Srpen 2011

Překvapivý názor na život ….

24. srpna 2011 v 9:56 | Wess |  Společnost


" Náš život je jediným předmětem na tomto světě, který nemůžeme považovati za své soukromé vlastnictví, neboť jsme ničím nepřispěli k jeho vzniku. Byl nám jen propůjčen s povinností odevzdati jej potomstvu rozmnožený a zdokonalený. "Pozn. Wess

K T.Baťovi chovám v jistém smyslu velkou úctu a tak výše uvedený citát s neotřelým a zajímavým pohledem na život jako vlastní hodnotu " shůry do vínku nám danou " chápu . T.B. se svým citátem staví za život hodnototvorný , plný invence a kreativity a je známo , že takto pateticky i současně pragmaticky to požadoval po svých spolupracovnících ( rozuměj po svých zaměstnancích ) ve svých slavnostních projevech i v každodenní praxi .

Na druhé straně v posledních dvaceti letech vnímám a spojuji život jedince s jeho osobní svobodou atd. naopak jako nejniternější osobní a osobnostní vlastnictví , atd. . A " společenské slogany " o tom , jak život jedince patří :
a) Bohu
b) Vlasti
c) Straně aj.

bych si již nepřál účelově preferovat nebo být k tomu nějak nucen . Bohužel mocným se to někdy náramně hodí …..

Na vysvětlenou pro svoje přátele podotýkám , že kladný vztah k pojmům solidarita a mezilidské vztahy jsem si ponechal i v této době .

P.S. Svojí úvahou také chci upozornit na velmi zajímavé stránky www.centrumpi.eu , zabývající se mojí oblíbenou disciplinou " Teorie řízení ".


Psáno 24.srpna 2011

Pozor test ! : Kdo to řek ….. ?

21. srpna 2011 v 12:08 | Wess |  Aktuality

Otázka Lidovek : Uvědomujete si, že tahle vaše vyjádření jsou pro většinu lidí neuvěřitelně šokující?

" Já vám nerozumím. Ve vyšší třídě je z 50 - 60 % běžné, že majitelé velkých podniků, ředitelé, předsedové představenstva, mají asistentky, které jsou zároveň jejich milenky. To není nic nemorálního . "

Pozn. Wess

Jistě správně tušíte , že to nebyl citát slavné osobnosti ! Ano , to se pouze téměř bulvárně rozpovídala vlivná osobnost současnosti v rozhovoru s Lidovkami .
Za tolik upřímnosti , skromnosti a odpovědnosti v manažerských činnostech , myslíc na prospěch firmy a potažmo celé naší rozvíjející se ne - třídní společnosti , si tito lidé zaslouží i přiměřeně inspirativní relax ! ÚžasnýMlčící


Psáno 21. srpna 2011

Švejk Josef - věčně živý …

21. srpna 2011 v 10:45 | Wess |  Aktuality

"Čtete-li Švejka, smějte se, ale nezapomeňte myslet!"
(Egon Ervín Kisch)


Pozn. Weiss
Nic jiného mne nenapadlo po shlédnutí sobotního večerního zpravodajství na ČT 24 , kde hlavní protagonisté naší současné politické scény mi připomínali vesměs důstojníky c.k. Rak .. - Uh . , které lze shrnout do kategorie : " Teda, pane vachmajstr , vy máte hlavu … "
A oni k " tej hlavě " mají navíc i " vzácný charakter a způsobně vysoký plat " … Myslím si , že v dnešní době by si novinář Egon Ervín Kisch " pošušňával " .


Psáno 21.srpna 2011

Jenom špatný zákon ?

19. srpna 2011 v 15:44 | Wess |  Společnost
Špatný zákon
Učitelé pracují o prázdninách i v KFC. Nemají nárok na podporu

19.08.2011 06:40 Původní zpráva
Přes šest desítek učitelů si stěžovalo na ministerstvu školství kvůli tomu, že s nimi školy přes letní prázdniny rozvázaly pracovní poměr. Podle ministerstva chtějí ředitelé tímto krokem ušetřit peníze na nevyplacených mzdách. Učitelé však nemohou počítat ani s podporou v nezaměstnanosti. Pokud totiž podle zákona nepracují dvanáct měsíců v kuse, na dávky nemají nárok.

