Září 2009

Študio Dialog po 20 rokoch

26. září 2009 v 11:42 Aktuality

Lhal bych , kdybych nepřiznal , že jsem se se zájmem díval v pátek 25.9.09 v pozdní hodině na STV 2 .

Tento 90 minutový diskuzní pořad , v němž za českou stranu byl přítomen někdejší představitel OF dr .Kučera a slovenskou stranu zastupovalo několik tehdejších představitelů VPN resp.politických stran , z nichž pro mne nejvýraznějšími byli dr . Čarnogurský ( svým klidným , věcným a kultivovaným projevem ) za křesťanskou stranu a zejména p. Budai z VPN ( který má revoluční náladu ještě dnes ) , byl nabitý " ověřitelnými fakty a určitě i osobním přístupem k faktům . " To si ostatně diskutující v průběhu pořadu často připomínali .

Tedy pro běžného současného občana - byť pamětníka oněch dní a majitele vícero knih a dokumentů vydaných v průběhu 20 v Česku bylo překvapivé , " co všechno lze v pouhých 90 minutách přemlet " . Pozitivně i negativně tam totiž přítomní ukázali téměř všechny protagonisty tehdejšího politického převratu .

Snad chtěli dokázat na každém z nich jejich podobnost s mincí , tedy jejich politický rub i líc .
A tak jsem to uslyšel o pánech : Havlovi , Čálfovi , Dubčekovi , Adamcovi , Schusterovi , Číčovi , Fišerovi atd .
Na diskutujících bylo vidět , jak se předbíhají v ochotě předat divákovi co nejvíce , až jim moderátorka musela připomenout , že jmenovaní politici nejsou přítomni ( někteří již ani býti nemohou ) . Zvláště na nepřítomných slovenských protagonistech nebyly ze strany účastníků opomenuty detaily jejich osobnosti .

Pan Havel , pokud se na tuto diskuzi díval , se tak mj. dozvěděl , že chybuje , když se o událostech před 20 lety nezmiňuje veřejně . Zajímavé také bylo podotknutí moderátorky, že údajně pozvala do pořadu kromě jiných i pana Jakeše , který se však odmítl dostavit .

Velmi překvapivé bylo např . poslouchat , " jak se Havel stal na určitou dobu před volbou závislým na schopném administrátoru Čálfovi a jeho rozhodování a ten posléze jeho největším spojencem ve vládnutí
" .

Nebo , jak vyváženě se rozdělovaly funkce s ohledem na kategorie " straník nezatížený " - nestraník disident " a přitom " se prý tak nějak s významnější funkcí zapomnělo na Jána Čarnogurského nebo Kňažka " . Nebo to , jak se bedlivě dbalo , aby nová politická moc " měla opozici " . Z toho důvodu údajně se tehdy nechtěl všelidový plebiscit , ale svobodné demokratické volby , aby " dál mohlo fugovat politické spektrum i s bývalými stranami NF a KSČ " .

Tato diskuze byla vysílána stereo a byl to , jak televizí psáno , pořad nevhodný pro děti do 12 let .

Je to určitě dobře , poněvadž na Slovensku děti v této věkové kategorii si spíše zaslouží pořady typu Minitalent . Ten byl vysílán ve stejném dni od 20 . hodin a byl překrásný .

Již po druhé jsem viděl vystupovat slovenské děti nesmírně talentované ( některé by mohly okamžitě mezi profesionály ) ,oprávněně sebevědomé a krásné . Také jejich rodiče , moderátoři a odborná porota , jak bylo v každém okamžiku patrné , měli upřímnou radost a oprávněnou hrdost z vystoupení jejich dětí .

Maně vzpomenu na obdobné pořady typu " super " v Česku , na všechny ty " narežírované castingy " a odbornou porotu hrající podle scénáře " vulgární drsňáky " , kteří urážejí účinkující i diváky vulgaritami ….. ???!!! Why ?

Skutečně , ten večer jsem si opět potvrdil , že každá mince má dvě strany …. Někdy jedna z nich bývá smutně šedá , to asi tehdy , když je ve stínu té druhé ...

A také jsem si připomněl , řekněme ekonomický axióm , že peníze ( a tedy i mince )
budou existovat tak dlouho , dokud budou existovat dluhy
.

A také zřejmě dluhy neekonomické ….

P. S . " Hej Slováci , ale s mladou generací na to jdete opravdu dobře ! "


Psáno 26.září 2009

Vyjadřuji svobodně svoje názory?

25. září 2009 v 10:04 | Josef Sedláček |  Co napsali jiní ...
20. 9. 2009 | Ostatní

Ne, nemám mnoho svobody ani názorů. Bráním se totiž přijímat, či si vytvářet názory, které si nemohu potvrdit vlastním poznáním skutečnosti a vím, že můj vnitřní pocit svobody nemusí nutně souznít s proklamovanou či skutečnou mírou společenské svobody.

K otázce na kterou jsem i sám odpověděl, mne přivedla úvaha proč se někteří lidé diskutující na Internetu maskují nickem. Je toto svobodné rozhodnutí vystupovat zde inkognito výrazem vnitřní svobody či je to vynuceno vnějšími okolnostmi?

V diskuzích o svobodě projevu zaznívá argument, že s možností anonymního vyjádření jsme svobodnější. Myslím si pravý opak, cítil bych se omezen ve své svobodě, kdybych zvažoval či se dokonce musel uchýlit k anonymnímu vyjádření svého názoru.

Šířeji pak můžeme nastínit souvislost mezi odvahou a osobní svobodou spolu se zodpovědností jedince za míru svobody ve společnosti.

Jak přesvědčivě vám zní volání anonymních nicků po pravdě, lásce, zodpovědnosti a odvaze?

Hlavním důvodem, proč jsem téma svobody otevřel v souvislosti s možností se svobodně vyjádřit, jsou diskuze pod články a blogy. Internet je někdy někým charakterizován jako nejsvobodnější médium, kde je možno se svobodně vyjádřit.
V kontrastu s touto proklamovanou svobodou čtu diskuzi kdy houda se baví s joudou, kelišová bleje, kladivo bije voly, Jeník není Jeníkem a Martina je Hankou. Není tedy divu, že virt mají někteří za trochu špinavou záležitost a aby se neumazali, zvolí anonymitu nicku.

Jak to myslel Aristoteles, když řekl, že "Kdo dává bezpečí přednost před svobodou, je po právu otrok"?

VYPRÁVĚJ - vyprávěj a hodně přeháněj

24. září 2009 v 18:04 Aktuality
Motto :
" SKVĚLÝ TELEVIZNÍ SERIÁL, MOC SE MI LÍBÍ. MOJE MÁMA SE NARODILA V ROCE 1965, TAKŽE UŽ JE TO PRO GENERACI MOJÍ BABIČKY A DĚDY. SESTRA JE ÚPLNĚ ODVAŘENÁ Z MÓDY A ÚČESŮ. MNĚ SE TO LÍBÍ CELÉ. JE TO MOŽNÁ TROCHU KOMICKÉ, ALE PRO MOU GENERACI I ZAJÍMAVÁ UKÁZKA TOHO, JAK SE U NÁS KDYSI ŽILO. "

Touto citací na internetu uvedeného diskusního příspěvku - jak zřejmo - mladičké dívenky chci uvést také moji poznámku k TV seriálu " Vyprávěj " .

Seriál popisuje 60 . roky - pro nás ( teď 55 - 65 leté ) - tehdy pro nás znamenající především Semafor , Beatles , sport , hru na kytaru apod. Mohl by být , tak jako ty roky , prostě kultovní pro tehdejší " teenagery " …

A samozřejmě , také rok 1968 a jeho atmosféru a politiky plné naděje a také zklamání , který naše generace , každý nějak jinak , také prožila .

