Březen 2011

Nic se nejí tak horké , jak se uvaří …. ale

29. března 2011 v 9:05 | Wess |  Společnost

Nedávno , " v rámci vzájemné informovanosti pomocí IT " , mi přišel mailem obrázek s následujícím textem ….

Neznal jsem až dosud Jeana Bodina a tak jsem využil známé a oblíbené Wikipedie - i nahlédl … a ejhle :
Bodin ve svých " Šesti knihách o státu " se zmiňuje o demokracii , hlupácích a prospěchářích takto - cituji :

" Suverenita znamená moc nařizovat a nařízení musí vycházet z jedné vůle. Kolektivní suverenita je spíše iluze a v krizích či ohrožení, když je třeba rázně jednat, se spontánně všichni vracejí k monarchii - aspoň na čas - například v podobě diktatury. Dobrá vláda je ta, jež jedná správně, ne ta, s níž všichni souhlasí a monarchie je stálejší než demokracie, kde rozhodují i hlupáci a prospěcháři. Formu státu a vlády si ovšem lidé nevolí, je dána klimatem a povahou lidí: proto je v hornatém Švýcarsku demokracie, kdežto v bažinatých Benátkách aristokracie. " ( konec citace )

Po přečtení autentických myšlenek Jeana Bodina jsem se částečně uklidnil - s tou demokracií to alespoň v teoretické rovině není " až tak špatné " .
Ovšem to neustálé střídání hlupáků a prospěchářů v rozhodovacím procesu o životní úrovni občana by nakonec mohlo přivést jakýkoliv stát ke stavu " kdy kolektivní suverenita je spíše iluze a v krizích či ohrožení, když je třeba rázně jednat, se spontánně všichni vracejí k monarchii - aspoň na čas - například v podobě diktatury - jak píše v knize Jean Bodin

Zkrátka , žádná kaše se sice nejí tak horká , jak se uvaří - může ale hlupák nebo prospěchář spolehlivě odhadnout TEPLOTU společnosti ?

A věřte tomu , i mezi drobným lidem jsou hlupáci nebo prospěcháři , vyčůránci a vyližřitkové a ti by alespoň v regionu rádi rozhodovali .
A tak " ti úplně nahoře mohou být stále ještě v pohodě " - to jednomu na klidu nepřidá .


Psáno dne 29.března 2011

Literárky v síti .....

27. března 2011 v 18:55 | Dle Michala Černíka Wess |  Co napsali jiní ...
" Ještě musíme přijít o tu poslední iluzi a pochopit, že soudobý kapitalismus - respektive ten antisociální, mafiánský, oligarchistický a imperiální - neumí žít v přirozeném svazku s demokracií a není ani koncovou fází lidských dějin.
Je to patrně jediná iluze, jejíž ztráta může mediálně zmanipulované většině prospět a otevřít jí budoucnost. Zmanipulovaná většina však dosud nemá potřebu prozření, neboť ono ohrožuje její prozatímně pokojné žití."

( Citováno z Literárek 12/2011 z obsáhlého a zajímavého článku Michala Černíka - Konce českých iluzí )


Pozn.Wess
Literární listy i Literární noviny i v dobách " předchozího výrobního způsobu " , např. před a v roce 1968 , ale i v pozdějších létech , dávaly prostor " zakázanému ovoci " . Je sympatické , že tak činí dosud ...

Psáno dne 27.března 2011

Kde je doma country ... ?

22. března 2011 v 19:14 | Wess |  Muzica

Country - mně se jeví jako mnohem zkušenější starší sourozenec trampských písní , neboť trampové dříve také milovali " stáda krav,plavovlasou Maud , věrného koně , lasa a sombréra ."
Vzpomínám , že jako kluk , byv v Českém Šternberku na prázdninách u tety , viděl kluky s usárnami , ešusy a kotlíky a zelenými jehlany stanovat u Sázavy . Učarovaly mi jejich klobouky , speciálně vytvarované a " oštepované barevnými bavlnkami " . Myslím , že jim tenkrát říkali TOPR. K tomu šátky kolem krku , mnohdy asi ukradené mamince .... a kytary a Ruty šuty Arizona,Texas .
Vím , že skutečný odborník na country by jistě v mém přirovnání našel mnohé úskalí ... Já si v té moji romantické teorii lebedím a vůbec se nepodívám do nějaké encyklopedie , či internetové Wikipedie .
V této oblasti " chci zemřít nevzdělán .... "
Pamatuji si velmi dobře a přesně , jaké pocity , co by kluci v 60.létech milující hru na kytaru jsme měli , když zazněla tehdy ústřední melodie filmu V pravé poledne . Tento první americký western v naší poválečné republice byl zcela jistě kultovní .
A lesku tomuto filmu dodal i Waldemar Matuška písní Buď pořád se mnou , lásko sladká ...
Dnes si uvědomuji , že tehdy cenzura mnohdy nedovolila z nejrůznějších
důvodů americké filmy.
Možná i dnes , při určité selekci , by neteklo tolik " filmové krve " v nesmyslných akčních filmech - ale zase by nebylo tolik demokracie a svobody ...