Pozn . Wess
Nevěřím vlastním očím … To , co se před pěti léty , kdy jsem odcházel do důchodu , jenom tak " mezi učitelským lidem říkalo " , je zcela veřejná pravda .

Každý slušný člověk musí protestovat proti pokrytectví ministerských úředníků o " úspěšném zvyšování platů učitelům " , když sám zažije snižování osobního ohodnocení ze 2000.- Kč na nulu bez jakéhokoliv jiného vysvětlení ředitelství školy než , že " nejsou peníze ."

Každý musí protestovat proti pokrytectví ředitelství škol , které manipulují s pracovním poměrem na dobu určitou tak , aby učitel byl vydán s vlastními sociálními podmínkami na milost a nemilost . Zejména se to týká mladých pedagogů s vlastními mladými rodinami .
Do starobního důchodu jsem nedávno musel odejít sice smutný a nerad , leč s ohledem na svůj věk " just in time " . Utěšoval jsem se tím , že alespoň moji mladí kolegové budou mít zaměstnanecké jistoty .

A není tomu tak , někteří " zasloužilí " učitelé i vedoucí funkcionáři škol totiž dál sedí jako " žáby na svých pramenech " . Hoví si takto na svých funkcích mnohdy řadu let a proč by si i v důchodovém věku " finačně nezpestřili život " .
A noviny píší , jak průměrný věk učitelů je vysoký - 45 let …..

Řekne se - " špatný zákon " , ale " sezónními dělníky " se učitelé stávají díky nemravným poměrům společenským ………, které bohužel ve školství mají obzvlášť zhoubný charakter .
Žáci cítí , že školy a učitelé je potřebují , kvůli zachování svých míst a platů . Jak objektivní asi je hodnocení učebních výsledků žáků základních a středních . A veřejnost se má pobuřovat nad " plzeňskými univerzitami . " Jenom ?

Dříve určitě dobré Dny otevřených dveří se staly pouze nechutně " populistickým podbízením se učitelů . Ti potom jsou ochotni ( nebo nuceni ? ) při zahájení školního roku v září postavit se ke vstupním dveřím do školy třeba i jako " kuřata KFC " , v jejichž firmách přes prázdniny musí pracovat , aby vyhověli podmínce odpracovaných 12 měsíců v roce .


Holt vše souvisí se vším , mnoho tváří má naše mladá demokracie . I o " kočkopsovi " se v parlamentu hovoří !
Proto asi nepřekvapí , že i učitel - pes může mít lidskou tvář … někdy mu ovšem " jeho odborně nejbližší " nasadí i psí hlavu .


A Jan Ámos by z dneška měl radost - nezapomněli jsme na něho alespoň tímto " štemplem " :


Psáno 19.8.2011

A doufáme, že lidi pochopí ....

18. srpna 2011 v 19:29 | Z internetu od Plíhala |  Kytara a texty písní ( s akordy )

Trubadůrská

Kapo: 3
Ami Emi Ami
1. Od hradu ke hradu putujem,
C G E7
zpíváme a holky muchlujem.
Ami Ami/G Fmaj7 F#mi
[: Dřív jinam nejedem,
Ami Emi Ami
dokud tu poslední nesvedem. :]

2. Kytary nikdy nám neladí,
naše písně spíš kopnou než pohladí,
[: nakopnou zadnice
ctihodných měšťanů z radnice. :]

G C Emi7/H Ami Ami/G
R: Hop hej, je veselo,
Fmaj7 D9/F# G
pan kníže pozval kejklíře,
C Emi7/H Ami Ami/G
hop hej, je veselo,
Fmaj7 Emi Ami
dnes vítaní jsme hosti.
G C Emi7/H Ami Ami/G
Hop hej, je veselo,
Fmaj7 D9/F# G
ač nedali nám talíře,
C Emi7/H Ami Ami/G
hop hej, je veselo,
Fmaj7 Emi Ami
pod stůl nám hážou kosti.