Určitě se však právě na tento seriál budu dívat dál , byť na většinu současných masových seriálů , těch nesmyslů běžících neskutečně dlouhodobě , se nedívám . Blahořečím tomu , že díky současným technickým a informačním možnostem " je kam přepnout " .

Dívat se budu proto , abych byl připraven na zvídavé otázky svých vnuků . A určitě nebudu souhlasit se scénami seriálu , kdy učitelka mateřské školky nejprve označí školáčka za diverzanta a předloží rodičům naprosto nesmyslný " výchovný " formulář . Také " úžasná atmosféra " v rodině , kde babička neustále vyhrožuje odstěhováním z domu , atd . atd . Těch smutných , úsměvných , ale také pro tehdejší současníky málo pravdivých detailů již bylo a bude v seriálu mnohem více .

Chápu , že autoři chtějí , aby právě takové detaily nezůstaly bez povšimnutí a proto je " vypíchli za každou cenu " byť i překvapivým způsobem .

Když čtu na počátku uvedenou reakci mladé divačky na to , " jak se kdysi žilo " , nebude pro mne lehké vysvětlit svým potomkům , že jsme žili jako mladí , spokojení a plní elánu , a že " ta doba pro nás nebyla absurdní a my že nejsme ztracenou generací " . Dívenka totiž v diskuzi míní , že " je to seriál pro moji babičku a dědu " … A její sestra , ta " je odvařená pouze z tehdejší módy a účesů " …

A budu se svými vnuky o tom seriálu a vůbec té době mluvit právě proto , aby byli opravdu svobodnější a přitom se neobávali o svoji budoucnost , aby mohli studovat a pracovat , cestovat a učit se jazyky … radovat se ze života .
( Chtěl bych se spolehnout také na jejich učitele , neboť dnes , doufám , není aktuální plakát z r. 89 s hlavou mladé učitelky a textem : " Dnes nám již , paní učitelko , nemusíte lhát " ! )

Ale také proto , aby jejich životní hodnoty nepodlehly komerci a účelovosti dneška např. při výběru přátel , partnera , profesní dráhy , kultury , výchovy svých dětí atd.

A nakonec jsem přesvědčen , že naštěstí dnešní mladí , kteří opravdu chtějí být vzdělanými a úspěšnými ve svém životě , prostě minulost státu , města a rodiny budou toužit poznat a také pochopit v úplnosti objektivní pravdu světa , v němž před dvaceti léty žili jejich blízcí …

Psáno 24 . září 2009

Macocha 2009

14. září 2009 v 16:21 | Wess |  Hradní stráž


Tak se opět k naší radosti dohodlo , že my , spolubojovníci z Hradu , se sejdeme v termínu 11. - 13.září 2009 nedaleko Hostěnic v chatové oblasti - chata Nela .

Všichni jsme se těšili obzvláště proto , že nově přislíbili účast Jarda Kratochvíl - věčně usměvavý gymnasticky urostlý sympaťák , dále Olda Svoboda - čundrák a romantik s velmi vlastním názorem na žití a také Karel Marek ze 2 . čety - Hanák z Prostějova s klidným a milým chováním . Všichni jmenovaní se " dostavili na setkání dle slibu " , naše očekávání určitě nezklamali a velmi přispěli ke krásnému průběhu akce .

Samozřejmě , tradičně a již po několikáté se rádi zůčastnili Julo Benko , Mira Drbal , Jožo Gregorík , na jeden den Jara Kotol , Honza Novotný , Franta Šuranský , Staňa Urban , další Staňa Veselý - též na jeden den a hlavní pořadatel celé úspěšné akce Leoš Vintr .

První straz setkání v pátek 11. se uskutečnilo dle časového harmongramu u Vintrů na Vintrově - místní části Hostěnic . Drobné , ale dobré pohoštění se nám dostalo od manželky Leoše - Anežky no a pak jsme zamířili k chatě Nela a posléze na Hádek , kde jsme měli poobědvat .
Musím říci , že oběd - smažený řízek s bramborem byl skvělý a pivo pak velmi chutnalo . Při návratu pěším přesunem na chatu se v některých veteránech opět projevil již z vojny "známý smysl pro indiánské zkratky " . Mirek Drbal a spol . opět nezabloudili a ostatní příchozí , jdoucí po silnici , již vítali na terase chaty Nela .

