Povolební čas ...

2. června 2010 v 11:05 | Voltaire + Wess |  Drobné moudrosti
" Pouze šarlatáni jsou si něčím jisti . Pochybnost není příjemným stavem , ale jistota je směšná ."

( na klasika níže klikni )

( 1694 - 1778 )


Pozn. Wess

Přesto je mi tak trochu líto , že podle jeho uvažování jistota by měla být v kategorii hodnot zařazena jako směšná  . Vždyť si jistě přejeme , aby ropný gejzír u Floridy byl určitě zastaven , nebo aby celosvětová finanční krize byla napříště regulována s určitou jistotou . Chceme jistoty pro naše rodiny a komu je toto přání směšné , " toho nemáme rádi " .

Jistota není směšná ani v případě , kdy jistě nevíme koho volit , i když s určitostí nevíme proč ?Prostě všichni bychom si přáli , aby nahodilostí v našem životě bylo pouze přiměřeně a jenom takové , aby činily ze života sled pestrých zážitků , ale povětšinou příjemných .

Voltaire , tento osvícený člověk byl mj. určitě velkým optimistou s pozitivním myšlením . Jenom tak lze vysvětlit jeho další myšlenku :

" Člověk jako rozumná bytost je schopen díky vědě, technice, kultuře a správnému společenskému řádu vést svůj osud k lepší budoucnosti " .

Dává mi hodně práce dát za pravdu Voltairovi . Přesto věřím , že důvěru  projevenou lidstvu tímto velikánem historie  , nezklame ani naše malá zemička ...

Voltaire se zajímavě staví i k pojmu svoboda , když píše :

" Svoboda začíná právem říct, že dvě a dvě jsou čtyři . "

Já nepředpokládám , že by Voltaire  poznal společnost , kde by podobná práva v projevu byla lidem jeho úrovně upírána . Vím určitě , že uvedeným citátem měl na mysli obecnější stav věcí veřejných .

Kdyby žil dnes , možná , že by měl na mysli právě současnou typicky českou situaci , když za schopné života jsou považování pouze lidé pravicově smýšlející a " dobře to myslící se státním rozpočtem " a naopak ti nezodpovědní , neschopní a líní , potřebující ochranu státu , prostě ti jsou levicoví . A těm , i kdyby    " svobodně tvrdili , že dvě a dvě jsou čtyři " , by to stejně nebylo uvěřeno .

Jistota není směšná  dokonce ani teď - po volbách - i když  jisté sebejisté politiky už rozesmála .
Lze jenom doufat , že jsou současně i odpovědní a nebudou jistotu jako hodnotu zesměšňovat svým chováním a rozhodováním o jistotách svých voličů .

A ještě pro úplnost - doufáme , že naši politici nejsou šarlatáni ( viz úvodní citát Voltairův )

Ať tedy žijí klasici a jejich výroky a citáty , poněvadž v " české kotlině nikdo z místních není prorokem " !

Psáno 2. června 2010
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama