Květen 2009

Červnové dny

31. května 2009 v 18:59 | Wess |  Aktuality

Měsíc červen mám jako kluk z dětství zakotven jako měsíc , kdy ve škole je již téměř vše , co se známek týká , rozhodnuto a dějí se již jenom příjemné věci .
Vlastně v červnu ve škole již atmosféra dýchá přípravou na hlavní prázdniny . Jezdí se na školní výlety . Mně nejvíce utkvěl výlet v 1. třídě , to se psal červen 1952 . To jsme s paní učitelkou Kristkovou byli na výletě u Červených domků a navštívili jsme také tehdy překrásnou lesní restauraci . Také ve 2. třídě jsme byli na krásném výletu v Lednici na zámku a zámeckém praku s výstupem na minaret . V 6. třídě to byl turisticky zaměřený výlet do Vlárského průsmyku . A pak jsme v 7 . a 8. třídě pokračovali " ve vysokohorské " turistice v Krkonoších - s výstupem na Sněžku a přespáním na Luční boudě a další rok pak ve Vysokých Tatrách s obtížnými výstupy .
Kromě výletů byly ve škole pro červen typické také sportovní klání mezi třídami a školami v Hodoníně . V atletice a kopané byla naším úhlavním soupeřem paralelní třída A . My , přestože jsme byli třída B , jsme většinou vítězili - nebo , že by se to tak jevilo až po létech ? V každém případě to byla paráda.
V jednom známém hitu z 60 . let se zpívá " o vůni červencových trav " . Já ale do dneška obdivuji trávu na začátku června . Na loukách ještě nepokosená , připravená odhalit drobné jahody , " šťovík " , či " svatojánský chlebíček " ….Ve městě pak zelené pruhy trávy , plné " šipek " divokého obilí , jak jsme tomu někteří říkali , čisté a tehdy neohrožené psími " pozůstatky " , signalizovaly neomylně konec školního roku .
Vzpomínám také na svoje učňovská léta před vojnou . A na film z roku 1961 . Jmenoval se Červnové dny a je pro mne velice hezkou vzpomínkou .Viděl jsem ho tehdy nejméně třikrát po sobě . A to, že byl prý tehdy podle Václava Březiny (Lexikon českého filmu 1996) přijat s "rozpačitým nezájmem" , jsem nezaznamenal . Naopak na ten film bylo v kinech vyprodáno a to byl v tehdejší době stachanovských filmů přímo průlom. Tenkrát byl promítán jen dva měsíce a to jen v okrajových kinech a vidělo jej 733 096 diváků !!! Vzpomínám si nejasně na ústřední krásnou filmovou melodii Ivana Řezáče s textem Josefa Kainara!! Něco mi říká , že se jmenovala " Tažní ptáci " . A díky mému kamarádu Zdeňku jsem ji získal i s akordy ve sborníku " Zpíváme s kytarou " .
V té době již příběh hornického učně , kterého tehdy hrál Jiří Bednář s mladičkou a krásnou partnerkou , byl něčím , s čím jsme se mohli , včetně našich lásek , ztotožnit .


Měsíc červen začíná Mezinárodním dnem dětí - mimochodem , nevím přesně , odkdy se slaví - a opravdu je školní mládeží milován , zřejmě z dříve uvedených důvodů ..
Myslím si ovšem , že i učitelé si tento měsíc užívají . Pokud je po maturitních či jiných závěrečných zkouškách závěrečných tříd a je dokonce uzavřena klasifikace studentů nižších tříd , pak mnohdy začíná velmi náročné období , jak udržet jakous takous " disciplinu " ve školní docházce . Nicméně pocit neodvratně se blížících prázdnin silně povzbuzuje unavené učitele , kteří si říkají , " do konce školního roku to už vydržím i pod vodou " . ( Je zajímavé , po dvou měsících se již zase těší na svoje kolegy a žáky a na atmosféru školy ) .
Začíná červen 2009 a mne tak jenom okrajově napadlo poznamenat si , jak jsem všechny ty uplynulé červny prožíval sám .
Nejsem již , bohužel , ani studentem , či učitelem a tak pozoruji alespoň svoje vnuky - školáky, jak červen prožívají oni ?

