Leden 2009

Život v podzámčí …

22. ledna 2009 v 12:05 | Wess |  AktualityV tomto týdnu je samozřejmě po opětovném " puštění " plynu do Evropy na prvním místě inaugurace a první dny Baracka Obamy ve funkci prezidenta a související naděje lidí pro nejbližší budoucnost ….
Již pominula aktuálnost další z forem , kterou to " Evropě chceme osladit " , myslím tím " umělecké dílo " , prý plastiku . Pod heslem " svobodného umění " se zde bez alespoň " seznámením s dílem " ( pozor,ať to není považováno za státní cenzuru ) hospodařilo se státními penězi a to i bez ohledu na to,že autor lhal o " kolektivní tvorbě této plastiky . A ta se dokonce instalovala na veřejné místo , kde vyvolávala úsměv , posměch , hněv , oprávněné protesty některých zemí …( Svobodomyslní by mohli říci , že " dobré umělecké dílo má vyvolávat silné emoce " )
Inu zlatí trpaslíci a vodníci u bazénů domů v satelitních městečkách …! Ti kazí národní vkus laskavým způsobem a nevyvážíme je ven ( spíše dovážíme …)!

Ovšem včerejší TV a v nich britští vojáci , jak se v rámci výcviku učí " přežít " tím , že ukusují hlavy živým kuřatům a přitom se náramně baví , snad ukrývajíce rozpaky , mne šokovalo .Korunu tomu všemu dodala nějaká příslušnice naší profiarmády nižší hodnosti , která prohlásila ,že tyto metody se učí ve všech armádách i v té naší - prý " survival " je základem speciálních jednotek . Ještě ,že tato " moderní Amazonka "nebyla vidět na obrazovce . Doufám , že to nebyla identicky stejná s tou , co ráda zpívá s countrymany a také dechovku .

Aby v TV včera nebyl " všem dnům konec " , byla také ukázáno střední odborné učiliště a jeho učitelka angličtiny , která si získala velkou popularitu na tomto ústavu . Ve svém volném čase totiž učí studenty mimo svůj učitelský úvazek praktickému sexu a to tak , že existuje 5 minutové pornovideo z její " výuky " .Tento " dokument "zřejmě má nebo touží mít patrně mnohý student ve svém mobilu .Jak je vidět z odpovědí , které kladla TV reportérka žákům SOU , jsou spíše ostýchavé , resp. vyhýbavé .Velmi tyto odpovědi kontrastovaly se sebevědomým chováním oné " sexypedagožky " před TV kamerou a koneckonců i s chováním ředitele zdejší střední školy.Oba totiž , každý ovšem samostatně ,tvrdili , že je to soukromá věc každého a volný čas , který může trávit každý člověk dle své vůle … Rovněž ředitel školy tedy vůbec neuvažuje o případném postihu učitelky …
Podivně je možno získávat " proslulost školy " , že by i tento ředitel se řídil heslem , že i " špatná reklama je reklama a nemluví se pouze o mrtvých " . Holt " jiný kraj ,jiný brav ?? "

No a v dnešním ranním pořadu ČT1 - co přinesl dnešní tisk ? Pozvaný novinář zejména zdůraznil článek , v němž si stěžuje učitelka dějepisu " na způsob - ona tím myslí dokumentární videošoty a filmy- ,jakým se žáci dozvídají o době socialismu.Údajně , podle slov redaktora ,řekla, že by takové filmy ( dle ní neobjektivní ) " neměly děti ve škole vidět" .
Redaktor s radostnou úlevou prohlásil , " naštěstí je pryč doba , kdy takováto soudružka učitelka rozhodovala o tom ,co děti ve škole uvidí " .

A já v této chvíli přemýšlím o tom , zda je dobře , že lidem a s nimi i dětem je " v rámci svobodného projevu v umění i multimédiích " předkládáno bezvýhradně všechno " pod heslem " když se dívat nechcete , přepněte si na jiný kanál " .

Obávám se ,že v dnešní době " je podobných kanálů tolik , že hrozí jejich splynutí do jedné špinavé stoky komerce " . Potom rozhodně " přepnutí na jiný kanál " nebude možné . Nebo ano … ? Ale to zřejmě bude jiná story …


Napsáno 22. ledna 2009

Tak úžasně koresponduje můj kolega Josef ...

