lze vyvodit z předešlých tvrzení "závěry" ?

ad1: " Příčinou zla je globalizace ?!?"

ad2: " Svatá pravda !!!"

ad 3: " Vyprázdněnost politiky ?". Kdo si to přeje , aby existoval v ideologii monopol a ne konkurence? Kdo způsobil, že lidé ve vyspělých zemích chodí k volbám málo a velmi chudých rozvojových lidé téměř rezignují na stav společnosti? Kdo má v politice, řečeno sportovní terminologií, takovou "uspávací taktiku, v níž jde o to, aby se příliš nehrálo?"

ad 4: Zobecníme ještě jednou Kysilkovo tvrzení , že: "vlády, sice demokraticky zvolené , o ničem nerozhodují, poněvadž finanční trhy jsou globální a jednají bleskurychle!"
A musíme přijít k závěru, že " volič sice volí demokratickou vládu, která však de facto nevládne", poněvadž je podřízena globálnímu kapitálu. " Vláda lidu" se ještě stále nekoná….

Pořad se mi líbil, ale vcelku jsem byl tentokrát zklamán opatrným vystoupením obou evropských teoretiků politiky a společnosti a naopak překvapen racionálními myšlenkami a rozhodným způsobem, jakým je výrazně převyšoval současný ředitel České spořitelny Pavel Kysilka.Psáno 24. října 2011

Jediný kdo nekrade je pan Brašnář…

24. října 2011 v 9:54 | Wess |  Společnost

Dnes ráno v rádiu vzpomněli Svěrákovu scénku , jak panu Brašnářovi ukradli nedostatkové stěrače z auta . On pak, podle tehdejšího zvyku, šel ukrást stěrače z jiného auta. Nakonec si to rozmyslel a jak sám říká, " poněvadž si nebyl jistý, zda nekrade stěrače z podnikového služebního auta podniku."

A mně to připomnělo skutečný soudní proces, v němž byl souzen mladý delikvent za řadu krádeží v obchodech a trafikách , mj. také údajně podnikového tranzistorového rádia ze zaparkovaného vozu. Okradený majitel auta to takto jako svědek u soudu uvedl.
Obhájce mladého zloděje se na tohoto svědka obořil:"Co dělalo podnikové rádio v soukromém autě?" "Vezl jsem je na opravu", na to okradený. Obhájce se nedal: "Mělo to rádio inventární štítek"? a když se dozvěděl, že ne , tak bleskurychle dodal: " jak mohl vědět obžalovaný, že zcizuje majetek v socialistickém vlastnictví ?"
Takto " výchovně vybojoval" předpoklad nižšího trestu pro mladého zloděje. Inu krádež majetku v socialistickém vlastnictví "byla oceňována vyšší sazbou" , než krádež majetku soukromého. - Inu, v té době …..

A jak je to vlastně dnes? Dnes se velmi jde po pachatelích krádeží na osobním majetku - vykrádání automobilů, zahradních chatek a chat. Přísně jsou trestáni podvodníci, kteří ošidili seniory nebo účastníky " bytových párty ". " Majetek občanů je pro nás svatý" , dušovali se a dušují protagonisté dnešní " služby občanům."

Méně pozornosti se věnuje jinému majetku občanů - tzn. daňových poplatníků, tedy státnímu. Díky špatným nekompetentním rozhodnutím o státním majetku, korupci nejen v přidělování státních zakázek , zlatých padácích a naprosté beztrestnosti viníků a kompetentních …. Je toho hodně a jde o mnohem mnohem větší částky. A nechci vzpomínat , jak tato " stále ještě trvající privatizace" začala.

Občan to vidí …. Bohužel jenom doufá, že to vidí také pánbůh !


Pozn.Wess
O majetku platí totéž, co o energii … Také se neztrácí, pouze přeměňuje - tedy formu i majitele ….


Podobnost křivky přeměny energie se známou křivkou hospodářského cyklu je čistě náhodná Mlčící

Psáno 24. října 2011

Ve fotbalu je to možné

23. října 2011 v 11:34 | Wess |  Společnost
Opilý sudí padal a rozdával červené karty. Řády to nezakazují
Doporučujeme 22. října 2011 8:00
PRAHA - Zápas okresního přeboru mezi Týncem nad Labem a Jestřábí Lhotou upozornil na slabinu ve fotbalových řádech. Jak se ukázalo, nelze zamezit tomu, aby zápas řídil opilý rozhodčí. Přesto se utkání nakonec bude příští měsíc opakovat.


