Září 2011

Výroky dnešních slavných ….. či alespoň celebrit

28. září 2011 v 10:20 | Wess z internetu |  Společnost
Citováno ze zpráv na internetu - zveřejněných v dnešním svatováclavském ovzduší:

Premiér Petr Nečas (ODS):

"Blížíme se tedy do skupiny zemí, kde je Španělsko, Itálie nebo Portugalsko, a to by určitě nebyla dobrá zpráva pro naši budoucnost."

Merkelová při úterní schůzce s řeckým premiérem:

"Jestliže je v sázce stabilita eura a zkušenosti posledních několika let říkají, že obtíže jedné země ohrožují naši společnou měnu, pak nás to zavazuje prokázat solidaritu."


Země Skóre Pořadí 2010 Skupina

Švédsko 0,55 1 TOP (špičková kondice)
Dánsko 0,45 2 TOP
Estonsko 0,45 2 TOP
Finsko 0,42 4 TOP
Nizozemsko 0,28 5 HIGH (vysoká)
Německo 0,24 6 HIGH
Lucembursko 0,24 6 HIGH
Rakousko 0,20 8 HIGH
Británie 0,07 9 MIDFIELD (střední)
ČR 0,05 10 MIDFIELD
Slovensko 0,03 11 MIDFIELD
Polsko 0,02 12 MIDFIELD
Belgie - 0,01 13 MIDFIELD
Bulharsko - 0,02 14 MIDFIELD
Francie - 0,03 15 MIDFIELD
Irsko - 0,08 16 IN DANGER (v nebezpečí)
Slovinsko - 0,09 17 IN DANGER
Kypr - 0,10 18 IN DANGER
Litva - 0,13 19 IN DANGER
Malta - 0,17 20 IN DANGER
Maďarsko - 0,15 21 IN DANGER
Rumunsko - 0,19 22 IN DANGER
Lotyšsko - 0,22 23 IN DANGER
Španělsko - 0,23 24 IN DANGER
Portugalsko - 0,29 25 UNSUSTAINABLE (neudržitelný)
Itálie - 0,38 26 UNSUSTAINABLE
Řecko - 0,93 27 UNSUSTAINABLE

zdroj: EPC

ČT 24 New York - Podle americké televizní stanice CNBC je Česká republika uchazečem o titul "Švýcarsko východní Evropy". Alespoň pro investory, kteří hledají nové bezpečné přístavy poté, co právě Švýcarsko kvůli jejich zájmu stanovilo strop pro posilování franku. Česká republika, která má silnou ekonomiku a stabilní měnu, by je mohla nahradit.

ČT 24 - Jan Bureš - hlavní ekonom Poštovní spořitelny :

"Myslím si, že to není příliš reálná představa. Česko může hrát roli určité bezpečné kotvy ale pouze v regionálním středoevropském měřítku. Když Česko porovnáváme se Švýcarskem, tak zde existují poměrně výrazné a zásadní rozdíly. Česko má daleko menší a méně rozvinutý finanční trh a zahraniční investoři zde zkrátka nemají tolik investičních příležitostí, kam by mohli přelít své peníze ve chvíli, kdy se bojí."


Britské listy 28.9.2011

Nezávislý makléř Alessio Rastani, interviewovaný televizí BBC: Trh zkolabuje a bude to spektakulární pád. Protože trhy nyní řídí strach. Investoři a velké peníze, inteligentní peníze, hovořím o velkých fondech, hedgových fondech, instituce, ty tento záchranný plán nepřijímají. Vědí, že trhy jsou zničeny. Vědí, že burzy skončily. Co se týče eura, jim je to jedno, nezajímá je, přesunují své peníze do bezpečnějších aktiv, jako jsou obligace ministerstev financí, třicetileté obligace a americký dolar. Takže ono to fungovat nebude.

Reportérka: Kdybyste mohl vidět lidi tady kolem mne ve studiu, dívají se na to s otevřenou pusou. Oceňujeme, že mluvíte tak otevřeně, jenže nám ostatním to asi moc nepomůže. Anebo eurozóně.