Cesty toulavý a Michal Tučný k sobě patří " jako slunce a den " , jak se praví v jiné písničce .
Vidíte a přece ten Willie Nelson ji umí také pozoruhodně - mně se hlavně líbí jeho uvolněnost při zpívání....Následující píseň u nás zpíval Rudolf Cortéz a její český název Starý honec krav a velmi pěkný dramatický text dodnes ve čtyřech slokách zní u mnohých táborových ohňů .
V originále by ji na tomto místě asi měl zpívat Johny Cash , ale pro něj je připraven hned ten další song.
Takže nejprve jiný skvělý countryman ...


A Johny Cash , nikdy nezapomenu na jeho návštěvu Československa někdy snad v pozdních 60.létech a jeho Irene , goodnight ... a způsob kytarového doprovodu ...
Ovšem Irenu mám připravenu pro jiného skvělého zpěváka a tentokrát při klavíru
a jak jinak , taky skvělého .....
Píseň Veď mne dál , cesto má perfektně u nás doma a český zpívá Pavel Bobek .....
Jistě by to dokázal , jako mnohé songy předtím i anglicky
Ovšem Denver je přece jen více doma ...
Ken Rogers a jeho Hráč U nás tu písničku zpívá Petr Spálený , a skvěle i díky textu Zdeňka Rytíře - třeba ... život je hrou vyhranou ....Na začátku otázka zněla - kde je doma country ? - U nás máme pravou americkou country velmi rádi a myslím si , že naše skupiny to také předvádějí - prý dokonce i v Nashville ...

Poněvadž tady u nás - na Moravském Slovácku máme velmi silnou hudebnost a zpěvnost mezi lidmi,
tak slyšíme , že jinak zahraje a zazpívá lidovou písničku Otvírajte sa , strážnické brány kapela Slávka Volavého , jinak výborná cimbálka z Valašska nebo opravdoví amatérští nadšenci
moravského folklóru z Prahy .

Snad proto si dovolím tvrdit , že americká country je doma mezi americkými cowboys , ikdyž jejich mustangové již také měří svoje " koňské síly " na kilowatty .
Country je krásná pro všechny , kdo ji mají rádi ....


Psáno 22.března 2011

Uč se hněvat na systém ....

20. března 2011 v 19:01 | Wess z článku Levice ve věku tekutého hněvu |  Drobné moudrosti
.....................Možná už obludu růstu Růstu zastavit nelze, její vítězství je nevyhnutelné. I tak ale pro nás platí kategorický imperativ: Dbej o to, aby ta obluda nevítězila i skrze tvůj tekutý hněv, uč se hněvat na systém, ne na jeho oběti!

Takto výmluvně a také inspirativně zakončil prof.Bělohradský svoje zamyšlení nad současnem v článku " Levice ve věku tekutého hněvu "

Psáno 20.března 2011

Věk tekutého hněvu lidu

19. března 2011 v 20:07 | Wess |  Aktuality

Včera jsem poměrně pozorně sledoval na ČT 24 volební boj v ČSSD a také komentáře a diskuze politologů,novinářů …. Jejich názory byly " velmi rozevláté " a rozhodně nebylo možné z nich nějaký konkrétní závěr učinit .

A v té bídě teoretické roviny mne zaujal filosof a sociolog Václav Bělohradský - sice rovněž teoretickým , ale praktické situace ve společnosti a politice výborně vystihujícím pojmem - TEKUTÝ HNĚV .

Mně okamžitě tento pojem zaujal a velmi jsem jej uvítal , poněvadž " tak rozhodně komplexněji " nahradil Havlův , věřím , že provizorní výraz " BLBÁ NÁLADA " .
( Kdybych chtěl téma odlehčit , mohl bych se odvolat také na slovní ekvivalent , velmi oblíbený mezi současnou mládeží a to adjektivum " HUSTÝ … ")

Teprve následně jsem zjistil , že již na konci roku 2010 Václav Bělohradský napsal a zveřejnil zajímavý myšlenkově ucelený článek " Levice ve věku tekutého hněvu " .


Za nejzajímavější z článku považuji následující myšlenky prof. Bělohradského (citace ) :

1. Za poslední tři desetiletí demokratická levice ztratila kulturní hegemonii jak v USA, tak v Evropě. Rozpadly se velké ideje, které probouzely masové politické vášně ve dvacátém století: dějiny, pokrok, národ, individualismus, kosmopolitismus, socialismus, proletariát, boží zákony.

Pozn.Wess : Doufám , že ne pro totální úpadek kultury , morálky a jednoznačnou orientaci na " tržní hodnoty čehokoliv " .