Poněvadž jsem zažil také sám loni v utkání okresního přeboru v kopané legraci s rozverným rozhodčím a diváky , řekl jsem si , že to je možné jenom v tomto nejpopulárnějším sportu.
Totiž to, že " Řády nezakazují …"
A současně mne napadlo, jak je to vlastně v naší politice, kde jde o morální vzory pro celou společnost, v medicíně, kde dokonce jde o život, ve školství, kde jde o perspektivu národa…. Tak tedy:
"Těžko můžeme posuzovat, jestli je poslanec opilý nebo není, aniž by podstoupil dechovou zkoušku. Další věc je, kdo by ji prováděl," podotkl Tejc. Jedna z možností je, že by zkoušky prováděli předseda výboru případně předsedkyně sněmovny. Další možností by bylo, aby každý poslanec musel podstoupit zkoušku, než předstoupí k řečnickému pultu. "Ale to bychom skutečně měli větší kabaret, než bychom si všichni představovali," dodal Tejc.


O i senátorovi, který urážel budoucího předsedu Senátu ČR lze se dočíst ve Wikipedii …
Každý z vás si pomyslí, že " všude se chlastá a když nejde o život, jde o h.vno" …..a ejhle

"Z pana doktora byl cítit alkohol a byl zmatený," řekla Deníku.cz jedna z pacientek.

A v diskuzi na ten odsouzeníhodný čin reagoval ne zrovna příkladně uživatel Karel :

V tomto (ne)systému je
karel, (46.13.94.*), 19.10.2011 15:24
"Hanba vystřízlivět- neschvaluji počin chirurga, ale na druhou stranu se mu ani nedivím!"

A nechce se mi podívat se " z očí do očí " na problématiku alkoholu u pedagogů. Ostatně na Facebooku je toho dost.
Na rozdíl od fotbalu zde Zákon zakazuje …. Ale, ( ostatně jako u nás vždy )

Má ředitel kompetenci zjišťovat, jestli není žák nebo návštěvník školy pod vlivem alkoholu? Jak?

Ředitel tuto kompetenci nemá.

Resumé
Fotbal je jenom hra - zaplať pánbu a jeji Řád je moudrý … ?!? :-)

Psáno 23. října 2011

Slávie, Slávie ... :-(

23. října 2011 v 11:05 | Wess |  AC Sparta a fotbal vůbec
Pollert: Kupte si klub jako hospodu

"Nikdy jsem nebyl fanouškem, a příznivcem fotbalu už vůbec ne. Ale něco dokážu pochopit, protože dobře znám Ivana Trojana a vím, co všechno je ochotný udělat pro Bohemku, tedy pro tu pravou, vršovickou. Vůbec ale nechápu slávisty, kteří se vztekají, že mají za trenéra Františka Straku. Co blbnou? Straka je profík. Já taky léčím všechny lidi bez rozdílu, tak proč by Straka nemohl trénovat Spartu a potom i Slavii?"


Pozn.Wess
To bych Slávii nepřál ! Bez ní by extraliga nebyla to pravé. Např. ani v sezóně 1964 - 65 mne to bez sešívaných nebavilo a to tehdy byla Sparta mistrem a měla doma 15 tisícové návštěvy !

Psáno 23.října 2011

Slavné výroky Steva Jobse

23. října 2011 v 9:52 | Z internetu |  Drobné moudrosti

"Něco bylo buď "nejfantastičtější věc, jakou kdy viděl," anebo brak, kravina nebo hnůj."

"To je moje práce, říkat na rovinu, když je něco na hovno, a ne to lakovat na růžovo."

"Byl jako stopař, jenž dovede vstřebat informace, zhodnotit směr větru a vytušit, co přijde dál."


Pozn.Wess
Úžasná a absolutní je autentičnost tohoto génia IT ...

Psáno 23. října 2011

Gulkou medzi lopatky, alebo lopatkou medzi gulky ….?

22. října 2011 v 9:36 | Wess
V nadpisu jsem použil pointu známého vtipu o zranění neznámého vojáka kdesi u Martina a chtěl jsem tím odlehčeně naznačit, " jak jde život " a že bych nechtěl být učitelem majícím aprobaci Dějepis .

( Dále jen citace z našeho ihned.cz )

Československé legie mají na Urale pomník. Místní je označují za "katy"

Kvůli odhalení památníku československým legionářům nasadily ruské úřady v Čeljabinsku masivní policejní posily. Nakonec nebyly zapotřebí. Přes silný odpor na internetu přišel demonstrovat jen jeden důchodce.