Alessio Rastani: Poslouchejte. Všichni, co se na tohle díváte. Tahle ekonomická krize je jako rakovina. Jestliže budete jen čekat, a doufat, že se ta krize přežene, rakovina se bude dál šířit a bude příliš pozdě. Musíte se všichni připravit. Teď není čas na falešné představy, že vlády to vyřeší. Vlády nic nevyřeší. Vlády nevládnou světu. Světu vládne firma Goldman Sachs. A firmu Goldman Sachs tento záchranný balíček nezajímá. Ani nezajímá velké fondy. Chci lidem pomoci. Lidé z toho mohou dobře vydělat, ne jenom makléři. Musíte se prostě naučit jak vydělávat z klesajícího trhu. První věc, kterou musíte udělat, je ochránit svá aktiva. Musíte ochránit, co máte. Předpovídám, že do kratší doby než do roka zmizí úspory milionů lidí. A to je teprve začátek. Proto: Připravte se a jednejte teď. Největším rizikem teď je, když lidé neudělají nic.

( Zároveň ale BBC musela čelit dotazům, podle čeho si odborníky do vysílání vybírá a zda se nestala obětí nějakého žertu. Podle některých spekulací může být Rastani členem skupiny mystifikátorů zvané Yes Men. List Daily Telegraph uvedl, že televize odmítla komentovat, jak a zda vůbec si Rastaniho před vysíláním prověřovala.

Proklepla si ho tedy redakce Daily Telegraph a zjistila, že nikdy nepracoval pro investiční společnost a bydlí na jihu Londýna v domku s hypotékou, který je psaný na jeho přítelkyni.

"BBC mě oslovila a já mám rád pozornost. Obchodování je můj koníček. Mluvím rád a hodně. A mluvení na veřejnosti miluju," řekl Telegraphu. "Všechno, co jsem řekl, jsem ale myslel vážně," zdůraznil na závěr. )

( Konec citací )

Pozn.Wess - Moc tomu výše uvedenému nerozumím , ale máme přece Václava :


Svatý Václave
vévodo České země
kníže náš
pros za ny Boha
svatého Ducha
Kyrieleison

……………..

Psáno 28.září 2011

Setkání po mnoha létech …

27. září 2011 v 16:35 | Wess |  Společnost

Čas oponou trhnul ….

…. ale naše škola stojí stále !!!

Stejně tak nepolevuje obyčejná člověčí touha vrátit se alespoň na krátký čas do těch časů a míst , do naší třídy …Pokusme se o to , bude to určitě pěkné zastavení v tomto uspěchaném světě ….
Vážená spolužačko - vážený spolužáku ,
milé dámy a ctihodní pánové ,

uplynulo kulatých 58 let od chvíle , kdy každý z nás poprvé vstoupil do naší školy pln(a) očekávání.
A nebyl(a) zklamán(a) .

Věříme , že i po těchto dlouhých létech se vzájemně chceme uvidět a pokecat .

Zde je tedy srdečné a upřímné

POZVÁNÍ
na setkání ,které se uskuteční 24.9.2011 .
Sraz v 11.00 h. u restaurantu Arkus ,Měšťanská 50 Hodonín

Program :

1. Vzájemné přivítání a zápis do třídní knihy
2. Slavnostní oběd v restauraci ARKUS ,Měšťanská ulice ( výběr jídla a úhrada individuální )
3.Nevázaná a nezávazná zábava - přineste s sebou fotografie hudební nástroje a dobrou náladu
4.Společná večeře ( výběr jídla a úhrada opět individuální )
5. Rozloučení ( plné slibů o dalším setkání )

Přijďte , přijeďte a přineste ssebou dobrou náladu !!!!

Těší se na Vás přípravný výbor


Velmi často vzpomínám na školu na ul.Legionářů , do níž jsem chodil od 3.třídy , tedy ve šk.roce 1953/54. V tom školním roce byly v Hodoníně založeny dvě osmiletky a jedenáctiletka.
A já se svými spolužáky můžeme i dnes s hrdostí ukazovat vysvědčení ze 3. až osmé třídy, v jehož záhlaví je uveden název školy : Jedenáctiletá střední škola R.Filipa v Hodoníně, přestože jsme v té době plnili osmiletou povinnou školní docházku.
Ve stejné budově totiž byla i tříletá střední škola - jedenáctiletka.