3. Nemáme způsoby knížecí,
nikdy jsme nejedli telecí,
[: spáváme na seně,
proto vidíme život tak zkresleně. :]

4. A doufáme, že lidi pochopí,
že pletou si na sebe konopí,
[: že hnijou zaživa,
když brečí v hospodě u piva. :]

R:

5. Ale jako bys lil vodu přes cedník,
je z tebe nakonec mučedník,
[: čekaj' tě ovace
a potom veřejná kremace. :]

6. Rozdělaj' pod náma ohýnky
a jsou z toho lidové dožínky.
Kdo to je tam u kůlu,
ale příliš si otvíral papulu.
Kdo to je tam u kůlu,
borec, za nás si otvíral papulu.

R:

7.=1.

8. To radši zaživa do hrobu,
než pověsit kytaru na skobu
a v hospodě znuděně čekat ...Intelektuálky

D D G
Přijely k nám z dálky intelektuálky,
G D A D A
já měl dvě, Pepa tři, ale to sem nepatří.


Pozn.Wess - Karel Plíhal nemá chybět ve zpěvníku žádného kytaristy . Vím , někdy je těžké jeho akordy do té krásné melodie " nacpat " tak , jako on .
Ale za to jeho texty jsou pro všechny ty , co chtějí a jsou schopni rozumět , vždy O NĚČEM ... ... a mají fór Úžasný

Psáno 18.srpna 2011

S takovou si ani neškrtneme ...

17. srpna 2011 v 19:15 | Wess ( dodal pouze titulek ) |  Co napsali jiní ...
" Nemůžete seškrtat rozpočet policie ve stejnou chvíli, kdy škrtáte ve všem ostatním. Protože když olupujete lidi o to málo, co mají, abyste ochránili zájmy těch, kdo mají více, než si kdokoliv na světě zaslouží, měli byste očekávat odpor - ať už organizované protesty nebo spontánní rabování. " ( Z Britských listů ze dne 17.8.2011 - http://www.blisty.cz/art/59812.html )
Psáno 17.8.2011

Vyhoření nehrozí ... ?!

17. srpna 2011 v 9:56 | Wess |  Drobné moudrosti
Dlouholetý příteli nejmilejší !

.....................Sleduji s potěšením Tvůj blog a s přáním stálého pokračování úžasnými postřehy - nevychladni! ................................................................................

Zdravím srdečně !
Josef

( Pozn. Wess ) Výše uvedená citace je z delšího dopisu mého dlouholetého vzácného přítele . Z dopisu plného vážných i jím zlehčených faktů o vlastním zdravotním stavu ( např. " urolog se zajímá o moji hydrauliku " ) .
Tento , každým coulem strojař - sigmák, pedagog , milovník automobilů a rodného Valašska , ale také znalec arabského světa a čaje karkadé , ve svém vysokém věku stále obveseluje a šíří dobrou náladu ve svém okolí .

Při čtení zmíněné citace jsem si mimoděk vzpoměl na rozhovor vnuka s dědou z filmu " Jak dostat tatínka do polepšovny "
- Dělá si ten kluk ze mě blázny? Samozřejmě, že si dělá blázny! On je totiž celej po tobě!
- Každej člověk si myslí, že nejhezčí místo je tam, kde se narodil. Ale kdybych věděl, že se ti tu nebude líbit, tak bych se byl narodil někde jinde…!Těžko se vysvětluje , proč mne napadla právě tato překrásná replika , když věkem jsem mladší než Josef - tedy jsme vůči sobě " v opačném gardu " . Ale on na to určitě příjde .

Josífku , děkuji moc , sobecky především za sebe ! A Tobě hodně zdraví Úžasný !