Místní historici jsou ostřejší. "Nemáme normální pomníky vlastním lidem, krajanům, kteří zahynuli ve válkách. A za druhé, bílí Češi zde vystupovali jako katové, kteří zabili mnoho našich spoluobčanů... tak proč jim stavět pomník?" ptá se profesor Vladimir Novoselov.

Během slavnosti však i z úst čeljabinského vicegubernátora Sergeje Kamykova zaznělo, že legionáři ještě v řadách carské armády bránili Rusko před Němci a následně se pojednou ocitli uprostřed bratrovražedné občanské války. * viz pozn.wess dole

Čeljabinského ministra kultury Alexeje Betěchina překvapilo, jak metodicky se česká strana přípravou památníku zabývala.

"Československé legie vnesly svou stopu do místních dějin. Mezi nimi byl třeba i známý spisovatel Jaroslav Hašek. Takže doufám, že dnešní slavnost vytvoří podmínky pro kulturní výměny," řekl Betěchin, který zapomněl podotknout, že Hašek bojoval na straně bolševiků.

Citace z :


* Pozn.Wess

Vicegubernátor chtěl svým výkladem účasti legionářů boje " proti Němcům " explicitně pomoci organizátorům postavení pomníku i přes to, že se lišil od historické role čs. legií dle TGM , na níž se vzácně shodují pedagogové v socialismu i v současné tržní ekonomice .Mlčící

Inu Slovan všude bratra má …
Psáno 22. října 2011

I ty, Demingu ... ?

21. října 2011 v 11:59 | Podle Deminga |  Drobné moudrosti

"Nemusíte dělat nic,
přežití není povinné"
E. Deming


Psáno 21.října 2011

Od Adama...

21. října 2011 v 11:29 | Wess |  Společnost
Adama Michnika jistě nelze podezírat z velké náklonnosti ke komunismu, již proto ne , co údajně vyslovil :
( Cituji )

"Nejhorší na komunismu je to, co následuje po něm"

(Adam Michnik)


Pozn.Wess

Pochybuji však, že by takto pan Michnik jenom parafrázoval ono známé - " nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být hůř" ….
Ještě lépe ovšem vyjádřil " aktuální stav světa " britský historik, politolog a intelektuál Tony Judt …. A snad to ani lépe a výstižněji nejde .

( Cituji )

" Z našeho světa se vytratil hlavní tmel sociální soudržnosti: důvěra v systém, pocit sounáležitosti a vědomí společného zájmu. Demontáž státu, bezuzdný materialismus, privatizace a vyprazdňování veřejného prostoru, prohlubující se nerovnosti, ztráta vědomí společného smyslu - to jsou symptomy, projevy vážné poruchy, která narušuje a podemílá sociální soudržnost."

( Tony Judt )Pozn. Wess
Jsem stále více přesvědčen, že uznáváme - li komplexní pohled enviromentalistů podmíněný principem trvale udržitelného života na Zemi , pak není možno preferovat " rvavý individualismus před sociální soudržností…."
Ale sociální soudržnost si nepředstavuji jako krotké osudu odevzdané stádo ovcí, z nichž každá strčí hlavu do středu stáda a krouží - li kolem vlci, pak se bezohledně tlačí do jeho středu, obávajíc se " výhradně o svůj zadek" …
I když jsme začali " od Adama " , tak první pohled , ba ani několikerý nám zatím zemský ráj neskýtá……. A to - dle bible - ještě hrozí " Eva s jablkem od hada …"
Nebo je to " jablko sváru" ?


Psáno dne 21. října 2011

Nebojme se budoucnosti....

21. října 2011 v 9:40 | Podle T.Bati |  Společnost
My víme, jak na to .... ( převzato volně z YOU TUBE, kam zasíláme velký dík ! )Lidi, obujme se už do toho .....Smějící se

Psáno dne 21.října 2011

Citáty slavných nebo amatérů … ?

19. října 2011 v 19:30 | Wess |  Drobné moudrosti
Věřím, že tak jako mně i mnohým z vás se líbí citáty slavných osobností typu Oskara Wildea, G.B.Shawa …., ale také našich M. Horníčka, J. Wericha …, no však víte, kam mířím. A proč? Alespoň já se chci " nadechnout moudra", slyšet " kultivovanou ironii" bez parlamentních vulgarit…. . Miluji Murphyho zákony a nejenom ty z oblasti IT …. , miluji pohotové odpovědi protagonistů v živých pořadech TV nebo v českých filmech, které se často stávají historickými citáty, které zlidověly …. Např. " paní doktorko, vy jste doktorka ? … e.t.c.