Tak tedy zpátky k setkání. Naposled jsme se viděli v 8. třídě , kdy se psal rok 1959. A setkání poprvé letos v roce 2011.Nevěřil jsem, že se to někdy uskuteční, poněvadž jsem si myslel, že jsme se tehdy " násilně" rozdělili na ty, co šli do učení nebo dále studovat z 8. třídy a ty, kteří nebyli přijati tam, kam se hlásili a pokračovali tedy v 9. třídě.

To byla zavedena devítiletá povinná školní docházka a poprvé také 9. ročník a moji spolužáci během školního roku zažili mnoho legrace, poněvadž , jak to v našem školství vždy bylo a asi ještě mnohokrát bude, deváté třídy neměly ještě ustálené učivo a " tak se hlavně opakovalo."

Nicméně, moje " úvaha o rozdělení spolužáků " vzala za své v sobotu 24.září 2011 v restaurantu ARKUS .Z pozvaných 25 spolužáků jich přišlo 17 a bylo to skvělé .

Znovu jsme si připomněli učitele češtináře Cyrila a jeho diktáty se " samokontrolou " , ruštinářku " Krysu " a píseň " Stěp, da stěp krugom …" . Úspěchy v kreslení, kdy Vašek nakreslil peří vycpané poštolky jako střešní krytinu, zvanou " bobrovky" a skvělý strom u okresního archívu ( ten strom dosud stojí ! ) .

Vzpomněli jsme i bruslení na zimním stadionu při gramodeskové hudbě a také taneční čaje , poněvadž se náhle objevila kytara a Kája se Staňou vzpomněli čajové písničky - Tambor , Kavalír, Starý šašek, Jamaica aj.
Kdosi vzpomněl i ostych kluků na schůzkách a nebo " jejich neostych " , byli - li " v grupě." Nejmenovaná dívka uvedla k tomuto tématu s úsměvem : " Nechytil mně ani za řídítka mého jízdního kola, které bylo mezi námi, když mne vyprovázel.

Ještě v úvodu každý z přítomných pohovořil o svém osobním a pracovním životě, uvědomili jsme si přitom, že již také jsme pamětníci, kteří " cosi zažili." Takže na jednu stranu mladí jsme si s nostalgií procítili i " skutečnost života ." Vzpomněli jsme také spolužáky, kteří již nemohou být s námi na tomto setkání.

Večer jsme se loučili určitě neradi a většina z nás projevila přání setkat se v roce 2012 opět.
Se svoláním takového setkání nebude žádná potíž, poněvadž nové kontakty zejména díky IT a chuti se znovu potkat , již jsou navázány.

Děkuji všem mým spolužákům, že jsme se mohli po létech setkat a těším se na příští, ještě více " propracované " sobotní odpoledne!
A také věřím, že i někteří letos nepřítomní spolužáci nás všechny potěší svojí přítomností!

Petro, Andělko, obě Jindřišky, Danielo, Ludmilo, Olgo, Jitko - Vašku, Míšo, Sášo, oba Karlové , Lojzo, Jožko, Zdeňku, Staňo .... ahoj !

Psáno dne 27. září 2011

Motto pro současnost

27. září 2011 v 12:02 | Citát |  Drobné moudrosti
"Oko za oko a celý svět oslepne"

Gándhí


Pozn. Wess
Nejen severní Čechy ... !


Psáno 27. září 2011

Prý si to vyguglujou …?

23. září 2011 v 20:02 | Wess |  Společnost

"Staří těm mladým přestávají rozumět. »Myslíte, že moje vnoučata zajímá vyprávění nebo moje rady? Kdepak! Oni jsou přece chytřejší než děda - dneska si všechno 'vyguglujou',« svěřil se mi nedávno s povzdechem jeden z nich. Opravdu se už vytratila pokora, úcta a uznání k těm, kteří většinu svého života usilovali o lepší podmínky života dalších generací? Což už opravdu neumíme naslouchat, máme pocit, že rady našich rodičů a prarodičů jsou jen směšné povídačky, které už dávno pozbyly platnosti?"

