Srpen 2010

Trocha nostalgie nikoho nezabije – aneb vzpomínka na rok 1968

24. srpna 2010 v 11:39 | Wess - komentář |  Nostalgie" Občan , to bylo kdysi slavné revoluční slovo . Označovalo člověka , nad nímž nemohl nikdo nekontrolovaně panovat , jemuž bylo možno jenom šikovně vládnout , aby měl dojem , že si vládne téměř sám.

Dosáhnout u ovládaných takového dojmu bylo cílem náročné pracovní specializace , která se jmenuje politika .

Ve skutečnosti občan , vládnoucí si sám , to byl a bude jen mýtus …. "


( Ludvík Vaculík v části svého příspěvku na IV. sjezdu Svazu čs. Spisovatelů v roce 1968 )


Pozn. Wess -
Z osmašedesátého se dnes ke vzpomínání vlastně hodí jenom ty tanky … ( ?? )


Snad proto psáno až 24.srpna 2010

Nečekaná reakce …

17. srpna 2010 v 17:16 | Wess |  AC Sparta a fotbal vůbec                Naše sportovní společnost si po dlouhá léta musí zvykat na arogantní chování fanoušků k hostujícímu mužstvu - soupeři našich miláčků. Sotva se hosté objeví na hřiští , ozve se pískot domácích a často také výkřiky , aby ten nebo onen " šel ven " . Člověka pak napadne , proti komu by v tu neděli mužstvo domácích hrálo ?

                 Před mnoha léty jsem zašel na jedno přátelské utkání mezi domácím Slovanem a sousední holíčskou Iskrou .Utkání bylo rámcovou akcí prvomájových oslav v našem okresním městě . Iskra hrála divizi - tedy třetí nejvyšší soutěž v tehdejším Československu a dávala to svým výkonem znát , kdyžv každém ohledu převyšovala domácí mužstvo. Zejména domácím hráčům překážel vysoký snědý stoper svým stoprocentním výkonem .To neunesl podnapilý domácí divák , sedící na ještě dřevěné tribuně . Svoje " sportovní sympatie " vůči tomutu hráči vyjádřil slovy - " ty blbý Slováku ! "

                 Stoper se obrátil k tribuně a k volajícímu divákovi se slovy - " eště raz a ja si pre těba príjdem " . Jak to bývá , divák zmožený alkoholem a " momentální nacionální hrdostí " podobný výkřik o hráči zopakoval . A tak stoper splnil svůj slib .Vyběhl hbitě na tribunu a " lištil sprosťáka po hubě " a pak na zpáteční cestě přeskočil opět zábradlí kolem hřiště a pokračoval ve hře .

Rozhodčí i diváci nijak hráče neodsoudili , a já si naopak myslím , že jejich sympatie patřily právě jemu .

Svým známým při určitých příležitostech tento můj sportovní zážitek vyprávím .

                  Ovšem v neděli , v slunečném srpnovém podvečeru , jsem zašel s vnukem na mistrovský zápas okresního přeboru , přesněji řečeno i s částí mistrovského utkání dorostu .
Domácí dorostenci vyhráli , přestože si podle domácích fanoušků pomezní rozhodčí při posuzování ofsajdů na domácí zasedl .

                   Pak nastal slavný okamžik - první mistrák domácích byl zahájen …. Právě tím rozhodčím , který v předzápasu " mával auty " . Domácí " fanusi " znervózněli již po prvním gólu - dali jej hosté . Pochopitelně za momentální vývoj v utkání od této chvíle podle nich " mohl " hlavní rozhodčí . K tomu pak směřovaly výkřiky z oblasti gynekologie , veřejných domů , padala podezření o jeho totální slepotě a opilství … prostě standardní chování diváků , jejichž vzorem je patrně naše extraliga .

                    Asi v polovině druhého poločasu v určitém okamžiku ztichlého hlediště nechal svému hlasu vyniknout jeden konkrétní divák , když počastoval rozhodčího obvyklými výrazy toho odpoledne v okamžiku přerušení hry .