A český lid, když je mu nejhůře, si jimi nahrazuje " příjezd Blanických rytířů" , …

Chtěl jsem jenom tímto " oslím můstkem " vysvětlit a uvést následující , možná působící spíše méně vznešeně, " amatérské výroky" , které ovšem nepostrádají kouzlo a pohladí svojí vtipnou elegancí …
K některým z nich mám blízký vztah " ztotožnění" a jeden výrok je mi obzvláště milý. Ten mi před léty při běžném setkání vyjevil můj dlouholetý spolupracovník ….., tiše se usmívám ještě dnes.

( Citace )

Zákonitost posunu hodnot:
Pampeliška od milence znamená více, než orchidej od manžela.

Láska je záležitostí chemie, sex je záležitostí fyziky.

Láska je vítězství představivosti nad inteligencí.

Umělá inteligence je lepší, než vrozená blbost.

Moudří lidé jsou šťastní, když objeví pravdu, hlupáci, když objeví lež.

Zákon přitažlivosti extrémů: Největší krasavici vždycky utrhne ten největší idiot.

Tajemství úspěchu je upřímnost. Až se i tu naučíš předstírat, máš kariéru zaručenou.

Nemůžeš přehádat člověka, který ví, o čem mluví.

Žádný šéf si neponechá zaměstnance, který má stále pravdu.

Říkají o mně, že jsem velký blbec - ale já se ptám, kdo je větší ?

( Konec citace )

P.S. Po dnešním shlédnutí regionálních TV zpráv z našeho města je to velké pohlazení po duši .
" Dokud se zpívá, ještě se neumřelo …. " z pěkné a známé písničky je vlastně citátem také.


Psáno dne 19. října 2011

Mlžení jejich pohunků …

18. října 2011 v 11:45 | Wess |  Společnost
Slovo liberalismus vzniklo nepochybně v prioritní souvislosti s pojmem SVOBODA

Na první pohled jasná paralela ... na ty další pohledy však naprostý zmatek, nepochybně mnohokrát zmanipulovaný a účelově překroucený …. jak jen politici dokáží se svojí mnohaletou medvědí službou …Pohleďte na definici liberalismu v současné podobě a praxi :

I. Liberalismus

"Existují dvě slova v politice, která nejde přeložit. Federalismus a liberalismus. … Být liberální ve Francii znamená až ocitnout se extrémně napravo. Být liberální v Americe znamená být nalevo. Liberální v Británii znamená centristickou politiku, lehce doleva, levý střed."
( Konec citace )

II. Nemravnost sociální

Měl jsem a mám možnost slyšet názory " husákových dětí " a vůbec mladší generace.. Oni stále ještě věří, že kapitalismus v Čechách " není ten pravý , ale jakýsi raný a s neduhy sociální nemravnosti , které zmizí, jako dětská nemoc."
Elán a optimismus jim závidím, je pro dnešek a slušné přežití nezbytně nutný, ale …..

Ale existuje jiný názor na nemravnosti současné tržní společnosti - citace z BL http://www.blisty.cz/art/60644.html :

" Objektivně řečeno, není to žádná česká specialita. Stejných nemravností se dopouští politické garnitury i v jiných zemích jak postkomunistických, tak tradičně kapitalistických. Příkladů a případů je celá řada. Navíc někdy i pod hlavičkou EU. To dostatečně reálně dokumentují skutečnosti, které se v těchto dnech odehrávají na celém světě, od USA až po Nový Zéland. Lidé na celém světě protestují proti nemravnostem politiků, vlád, velkých firem a bank , proti vládním škrtům , které jsou namířeny proti občanům. Je to globální nemravná politika a globální se stává i odpor, demonstrace a stávky na celém světě."

( Konec citace)

Dnes je úterý osmnáctého ….. na tento den není plánován např. konec světa, mnozí důchodci mají svůj výplatní den …. možná, že i někteří senioři... Smějící se
Jakoby " na starém Bělidle nebylo nic nového" , mám ale dojem, že " proklatě je a bude o čem nejen psát…."
Jistá podobnost mého nadpisu " Mlžení jejich pohunků " s názvem filmu z roku 1989 " Čas sluhů " je naprosto náhodná…..

Psáno 18.října 2011

Možno kvantifikovat demokracii nebo svobodu …. ?

13. října 2011 v 19:06 | Wess |  Společnost
Profesor Václav Bělohradský
je mj. autorem mnoha zajímavých citátů, z nichž jeden, volně řečeno, zní, že " demokracie je hledání minima povinností a maxima svobody" .