Psáno 17.srpna 2011

Morální úpadek v naší společnosti je stejně intenzivní nahoře jako dole

14. srpna 2011 v 12:43 | Wess |  Společnost

Vypůjčil jsem si nadpis od od Petra Osborne , který vedoucím politickým komentátorem britského listu Daily Telegraphs .
A jako motto svojí úvahy jsem použil krátkou část z jeho článku v Britských listech o nedávných událostech nejen v londýnských ulicích , kterou níže cituji :
"Jsem přesvědčen, že kriminalita v našich ulicích se nedá oddělit od morálního rozkladu v nejvyšších vrstvách britské společnosti. Za posledních dvacet let jsme byli svědky děsivého úpadku úrovně britské vládnoucí elity. Stalo se přijatelné pro naše politiky, aby lhali a podváděli. Vznikla téměř všudypřítomná kultura sobectví a chtivosti po penězích. Jako dravé šelmy se nechovala pouze mládež v Tottenhamu. Jako dravé šelmy se chovají i bohatí v Chelsea a v Kensingtonu. Před několika lety jsem byl s manželkou na recepci ve velkém domě v západním Londýně. Před domem stála soukromá bezpečnostní stráž. Na večeři se hodně mluvilo o "rozdílech mezi jihem a severem" a chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomil, že hostitelé hovoří o třídních rozdílech mezi obyvateli jižní a severní části Kensington High Street. ( konec citace )

V poslední době se opět intenzívně protestuje proti vysokým životním nákladům v řadě zemí nejen v Evropě. Vždy to jsou lidé z nižších vrstev , nikdy ne " ti nahoře " - ti snad jen velmi formálně proti vysokým daním .

Vlády zemí , kde protesty probíhají , slibují v těch lepších případech vyšší zaměstnanost , ale poněvadž státními zakázkami " hladových zdí " to prostě zachránit nejde , začnou snižovat mzdy státním zaměstnancům a chtějí tak snížit výdajovou stranu státního rozpočtu .
Vím , v tržní ekonomice nelze " přímo zařídit " , aby soukromé firmy snížily ceny svých produktů ( potravin , spotřebního zboží) .Ovšem stát by měl dbát důsledně na výběr stávajích daní . Tam je měkký - umožňuje svojí nedbalostí úniky daní , mezery v zákonech , nechce odhalovat kartely a monopolní ceny . Že by zde platilo , že " Vrána vráně oči nevyklove " , tedy , že jsou zastupitelé a podnikatelé vzájemně propojeni korupcí na první pohled docela nevinnou ?

Každý režim vždy vyhlašoval " stát jsme my všichni " , ale na druhé straně nechá v rámci liberálního přístupu a tzv.demokracie ty nejsilnější říkat např. " čím méně bude státu , tím lépe " , " stát je nejhorší hospodář " a podobné slogany těch nejbohatších .
Když je ovšem finanční krize , kterou nezavinili jeho běžní občané , ale mj. i soukromé banky podivnými machinacemi , tak " high societé " se nestydí křičet požadavky o nutnosti státních zásahů a dotací pro jejich firmy , aby " nerostla nezaměstnanost ." Zde je zejména zřejmý rozpor mezi slovy a činy .

Ti nejbohatší skutečně stát , resp. jeho veřejné statky a služby nepotřebují - snad jenom ochranu jejich majetku , tzn.policii , soudy a možná i nějakou armádu ( ? ) . Skutečně kvalitní zdravotnictví a školství by rádi viděli pouze soukromé . Z jejich hlediska to má logiku , zaměstnanec nebo námezdní sezónní dělník ( nově třeba operátor , či skladník - logistik ) , má - li málo kvalitní vzdělání ( s bídnou znalosti AJ a PC ) a základní zdravotní péči , nemůže být pro takto stabilně etablovanou společnost žádným nebezpečím , ani konkurencí . Morálka zcela zřejmě vážně pokulhává .

No a ve státní správě " je zbytečně moc finančních , živnostenských a jiných na trh dohlížejících úřadů " začnou volat velcí podnikatelé a zdůvodňovat tak rozpočtový schodek . A popravdě oni jsou již dávno " za vodou " . No , to je pokrytectví nejvyššího stupně .