2. Politická vášeň znamená, že jedna část společnosti chce být uznána za reprezentanta společnosti celé - například proletariát, vědci, mládež nebo domorodci. Každá ta politická vášeň je poháněna nějakou formou spravedlivého hněvu - na privilegia církve, na bídu dělnických předměstí, na imperialismus velkých národů, na zkostnatělost generace otců.

Pozn.Wess : Ano , ideologickému mesiášství nechť je odzvoněno , ale vášeň a touha po sociální spravedlnosti by v této příliš pragmatické době neměla být vysmívána .

3. Hněv nad mocí, která porušuje etické normy, pohrdá pravdou či božími zákony, vedl masy průmyslových zemí k boji za lepší svět, někdy se ale lidé svým hněvem nechali příliš unést, nespokojili se s "pokrokem v mezích zákona" a nastolili "teror (jejich) pravdy".

Pozn.Wess : V kdysi známé písničce 60 let se zpívalo : " Říkala mi , Huberte,uberte trochu vášně a trochu klidu přiberte a budem še mít krášně - šišlala …… " , ale pravdu měla velkou …

4. Schopnost proměnit formy spravedlivého hněvu v teorii a praxi systémových politických změn je největším veřejným statkem demokratické společnosti, péče o tuto schopnost nás spojuje v jeden celek, přes všechny rozdíly a rozpory mezi námi.

Pozn. Wess : Výše uvedená myšlenka by snad zasloužila být uváděna a pojmenována " precedentní absolutní pravdou " .
A to i v této aktuální době , kdy někteří filozofové uvádějí jako tvrzení , že " demokracie nerovná se spravedlnost " , nebo , že neexistuje žádná univerzální spravedlnost ".
Nu vidíte , pravdu a právo někdy i sama filozofie rozdrolí … a ….smí se tedy vůbec někdo " spravedlivě hněvat … ? "

5. Nazvěme hněv, který vyvolává globalizace - tekutý. Jak by se měla levice změnit, aby získala většinový konsensus ve věku tekutého hněvu?

Pozn.Wess : Kdysi kdosi řekl , že mluvit pravdu je mne jednodušší , než si neustále pamatovat , kdy jsem co zalhal . Vím , i toto tvrzení má " slabá místo " - týká se pevného přesvědčení , že pravda je prvotně důležitá …. Vím , mezi Husovými následovníky je to dvakrát těžké ….
Levice , aby získala většinový konsenzus , musí být mluvčím občanské většiny , která její politický program má za svůj….

6. Dlouhodobě úspěšným lapačem tekutého hněvu je v Česku antikomunismus.

Pozn.Wess: Ano , to , že tento lapač vyhovuje pravicovým stranám , je naprosto pochopitelné a tak nějak " legitimní " .
Levicové strany ( ovšem které , kromě ČSSD ? ) mají ve svém programu antikomunismus ?. Pokud ano , pak jen těžko lze odhadnout pevnost základů , na nichž je antikomunismus postaven - stačí prý změna názvu …..a máme to za sebou ?
A obyčejný občan jako antikomunista … ? V dnešní době možná jen proto , že reálný socialismus před léty prohrál , poněvadž nedokázal být lepší …. V daný historický okamžik ! A občan se pouze vlastně velmi zlobí , že byl oklamán ….a pak ještě vícekrát ....?!?

7. V Česku například se zformovaly dva takové lapače tekutého hněvu - groteskní TOP 09 a "strana nových tváří" VV. S velkým úspěchem český tekutý hněv "na fungování systému" přeměňují na konsensus pro reprodukci téhož systému.

Pozn.Wess : Z předchozího je tedy zřejmé , že strategickým lapačem tekutého hněvu je antikomunismus …..taktickými lapači se ukázaly být pidistrany TOP 09 a VV . Jim se podařilo neskutečné , dostat se do vlády a pak pomáhat upevňovat stávající systém , který je předmětem a příčinou tekutého hněvu !! Pouze zvrácená a falešná hra s voliči …jsem si jistý , že nemá větší dlouhodobý význam a politici jsou hnání jenom " osobním chtíčem po majetku , moci a osobní kariéře ….. i tak je to odpudivé !

8. Nová pravice jím umí pohánět své mlýny, v tom je klíč k jejímu úspěchu. Levice to neumí, ale ani umět nesmí. Ve věku tekutého hněvu je jedinečná historická role demokratické levice v tom, že odolává pokušení lapat tekutý hněv do svých plachet a dělat z něj instantní politický program pro tekutě rozhněvané.

Pozn. Wess : Ano , instantní politický program ve slova smyslu jako rychlorozpustný ( tedy rychle mizející před očima voličů ) , nebo připravený k okamžitému požívání ( tedy ušitý účelově a horkou jehlou - viz výše reformní DPH ) , či předvařený ( tedy zbavený všech vitamínů , kterými byl pro voliče zajímavý ) , či dokonce jen práškový ( tedy volební program " vyhnaný práškama" podobně jako např. " júdři " z Plzně ).