17. ledna 2009 v 9:57 | Wess |  Společnost

Josef patří k těm mým nezapomenutelným kolegům , které jsem měl tu čest poznat ve školství.
Byla to vždy radost a také velké poučení pro posluchače , neboť Josef je velkým vypravěčem .On také má o čem - jako absolvent klasického gymnázia a strojní fakulty byl v životě technikem ,konstruktérem,technickým náměstkem ve známem exportním podniku a také šéfem montážních skupin při budování čs.investičních celků arabských zemích . Zná několik jazyků včetně technické mluvy a dosud i přes svůj vysoký věk pracuje jako překladatel pro několik francouzských firem ,podnikajících v ČR.
Já jsem jej poznal v jeho poslední funkci ředitele střední školy strojírenského zaměření.Vždy jsem se těšil na vícedenní porady ředitelů , kde jsem měl více času a možností rozmlouvat s ním - často i jako " neukázněný žák přímo při projevu ministra školství k nové koncepci " .
Níže uvádím tedy jeho e mail,který mi zaslal v lednu 2009 . I z něho je zřejmá Josefova velká vitalita a také osobní elegance , kterou u něho nepřestávám obdivovat :


SVBEEV - /Si vales, bene est, ego valeo/
Srdečně zdravím a konečně se dostávám k tomu , abych především s omluvou požádal o pardon, že přes všechny dobré úmysly pokud možno pravidelněji komunikovat a abych opravdu už našel čas a vše napravil : tedy začínám od starých Římanů -
to SVBEEV znamená začátek standartního římského dopisu /jestliže žiješ ,dobře je, já žiji /.
A nyní aktuálněji - přeskočíme dva tisíce let - v minulých týdnech a prakticky i měsících byly řešeny úkoly prioritní / t.zn, před úkoly vládními,obrany vlasti , atd./ jako příprava k fermentaci jak peckovitého tak jádrového ovoce, sledování kvasných procesů se snižováním obsahem cukrů a radostným zvyšováním etanolu. Tato aktivita vyplňovala prakticky všechen volný čas a tak těsně před vánocemi jsme provedli l.etapu - t.j. hrušky,trnky a jaderničky - s výsledkem a výkonem standartním-uspokojivým. V lednu bude pokračováno II. a III. etapou.
Bohužel můj překladatelský úvazek - původně na cca tři měsíce - se rozšířil a ještě neskončil. Celá akce nyní je ve zkušebním provozu a navíc jsem začátkem prosince se po návštěvě lékaře a vyšetření u lékařek dozvěděl, že jsem diabetik. No a tak jsem se musel začít starat o člověka! Takže z toho všeho vyplývala zvýšená zaneprázdněnost,atd. Blýská se však na lepší časy - aspoň pokud uvažuji o zapojení do "pracovního" procesu v tomto roce - nedělal jsem samozřejmě na plný úvazek, ale objektivně hodnoceno pro nás, kteří jsme už ve čtvrtém kvartále, to žádá někdy trochu sebezapření.
Hodnotím vysoce Tvé aktivity, včetně práce s počítačem a je si jenom přát, aby nám trochu vydržela pohromadě naše těla a mozková činnost, abychom konečně uskutečnili osobní setkání a mohli si toho říci mnohem víc. Dopravní problémy zatím nemám, takže srdečně zdravím celou rodinu a max. do deseti dnů se ozvu. Pozdrav Josef

P. S . Holt Josef je pro mne hned francouzským diplomatem připomínajícím českého herce Vršťalu , jindy erudovaným technikem a managerem a v případě potřeby i šéfmontérem,který poučuje svoje dělníky,jak se chovat o víkendu s džípem v arabské poušti …. A hlavně člověkem , který život prožívá příkladně aktivně .
A také přítelem s krásnou , rodným Valašskem obohacenou životní filosofií .

Absolutní pravda prý neexistuje ...