Na chatě jsme hned první večer uskutečnili táborák s velmi zapálenými zpěváky trampských songů a písniček 60 . let . Zvláště vynikali Mirek , Jarda a Franta , přičemž Staňu při této " kytarové dřině " hrozně bolely ruce ( holt , již není zvyklý ) . U ohně " se podávalo víno od Otty Koukala z Chrlic - rovněž Hraďáka o rok mladšího než my . Dále dobrá medovina od Jardy Kratochvíla a několik vzorků slivovice .
Po půlnoci již všichni spali " jako broučci " .

Jako komplikace se projevila " bidla " - postele nad sebou . Někteří odvážlivci si chtěli zopakovat " vojenské spaní " . Se zlou se takto potázal Franta , šrám na hlavě mu zůstal na čele jako vzpomínka na noční slézání " s betle " na nutnou noční potřebu . ( Snad to manželce domě nějak vysvětlil . " )

V sobotu jsme v 9 00 hod . kluci odjeli na Macochu , kde vše údajně proběhlo tak , jak bylo plánováno .

Já jsem současně zamířil k domovu , poněvadž v mojí rodině byla oslava 60 . narozenin švagrové . Bylo mi smutno , ale v neděli jsem se od Leoše dozvěděl , že v roce 2010 se má naše další setkání uskutečnit na Bolešově u Dubnice při příležitosti otevření " pstruhové vody " pod patronací " jednoho z největších rybářů " na Slovensku . Paráda !

Poněvadž jsme s Leošem překrásnou akci u Joži Gregoríka na jaře letošního roku již zažili , máme se na co těšit v příštím roce 2010 .

Uvědomil jsem si znovu , jak pěkné a trvalé může být přátelství mezi chlapy , kteří spolu
" něco prožili " ……...

Psáno dne 14. září 2009

Balada z hadrů

10. září 2009 v 10:58 | Wess |  Nostalgie


S radostí jsem si nedávno na ČT 2 připoměl 60. léta , jeho oduševnělou atmosféru v kultuře a vůbec a kterou jsem v Praze a nejenom , mohl osobně prožívat .

Dávali tentokrát původní záznam hry V + W " Balada z hadrů " , jak ji v té osvícené době mnohokrát sehrálo Divadlo ABC v hvězdném obsazení , hlavní protagonisté Jan Werich a Miroslav Horníček a mnoho dalších skvělých herců .

Znovu jsem mohl , takříkajíc v originálu , slyšet dialogy mezi W + H , jako například :
" Novověk , ten jde každou vteřinou vpřed . Z toho plyne , že tedy i středověk musí jít kupředu , aby se udržel ve středu " .

Tuto část rozhovoru ukončila dvojice W + H takto : " Jak se asi na náš novověk budou dívat naši vnuci a pravnuci " .
( A vskutku , již se mi tato myšlenka " v praxi " realizuje - skutečně mám vnuky , kteří se zvídavě ptají a také diví … )

Duševním smlsnutím pro diváky byla také část dialogu W + H : " Chytrý musí vymýšlet , ten si nemůže pamatovat . Pamatovat si musí blbý . "
Jinak si však dále stěžuje W : " Nedostal jsem odpověď , protože jsem se zeptal blbýho . "

Překrásná byla upřímná spontánní a inteligentní reakce návštěvníků Balady z hadrů , tohoto představení hodných .

Maně jsem si vzpomněl na současné sitcomy , s řízeným " playbackovým " potleskem při každé vyslovené stupiditě postavy tohoto TV žánru .

Naštěstí tento typ umění se na ČT 2 neobjevuje a to je hodně dobře …. !

Psáno 10.září 2009