Nemít laciný - instantní - politický program , mít za sebou většinu " poctivých daňových poplatníků " - ( chci se na tomto místě vyhnout klasickému politologickému či sociologickému třídění ) Prostě ty , které zaujal poctivý levicový politický program , projektující směřování k modernímu sociálnímu státu ….

P.S. Z celého sjezdu naší největší levicové strany mne zaujal spíše prof . Bělohradský - u obou kandidátských projevů si nejsem vůbec jistý …. Kdo ? Jak ? Kdy ? A ...opravdu ?

Psáno 19.března 2011

Pravda je jako kulička ….

14. března 2011 v 14:18 | Wess |  Společnost
Občas , když se sejdeme věkem vrstevníci a jinak kamarádi z dětství , vzpomínáme …

Tentokrát to byla hra , rozšířená na veřejnosti zejména těsně po převratu v roce 1989 , kterou jsme mohli vidět na různých bleších burzách - např. v Ratíškovicích na hřišti tamního fotbalového Baníku . Ale také v Praze u autobusového nádraží Florenc apod . Nakonec vy sami , vážení přátelé , byste mohli napsat , kde všude ....

Jistě známe " pravidla " této hry . V ní je úkolem hráče nalézt kuličku , která mizí a objevuje se pod jedním ze tří kalíšků , kterými obratně manipuluje protihráč . Po chvíli se hra zastaví a hráč má ukázat , kde je kulička , pod kterým kalíškem se nachází .Uhodne - li , vyhrává vyšší peněžní částku , než na začátku do hry vložil - zpravidla násobek .

Takže na těchto veřejných místech po celé naší republice se čas od času objevil znenadání stoleček , kalíšky a ….hrály se SKOŘÁPKY .Nejprve " marketigový tah " sehraného týmu " , kdy mezi sebou jeho členové vyhrávali bez námahy stokoruny , poněvadž bezpečně uhádli , pod kterým kalíškem se kulička ukrývá … A lidé spěchající třeba z vlaku nebo autobusu vytvořili hrozen zvědavých diváků a brzy i aktivních hráčů , které " zkušený krupiér " nechal několikrát vyhrát a pak najednou , po zvyšujících se vkladech vše prohráli …

Ti s těmi kalíšky - skořápkami byli nesporně šikovní , ale aby to vítězství měli jisté , pak v rozhodujících chvílích nechali kuličku zmizet úplně , takže v rozhodném okamžiku pod kalíšky nebyla …. A zanícený hráč prostě prohrál … a pokud zarputile chtěl odejít jako vítěz , tak prohrál třeba veškerou svoji hotovost .

Pravda je , že i v té tehdejší mladé demokracii nakonec přispěchala policie a hráče podvodné hry přinejmenším rozehnala ….

A při tom vzpomínání jsme znenadání dospěli k podobenství s reálnou politikou v české kotlině . I v ní prostý lid hledá " pod skořápkami " volebních programů politických stran " kuličku " - pravdu a spravedlnost .

V první fázi hry , kdy se " kalíšky pohybují pomaleji " , občas volič pravdu zahlédne a pak ji už nikdy nenalezne … on totiž neví , že ve finálním okamžiku kulička ( dosaď libovolně - pravda , spravedlnost ) není pod žádnou skořápkou .

A dovední manipulátoři těchto " celospolečenských skořápek " si mnou ruce …. Až potud velmi podobné .... jenomže v této hře podvodné hráče bohužel policie nerozežene … a nechá podvádět veřejně dál ...

A já s kamarády jsme si nakonec , byť pochybovačně , řekli : " Ještě , že to tak doopravdy u nás nechodí …. "

Psáno dne 14. března 2011

Ho , ho , řekl Klaus ...

11. března 2011 v 19:00 | Wess z Českých novin |  Co napsali jiní ...
"Ta snadnost, s jakou vláda nebo alespoň koaliční devítka za pár dní změnila dost radikálně svůj postoj, pro mě je spíše nepříjemným zjištěním.
To znamená, že nějaké hluboké přesvědčení o správnosti toho předchozího návrhu pravděpodobně neexistovalo," řekl Klaus.
( citováno z Českých novin z 11.3.2011 )


( Pozn. Wess ) Neobyčejně bystré prohlášení Václava Klause na " rychlé reakce koalice na výši sazby DPH "
Připomíná mi to učitele opravujícího písemnou práci z matematiky na střední škole . Tam , kde student několikrát přeškrtnul a měnil výsledek příkladu - to podle toho , jak k němu přicházely taháky , táhnoucí lavicemi těsně před zvoněním na konci hodiny a ve zmatku se již ani nepokoušel o změnu postupu výpočtu . Tam by i méně zkušený učitel klasifikoval příklad známkou NEDOSTATEČNÝ .
A možná takový student dostal i sníženou známku z chování - nevím ovšem , zda v případě vlády by nemělo jít o vyloučení ze školy , poněvadž je to v krátké době po několikáté !