A asi jde " o přiměřený poměr ( součet ) mezi těmito proměnnými" ( viz Werichovo přiměřeně-přiměřeně !? ) . Ale pozor, je zřejmé, že myšlenka počítá s alespoň nějakými povinnostmi !!!
Ne, že bych byl ortodoxním vyznavačem matematické vědy. Jenom mne prostě těší, že v praxi pomáhá technikům, " někdy " také ekonomům.Úžasný
I já níže převádím filosofickou myšlenku pana profesora na matematický výraz …. A doufám v její pomoc …

Vyjádřeno mojí rovnicí tedy :

Dem = P min + S max ............... z toho třeba plyne S max = Dem - P min

nebo P min … ,

kde Dem … demokracie, S max … max.svoboda, P min… min. povinnosti

Pozn.Wess

Ejhle, docela to funguje!!
Jako vždy ale existují jakési ALE ….Kupodivu i v matematice není vše jedno jednoznačné. A tak i v tomto případě má matematika námitku…. Ostatně prohlédněme si níže uvedenou citaci a domysleme praktické důsledky …Mrkající )
…. Tedy vztažmo k demokracii … .

( Cituji …)

"V matematice, maxima a minima, známý kolektivně jako extrema, jsou největší hodnota nebo nejmenší hodnota, že funkce přijme bod jeden uvnitř daného sousedství nebo na doméně funkce ve své celistvosti."Resumé :

Ještě, že existuje i možnost " nějaké často zavrhované třetí cesty" . Představte si , citát existuje snad na všecko … třeba tento se mi líbí :

Svoboda koneckonců znamená, že dokážeme žit s důsledky svých rozhodnutí.Mlčící

P.S. Teď ještě bezpečně rozeznat svoje vlastní rozhodnutí ... a jsme svobodní ?!

Psáno dne 13.( ! ) října 2011

Přejdi Jordán…. nebo Nechoď dál ?

12. října 2011 v 15:24 | Wess |  Společnost

" Překročit kapitalismus, to je otázka dlouhodobá, nelze to řešit nějakými dekrety. Lidé musejí sami pochopit, že ten současný systém se utápí ve slepém konzumismu a že jim nenabízí hlubší smysl života."


" Marxova teorie vypovídá o jediném: pokud se kapitalismus nebude dál vyvíjet, tak sám sebe zničí."


Pozn. Wess

Rád si čtu v odborném ekonomickém tisku, i tentokrát ! A co nevidím, úvahy , které alespoň ve mně evokují názvy dvou písniček - Heleny Vondráčkové a duetu Evy Pilarové + Waldemara Matušky - viz nadpis úvahy. Myslím , že obě byly velkými hity 60. let a jedna z nich dokonce úzce spojena s rokem "osmašedesátým" - ( a vlastně i ta druhá ... ).

První myšlenka " o překročení Jordánu …" mi není cizí , ovšem ta druhá " o vývoji a sebezničení…" mi také vzdáleně připomíná nepříliš akční přísloví " Nebude - li pršet, nezmoknem."

Toto přirovnání mne samotného mrzí, zvláště , kdyby opravdu platilo, že " o tom vypovídá Marxova teorie jako o jediném ."

Nejsem totiž proti smysluplnému vývoji lidské společnosti.


Psáno 12. října 2011

Ďábel je v detailech …

10. října 2011 v 10:50 | Wess |  Aktuality
Včera v TV 24 v pořadu Otázky VM byli účastníky besedy velmi zajímaví hosté s ještě zajímavějšími názory . Prof.J.Stiglitz - nositel Nobelovy ceny za ekonomiku, prof. Švejnar - uznávaný ekonom a vysokoškolský pedagog amerických univerzit, Ing.Dlouhý CSc - bývalý ministr průmyslu a obchodu a expert americké společnosti Goldmann- Sachs , Ing.Mikloš - ministr financí SR.

Jejich níže uvedené výroky jsou sice vytrženy z kontextu, avšak jsem hluboce přesvědčen, že tím není zkreslena úplnost názorů a postojů těchto velmi zajímavých odborníků a lidí.
Zaujala mne také jistá přímočará upřímnost jednotlivých postojů. Chci věřit, že to nebylo jenom moje zdání.