                     Rozhodčí v tu chvíli , vědouce bezpečně , " který to byl " , se rozběhl k zábradlí , kde onen divák stál . Viděli jsme zřetelně , že se diváka zřejmě z očí do očí znovu zeptal na jeho názor a pak ….. a pak jej před úžaslým hledištěm " pleščíl po hubě " …

Od této chvíle byl na hřišti mezi hráči i v hledišti klid a slušné prostředí .

                     Domácí nakonec v tomto vyrovnaném , nečekanou fackou okořeněném utkání zvítězili . Rozhodčí po závěrečném hvizdu odešel koridorem tleskajících a " jsi borec " volajícími domácími diváky do kabin .

                     " Postižený " divák se zmohl ještě v průběhu zápasu pozvat na hřiště Policii ČR a já chci jenom věřit , že nakonec vše bylo řešeno maximálně oboustrannou pokutou za výtržnosti na veřejnosti  pro oba aktéry .
                     A já  i s mým vnukem , který také hraje fotbal závodně , jsme v duchu stáli na straně    " chlapsky " jednajícího rozhodčího …. I přesto , že on od sekce rozhodčích určitě pochvalu čekat nemůže .

                    Já však mohu svým přátelům vyprávět o další " just in time " facce , která, majíc    výchovný podtext , nepadla vedle.

                    O několik dnů jsem se od lidí dozvěděl , že facku obdržel pedagog zdejší základní školy . Údajně " on nekřičel " a tak rozhodčí jej prý měl odškodnit částkou 2000 .- Kč.

Nevím , zda bych , " jako postižený " , tu částku vzal ……Psáno dne 14. srpna 2010


Test deníku Mladá fronta Dnes

17. srpna 2010 v 17:12 | Wess |  Společnost
Test deníku Mladá fronta Dnes

Tento nejčtenější deník má neuvěřitelně široký záběr .


Např. jeho poslední test z aktuální oblasti společenského života , zveřejněný dne 3.srpna 2010 ,má překvapující závěr :

" Veřejné záchody v ČR jsou čisté , ale nejdou najít . "


Na jiném místě téhož dne zase deník uvádí , jak si komunisté v 60.létech zhotovili mapu      
" Výskytu vlasatců na území ČSSR " a že jim v té době vadil i vlasatý Vinetou ….. . a jak tehdy vlasatý Hutka platil na nádraží pokutu za znečisťování veřejného prostranství , ale , jak hrdě i dnes říká - Zůstal jsem vlasáčem - .


Podnětná je také informace a snad i fakt , že " čeští muži tloustnou , ženy si naopak drží svou váhu " , přičemž článek se odvolává na další stranu novin , kde se překvapivě zase tvrdí , že
" ženy tloustnou postupně a pořád , muži jen do 54 let . "


MS Power Point v armádě

" Nejhorší slajd ve světě - Jak vyhrát válku v Afghanistánu -

  1. Přesvědčit protivládní povstalce, aby nechali útoků a stali se z nich neutrální občané .
  2. Přesvědčit neutrální Afghánce , aby začali podporovat zvolenou vládu .
  3. Udržet si dál přízeń občanů , kteří podporují vládu .

" Až pochopíme tento slajd , vyhrajeme válku . - řekl bavícím se posluchačům jistý generál , který byl předtím vyhozen z armády " za prostořekost " .

Někteří jiní říkají - " MS Power Point z nás dělá blbce . Je to nebezpečné , poněvadž je vytvářena iluze porozumění problému a také iluze , že věci jsou pod kontrolou " .