Psáno 11.3.2011

Poslouchám si jazzové klasiky a je mně dobře ...

10. března 2011 v 19:06 | Wess |  Obrázky - Fotografie
.... a dělám si koláže ... a Chris Barber válí


tady je ten skvělý band ...
.... a co Louis Armstrong a jeho trumpeta ? A u klavíru Duke Ellington , je možné chtít víc ... ?


... a jazzová kytara Django Reinhardta , geniálního muzikanta , který povýšil svůj nástroj na sólový a tak je tomu doposud ...


holt , kytara je láska má ....


Psáno 10.března 2011

Ukázka z novely Novoty - 7.část

9. března 2011 v 18:28 | Wess |  Trocha poezie nikoho nezabije

Oskar narukoval …

Oskar nastoupil ke svému útvaru o jednu hodinu dříve,než bylo stanoveno v povolávacím rozkazu.Snad to bylo tím , jak nakonec rád říkával jeho spolubojovník Karel Trávník , že Oskar chtěl získat čas na založení nové základní organizace ČSM . A to ještě před složením právě " vyfasované " obrovské hromady vojenských doplňků , plné a lehké polní do stojanů , srovnání košil do nočního stolku u svoji kovové postele a uložení botů do botníků na chodbě .

A zmíněný Karel Trávník vždy rád dodával , když po mnoha létech jako spolupracovníci z jednoho podniku s Oskarem vzpomínali na vojnu v Olomouci,že skutečně rychlost , s jakou Oskar založil buňku ČSM , byla větší , než Karlova počáteční " sublimace " do vojenského života .

Oskar byl zařazen do družstva desátníka Vojtěcha Potkányiho - huťaře ze Spojených oceláren , národní podnik ( SONP ) Kladno - později opět Poldi Kladno .Tento klidný velitel a také saxofonista ( na tenorsaxofon hrál výborně a chraplákem známá rokenrolová sóla )si našel k Oskarovi cestu právě přes hudbu a zejména přes sborový zpěv . Oskar , brzy předseda ZO ČSM u roty , mezitím založil pěvecký smíšený sbor vojáků s děvčaty místní pedagogické školy . Samozřejmě repertoár tohoto pěveckého tělesa byl veskrze mírový a optimistický . Drobnou , ale pěknou vyjímkou byly partyzánské dumky a známá lyrická " Stěp,da,stěp krugom ... "

Olomouc byla i v těchto létech městem kulturním a mladá velmi četným studentstvem jednak dojíždějícím z nejbližšího okolí do několika středních škol a také v kolejích ubytovaných studentů Univerzity Palackého - zejména z filozofické a pedagogické fakulty .Vojenské útvary velmi vhodně a dá se řící , že kultivovaně do městské kultury i sportu zapadly a byly neodmyslitelnou součástí života i trvale zde žijících obyvatel .

A tak Oskarův pěvecký sbor měl celou řadu příležitostí - vystupoval na veřejných akcích v několika olomouckých společenských sálech , překrásně starobylých aulách škol , na náměstí pod orlojem s aktuálními motivy pracujících různých profesí navrženým národním umělcem Svolinským na pozdněgotické radnici a dokonce i v obřadní síni této radnice.

Pokud se vojenské služby týká , Oskar měl docela dobrou příležitost přiučit se dovednostem zámečníka , kdy ruční práce - např. pilování a zaškrabávání rovinných a tvarových ploch zde prováděl pod dohledem skutečných odborníků - leteckých mechaniků , z nichž někteří byli civilními zaměstnanci , jiní vojáky z povolání v praporčických hodnostech .Tam byla dobrá dělná pracovní parta - každý byl hodnocen a také ostatními považován jen podle kvality svojí práce .Oskar se velmi snažil a dá se říci , že si vysloužil pověst spolehlivého zámečníka , byť spíše u jednodušších a pravidelně se opakujících postupech prací.

Jiné to bylo , když musel do stráže na letišti nebo u dalších objektů jeho útvaru . Nejvíce mu vadilo , že v době čtyřiadvacetihodinové služby s malými přestávkami na odpočinek a spánek , mu právě spánek chyběl a dospával tento " zanedbaný biorytmus " ještě několik dnů poté . Ne , ale v dílnách , kde mu desátník Potkányi neodpustil " ani vrťku " a často Oskarovi říkal , že voják buď běží a nebo se zakopává .

Jak od počátku bylo zřejmé , snaživý Oskar nemohl skončit jinak , než v poddůstojnické škole , která byla také v objektu obrovských kasáren jeho mateřského útvaru .Tedy pouze vyměnil barák a s ním s nostalgií v duši opustil svůj dolíček v slamníku , vlastnoručně nacpaným a teprve časem se ze tvaru kulatého salámu proměněným do standardního obdélníku , na kterém se vždy tak sladce usínalo .