( Cituji s nepřesností televizního diváka … )

Prof. Stiglitz : " Neříkejme, že pouze stát je neefektivní, soukromý sektor může být také…."" V USA je v současné době 14 milionů nezaměstnaných a dalších 25 mil.nemůže najít práci na plný úvazek . A to nejsou v evidenci ti, kteří práci již nehledají …. "

K FED - u profesor poznamenal : Je vinen ten, kdo krade nebo policista, který tomu nezabránil ….? A nebo ten, kdo zaplatil policistu, aby nic neviděl ….?"" Průměrný Američan se má hůř, než před 10 léty. Růst za toto období zaznamenalo 1% nejbohatších v USA…"

" Ve finančním prostoru se nevytváří žádná hodnota. Nalít více zdrojů do skutečné hodnoty a nezneužívat neznalosti obyčejných Američanů a Evropanů např. s kreditními kartami ."


Prof.Švejnar : " Bohatší jsou ještě bohatější "
" Nepodceňujme USA, ty vyjdou z krize zase nejlépe …"

Ministr Mikloš : "Za posledních 8 let se napumpovalo do světových bank tolik, co před tím za 87 let …!"

"Na půjčkách Řecku banky profitovaly dlouhá léta a teď ty , co profitovaly, ať tedy ztrácejí …."

Bývalý ministr Dlouhý: " Společnost Goldman - Sachs je v současné době otloukánkem."


" Soukromý sektor by měl nést následky krize."

K diskuzi o skutečné přidané hodnotě finančního sektoru dodal : " Ďábel je v detailech."

" 21. století nebude stoletím Ameriky… , to není selhání trhu , nejsou USA v sestupném trendu ?"

( Konec citace z TV besedy )


Ano, tématem dneška skutečně je fakt, že "nůžky bohatství a chudoby" se rozevírají a mezi jejich ostřími narůstá podivné zdánlivé vakuum.

Mým oblíbeným je také prof.Keller z ostravské univerzity. Právě v těchto dnech má Britských listech zveřejněnu úvahu " Tunel na konci světa". http://www.blisty.cz/art/60541.html


Níže bych chtěl uvést pár citací Kellerovy úvahy, nicméně doporučuji přečíst úvahu celou…. Určitě je psána velmi fundovaně a přitom srozumitelně ….. Ano, " ĎÁBEL JE SKUTEČNĚ V DETAILECH ………!! "

( Citace z úvahy )

Lidé si začínají uvědomovat, že právě oni sponzorují všechny tři fáze tunelování. Někteří již nikdy nenašli dobrou práci, o kterou je připravilo tunelování podniků. Zároveň doplácejí na daňovou reformu, která je nutí platit na daních více, aby si mohli koupit méně. Zároveň budou muset zaplatit více na pojistném, aby měli menší sociální ochranu. A jejich obavy z nemoci, ze stáří a z nedostatečného vzdělání pro potomky se stanou trvalým zdrojem příjmů lidí, kteří nevědí, co s penězi.

Pro tyto lidi se vydávají státní dluhopisy. Kupují si je po milionech. My ostatní se jim budeme skládat na úrok, ze kterého nezaplatí ani korunu daně. Státní dluhopisy jsou prémií pro ty, kdo vydělali na trojím tunelování. Je symbolické, že z prosperity, která byla slibována před více než dvaceti lety, zbyly právě dluhopisy. Jejich emise je vydávána za další velký úspěch pravicového vládnutí.

( Konec citace )

Sluší se zakončit " tyto detaily" třeba nápisem z podstavce pomníku hodonínského rodáka TGM v Hodoníně .
Nápis praví : " Vzdělání dopřejte každému, ode všech žádejte, aby byli slušnými lidmi a bděte !" Nebo méně okázalé , ve vypjatých momentech v České kotlině často užívané : " Slušní lidé všech zemí, spojte se !"

A nebo - ať příliš nevyčnívám - Werichovo známé : "Nadšení je nakažlivá věc a člověku je těžko mlčet, když kolem všechno jásá."


Psáno 10. října 2011

Každej má někde svoje Vizovice…

7. října 2011 v 11:43 | Wess |  Kytara a texty písní ( s akordy )
Již delší dobu jsem ve svém blogu neuvedl žádnou písničku s akordy …. Mám zrovna teď důvod … a vlastně nejméně dva důvody .

Jednak v dnešním světě " plném tržního prostředí" mi v textu té prosté písničky vyčnívá myšlenka z jejího závěru - " ….. každý má někde svoje Vizovice, kde jsou známí a ne pijavice."

A taky tím chci pozdravit neobyčejného valašského rodáka a mého dlouholetého přítele Josefa . Je skvělým vypravěčem postřehů z Valašska a glosátorem duše jeho lidí. A také pěstitelem valašských švestek, řekl bych, přímo "šlechticem jejich přeměny do stavu tekutého."