( Citováno z dnešního denního tisku )

Pozn.Wess

Já chci doufat, že mých vnoučat se to netýká. Ještě mi žádné z nich mi totiž neřeklo, že je chytřejší, než já nebo babička.
Pokud nechtějí poslouchat moje povídání, tak jenom proto, že mají hodně studijních povinností a málo volného času.( ! - zatím jim tu upřímnost věřímŠlápnul vedle? )
Co je pokora, většina dětí , včetně mých vnuků, ještě neví a jedná proto spíše dětsky asertivně.
Uznání nám, prarodičům, za úsilí o lepší podmínky dalších generací pro svůj ještě nízký věk dosud upřímně projevují. Ovšem se zvyšující se intenzitou "sofistikace a objektivity" učebních osnov v předmětech společenských věd "je zřejmě společensky žádoucí vytlouct to z nich."
A pak nám ty povídačky opravdu přestanou věřit ….

Já však na tomto místě slibuji, že to těmto " historickým hysterickým silám" nechci vůbec usnadňovatÚžasnýÚžasný

Již jenom proto ne, že si sám spolehlivě umím také leccos " vyguglovat" a hlavně mi velmi dobře slouží paměť a nechybí přitom schopnost sociální empatie k těm, kteří doopravdy přidávají ke svým produktům HODNOTU nazývanou v ekonomii jako přidaná

" Kdysi se kdosi" internetu obával, že přináší necenzurované informace - ani dnes tomu s tou obavou není jinak. Já jsem však velmi rád pro rychlost informace a doufám současně i v necenzurovanost oficiálních masmédií .... ikdyž, pohlédnu - li na jejich majitele ...

Psáno dne 23. září 2011

I čeština má dynamiku ...

23. září 2011 v 9:06 | Wess |  Společnost
Projevuje se novou mluvou…

" jsem rád tomu, že s novou dobou přišly i nové výzvy, které mne velmi oslovily. A je to hlavně o lidských právech, o zaměstnanosti a veřejných poplatcích. Už jsem také stačil udělat vlastní zkušenost s českým jazykem, který se stal otevřeným pro otrocky přeložené fráze zejména z angličtiny."

Obligátní vazby : rád Tě vidím, a fantastické příp.super, že jsi zatelefonovala, jsou ničím proti snad nejčastěji frekventované frázi v nejprve v amerických a dnes i v přihlouplých večerních seriálech českých: já Tě miluji - já tebe taky, jsi v pořádku ?. A kromě těchto frází již do mluvy českého tatínka pronikají v rozhovoru s vlastním synem slovní vazby jako např: tvoje starší sestra, tvoje matka atd., na mne působící jaksi velmi neosobně.


Vrcholem ovšem bývá, když i akademicky vzdělaní lidé používají výraz drahší místo dražší, a také, když neumějí skloňovat desetinná čísla apod.

Výraz to neřeším se dnes hodí na všechno, co je mimo potřeby nebo zájem mluvícího,jak úsporné! A když k tomu přičteme ještě " úsporné " vyjadřování v SMS v mobilu,v e mailech aj., tak je to husté.

Některé " moderní výrazy " používá mládež snad proto, aby jim ti dinosauři ( rozuměj dospělí ) nerozuměli, to celkem lze pochopit. Proč ale veřejně známí lidé, to je divné! Před volbami možná ne , " aby souzněli se svými mladými voliči."

Samozřejmě nejsměšněji na mne působí tzv.dlouhé infinitivy budu činiti, konati, které již v mém dětství působily archaicky , ale respektoval jsem je při četbě knih . Zvlášt směšně tato slovesa zní ve větách např.typu " nevím, co nyní činiti , ostatně myslím si o nich, že jsou to magoři … ( nepřesně podle ministra Schwarzenberka o Rakušanech … ). Trocha nostalgie po první republice,či co ?

A teď uvádím výrazy rovněž velmi oduševnělé jako je např. slovní vazba " přesně tak ".Tato vazba zachraňuje " odbornost " člověka ,s nímž je vedeno interwiev nebo má nahradit podrobnější odborný názor.

Velkým skvostem je slůvko " takže " , kterým třeba začíná svoje vystoupení osoba v diskuzi , třeba i na úrovni parlamentu.( Tam to však po po častých vulgaritách nepřekvapuje ).

Velmi univerzálním slovním spojením je " tak jo",užívané při ukončení telefonního hovoru nebo setkání se známým na ulici. Připadá mi, že tak mají končit jenom nezajímavé situace .

Úplně nejlepší gramatický výdobytek dnešní doby užívaný při každé příležitosti vazba " je to tak , jak to je" , nebo " stalo se to tak, jak se to stalo" atd., atd.

Inu, nějak se ten dnešní čas " Mladočechů" musí zviditelnit …… Je to snazší , neboť zájem o skutečnou znalost a dodržování pravopisu poněkud upadá .


P.S. ( Wess )
Popravdě, nevadí mi ani tak výše uvedená " novočeština", jako časté a hrubé gramatické chyby v denním tisku , ale také některé věty sestavené moderátory v rozhlasu i TV .

Psáno již v roce 2008

Člověk se nestačí divit , život se stal bulvárem …. ?

18. září 2011 v 10:15 | Wess |  Společnost
Webová stránka Parlamentní listy patří mezi moje vybrané internetové tiskoviny . Jejich název je tak mnohoslibně seriózní , že nesmí chybět v mém blogu alespoň tématikou , kterou zatím běžný občan příliš nevnímá .
Exekutora si pamatuji možná z prvorepublikového filmu , kterak bere osamělé ženské s malými dětmi kravičku , jako jediný zdroj jejich obživy …a mladší občané snad ještě " exekutora pokutového kopu ve fotbale . "


Vymahači varují: Jdeme už po sebemenších dluzích a bereme vše

16.9.2011 17:54 - Zatímco v minulých letech se vymahači dluhů zaměřovali především na firmy, dnes se jejich "podnikatelské" úsilí přesunulo z právnických osob na fyzické, tedy na rodiny. Smutnou zprávou pro vymahače i dlužníky je to, že není kde brát.
Zadlužení českých domácností dosáhlo na konci července 1,085 bilionu korun a podle údajů České národní banky roste toto číslo již sedmý měsíc v řadě, ekonomické krizi navzdory.

Okamura: Zastřel svého exekutora?

27.2.2011 9:01 - Stále častěji se objevují úvahy o zastřelení exekutora, který se vloupal do cizího domu, kde majitel ubytoval dlužníka. Lidé dovozují, že střelit cizího vetřelce, který se vloupal do mého domu, je správné. Mají pravdu. Právo exekutora vloupat se bez kontroly do cizího domu odporuje logice i ústavě. Dluhy se mají platit a stát musí umět pomoci účinně chránit věřitele.
Nelze tak ovšem konat za cenu další nespravedlnosti, neřkuli loupeže za bílého dne. Exekutora máme v povědomí jako úřední osobu. Tou ovšem není. Exekutor je soukromý podnikatel, který se živí vymáháním dluhů. Člen exekutorské komory má ovšem podle zákonů některá mimořádná oprávnění.


A v TV mne včera překvapila, zpráva " z trochu jiné stejné bečky " . Představte si , že váš syn je přistižen v tramvaji revizorem s neoznačenou jízdenkou a neřekne vám - rodičům - , že je nutno zaplatit pokutu . Čas běží , a během určité doby dopravní podnik předá pohledávku soukromé vymahačské firmě , které vás překvapí požadavkem zaplatit desetitisícovou částku .
A představte si , že jen s obtížemi se možná ubráníte , poněvadž údajně dopravní podnik nemá žádnou povinnost zaslat vám informaci či upomínku .

Již jsem se smířil s tím , že " pomoc lze hledat pouze na konci své paže " , ale pořád mne fascinují " nové a nové smutné blbiny " , které tak na první pohled vyhlížejí , ale mohou skončit velmi vážnou situací jednotlivce , či jeho rodiny .

Takže, pod dojmem Okimurova článku s jistou modifikací - zastřel si svého zákonodárce ? Asi ne , ale "velkou morální po čuni " by určitě zasloužili. Napříč politickým spektrem…

Psáno 17.září 2011

Právo na práci …

14. září 2011 v 15:24 | Wess |  Společnost
V nedělním dopoledni , ne , že bych sám hledal zaměstnání , jsem " jenom tak " dal do vyhledávače Google heslo - právo na práci .

Tento proslulý vyhledávač okamžitě reagoval a učinil mi velkolepou nabídku od odborných výkladů charty lidských práv , mezinárodního i českého práva , ale také řadu názorů " vox populi " - hlasu lidu .
Vyjímám z nejmenovaného blogu tři , podle mého názoru , zajímavé diskuzní ohlasy na bloggerský článek o základních právech - v tomto případě o právu na práci .

