Květen 2010

UFO a studená válka …

29. května 2010 v 16:15 | Wess |  Politika

Pod tímto názvem odvysílala satelitní TV Viasat History dnes - dne 27.května 2010 odpoledne - dokument s celou řadou drobných příběhů zejména z prostředí Spojených států .

Jeden z vypravěčů , kteří poutavě vyprávěli tyto drobné příběhy a souvislosti setkání obyčejných lidí, ale i např. vojenských pilotů s UFO , mj. zaujal také touto myšlenkou :

" Autoritářské režimy o událostech mohou mlčet . Demokracie si tento luxus nemůže dovolit a proto musí znovu a znovu lhát " .Pozn. Wess : Není lehké být demokratem …

Psáno dne 27.května
2010

Těsně před volbami 2010 …

27. května 2010 v 9:42 | Wess |  Aktuality


Občan má prý jít každopádně k volební urně , aby se pro narůstající osobní dluh každého z nás nezměnila na urnu v urnovém háji státu .

Jak a koho ale volit ?

Slepá


Marnotratnou levici údajně plnou neschopných lidí spoléhajících na ochranu státu ?

Nebo pravici nesmírně všeho schopných lidí , kteří chtějí mít " co nejslabší stát , poněvadž je nejhorší hospodář " a kteří po něm často chtějí pouze jediné - státní dotace pro svoje podnikání .

A co mladí , jdoucí k volbám poprvé . O mladých se tradovalo , že kdysi bývali spíše levicoví , snící o " květinové revoluci " , neagresivní anarchisté , v žádném případě ne extrémisté . Dnes kupodivu nejsou ani zřetelné ideály mladých , spíše holý pragmatismus v jejich počínání ….

Velmi halasně je doporučována jenom jediná správná cesta . To  potom ovšem bude jedno , kdo bude zvolen . Snad jenom v prvním případě bude " žít celá společnost na úkor svých potomků " a v tom druhém budou ti všeho schopní žít na úkor zbylých neschopných současníků.

Nedávno jsem přečetl z knihy z 80. let pár myšlenek Alberta Einsteina , dovolím si je v této chvíli ocitovat :

" Ve světě poznání , které již máme , připadá to , čeho se šťastně dosáhlo , jako něco samozřejmého a každý inteligentní student to pochopí bez přílišné námahy .

Ale léta trvající hledání v temnotě plné předtuch , s hlubokou touhou , se střídáním naděje a únavy a nakonec s průlomem k pravdě - to zná jen ten , kdo to sám zažil " .


Albert Einstein ( 1879 - 1955 )


Přátelé , tento génius v exaktních vědách může být dnes příkladem i ve společenských vědách a také v každodenním politickém a společenském životě občanů .

Pojďme k volbám a mějme na paměti , že " hledání v temnotě plné předtuch s hlubokou touhou po poznání " může začít právě v okamžiku vhození volebního lístku do urny :-))


Psáno dne 27. května 2010

Jak je to vlastně s těmi omyly ?

25. května 2010 v 19:07 | Moliére |  Co napsali jiní ...
" Nejlepší omyly jsou ty nejkratší . " Moliére ( 1622 - 1673 )

Mýliti se není neobvyklé ...

25. května 2010 v 19:03 | Cicero |  Co napsali jiní ...
" Každému člověku jest vlastní mýliti se , pouze hlupákům však v omylu setrvávati " . ( Cicero ( 106 - 45 př.n.l. )

O božských perspektivách

24. května 2010 v 17:04 | neznámý |  Drobné moudrosti
Chcete - li rozesmát Boha , řekněte mu o svých plánech ....

Maturitní tabla

17. května 2010 v 11:02 | Studenti - maturanti |  Co napsali jiní ...
Úvodní pozn. - Wess

( Vždy mne velmi zajímala motta z maturitních tabel , neboť si myslím , že z nich lze odvodit např. aktuální míru odpovědnosti studentů k životu , vztah k humoru , studentské recesi , ke vzdělání         i k maturitní zkoušce samotné .