1. června 2009

Kdysi dávno měla vejce zajistit statiku a životnost Karlova mostu při jeho stavbě …

28. května 2009 v 10:12 | Wess |  Politika


Každý z nás byl žákem , studentem nějaké střední , resp. vysoké školy . Traduje se , že prý rozdíl mezi učebními osnovami střední a vysoké školy není ani tak v tom , " že něco nějak je a existuje " . To je doménou především střední školy . Vysoká škola ovšem učí svoje studenty , " proč to něco nějak je a proč to je právě tak " .
Základním geometrickým axiómem je , "že dvě rovnoběžky se protínají v nekonečnu " . Tato část teorie zřejmě v těchto dnech inspirovala kteréhosi autora zveřejnit novinový článek s názvem " Protnou se rovnoběžky ČSSD a ODS v nekonečnu ? " .
Já vám řeknu , to je dilema ! Ne , že by axióm tyto strany nenaplnily již dříve - historicky docela nedávno . Každý si jistě pamatuje , " kterak státotvorně stvořily opoziční smlouvu " . To ovšem ještě měly v čele myslící lídry .
Potvrzení axiomu o rovnoběžkách tyto strany v současné konstelaci nenaplní , přestože s nekonečnem souvisí i věčnost lidské blbosti a tady by pro ně určitá naděje byla - nedej bože !
A teď rychle k uplatnění vajec v současnosti . Ve Španělsku pořádají tradiční bitvu , v níž náboji jsou rajská jablíčka a účastníky dobrovolníci patřičně oblečení a připravení nést následky . Je to ovšem bitva recesní a jednobarevná .
To u nás vajíčková bitva užívá dvou barev ( bílou a žlutou - mimochodem stejně jako papež ) . Dalším typickým znakem pro ni je , že vajíčka hází jenom jedna strana a že bitva není recesí , ale - já vlastně , nevím čím . Moji nejistotu ještě zvyšuje ještě skutečnost , že všichni tuto bitvu odsuzují , jak prezident republiky , tak lídři obou zmíněných stran . Pan Paroubek , jako strana poškozená , žádá policejní ochranu před údajnými a najatými příznivci ODS . Naopak pan Topolánek otevřeně říká , že " Lidový dům si hází na vlastní představitele sám a tím provokuje lid " .
Můj známý , muž kolem čtyřicítky se mne nedávno zeptal , " koho budu volit ? " . Když jsem nejistě řekl , že asi socany , poněvadž pravici volit nechci , řekl mi : " Ty chceš volit ty , co schvalují Lisabonskou smlouvu ? Vždyť touto smlouvou ztratí ČR svoji identitu , přestanou platit i Benešovy dekrety , kdejaký cizák u nás koupí českou půdu " !
Má to , holt , náš volič těžké .
Na první pohled byli na počátku 90 . let hlavními příznivci vstupu do NATO , EU a úzkého spojenectví s USA spíše pravicové strany . Zřejmě kvůli volitelnosti pak začaly opatrně kalkulovat " PRO " i strany levicové . Naprostou dezorientaci voliče však dokončila ODS , která nejprve , jakoby ovlivněna svým čestným předsedou , začala varovat občany před dopady EU na národní identitu ČR . Teď v tom ODS pokračuje " již bez prezidenta, se kterým si však zahraničně - policky nerozumí " .Ovšem , jak se sama ohodnotila , skvěle , až do své demise , plnila úlohu v českém předsednictví EU . ( Osladila jim to ! )
V této chvíli vystoupila ČSSD s nebývale velkým " evropanským smyslem " a to pro podporu sporné Lisabonské smlouvu .
A o dílo " orientační zkázy " pro občany , se pak zasloužili naši europoslanci , zejména pí. Bobošíková a p. Železný , kteří důrazně varují občany ČR před " ambicemi silných evropských mocností " na úkor malých zemí - viz dvourychlostní Evropa .
Nabývám dojmu , že vajíčka nejsou namířena výhradně proti ČSSD a myslím si , že kdyby na politickém pódiu stanuli před volebních mikrofonem
vedle sebe " modří a oranje " , bylo by házejících vejci XXL mnohem , mnohem více . Totiž to , že v EU chceme být , ale společný stát typu USA - pro mnohé velkého vzoru demokracie a prosperity - vytvářet nechceme . Máme se prý obávat napadení ze Středního , příp. Dálného východu . Proto ty mise , do kterých se chce stále méně . A teď do toho oteplování planety a " zásadní názory " našich koryfejů " .
No a ptačí a prasečí chřipka ? Co je moc , to je moc .
Lid by chtěl možná jiné politické strany , ale " vyskočit z vlastní kůže nebo překročit vlastní stín " , to ani kreativní a náš český člověk asi nedokáže .
A možná si myslí , že teď , v době " nepolitické " prozatímní vlády " by to šlo " ( jako v Kameňáku ! )
A ta vejce , pokud bychom je nechápali jen jako pro dav adrenalinové injekce? No to třeba jenom zemědělci chtějí zvednout - dle tržních zákonů - poptávku po vejcích a s tím i letní ceny vajec na našem , resp. evropském trhu ….
A pokud se týká geometrického chování těch rovnoběžek v nekonečnu ? Naštěstí na nekonečno jsou ODS a ČSSD krátké !
A taky kdo z nás by právě od těchto stran takový důkaz platnosti známého axiomu čekal ?

Dne 28 .5.2009