Všechny tři mne zaujaly tím , že jsou ve vzájemném protikladu , majícím širší kontext , než by se zdálo ( dále citace )

1. Je to komedie...
Ano , občan má právo na práci, ale nikdo jej nemá povinnost zaměstnat. takže právo na práci je v tomto případě v praxi k ničemu.

2. To už tu bylo.
Právo na práci , to je cíl komunistů. Pak už je jenom krůček k pracovní povinnosti, též dílo komunistů.

3. Právo na práci je asi blbost, ne?
Práce se má provádět proto, že je potřeba něco udělat, ne aby někdo měl co na práci.
Náklady na to, aby někdo mohl provádět neužitečnou práci jen pro ten pocit, že pracuje, jsou jistě vyšší, než kdyby se tomu člověku vyplácela sociální dávka.
Stát by měl zabezpečit, aby jeho občané netrpěli nouzí, ne aby za každou cenu něco dělali.

( Konec citace )
Pozn. Wess - Dovolil jsem si níže uvést moje osobní " ohlasy na výše uvedené ohlasy " :

Ad 1 Ona to vůbec není komedie - nemít práci . Ovšem neumím si přestavit , že by bylo možno uložit nějakému zaměstnavateli v soukromé firmě povinnost zaměstnat kteréhokoliv člověka .A státní firmy ? Ty ať nabírají , ať řeší nezaměstnanost , aby se po čase ukázalo , jak jsou neefektivní , " jako vše , co je státní ... ".To se přece vždy hodí do krámu !

Ad 2 Zdá se mi , že pracovní povinnost nemusí pro pracovitého člověka být " božím či komunistickým trestem " . Dokonce ani v dnešních moderních českých věznicích by neškodilo vést klienty ke společensky prospěšné práci , když už žijí na úkor daňových poplatníků .

Ad.3 Právo na práci by mohlo být spojitou nádobou s povinností prokázat nabytí svého majetku , způsobu obživy a plnění daňové povinnosti vůči státu .
Zřejmě právě proto je pro mnohé občany státu toto právo na práci " velmi výhodné " spojovat výhradně s komunistickou minulostí .

A úplně nakonec - možná , že by v současné době mnozí " obyčejní lidé " vyměnili kousek svojí osobní svobody za stejný kousek osobní životní jistoty - zaměstnání . A to bez ohledu na všeobecně smutně známé tvrzení , že " poctivou prací ještě nikdo nezbohatl ."


Psáno 14.září 2011

Podvod stíhá podvod …

9. září 2011 v 18:47 | Wess |  Trocha poezie nikoho nezabije

Nelekejte se , ne v české politice , pouze v představení Gogolových Hráčů …..
Děj se odehrává v atraktivním prostředí falešných karetních hráčů, jejichž filozofie je jednoznačná: "bystrý vtip, jasný rozum a hlavně žádné ohledy."

Herci Slováckého divadla pointu příběhu vystihli skvěle a nemuseli nijak " aktualizovat " , publikum je za jejich umělecké výkony odměnilo během představení a zejména na konci dlouhotrvajícím potleskem .

Byl to pro mne s manželkou včera hezký večer v Uherském Hradišti … " Hoši děkujeme " je namístě , poněvadž v inscenaci hrál work - team 9 výhradně mužů " jako jeden muž . " Usmívající se

http://www.slovackedivadlo.cz/inscenace/hraci


Psáno 8.září 2011

Můj dobrý známý ….

8. září 2011 v 14:11 | Wess |  Společnost
je skromný i v otázce " post mortem " a říkává :

" Do nebe nechci , tam bych neměl žádné známé …. "

Možná , že on to svoje přání implicitně opírá o jiné tvrzení :

" Hodné holky se dostanou do nebe, ty zlé se dostanou všude. "


Názory odjinud :

a) optimistický názor " zběžně informovaného " jedince :

" V nebi je krásně a klid. Ale v pekle je dobra parta. "

b) názor neznámé ( a možná virtuální ) účastnice " poznávacího zájezdu do centra Země " :