Vzpomínám obzvlášť na jedno maturitní tablo z naší školy z 80. let - " Mám obavu , že ruce mé sny mé nedoženou " .

Využil jsem tedy květnové návštěvy u rodiny v Dolním Kubíně a opsal při procházce po velmi pěkném náměstí dvě motta dvou maturitních tříd ze dvou dvou místních středních škol ) .

Rysavá jalovica
MARTIN KUKUČÍN  ( pro české maturanty - klikni ! )


" Už ani budúcnosť nie je to , čo bývala ….    "

( Maturitní tablo OA Dolní Kubín )" Loď je najbezpečnejšia v prístave ,
ale nie preto ju postavili … "

( Maturitní tablo Gymnázia Dolní Kubín )
Jistě mi dáte za pravdu , že obě motta , každé z nich jinak , jsou zajímavá ...Psáno 17. května 2010

Většina Čechů bere podprůměrnou mzdu

7. května 2010 v 9:25 | Wess z internetu |  Co napsali jiní ...

České domácnosti budou muset letos hospodařit velmi obezřetně, aby se nedostaly do finančních potíží. Na průměrnou hrubou měsíční mzdu, která loni činila 23 598 korun, v Česku nedosáhnou už dvě třetiny zaměstnanců.Názor s nejvíce souhlasnými hlasy (513)
Vlaďka Cekotová, 
Čtvrtek, 6.května 2010, 06:06:13  |  Souhlasím |  Nesouhlasím | +513
To dnes už ví každý malý kluk z dělnické rodiny. Jenom zaměstnavatelé to neradi čtou:-(

Názor s nejvíce nesouhlasnými hlasy (447)
Pavel Prát, 
Čtvrtek, 6.května 2010, 06:39:14  |  Souhlasím |  Nesouhlasím | -447
Pane Madejo, chyba se stala v tom, že jste si našel méně placenou práci, řekl bych... Ale chyba bude na Vašem přijímači. Co takhle se zkusit vzdělávat či jinak angažovat a ne pouze přispívat na podobné diskuze, jak se máte špatně...


( Pozn. Wess )

Článek není překvapující svým obsahem , to skutečně ví každý , trochu vnímavý občan ČR .

Mne spíše zaujal ten druhý , výše uvedený diskuzní příspěvek . Diskutující s nebývalou " tuto diskuzi přesahující  elegancí " doporučil lidem permanentní vzdělávání nebo " jinak se angažovat " .

Snad jenom by měl tento " dobu pochopivší občan " ještě doporučit , ve které straně našeho politického spektra mají mít svoje angažmá jeho  spoluobčané , když jim vzdělání a další vzdělávání nechybí .


Psáno dne 6. května


Nikdy neříkej , že ...

3. května 2010 v 18:55 | Známý neznámý |  Drobné moudrosti


Nikdy neříkej , že to nejde !

Vždy totiž hrozí nebezpečí , že se najde blb , který neví , že to nejde a udělá to !( Pozn. Wess ) Vzpomínám na vyjádření mladého , nadšeného soustružníka v dobovém tisku .  Tehdy ten šťastný člověk pravil : " Neznám větší potěšení ve své práci , než na svém hrotovém soustruhu SV 18 - RD pokořit tvrdou kalenou ocel  ! "

Vztah mezi pravdou a upřímností ...

3. května 2010 v 16:31 | Neznámý známý |  Drobné moudrosti


UPŘÍMNOST NENÍ SYNONYMEM PRAVDY !


( Wess - pozn . ) : Velká to škoda , neuvažujeme - li v této chvíli  tzv. " milosrdnou lež "

Psáno dne 3 . května  2010

Afghanistan v Otázkách VM ze dne 2.5.2010

3. května 2010 v 16:20 | Wess |  Politika
Již mnoho let bych rád slyšel pravdu o Afghanistanu .Aby byla solidně vysvětlena a porovnáná současná mise vojsk v této nešťastné zemi s " agresí " tehdejšího SSSR . Něco málo jsem slyšel z úst Zbygniewa Brzezinského před časem a tam velmi zazněl politický pragmatismus USA z dob studené války .