V " péešce " Oskar kromě řádu A 1 - 1 , za Čepičky platného a " velmi populárního " prožíval po večeři nadšená " čepobití " - zpívání ve tvaru pochodujícíh čet a rot , případně i větších celků . Samozřejmě ,že z jeho pěveckého sboru byli v PŠ téměř všichni tenoři ovládající perfektně vícehlasy . A tak tedy písně " Přes spáleniště , přes krvavé řeky ... " a poněvadž byli u leteckého útvaru tak zcela samozřejmě nechyběly tématické písně - např.bezesporu populární pjosoňka " My letci máme ocelové ptáky ... " a další písně ujišťující mámy a milé vojáků , že naše nebe je bezpečné a jejich spánek doma je bedlivě střežen .Všechny písně byly zpívány s velkým nasazením vícehlasně a intonačně čistě , byť tu a tam také s naivní svojí opravdovostí a přesvědčením , že jestli má uhájen světový mír , pak to záleží právě na jejich jednotce . Nebylo to jistě na škodu věci - naivita mladých mužů totiž , ať v minulosti , tak i v aktuální přítomnosti nepočítala s ambicemi politiků či rozporuplností mezi jejich slovy a činy . Politikové , naopak , vždy s touto naivitou mladých vlastenců počítali .

Lída , která do Olomouce za Oskarem jezdila , byla stále více hrdá na velmi se rozhojňující odznaky na jeho uniformě.Svědčily o Oskarově vojenské kariéře - odznak PPOV , Fučíkův odznak o čtenářské aktivitě a znalosti děl našich a jiných klasiků , třetí až postupně první třída odbornosti vojenského leteckého mechanika …. zde ani sám Oskar si nebyl jistý , zda jeho manuální zručnost je opravdu prvotřídní .Ovšem nejvíce ceněný a opravdu pěkně na uniformě působící byl odznak "Vzorný voják " , který velmi působivý na dmoucí se Oskarově hrudi .

Pěkný byl pohled na tento mladý pár - plavovlasá dívka s thymolinovým úsměvem a hnědovlasý četař se zbrusu novými červenými páskami na výložkách .

Byli šťastní v tom roce 1953 , který se chystal být pro oba životním mezníkem , neboť v září Oskar příjde z vojny a v listopadu se budou brát . A čekají v lednu následujícího roku miminko .....................***

Čím žil okolní svět v tom roce 1953 samozřejmě naši hrdinové Oskar , Josef a Eduard vnímali , ovšem jejich priority s ohledem na jejich mládí byly poněkud jiné .

Jedna událost ovšem je všeobecně velmi významná - 5 . března umírá J.V.Stalin a začíná určité tání a zlepšení vztahu k Západu, jugoslávský prezident Tito intenzívně navazuje svazky se Západem , v červnu je korunována královna Alžběta II a rituál je přenášen do celého světa televizí ,v témže měsíci v americké věznici Sing Sing jsou popraveni v elektrickém křesle manželé Rosenbergovi za špionáž proti USA ( po více desetiletí bude tato kauza velmi rozporná ).V září je v SSSR zvolen prvním tajemníkem strany Nikita Chruščev , který mj.zdůrazňuje důležitost osobního vlastnictví záhumen pro kolchozníky , na Bermudách skončí summit USA,Francie a Anglie o jednotné činnosti pro ochranu Západu .

V lékařství Američan dr.Jonas Salk ohlašuje úspěchy s vakcínami proti obrně .

Následující rok 1954 začíná konferencí Velké čtyřky v Západním Berlíně , kde nedochází ke shodě o německé a rakouské mírové smlouvě , poněvadž Rusové žádají " neutralizaci " obou států . V březnu SSSR navrhuje , aby se USA a Západní Evropa připojily k paktu o evropské bezpečnosti sponzorovanému Ruskem a na oplátku přijat SSSR do NATO,což členské státy považují za podkopání NATO .

V srpnu je KS USA postavena mimo zákon , poněvadž "je prostředkem spiknutí pro svržení vlády USA ",byť členství ve straně není prohlášeno za zločin.V Paříži je podepsána dohoda,že západní Německo může vstoupit do NATO .

V lékařství pokračují úspěchy bostonských chirurgů - transplantace ledvin , v SSSR je zahájen provoz první atomové elektrárny,pokračující zkoušky jaderných zbraní vyvolávají obavy o zdraví obyvatelstva , americká komise pro atomovou energii na přání prezidenta odvolává osvědčení o spolehlivosti dr.Oppenheimera - jeho styky s komunisty a odpor k vodíkové bombě jsou považovány za " důkaz vážných charakterových chyb " .