V srpnovém dopise Josef o svém aktuálním zdraví napsal : "……..u mně se toho nastřádalo tolik, že to stěží stíhám v jedné pracovní směně s průměrnými přesčasy….."
Moc na Tebe, Josífku, v těchto dnech myslím a přeji hodně zdraví .Vizovice (Kejak Jindra)

G D G
Když se s vínem probouzí den
C G D
jen já a to víno tady jsem
C G D
já včera s vínem šel jsem i spát
C
a to mám rád

Po vínu a po slivovici
jako balón já mám bambeřici
stejně si musím ale panáka dát
já to mám rád

Tam kde ležej Vizovice
tam jsou Flereti a slivovice
a dobrech lidí, co mám tu čest znát
a co je mám rád

G D G
Tam vycházej i Trnky-brnky
C G D
v lesích jsou jak žirafy tak i srnky
C G D
tam ti nikdo život nebude brát
G D G
jenom vo játra se musíš bát

Touhle písní chtěl jsem jen říct
že jsou místa kde bude vám líp
C G D
každej má někde svoje Vizovice

G D G
kde jsou známí a ne pijaviceP.S. Ano, každý má někde svoje Vizovice, ty moje jsou také v Hranicích ….

Psáno dne 7. října 2011

Pětina šéfů firem cítí, že korupce přibývá

5. října 2011 v 9:43 | Wess |  Společnost
" Firmám vadí, že školy produkují špatně vzdělané absolventy. Průmyslníci kritizují vládu za časté nekoncepční kroky.

Průmysl poškozuje vysoká míra korupce, nekoncepčnost vládních řešení a nedostatek kvalifikovaných a vzdělaných pracovníků. K tomuto závěru průmyslníci dospěli na svém sněmu na strojírenském veletrhu v Brně.

Jednání Svazu průmyslu a dopravy se účastnil například i premiér Petr Nečas, ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek či ministr školství Josef Dobeš. Veletrh přijel navštívit i prezident republiky Václav Klaus. Tedy ti, kteří spoluvytvářejí podmínky pro obor, který se významně podílí na zaměstnanosti, exportu i tvorbě HDP.


V otázce vzdělání chybí podnikům především kvalifikovaná pracovní síla. A tento trend se zhoršuje. "Český průmysl potřebuje alespoň 42 procent technicky vzdělaných absolventů, v Česku jich je nicméně jen asi 29 procent," komentoval problém viceprezident svazu pro zaměstnavatelskou oblast Pavel Juříček. Nechybějí přitom jen vysokoškoláci, ale i vyučení lidé a středoškoláci.
Problémem přitom není jen počet technicky vzdělaných absolventů, nevalná je i úroveň vzdělání. Ministr Dobeš proto slibuje, že se zaměří na opětovné propojení středních škol a učilišť s firemním sektorem, například přes stáže a praxe mistrů a učitelů u firem."

( Konec citace )
Pozn.Wess

Když zejména po převratu v roce 1989 začaly velmi rychle mizet dlouholetou praxí prověřené vztahy mezi podnikovou sférou a odbornými středními a vysokými školami, chápal jsem to jako " politikum, jak pomoci znemožnit minulý režim."

Když hromadně byl majetek středních odborných učilišť, vybudovaný sice státními podniky, převáděn do majetku již " nového" státu, bral jsem to jako " vynucenou ochranu pod křídly státu " , neboť zřizovatelé učilišť - větší strojírenské podniky a nejenom houfně zanikaly.

Když jsem byl bezprostředně svědkem, jako hromadně zanikají pod vlivem státní propagandy strojírenské učební a studijní obory a naopak pod heslem " máme málo vysokoškoláků" a na VŠ " se bralo vše, co se přihlásilo". A prioritu mezi středními školami dostala gymnázia a následně obory budoucích obchodníků, ekonomů, právníků, nabyl jsem pevného přesvědčení, že cesta není správná. Technicky vzdělaná populace bude zcela určitě chybět.

Když jsem byl svědkem , jak místo řádné praxe na stavbách si budoucí zedníci, tesaři, instalatéři " odbývají svoji praxi na cvičných panelech, s polystyrénovými cihlami v prostorách učilišť , poněvadž skutečnou praxi na stavbách nemohli pro ně zajistit, nezbylo, než tento stav výuky jenom bezmocně ironizovat.

Když současně byla rušena úplně zařízená strojírenská učiliště , nevěřil jsem argumentům, že " na trhu práce není zájem o strojírenské obory." Nemohou přece všichni být logistiky - skladníky ( se znalostí AJ a práce na PC ) v nově vyrostlých obrovských skladech na dříve "družstevní zelené louce " před každým větším městem.