13. ledna 2009 v 14:10 | wess |  Politika

Říká se , že absolutní pravda neexistuje.Mnozí lidé však tak , jako když hledáš v praxi " perpetuum mobile " , hledají ABSOLUTNÍ pravdu.
Zdá se , že nejvíce se jí přiblížil známý písničkář PEPA NOS . Poslechněte si jeho písničku " Země je kulatá ... " . Mne fascinuje , rozesmívá , uklidňuje , povzbuzuje a hlavně vrací do reality !Jakmile začnou naši politici a jiní " slušní lidi " mluvit o pravdě a " našich evropských hodnotách " velmi rád si pustím dalšího písničkáře PAVLA DOBEŠE,který svým pojetím a filozofií utužuje můj optimismus a víru v obyčejné lidi ... tím , že v pravý čas si " natáhne kšandy " ...Chtěl - li jsem někdy slyšet nějakou tzv.absolutní pravdu , přál jsem si v tu chvíli slyšet Jana Wericha - kdysi národního umělce ( plným právem ...) .
Připomeňme si po mnoha létech , co mnohdy zbude z momentálně téměř absolutní pravdy ...Za svou pravdou stát , tak v této písničce Nedvědi se Spirituálem každého posluchače museli vzít doslova za srdce .Mohou však titíž po létech a po všech těch peripetiích vzít za srdce tytéž posluchače , byť se v ukázce prezentují opravdu skvělou písničkou ...
A vůbec písně Na kameni kámen , Občanka , Stánky , Igelit byly ty , které jsme autorům věřili .
Nejen ve své tvorbě se změnili - a proč ? Je to stářím či dobou , kdo ví ...Zde je důkaz pomíjivosti pravdy .........
Troška historického pathosu není nikdy dost ... a co teprve bojů za lidské " žití v pravdě "...
Ostatně, " stát v pravdě " , to neustál ani Mistr Jan Hus... Asi ani on absolutní pravdu nenalezl ...
No to tedy bylo ... Ještě , že současná generace , která téměř všechno bere jako osobní výzvu ,tomu umí dát patřičnou akceleraci a nový smysl ... Hledá systématicky pragmatickou pravdu a je zdravě flexibilní - úspěšně reaguje na veškerá oslovení v reálném světě ...
Hm .... To bylo celkem deprimující a smutné ...
Naštěstí máme bezpočet českých kulturních pokladů a v otázce hledání pravd - zejména absolutních - mnoho inspirativních řešení , zdůvodnění a nezvratných důkazů .
Hledat ABSOLUTNÍ PRAVDU ani demokracii západního typu není beznadějné ... Z takového fundamentu je možno stavět hodně vysoké monumenty ...Zde si ovšem mohl protagonista - filozof mohl určitou vulgaritu odpustit i přes nutnost podtrhnout nezvratnost onoho absolutního a přitom tak ekologicky čistého důkazu ... já mám moóc Bolka rád a proto vím , že nemohl jinak ...

Přátelé , naše krátká exkurze za ABSOLUTNÍ PRAVDOU tady konečně končí ,samozřejmě známou " ležatou osmičkou " ...

P.S. A stejně ,Kalousek je NUMBER ONE !!!

Swing

11. ledna 2009 v 12:28 | Wess |  Muzica

SWING IS KING" Když se to umí , tak je to radost "


Jazzová revue ( Its Trad , Dad )

2. ledna 2009 v 18:41 Muzica

Tak nějak to začalo na počátku roku 2008 - prostě vzpomínka na anglický hudební film s českým názvem JAZZOVÁ REVUE ( Its Trad , Dad )


Neregistrovaný uživatel Stan Veselý [inwessstan@centrum.cz]
Re: Byl to náš kultovní film - 10.01.2008 17:25
Tedy vážený,úplně náhodou jsem dal heslo Jazzová revue a objevil jsem tuto diskuzi.Vy mi mluvíte ze srdce,neboť stejné pocity při zhlédnutí tohoto filmu jsme měli taky.Taky jsme domluvili možnost natočení doprovodného zvuku.Senzační !! Měl jsem na tvrdém mg.pásku na Sonetu duo- asi 5 skvělých písní a jejich fragmentů.Bohužel se mi nezachovaly.Pane,kdybyste je měl,byl bych Vám neskonale vděčný za třeba jen mag kazetu nebo MP3.Revanšoval bych se !!
Děkuji !!Neregistrovaný uživatel Otto Turza [Ing.TurzaOtto@seznam.cz]
Re: Re: Byl to náš kultovní film - 28.02.2008 07:27
Fandové tohoto filmu a zejména tradičního jazzu britské provenience jsou zároveň mými přáteli,protože to musí být dobří lidé.Proto příteli,když si zadáte heslo Acker Bilk,nebo Chris Barber a najdete You Tube a v těchto nabídkách budete pořádně hledat,v obrázcích se zelenou barvou máte ty nejlepší skladby přímo z tohoto filmu v dobré zvukové kvalitě a můžete si je nahrát.Pro mne bylo nedávno fantastické,když jsem našel a nahrál po tolika letech na př.Everybody loves my baby od Temperamence Seven.Úžasné.Tak do toho.Ahoj
Odpovědět na příspěvek
Krásná vzpomínka na film ,který se v našem městě promítal v roce 1962,předtím film SYNKOPY a později film KLUB MLADÝCH s Cliffem Richardsem...
Vše pak kouzelně přehlušili v těch krásných 60.létech Beatles a Shadows e.t.c. ....