Nechci omlouvat ničení a rabování obchodů mladými Brity v ulicích , poněvadž to nijak omluvitelné není . Zrovna tak ale nemůže být omluvitelné počínání těch , kteří úmyslně vyvolávají inflační tlaky , neetické marketinkové finty i v takových oblastech , jako jsou např. léčiva , pitná voda , bydlení .

" Sobectví a chtivost po penězích …. " , jak říká Peter Osborne o všudypřítomném hegemonu dneška . On ve svém článku nesouhlasí s pokrytectvím , s jakým projednávají stav zastupitelé tak " tradičně demokratické země " jako je jeho vlast .

Někdy se u nás říkává , že i po převratu více než dvaceti léty jsme stále " příliš na východě " . Já jsem stále více přesvědčen , že i když je Anglie v rámci Evropy " nejzápadnější zemí " a přesto mi nepřipadá být příliš velkým vzorem pro naši zemi .

Je stav společenské morálky závislý na poloze země , na sdílených " západních " hodnotách , na existenci či neexistenci třídních rozdílů a existenci tříd vůbec … ?

Vím , že je to hodně otázek a nejsou vůbec nové . Já se domnívám , že společnost , která úspěšnost , schopnosti a možná i pracovitost ( ? ! ? ) jedince posuzuje jen podle množství majetku , za mnoho nestojí .

Dále jsem hluboce přesvědčen a se mnou ( a již dávno přede mnou ! ) mnozí , že společenský růst se nemůže odehrávat jenom prostřednictvím " na trhu uplatnitelného konzumu " statků a služeb či pochybné komerční výsledky " vědecko - technické revoluce . " ( však každý z nás si vzpomene na zboží " pro jednorázové a velmi krátkodobé použití " . )

Základní ekonomický vztah efektivnost e = zisk z / náklady N , uctívaný v tržním prostředí přímo kultovně , je třeba upravit na neméně známý , leč opomíjený vztah

Efektivnost e = všeobecný společenský užitek U / náklady N

Prostě do společenské efektivnosti jakékoliv lidské činnosti zahrnout i další nutné pojmy , jako jsou společenský užitek namísto ryze ekonomického zisku - kultura s estetikou a etikou , víra a skutečná touha po sociální spravedlnosti atd.atd.! V ní by totiž nechyběla úcta k jinému člověku , k duchovním a materiálním hodnotám vytvořených člověkem a přírodou a jejich ochrana .

Vím , vše je jinak …………. a nejenom v ostrovní říši . No , nějak dlouho - snad měl Jan Werich i " s tou definitivou " pravdu .

Vidíte , zrovna teď na ČT 2 vzpomínají na jeho adaptaci muzikálu " Divotvorný hrnec " a Eva Pilarová si teď zpívá písničku z něho " Jakpak je dnes u nás doma …. !


Psáno dne 14.srpna 2011

Překvapivá trasa z Norska

11. srpna 2011 v 19:57 | Wess |  AC Sparta a fotbal vůbec
Naši fotbalisté zamířili za středečním přátelským , leč velmi vážně míněným přípravným utkáním do Skandinávie . Letecká trasa z Prahy do Oslo však byla odlišná od návratové zpět do Prahy .
A to nejen geograficky , ale také skutečností , že v rámci tvrdé přípravy ji mužstvo i realizační tým absolvují PĚŠKY .
Není v této chvíli - je pouze 24 hodin po utkání - možno přesně určit polohu protagonistů tohoto sportovního počinu , ale to není podstatné , poněvadž nejsou vázáni žádným časovým limitem - nikdo je v této chvíli nečeká .

K dispozici je mapa trasy a foto některých účastníků výpravy - viz níže :-)Trenér Uhrín st. je zkušený trenér , přesto má jeho výrok před pěší túrou našich reprezentantů exotický nádech :
"Je dobře, že dostali přes hubu teď před Skotskem. Když je totiž velká kritika, tak vzniká velký výkon. " ( Konec citace ze Sportu.cz )

A tak popřejme fotbalistům šťastný návrat a velké výkony po celé trase Oslo - Praha !