Drobné zprávy z MF Dnes

Bobři si postavili hráz a tři vesnice nemají vodu .
( Pozn.Wess - Další důkaz , že se u nás neustále zlepšuje životní prostředí a úsilí Zelených není marné )

Do Chrámu sv.Víta lze jít i zadarmo , stačí říct : Jsem věřící .
( Pozn. Wess - Evidentně se věří ……, jak věřícím , tak nevěřícím …. velmi pozitivní trend )

Čínský drak by se měl učit utrácet a strýček Sam šetřit .
( Pozn. Wess -Deník nezapomíná i napomenout a současně poučit i velké státy ….. a náš občan musí nabýt dojmu , že v jeho okolí převládá vysoká informovanost a moudrost )


Psáno dne 4.srpna 2010

Jak dědečka zachránilo řemeslo …

17. srpna 2010 v 17:06 | Wess |  Nostalgie
Jak dědečka zachránilo řemeslo …

Můj děda byl skvěčlověk , řemeslník a taky vypravěč . Měl jsem ho velmi rád a on mne taky . Když jsem jej poznal , byl již v důchodu a tak jsme měli na jeho vyprávění dost času . A taky na procházky třeba hliníkům hodonínských cihelen směrem na Pánov . Tam mi ukazoval korečkové bagry , visuté lanovkové dráhy , které odvážely cihlářský jíl do výrobních hal.
Vzpomínám si , jak jsme spolu takový model hliníku i s malými rypadly spolu udělali na jeho malém dvoře - k " velké radosti " babičky , energické to ženy .

Dědeček měl pro mé klukovské zájmy velké pochopení . U něho jsem mohl schovávat v lepenkové krabici od bot pod jeho oblíbený otoman v kuchyni slepé náboje a další klukovské poklady , nalezené na vojenském cvičišti Pánov . K tomu se pak přidalo jeho vyprávění z vojny a moje otázky , zda jejich " mašinkvéry " byly lepší než současné kulomety .

Došlo pravděpodobně i na vymyšlené příběhy , jak děda sloužil na ponorkách a tam také potkal naši babičku . Nějaká ženská ve vodě v polském přístavu , kde zrovna kotvili , volala o pomoc . Děda prý se sklonil přes zábradlí a vytáhnul ji za její dlouhé husté vlasy na ponorku . Od té doby se ho prý nepustila ….

Když jsem byl přijat na učební obor strojní zámečník , měl snad z mého rozhodnutí nejdříve se vyučit řemeslu radost , kromě mne , pouze můj děda - uznávaný kotlář u fy Honig Hodonín .
Ten mne vedl k úctě k " řemeslu " také třeba třeba následujícím osobním příběhem .

Jako mnozí jeho vrstevníci i můj děda byl v 1. světové válce v Itálii jako dělostřelec a kaprál . Tehdy prý v Dolomitech se opevnili na jednom z mnohých horských vrcholů a střelivo a " menáž " - jídlo jim přivážela lanovka . V době jejich obklíčení nepřáteli přijela lanovka s c. k. důstojníkem a ten měl na vojáky dotaz , kdo z nich je vyučeným kotlářem ?

Přihlásil se můj děda a ještě jeden z jeho spolubojovníků . Odjeli lanovkou dolů a odtud do Rumunska opravovat lokomotivy pro vojenské vlaky .

Jeho kamarádi tehdy na tom vrcholku hory se konce války nedožili - všichni tam zůstali na věčnost……

Věřím , že toto dědovo vyprávění bylo pravdivé , vždy měl při této vzpomínce v očích slzy ….


Psáno dne 12. srpna 2010


Jednou budem dál ...

9. srpna 2010 v 9:51 | Neznámý pozitivista a Wess |  Drobné moudrosti
" VÍRA JE PŘEDPOKLADEM ZMĚNY "

Jeden ze současných poměrně známých občanů ČR např. svoji víru vyjadřuje následujícími výroky :

"Jsem přesvědčen, že obecná ideologie multikulturalismu, která je antiliberální ideologií, je hluboce mylná."

a dodává :

"Multikulturalismus je ... tragickým omylem současné západní civilizace."


Pozn. Wess

Jakou mít tedy svoji osobní víru .... ? Název známého náboženského gospelu v naší revoluční české verzi ve svém burcování nepožaduje po společnosti , aby byla výš .
Prozíravě se v ní praví , že " jednou budem dál " ....

A já věřím , že ne dál od zdravého lidského rozumu , snášenlivosti a upřímnosti .
Psáno 9. srpna 2010