A tak o to více jsem očekával aktuální hodnocení stavu v této zemi . S pedantskou přesností a metodicky skvěle Václav Moravec oslovil nejprve odborníka - policistu Komorouse - známého a mnohaletého úspěšného bojovníka proti drogám a pašování opia a heroinu tzv. " balkánskou cestou " do naší země a dál do Evropy . Afghánské drogy jdou především do Evropy , ovšem rafinace opia se děje stále více mimo území Afghanistanu .

Nebezpečí stavu ekonomiky v Afghanistanu tedy hrozí jednak z výroby heroinu , a také ze skutečnosti obrovských zisků z jeho prodeje , z nichž se financuje mezinárodní terorismus .

Od roku 2001 , kdy do země přišlo 7000 US vojáků počty vojáků stoupaly až na současných 100 000 vojáků NATO , přičemž je konstatována nízká efektivnost v nápravě nežádoucího stavu v zemi .

Záměrem je vycvičit afghánskou armádu a policii a dosáhnout stavu , aby i v řízení země převzali moc sami Afghánci . Uvažuje se také o zaměrném ničení polí pro pěstování opiátových plodin a nabídce rolníkům pěstování alternativních plodin .

Další účastník TV Otázek VM - stínový ministr zahraničních věcí za ČSSD Zaorálek - zmínil , že nově , po létech tentokrát se souhlasem USA , se do řešení situace vrací Rusko . Poznamenal také , že údajně v současné vládě Afghanistanu je až 70 % lidí z dob sovětské vojenské účasti .

Ruské zájmy lze prý shrnout takto :
-         likvidace makových polí , aby nepronikalo opium na území Ruska , alternativní zemědělství
-         likvidace Talibanu , který radikalizuje jih Ruska
-         zájem o zemní plyn

" Takže zájem Ruska je docela upřímný a při řešení může být jeho účast a spolupráce s mezinárodními silami účinná " , zdůraznil pan Zaorálek .

To také vyplývá ze slov mladých Afghánců , nezatížených již ideologickými předsudky někdejší studené války mezi zmíněnými velmocemi , s nimiž bylo vedeno interview před kamerami ČT .

P.S. Tedy porovnání vojenské účasti SSSR a USA v Afghanistanu jsem se zase nedočkal .Tak alespoň moje porovnání zájmů tehdejšího SSSR a současného Ruska . Společné znaky , podle mého soudu jsou tyto :
- zajištění jihu Ruska proti vlivu Talibánu , resp.islámu
- omezení či likvidace pěstování opiových plodin a nahrazení alternativou ( tehdy snad SSSR chtěl mj. i budování afghánského průmyslu ?! )

Rozdílné zájmy SSSR plynuly pochopitelně z ideologických i z vojensky strategických důvodů :
-         chtěl v Afghanistanu podpořit takový režim , který by zajistil spojenectví se SSSR a tím byl zmírněn význam Pakistánu - tradičního spojence USA v blízkosti státních hranic SSSR .

Kladem současné situace v Afghanistanu nepochybně je , že USA a Rusko chtějí spolupracovat i v tak neuralgických punktech a cílech svých zahraničních politik.

Alespoň já bych tomu chtěl věřit právě takto .


Psáno 3.května 2010

Aktuálně z Wall Streetu …a nejenom …

3. května 2010 v 15:40 | Wess |  Společnost

Při pohledu na  polední TV zprávy se v poslední době člověk v poslední době diví často.
Dnešní demonstrace Newyorčanů před bankami na Wall Streetu , kde zejména vynikají transparenty " Vy jste zavinili krizi " nebo " Banky jsou nekontrolovatelné a vysávají nás všechny " ve mně vzbudily asociaci s dávnými dobovými kresbičkami a karikaturami amerického strýčka Sama s pruhovaným cylindrem a obtloustlé bankéře z Wall Streetu v našich novinách z 50.let .