Ve světě nijak zvlášť nezaujaly čistě československé události , když v roce 1953 , krátce po smrti Stalina , zemřel také Klement Gottwald , ani celostátní měnová reforma , které svým poměrem 1: 5 a 1 : 50 postihla téměř každého obyvatele tehdejší ČSR...
***


… a jak to bylo dál ?Psáno 8 .března 2011

Mark Twain o řízení světa ….

8. března 2011 v 19:22 | Wess |  Drobné moudrosti

Jako kluk jsem četl rád a vzpomínám si na dětské knihy Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna , krásně ilustrované a plné kolesových parníků na řece Mississippi , slaměných klobouků a pruhovaných triček .

Hlavnímu hrdinovi Tomu Sawyerovi jsem záviděl jeho klukovské zážitky , zvláště pak ve chvíli , kdy políbil svoji spolužačku Betty Thatcherovou .To místo v knize jsem si přečetl několikrát a poznamenal jsem si i stránku , abych si můj oblíbený text mohl znovu rychle vyhledat i po vrácení knih při mojí další návštěvě městské knihovny.

Tehdy jsem pochopitelně netušil a ani nechápal americký kritický realismus , který tak skvěle Mark Twain reprezentuje .

Chci představit tohoto spisovatele velmi nadčasovým " optimisticko - pesimistickým " citátem :

"Občas vážně nevím, jestli svět řídí chytří lidé, kteří si z nás utahují, nebo imbecilové, kteří to myslí vážně."

Věřím , vážení přátelé , že tato úvaha slavného spisovatele Marka Twaina vás oslovila také ….

Pozn :
Uznáte sami , že označit duševně zaostalé blbce slovem imbecil je docela ohleduplné


Psáno dne 8.března 2011

Máme , co jsme chtěli ... ?

6. března 2011 v 19:38 | Wess |  Co napsali jiní ...
Máme , co jsme chtěli ? ..... To je , oč tu běží !
Vskutku další hamletovská otázka ..... a níže docela dobrá odpověď na ni !

V komedii prý dostanou lidé , co si přejí ...... A v tragédii ? ...... Co si zaslouží !Psáno dne dne 6.března 2011

Kam s nimi … ?

6. března 2011 v 9:30 | Wess |  Společnost


Ne , ne , přátelé ! Nejedná se o známou Nerudovu povídku " Kam s ním " , a proslulý slamník , který se nikomu nehodí . Dokonce i metař odmítá slámu z něho uklidit ….
A Neruda si je hloubky tehdejšího společenského problému vědom a tak svůj příběh začíná " úvodní modlitbou spisovatelovou " :

"Všemohoucí nebe! Chraniž dnes milostivě myšlenky mé i ostříhejž vtipy moje, aby nevzbudily nelibost mocností této země, aniž ublížily na mravnosti a jiné čistotě mým milým spoluobčanům, nebo na zdraví číslu našemu zítřejšímu, jež je nedělní - Amen!" - - -

Využívám ji v úvodu svojí úvahy , poněvadž v ní se jedná " pouze o lidi " a problém KAM S NIMI , by mohl u leckterého " liberála " vzbudit nelibost ?
Nezaměstnanost obecně a v našem okresu je kromě jiného i tristní záležitostí . Trápí i mne , když pomyslím na všechna mladá manželství s dětmi , absolventy škol , padesátníky údajně nepotřebné …kteří usilovně práci hledají a svoje uplatnění a ambice nemohou naplnit .
Jenom náhodou jsem našel a otevřel web http://www.akcnispolek.estranky.cz/clanky/tematicke-diskuse/ a tam následující příspěvek :

Českého premiéra provedli při návštěvě Japonska místní automobilkou. Výrobní linka byla plně automatizovaná, jen u každého robota stal jeden pracovník a podával mu šroubky.
"K čemu jsou tu tihle lidé dobří?" podivil se premiér.
"On by jinak nebyl nikdo, kdo by si mohl naše auta kupovat."

Ať se skutečně tato příhoda stala nebo je jenom fikcí , obsahuje zásadní pravdu - když lidé budou potřební ve výrobním procesu pod heslem neustálého růstu efektivity práce stále méně - pak v této " tržní společnosti " ztratí svoji jedinou dnes platnou hodnotu - hodnotu svojí práce ( pracovní síly ) .

Tím ovšem ztratí i svoji kupní sílu - nebudou " moci konzumovat " a možná pak budou chodit v neděli do hypermarketů " ohřát se pohledem na zatím ještě plné regály " ….

Nepokulhává zde určitě známé rčení o " hadovi , který si žere vlastní ocas …. "

Zcela zřejmě ten Japonec , co provázel premiéra , měl velkou pravdu …. Totiž veškeré výrobky a služby musí najít svého spotřebitele - i auta ….

Tím spotřebitelem je člověk , pro kterého se přece " to všechno dělá " . Nemějme problém - kam s nimi ., přece zvyšuje - li se efektivita ( produktivita ) práce opravdu , pak zkracujme pracovní dobu bez snižování platů a mezd . Podle myšlenky T.G.Masaryka - " Vzdělání dopřejme každému … a buďme slušnými lidmi .. " umožněme přístup k veřejným statkům ( ke školství , zdravotnictví a právu ) opravdu všem ….