Když jsem viděl, jak chybí výchova k profesní hrdosti na kvalitní práci, na tovární značku, jak se naopak mladí nestydí za své odborné neznalosti a jak mnohým " pedagogům " je to vcelku jedno a že je nevedou takovou cestou, byl jsem dost znechucen.

Teď jsem jenom " pedagogem ve výslužbě" a ejhle - dožil jsem se ……… a opravdu v tom není ani zlomyslnost, či ironie. Spíš úleva - už snad ... konečně !

Snad pod dojmem potřeb dneška si určitě " mocní této společnost" uvědomí, že musí vykonat " návrat ke kořenům", ke všemu , co třeba v učňovském školství v oblasti bylo osvědčené.
Ministr školství slibuje " návrat k propojení odborných středních škol a učilišť s firemním sektorem, například přes stáže a praxe mistrů a učitelů u firem."

Přepokládám, že pro spolupráci se školami to budou podniky větší, se zárukou profesionální firemní filozofie, se zárukou, že jak žáci, tak odborní učitelé budou mít k " mateřskému" podniku neformální a odborný vztah. Umím si představit, že větší podniky pomohou budovat odborné zázemí škol a budou za tuto činnost státem i ekonomicky dotovány či daňově zvýhodněny.


Blýská se na časy …… nebo jenom nad Tatrou ?

Psáno dne 5. října 2011

Škoda,ty glosy nejsou ode mne …

4. října 2011 v 9:25 | Wess |  Společnost
Vážení případní čtenáři mého blogu, v této chvíli se chci přiznat k závisti, že nejsem autorem následujících částí glos. Líbí se mi, poněvadž jejich skutečný autor prostými slovy umí vyjádřit historickou i aktuální pravdu.
Úmyslně nezveřejňuji jeho jméno, neboť vím, že skutečný zájemce je zjistí na internetu, stejně jako jsem je objevil já. ( Dále odlišným fontem a barvou písma cituji …. )

Osmadvacátý říjen

Karel Čapek si myslel, že obyčejní lidé si založili republiku sami pro sebe. Že je to stát drobného člověka. Republika vznikla díky tomu, že první světová války znamenala demokratický posun. Byl to dar, který si národ dal sám sobě. Osmadvacátý říjen 1918 není fatální historický omyl jednoho profesora a jeho žáka (Masaryka a Beneše), ale něčím, co ústrojně zapadá do logiky českých dějin.


Korupce po česku

První republika měla uhelnou aféru a lihovou aféru. Lihovarníci si tehdy zřídili korupční fond. O tom, že republice vládne "špiritus" zpíval Karel Hašler, do průšvihu byl zapojen i předseda senátu Karel Prášek, významný agrární politik. Aby ho prvního ledna 1926 nemusel přijmout Masaryk a nemusel mu podat ruku jako ostatním ústavním činitelům, zvolil prosté řešení: nepozval ho na Hrad. To byl Práškův konec. Morální facku nepřežil a rezignoval.

Jak z toho ven?

Stav české společnosti je špatný. Panuje strach z budoucnosti. Dvě třetiny žijí pod hranicí průměrné mzdy, 47% rodin není schopno spořit, nadpoloviční většina se položí, vypadnou-li tři měsíční příjmy po sobě. Kriminalita narostla od roku 1989 třistakrát, zkušenost s exekucí mělo loni už skoro milion lidí. Lidí se zmocňuje bezmocný vztek a apatie.

Znechucení politikou je všeobecné. Říká se, že národ reaguje tehdy, probouzí-li se z iluzí. Češi procitli a zjistili, že politika se v české kotlině zredukovala na boj o kontrolu penězovodů z veřejných zdrojů. O nic jiného už nejde.

( Konec citace )

Zrovna poslouchám v ranním rádiu, jak "jdou na odbyt" státní dluhopisy a obligace. Že by všichni uvědomělí občané chtěli pomoci státu z krize? Připomíná mi to někdejší sbírku na Národní divadlo i myšlenku Karla Čapka o obyčejných lidech a československém státu, uvedenou na začátku článku ……
Maně vzpomínám na "osvícené úvahy" některých politiků, " nechť je státu stále méně " a v rozhodném okamžiku jeho zmenšování " nechali na chvíli zhasnout " …

A pravděpodobně " je téměř zhasnuto" i v současnosti, jinak by státní deficit nemohl být takový, jaký je.


Psáno dne 4.října 2011