" Když toto píši, tak některým věcem, které jsem viděla, nerozumím, ale Pán zná všechny věci, a On mi pomohl porozumět většině toho, co jsem viděla. Dovolte mi, abych vás varovala před tím, abyste se dostali na toto místo. Je to hrozné místo muk, trýznivé bolesti a věčného zármutku. Tvá duše bude žít navždy. Duše žije navěky. To je to tvoje opravdové já, a tvoje duše půjde buď do nebe nebo do pekla. Pro ty z vás, kteří si myslíte, že peklo je již tady na zemi - tedy, máte pravdu, je! Peklo se nachází v centru Země, a tam jsou duše v trápení dnem i nocí. V pekle nejsou žádné večírky nebo párty. Žádná láska. Žádné slitování. Žádný odpočinek. Pouze místo takového zármutku, jakému ani nejste schopni uvěřit. "P.S. Nevím , zda i po případném přečtení výše uvedeného bude dál můj známý trvat na tom , že " do nebe nechce ."
Doufám , že spíše setrvá na tom svém úvodním překrásném bonmotu , tolik odrážejícím společenskou současnost … kouzlo hledání neznámého X !
Totiž , ono naše slovácké : " Člověče , samý zloděj je to dnes , já sa ráno bójím podívat do zrcadla " , se v této chvíli nabízí samo …Mlčící


Psáno 8.září 2011

Rok křtu 2011

4. září 2011 v 10:17 | Wess |  Společnost
Jak člověku přibývají roky , tak se stále častěji ocitá na posledním rozloučení s rodinnými nejbližšími , kolegy apod.

Ač sám " pokřtěný ateista " , neboť si vzpomínám v létech 1951 - 52 na výuku náboženství na mojí škole , jsem se také několikrát zúčastnil církevních pohřebů . A na nich jsem vždy obdivoval faráře , jak přirozeně dokázal promluvit k pozůstalým , utěšit je ….. A naopak , jak formálně mnohdy zněla slova na rakví od sboru pro občanské záležitosti , či zástupce podniku.
A přitom jsem si často pomyslel , jak již řečeno - nevěřící , že církev to prostě se svými farníky umí .

Při nedávné zádušní mši v kostele visel textilní " slogan " k církevní akci " Rok křtu 2011 " a zněl :

" Kdo uvěří a dá se pokřtít , bude spasen , kdo však neuvěří , bude zavržen . "

Příkrost a rigoróznost slov zejména ve své druhé polovině mne doslova zaskočila . Jak jsem dodatečně zjistil , jsou to slova ze Základů křesťanské víry kapitoly 30 . O křestu .

Rázem jsem si uvědomil , že pozemská ideologie církve je stejně neúprosná jako ta světská a tak věřím , že platí alespoň to , co se o Bohu prioritně říká , že je " milosrdný i k nepokřtěným " žijícím poctivě ….

Psáno dne 4. září 2011

Je ten Dobeš tak pravdomluvný ?

2. září 2011 v 19:53 | Wess |  Aktuality
Dobeš: Povinná maturita z cizího jazyka by byla naprostá katastrofa
iDNES - 31. srpna 2011 18:06

Na začátku nového školního roku přiznává ministr školství Josef Dobeš věc, která je fatální obžalobou českého školství.
Dobeš v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že se musí zabránit povinné maturitě z cizího jazyka, protože by zlikvidovala 90 procent odborných škol s maturitou a technických škol. ( Konec citace )Pozn.Wess -

Obávám se , že by toto ministrovo zjištění " o cizích jazycích " mohlo být rozšířeno i na odborné předměty třeba strojírenských oborů ….. Zajímavé by bylo i zjištění o skutečných praktických dovednostech maturantů v tzv. podnikatelských oborech …..

Inu , není možné jen předstírat , že učím …. resp. že studuji ….

" A říkáte - li , že učím špatně , pak to za tu almužnu pojďte dělat …. " - tak toto by si ještě před více lety pedagog říci nedovolil - totiž on by se styděl sám před sebou .
A stejně tak by se studenti styděli , " že něco neumí " a nezdůvodňovali by to slovy " neměl jsem čas … , " v životě nebudu potřebovat " atd.atd.

Pravdomluvnost je dobrá vlastnost a přidruží - li se k tomu i velmi dobrá odbornost a nadšení pro věc a také cílevědomost , tak takovému ministrovi bych i fandil ….. bez ohledu na tu jeho stranu Úžasný

Hodně úspěchů v novém školním roce 2011 - 12
Psáno 2.září 2011