V těchto dnech jsme však naopak svědky nejen " reformních vládních škrtů " , ale stále trvá snižování stavu zaměstnanců ve firmách se současným prodlužováním pracovní doby a neochoty zaměstnavatelů zaplatit přesčasy , včas platit za zaměstnance pojištění aj.… To přece není zvyšování efektivity , ale pouze intenzity práce … a to ví i běžně přemýšlející zaměstnanec - ale mlčí , zatím se bojí o práci ..

A bohatí - kteří mají problém s nerudovskou otázkou týkající se jejich zaměstnanců a nikoliv ovšem jen slámy ze slamníku - by měli mít mj. představu o mravnějších ziscích z údajného celospolečenského růstu .
Jinak by se potom nejenom nenapravitelní skeptici utvrdili v tom , že " společnost , která úspěšnost a hodnotu člověka měří pouze velikostí jeho konta a majetku , nestojí za mnoho …. Ba co dím …. Stojí vůbec za to .... ?

A na závěr opět využiji Nerudovy moudrosti v jeho závěrečné modlitbě ( cituji ) :

"Všemohoucí nebe! Děkuju ti vroucně, že jsi mne dnes přede všemi myšlenkami milostivě zachránilo a ostříhalo vtipy moje, takže jsem nevzbudil ani nelibost mocností této země, aniž ublížil na duševní čistotě milým spoluobčanům svým, nebo na zdraví zítřejšímu našemu číslu, jež je nedělní - Amen!"Psáno dne 6. března 2011

O česneku .... v Česku

2. března 2011 v 9:11 | Wess |  Společnost

Český česnek téměř zmizel z polí. Teď se stává žádaným luxusním zboží

PRAHA - Sehnat v obchodech v Česku tuzemský česnek je v současnosti takřka nemožné, přestože zájem o něj mezi spotřebiteli v poslední době výrazně roste. Česko je dnes u této tradiční zeleniny i po započtení toho, co si lidé vypěstují sami na svých zahradách, soběstačná pouze z jedné pětiny.

Ohlasy čtenářů v diskuzi :
Jsme prodejné děvky a prodáme se každému, kdo
je ochoten přidat pár prašivých korun, nebo zradíme naše výrobce čehokoliv nákupy u podvodných vietnamců. Asiaté nám likvidují tradiční výrobu oblečení, skla, obuvi, pašují sem falešné zmetky, ale čecháčci se z toho mohou podělat. Neumíme se podívat na pár let dopředu a domýšlet skutečný dopad. Delší čas šmelí naši politici na všech úrovních s pozemky, za úplatky ustupují extravagantním požadavkům přivandrovalců (viz Karlovy Vary) a za pár let zde budeme na návštěvě a nic nám zde nebude patřit. Chybí i potřebné zákony, které neumí politické rychlokvašky z Plzně správně formulovat a uvést do života. Jsme zaostalý stát zejména mentálně.
( Citovány Lidovky.cz z 1.března 2011 )

Pozn.Wess :
K jak závažným úvahám se dostane náš občan , objeví - li se díra na trhu ….. kdysi základy režimu pomáhal rozdrolit i nedostatek toaletního papíru a jižního ovoce ….. Holt , detaily nelze podceňovat !
….
A teď vážně - spíše než skutečně pracovití a podnikaví Vietnamci mi vadí málo schopni politici a současné zákony ….. a běžní lidé , kteří musí hledět na korunu a nepatří mezi ty s alespoň průměrnou mzdou 26.tis.Kč , ti bohužel " strategicky nemyslí "….. a já jim to nijak nehodlám vyčítat ….
Samozřejmě , pamatuji , jak v 60.létech občané Velké Británie veřejně kritizovali ministerského předsedu , poněvadž nosil zahraniční obleky, košile,vázanky a obuv a neupřednostňoval nabídky britského zboží . …….

Samozřejmě , četl jsem i prvorepublikové desatero , živnostnická rodina se v době krize " vzájemně podrží " a především prodává svoje zboží mezi sebou…. Znám i jednání Tomáše Bati , který v době krize vyhlásil ve svých podnicích heslo - " Musíme se uskrovnit všichni - a snížil mzdy o jednu třetinu a ceny v podnikových prodejnách , kde zaměstnanci nakupovali .

Dovedou se uskrovnit naši zastupitelé - poslanci a senátoři ? Vždyť nedávno veřejně jeden z nich vyjádřil lítost nad tím , jak malou pozornost věnoval spolu s jinými kolegy návrhu o snížení jejich platů ……( holt , přeslechnul , poněvadž je tak zvyklý pracovat …)
Tak vidíte , česnek a nejenom on , je důležitý v našem jídelníčku ….
Psáno 2. března 2011