Dnešní generace mají spíše sklon považovat tehdejší kresbičky a veršovánky o " pánech z Wall Streetu " v lepším případě za úsměvné a tvrdý antikomunista za lživou ideologickou propagandu tehdejšího čs. tisku.

Ne tak dnešní americký kongres , v němž prý i republikáni - tradiční bašta pravicové politiky - kritizují současnou nepřiměřenou ziskuchtivou činnost amerických bank . Pravděpodobně však nejenom americké banky touží po tučném zisku .Také německé banky jsou ochotny poskytnout finanční pomoc krachující řecké ekonomice . Bude to jejich " další " pomoc Řekům , kteří jsou ovšem nejvíce dlužni právě německému bankovnictví .

Běžnému pozorovateli je sympatická snaha německé kancléřky , která zdůrazňuje velmi vehementně , že " Německo určitě pomůže " . Jenom mne napadá , s jak velkým prosíkem bude tato sympatická žena muset jít za domácími bankéři .

A proč vlastně obecně neplatí , že v rozhodujících bankovních domech by měl mít rozhodující podíl a tedy i vliv stát ? Zvláště , když se jedná o silný stát , jako jsou Německo , Francie aj. ??

A nebo snad i tady se spíše hodí ono známé , že " stát je nejhorší hospodář " , když je třeba obhájit tržní mechanismus nabídky a poptávky s jediným bohem - ziskem - před případnými státními zásahy ?

Ano , většina " obyčejných lidí " - ( Bóže , v souvislosti s volební kampaní v Česku ….. to zní téměř pejorativně ) se sice umí sama živit a nečeká milodary od mocných . Ubránit se proti takovému nadnárodnímu finančnímu molochu je však nad jejich síly . Proto také ti demonstrující na Wall Streetu volají " My jsme tu krizi nezavinili " !
A možná , že však již mnozí z nich vědí , že tuto krizi ovšem zaplatí , jako vždy , největším dílem - svými nižšími mzdami a důchody - právě oni .

Stát má funkci dohlížet na rozdělování veřejných statků a služeb všem občanům spravedlivě a s ohledem na sociální i občanskou solidaritu . A nemá naopak dopustit , aby zisky často neoprávněně vysoké plynuly neskutečně bohatým a stále bohatějším , kteří svým nezodpovědným chováním čas od času " přehřejí světovou ekonomiku " a pak v bezprostředně nastálé krizi požadují dotace ze státního rozpočtu - a daní každého občana státu ke krytí údajné vlastní ztráty.

V podnikání je příliš zřetelné, ostatně jako vždy v minulosti , že zisk je odměnou bohatým majitelům a ztráta , ta je všech občanů a je třeba ji uhradit ze státního rozpočtu .
V současné krizi se objevují nové a nové problémy a otázky , např. kam bude směřovat Evropa bez masové průmyslové výroby , když kapitál se stěhuje do zemí třetího světa , které mají levnější pracovní sílu.
Vyšla kniha " Boj o moc v EU " , a jistě bude mít i globální konsekvence . Kdysi kdosi , nechci ho ani jmenovat , napsal svoji zásadní knihu " Můj boj " .

Kladu si otázku , proč neustále ten " boj o moc " , když " všichni slušní lidé " jsou přece pro humanitu , dodržování lidských práv a demokracii a váží si lidí s krédem " nebát se a nekrást " ?

Aby to nebyl nakonec jenom boj o přežití .

Před druhou světovou válkou se údajně " u Madridu bojovalo za Prahu " ! A za koho se bojuje v těchto dnech na Wall Streetu ?

Přál bych si , aby to bylo za všechny OBYČEJNÉ LIDI , poněvadž ti " slušní lidé "
zejména v posledních dvaceti letech explicitně zklamali .


Psáno dne 30. dubna 2010