Psáno 11. srpna 2011

Vavřinec v Hodoníně

7. srpna 2011 v 11:09 | Wess |  Muzica
Přiznám se , na Vavřineckých slavnostech - hodech v našem městě jsem nebyl mnohokrát . Důvodů bylo různých , třeba pobyt na chatě , zahraniční rekreace ....

Tentokrát jsem v sobotu byl a odhodlán absolvovat odpolední vystoupení , zejména jsem byl zvědav na " známé zpěváky " , doslova tak totiž byli v programu skromně a anonymně uváděni kytarista Paleček a Martha Elefteriadu se skvělým kytarovým doprovodem . Shodou oba skutečně velmi známí zpěváci bohužel vystoupili bez partnerů - bez Teny E. a bez Janíka .
Palečkovy Ježkoviny s pozoruhodnými akordy tak typickými pro Život je jen náhoda , Klobouk ve křoví .... a vůbec .

No a pak - zlatý hřeb horkého letního odpoledne - ohlášení sourozenci Ulrychovi . Jako vždy skvělí , s perfektním a opravdovým přístupem , který vyzařuje zásadu - nezklamat publikum . A to bylo opravdu pozorné a vděčné vůči Haně a Petrovi - i jejich výborné doprovodné skupině . Tentokrát v Hodoníně hrály Javory převážně v bigbeatovém stylu a skvěle .

Začali tak , jako kdysi v šedesátém čtvrtém - tehdejším velkým hitem - Nechoď do kláštera . A pak ve velkém stylu - Ideál , Zvony další , které v hojném počtu přítomné šedesátníky i dojímaly .... a ti mladší ... snad měli pochopení .
V tu chvíli jsem byl hrdý , že patřím k té generaci 60. let .
Nezapomněli však ani na písničku Jedou k vám , jedou k vám ..... .Zřejme tak chtěli vzdát hold našem slováckému Podluží .
Krásné atmosféra , krásné odpoledné - díky !

Hanka i Petr jsou stále stejní ....
Byly ideály ...
Byly i zvony ... i docela malé zvonečky

Asi to tak muselo být ... a právě tak ÚžasnýMlčící...


Psáno dne 7.srpna 2011

Ze života soch ...

4. srpna 2011 v 18:58 | Wess |  Obrázky - Fotografie

Svoboda je v New Yorku a Kristus současně v Polsku i v Portugalsku , generál Patton u Plzně , TGM na koni , V.I.L. na Velikonočních ostrovech a Václav , Václav jako živý je v kavárně Slávia ... inu i v této koláži je vše , jak má být .... !?!


Při pohledu na sochy jsem si totiž vzpomněl na kastelánku v kroměřížském zámku , která návštěvníky po každé upozorňuje na obraz šlechtičny , která upřeně hledí právě na vás !?.

Na výše uvedených sochách je rovněž možno naléznout podobnou zajímavost - podívejte se pozorně , Vladimír Iljič s místními ostrovany a socha Svobody hledí zaníceně na západ a naopak Patton a s ním TGM a Václav Havel zase upřeně na východ .... ?
Why ? Erich von Daniken by řekl : " Je to jen náhoda ? "

Psáno 4.srpna 2011

Občan křtěný řekou Moravou

4. srpna 2011 v 13:57 | Wess |  Nostalgie
Jsem přesvědčen , že řeka Morava vždy hrála velkou roli v životě Hodoňáků . Možná ti mladší nebo do města se přistěhovavší vnímají Moravu jen v souvislosti se záplavami z roku 1997 a později . Případně s komáry , kteří díky lužnímu lesu mají v některých rocích rovněž svůj ráj .

Ale rodilý Hodoňák , ten k řece má vztah vřelý . Morava totiž poskytuje také možnost rybolovu , činnost úspěšného veslařského oddílu s mnoha tituly mistrů republiky i tituly na mezinárodním poli .

Morava také pohání dvě Francisovy turbíny hodonínské vodní elektrárny . A poněvadž taková elektrárna potřebuje na kdysi ve 30. létech z hlediska města skvěle regulovaném úseku také jez , existovala zejména mladými v 50.létech nejvíce oblíbená zábava - koupání v Moravě . A to " pod jezem " a " na klubě " - tedy nad jezem v blízkosti veslařského klubu .

Koupat pod jez se chodily rodiny s dětmi , poněvadž v té době se v létě vytvořila přes půl řeky písčitá plocha , kde malé děti stavěly hrady , dělaly bábovičky , hledaly říční škeble a oblázky dělaly " žabky " .

No a my , kluci - ještě neplavci - jsme přeplavávali " jamy " široké třeba 2 metry a hluboké " nad hlavu " . Také jsme dováděli přímo pod konstrukci jezu, zejména když voda velmi mírně přepadávala a vytvářela vodní clonu . Pod jezem se dobře opalovalo , poněvadž na betonu regulace a na okolní trávě bylo možno dát svoji deku a později nafukovací lehátko . Prostě " pod jezem " to byla paráda .

Sotva jsme se nějak naučili plavat , již jsme šli svoje umění zkusit " na klub " . Skákání z prámu nejprve " na bombu" a pak " po hlavě " , to byly povinné dovednosti každého kluka . Ostatně zásadním požadavkem tehdejší doby bylo " přeplavat klub " . Pak teprve byl takový kluk plavcem .

Pak se mohlo jít skákat " do vývalů " .Tak se tehdy říkalo vedlejšímu rameni Moravy tekoucí do města na její odbočce u jezu . Z hlavního toku se průtokem pod stavidly vytvářel " obrovský vír " , který nám jenom dokresloval nebezpečnost vývalů . Ve skutečnosti do nich ovšem kluci skákali " po nohách " i šipkou a mohli se rozhodnout , na kterou stranu vyplují . Doleva od vývalů k betonu nebo rovnou doprava vývalů po proudu . Ti vlevo , chtěli - li se dostat přes vývaly , je museli proskočit pod vodou a byli vodou vyhozeni na volný tok po proudu .

Koupání " na klubě " patřilo k tehdejší letní módě a pro množství lidí a dek se často muselo až k rameni Staré tiché ( slepému rameni řeky ) . Tehdy , v 60.létech , to tam žilo kánoemi , maňásky , kytarami a vodní promenáda " od Tiché po prám " na lehátkách nebo plavání proti proudu " na bubny " na slovenskou stranu , kde se také skákalo do vody - prostě paráda .

A pokud nás přestalo bavit jezdit na lehátkách s dívkami , pak se šlo za budovu veslařského klubu na antukové hřiště hrát nohejbal přes ocelovou trubku podepřenou lavičkami nebo na " šprajc " - takto místními nazývaný fotbálek . Často se hrálo i bosky - dovedete si představit ty nohy !

Nutno podotknout , že na to množství lidí tam byl malý a často nefungující bufet v budově vesláku , takže " pitný režim " dodržovali nedělní návštěvníci jenom pitím přinešeným z domu . Mohlo se na kole dojet do nedaleké Čápovy hospody , ale to my kluci jsme raději vydrželi u vody bez pití .

Dnešní srub by tehdy byl " slepicí , snášející zlatá vejce ."

Tož tak to bylo , hezké vzpomínání , že ?

No nic pojedu na kole někam ven … asi na veslák ….Psáno 4.srpna 2011

Kdo se směje naposled , ten se směje nejlépe

2. srpna 2011 v 19:38 | Wess |  Drobné moudrosti
Zdá se , že známý a hodně užívaný výrok nemá chybu . Ovšem v České kotlině " opatrnosti nezbývá " - a tak jenom připomínám myšlenku jednoho Čecha , na něhož je možno i přes jeho jistou moudrou opatrnost v ní být hrdý …


Nikdy se nesměji nejlépe, bojím se , abych se nesmál naposled...
Jan Werich


Psáno 2.srpna 2011